Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο επικεφαλής του Raspberry Pi Foundation Eben Upton, έκανε γνωστό πως οι παγκόσμιες πωλήσεις του Raspberrry Pi στα 4 1/2 χρόνια παρουσίας του, έφτασαν τις 10 εκατομμύρια μονάδες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  s.aolcdn.com.jpg 
Εμφανίσεις:  333 
Μέγεθος:  454,6 KB 
ID: 174274

    Με την ευκαιρία του ορόσημου, κυκλοφορεί -στην Βρετανία αρχικά- το επίσημο Raspberry Pi Starter Kit, που περιέχει ένα Raspberry Pi 3, μια 8GB SD card με το NOOBs operating system προφωρτομένο μια official Kinneir Dufort θήκη, ένα 2.5 amp τροφοδοτικό, καλώδιο HDMI ενός μέτρου, ποντίκι με πληκτρολόγιο και κόστος 99 λίρες Αγγλίας.

    Πηγή : Engadget
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 08-09-16 στις 14:02.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Ευχομαι συντομα να τα 100στησει

    Το raspberry pi 3 ειναι πλεον υπερπληρης απο αποψη χαρακτηριστικων και επιδοσεων.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Λείπουν το εσωτερικό GPS και τρόπος επικοινωνίας εκτός WiFi π.χ. 3G/4G

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και Gigabit ethernet. Αν δεν κάνω λάθος δεν περνάει και HD ήχο.

  5. #5
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Αξιολογοτατο.

    Και intel επεξεργαστη για να βαλουμε Windows.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hyperspaced Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λείπουν το εσωτερικό GPS και τρόπος επικοινωνίας εκτός WiFi π.χ. 3G/4G
    Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι;

  7. #7
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι;
    Συμφωνώ, αλλά δεν είναι μόνο θέμα κόστους (πλέον), φαίνεται και από το γεγονός ότι τρίτοι κατασκευαστές προσφέρουν σε συγκρίσιμο κόστος κάποιες βελτιώσεις.
    Για να διατηρήσει την 100% συμβατότητα προς τα πίσω, βασίζεται υποχρεωτικά σε περιορισμούς του παρελθόντος πχ η κάρτα δικτύου πέφτει πάνω στο USB2.0 bridge, επομένως δεν έχει νόημα να γίνει Gbit.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ενταξει αμα ειναι να βαλουν το ενα να βαλουν το αλλο και μεγεθος ισως να παρει και το κυριοτερο δεν θα κανει 45 ευρω....
    η λογικη του ειναι αλλη, το GPS σε ποσους χρειαζεται σε μια τετοια συσκευη? οκ για το WIFI αλλα και παλι οχι παντα απαραιτητο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι;
    τελικα με φαινεται οτι συνηθως με βρισκουν συμφωνο οι αποψεις σου!

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιολογοτατο.

    Και intel επεξεργαστη για να βαλουμε Windows.
    Για να πατωσει κι αυτο οπως τα NUC;
    Καλυτερα ARM και προσιτο κοστος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι;
    Ακριβως αυτο. Το GPS θα ανεβαζε το κοστος χωρις λογο.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγω πηρα για το δικο μου GPS σε usb με μακρυ καλωδιο και μια χαρα παιζει και τελικα δεν το χρειαζομαι και το αγορασα τσαμπα....
    για intel cpu δεν βλεπω τον λογο! μονο κοστος παραπανω που δεν θα του εβγαινε σε καλο.
    Δε νομιζω οτι αγοραζει κοσμος το raspi για να βαλει windows!!!! οχι οτι δεν εχει τετοιους απλα λεω τι κανει η πλειοψηφια.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκόπευα να αγοράσω ένα τα Χριστούγεννα για να στήσω ένα αόρατο Home Entertainment PC (κολλημένο πίσω απο την τηλεόραση) που να τρέχει Linux ή Android. Η ιδέα απλή: ένα μικροσκοπικό HE PC, στο δικό του κουτάκι με ελάχιστα καλώδια. ΟΚ, ξέρω πως τεχνικά δεν είναι "PC" αλλά you get my point

    Αλλά απογοητεύτηκα με τη συμβατότητα των λειτουργικών στο Raspberry pi. Είπαν επίσημα πως η υποστήριξη για Android έχει παγώσει προς το παρόν ενώ το καλύτερο που μπορώ να κάνω με Linux είναι το raspbian στο οποίο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω Debian repositories.

    Αναγκαστικά ακόμα και για τόσο απλή χρήση πρέπει να κοιτάξω αλλού. Μάλλον προς Banana Pi ή Orange Pi με το δεύτερο να έχει σημαντικό πλεονέκτημα λόγω τιμής και συμβατότητας. Αν και η Google έφτιαξε branch για το Raspberry Pi στο tree του Nougat, είναι άγνωστο αν και πως τελικά θα προχωρήσει.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι αυτο με το android το ειχα ψαξει και εγω και ειχα καταληξει οτι αν θελω κατι τετοιο καλυτερα λεει να πας σε android tv box ή android dongle.
    Φυσικα στο android ως γνωστον μπορεις να εχεις και kodi κανονικα.
    Για το raspbian τωρα το εχω και εγω σε μια καρτα ειναι αριστη διανομη και εχει οτι θα σου χρειαστει.
    Δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα οτι εχει δικα της repos.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο με το android το ειχα ψαξει και εγω και ειχα καταληξει οτι αν θελω κατι τετοιο καλυτερα λεει να πας σε android tv box ή android dongle.
    Φυσικα στο android ως γνωστον μπορεις να εχεις και kodi κανονικα.
    Για το raspbian τωρα το εχω και εγω σε μια καρτα ειναι αριστη διανομη και εχει οτι θα σου χρειαστει.
    Δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα οτι εχει δικα της repos.
    Άσε τα kodi/modi/bodi, εγώ είμαι γεροπαράξενος, θέλω file manager και άνοιγμα με VLC

    Μη φανταστείς, ένα απλό σετάκι θέλω να είναι αόρατο το 99% του χρόνου και το υπόλοιπο 1% να μπορώ να του βάλω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να κάνω τη δουλειά μου. Απλά συγκλίνω στο Orange Pi επειδή βλέπω μεγαλύτερη ποικιλία στις διανομές. Δυστυχώς ούτε εκεί υπάρχουν καλές images του Android και αυτό είναι μέγιστο ξενέρωμα.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  14. #14
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει αμα ειναι να βαλουν το ενα να βαλουν το αλλο και μεγεθος ισως να παρει και το κυριοτερο δεν θα κανει 45 ευρω....
    η λογικη του ειναι αλλη, το GPS σε ποσους χρειαζεται σε μια τετοια συσκευη? οκ για το WIFI αλλα και παλι οχι παντα απαραιτητο!

    τελικα με φαινεται οτι συνηθως με βρισκουν συμφωνο οι αποψεις σου!
    Γι' αυτό το Pi3 έχει WiFi+BT

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκόπευα να αγοράσω ένα τα Χριστούγεννα για να στήσω ένα αόρατο Home Entertainment PC (κολλημένο πίσω απο την τηλεόραση) που να τρέχει Linux ή Android. Η ιδέα απλή: ένα μικροσκοπικό HE PC, στο δικό του κουτάκι με ελάχιστα καλώδια. ΟΚ, ξέρω πως τεχνικά δεν είναι "PC" αλλά you get my point

    Αλλά απογοητεύτηκα με τη συμβατότητα των λειτουργικών στο Raspberry pi. Είπαν επίσημα πως η υποστήριξη για Android έχει παγώσει προς το παρόν ενώ το καλύτερο που μπορώ να κάνω με Linux είναι το raspbian στο οποίο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω Debian repositories.

    Αναγκαστικά ακόμα και για τόσο απλή χρήση πρέπει να κοιτάξω αλλού. Μάλλον προς Banana Pi ή Orange Pi με το δεύτερο να έχει σημαντικό πλεονέκτημα λόγω τιμής και συμβατότητας. Αν και η Google έφτιαξε branch για το Raspberry Pi στο tree του Nougat, είναι άγνωστο αν και πως τελικά θα προχωρήσει.
    Αυτά ήταν τα αρνητικά. Στα θετικά είναι ότι το Pi είναι η πρώτη επιλογή πολλών developers, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ ώριμες υλοποιήσεις πχ OpenElec/LibreElec για Kodi, χωρίς android. Υπάρχει ακόμη και Windows10 core. Πάντως το Orange δεν είναι κακό .

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό το Pi3 έχει WiFi+BT
    αναφερομουν σκεφτομενος τα προηγουμενα μοντελα πχ το 2 : https://www.skroutz.gr/s/6116339/Raspberry-Pi-2.html εγω εχω το 1 με 256mb ram μαλιστα και κανει μια χαρα οτι δουλειες θελω να κανω, αμα μου χρειαστει κατι παραπανω θα παω τοτε μονο στο 3.
    Το Wifi και το bt μπορεις να πεις οτι ειναι ποιο πιθανο να τα χρειαστει καποιος, το GPS ομως μονο σε συγκεκριμενες εφαρμογες.
    Μαλιστα επειδη καποια στιγμη το εβαζα στο αμαξι γιαυτο ηθελα το GPS το μοναδικο προγραμμα ειναι το navit GPS που ειναι πολυ χαλια απο ρυθμισεις, ευκολιες και σεταρισμα και φυσικα δουλευει με openmaps.
    φωτο σε πηγη 1DIN με 4αρα οθονη : http://i180.photobucket.com/albums/x...psvj81rvdd.jpg
    τωρα εχω 2din 7" με win CE 6 και εχει GPS (iGO primo) γιαυτο δεν το χρειαζομαι....
    Εψαχνα και το zero και δεν βρηκα πουθενα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε τα kodi/modi/bodi, εγώ είμαι γεροπαράξενος, θέλω file manager και άνοιγμα με VLC
    Μη φανταστείς, ένα απλό σετάκι θέλω να είναι αόρατο το 99% του χρόνου και το υπόλοιπο 1% να μπορώ να του βάλω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να κάνω τη δουλειά μου. Απλά συγκλίνω στο Orange Pi επειδή βλέπω μεγαλύτερη ποικιλία στις διανομές. Δυστυχώς ούτε εκεί υπάρχουν καλές images του Android και αυτό είναι μέγιστο ξενέρωμα.
    η αληθεια ειναι οτι με χαλαει android tv box/ή dongle δεν ξερω γιατι, και εγω θα προτιμουσα σε raspi android. Παντως στο δικο μου υπηρχε μονο CM! και ηταν για τα μπαζα απο θεμα ταχυτητας και μαλιστα οταν δεν υποστηριζε H/W acceleration.
    Δεν τα παω ολα τα αλλα "pi" τα θεωρω απομιμησεις του raspberry με τιποτα δεν θα επαιρνα κατι αλλο εκτος αυτο, εχει φοβερη υποστηριξη σε ολα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 08-09-16 στις 22:07.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 01:54
  2. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 00:42
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:40
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-15, 05:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας