Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε τα kodi/modi/bodi, εγώ είμαι γεροπαράξενος, θέλω file manager και άνοιγμα με VLC

    Μη φανταστείς, ένα απλό σετάκι θέλω να είναι αόρατο το 99% του χρόνου και το υπόλοιπο 1% να μπορώ να του βάλω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να κάνω τη δουλειά μου. Απλά συγκλίνω στο Orange Pi επειδή βλέπω μεγαλύτερη ποικιλία στις διανομές. Δυστυχώς ούτε εκεί υπάρχουν καλές images του Android και αυτό είναι μέγιστο ξενέρωμα.
    Για το android πάω πάσο, για τα specs επίσης αλλά για την υποστήριξη δεν θα το έλεγα.

    Το rpi υποστηρίζεται από πολύ περισσότερες διανομές και επειδή ακριβώς δουλεύει στο σύνολο με open source software η αποδοχή του είναι μεγάλη και η χρήση του απροβλημάτιστη.

    Για αυτό άλλωστε και πολλοί το προτιμάνε για media player ενώ υπάρχουν τόσα μηχανάκια με πολύ καλύτερα specs.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    *Typo στον τίτλο. Είναι raspberry όχι rasberry.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    αυτη τη στιγμή το orange pi κάνει κοντά στα 15 στο gearbest (Orange Pi PC H3 Quad-core).
    Αξίζει; φαίνεται αρκετά φθηνό σε σχέση με το raps
    Είναι τόσες οι εκδόσεις πια που μπλέκεις. Π.χ. το banana pi έχει 2core αλλα έχει sata.
    Portable CD player

  4. #19
    Εγγραφή
    25-08-2006
    Περιοχή
    Άνω Πετράλωνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    23.0(dB) / 4.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό το Pi3 έχει WiFi+BT



    Αυτά ήταν τα αρνητικά. Στα θετικά είναι ότι το Pi είναι η πρώτη επιλογή πολλών developers, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ ώριμες υλοποιήσεις πχ OpenElec/LibreElec για Kodi, χωρίς android. Υπάρχει ακόμη και Windows10 core. Πάντως το Orange δεν είναι κακό .
    +1. Εφόσον θες κάτι 'αόρατο', το openelec είναι η #1 επιλογή σου. Σε RPi2 παίζει Full HD απροβλημάτιστα, δεν έχει ανάγκη για συνεχές administration (αρκετά συστήματα υποστηρήζουμε ήδη οι περισσότεροι), και γενικότερα, το ξεχνάς ότι είναι εκεί, παρά μόνο όταν θες να δεις καμιά ταινία. Απλά δουλεύει...

  5. #20
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το android πάω πάσο, για τα specs επίσης αλλά για την υποστήριξη δεν θα το έλεγα.

    Το rpi υποστηρίζεται από πολύ περισσότερες διανομές και επειδή ακριβώς δουλεύει στο σύνολο με open source software η αποδοχή του είναι μεγάλη και η χρήση του απροβλημάτιστη.

    Για αυτό άλλωστε και πολλοί το προτιμάνε για media player ενώ υπάρχουν τόσα μηχανάκια με πολύ καλύτερα specs.
    Ωραίος

    Πάω για διάβασμα

    Άν έχεις κι άλλα τέτοια link τα θέλω οπωσδήποτε
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.128
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από charly130.mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1. Εφόσον θες κάτι 'αόρατο', το openelec είναι η #1 επιλογή σου. Σε RPi2 παίζει Full HD απροβλημάτιστα, δεν έχει ανάγκη για συνεχές administration (αρκετά συστήματα υποστηρήζουμε ήδη οι περισσότεροι), και γενικότερα, το ξεχνάς ότι είναι εκεί, παρά μόνο όταν θες να δεις καμιά ταινία. Απλά δουλεύει...
    καλημερα, εδω με το raspi 1 στα 256mb ram και παιζουν οι διανομες με kodi full hd χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
    Απλα η πλοηγηση σε μενου κτλ δεν ειναι τοση γρηγορη οσο νεοτερα raspi's αλλα στην αναπαραγωγη δεν εχει κανενα προβλημα.
    Ειδικα το openelec γιατι τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες στο δικο μου πεταει και στα μενου σε σχεση με τις αλλες και οπως εχω δει ειναι η γρηγοροτερη.

  7. #22
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σε audio forums πίνουν νερό στο όνομά του. Με ένα DAC παίζει αρχεία ανάλυσης 24/192 και χτυπάει τρελά μηχανήματα με κόστος κάτω από 300€. Μάλιστα υπάρχει και μία εταιρεία στον πειραια που βγάζει ένα τέτοιο μηχάνημα με κόστος γύρω στο 500ρικο.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε audio forums πίνουν νερό στο όνομά του. Με ένα DAC παίζει αρχεία ανάλυσης 24/192 και χτυπάει τρελά μηχανήματα με κόστος κάτω από 300€. Μάλιστα υπάρχει και μία εταιρεία στον πειραια που βγάζει ένα τέτοιο μηχάνημα με κόστος γύρω στο 500ρικο.
    επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά, πόσο περίπου έχει ένα αντίστοιχο εμπορικό έτοιμο;

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη τη στιγμή το orange pi κάνει κοντά στα 15 στο gearbest (Orange Pi PC H3 Quad-core).
    Αξίζει; φαίνεται αρκετά φθηνό σε σχέση με το raps
    Είναι τόσες οι εκδόσεις πια που μπλέκεις. Π.χ. το banana pi έχει 2core αλλα έχει sata.
    Εξαρτάται τι θες να κάνεις με αυτό. Όπως και να έχει φτηνό είναι δεν χάνεις και τίποτα να παίξεις μαζί του.

    Το banana pi, με τον A20 και όχι τα μετέπειτα μοντέλα, είναι καλό για file server και άλλες σχετικές χρήσεις λόγω του discrete sata και του gigabit ethernet. Αλλά 3D accelaration δεν είχε και δεν νομίζω να έχει και τώρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος

    Πάω για διάβασμα

    Άν έχεις κι άλλα τέτοια link τα θέλω οπωσδήποτε
    Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο;

  10. #25
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο;
    Θέλω να πάρω ένα, αλλά είναι απαραίτητο να μπορώ να περάσω όσο πιο vanilla διανομή γίνεται και να μην ψάχνω χακιές για να περνάω κάθε major έκδοση. Σκεφτόμουν κάτι σε pure Debian για να είναι συμβατά και πολλά packages αλλά και εκεί βλέπω να θέλει χακιές για να περάσω το Jessie
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  11. #26
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά, πόσο περίπου έχει ένα αντίστοιχο εμπορικό έτοιμο;
    http://www.collybia.com/product/mambo-media-player/

    Αυτό είναι το ελληνικό κομμάτι. Είναι φτηνό γι αυτά που σου δίνει. Βάλε ότι το Denon dnp-730 που θέλω να αγοράσω έχει πάνω από 400€. Και είναι ένα black box. Εδώ μιλάμε για υπολογιστή. Με κανονικό web interface κτλ.

    Έχω δει σε έκθεση μηχανήματα πενταψηφιου κόστους να παίζουν από μία τέτοια πλακέτα.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι;
    Γιατί δεν ζήτησα να βάλει εκτοξευτήρα διαστημικού λεωφορείου. GPS ζήτησα να βάλουν για να επεκτείνουν το target group τους. Αν δεν καταλαβαίνεις για ποιο λόγο ένα GPS θα ήταν χρήσιμο, τότε προφανώς δεν έχεις καταλάβει την αγορά που απευθύνεται το Raspberry και τις ανάγκες που αναλαμβάνει να καλύψει, και περιορίζεσαι σε χρήσεις τύπου home cinema με Kodi.

    Με την ίδια λογική, να μη βάλουν 40 GPIO γιατί ελάχιστοι θα χρειαστούν τόσες πολλές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hyperspaced : 09-09-16 στις 20:56.

  13. #28
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hyperspaced Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν ζήτησα να βάλει εκτοξευτήρα διαστημικού λεωφορείου. GPS ζήτησα να βάλουν για να επεκτείνουν το target group τους. Αν δεν καταλαβαίνεις για ποιο λόγο ένα GPS θα ήταν χρήσιμο, τότε προφανώς δεν έχεις καταλάβει την αγορά που απευθύνεται το Raspberry και τις ανάγκες που αναλαμβάνει να καλύψει, και περιορίζεσαι σε χρήσεις τύπου home cinema με Kodi.

    Με την ίδια λογική, να μη βάλουν 40 GPIO γιατί ελάχιστοι θα χρειαστούν τόσες πολλές.
    Για ποιο λογο ενα gps θα ηταν χρησιμο? Αν σκοπευεις να το πας βολτα, ενα android τηλεφωνο αρκει.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πάρω ένα, αλλά είναι απαραίτητο να μπορώ να περάσω όσο πιο vanilla διανομή γίνεται και να μην ψάχνω χακιές για να περνάω κάθε major έκδοση. Σκεφτόμουν κάτι σε pure Debian για να είναι συμβατά και πολλά packages αλλά και εκεί βλέπω να θέλει χακιές για να περάσω το Jessie
    Γενικά στα arm socs είναι λίγο θέμα το vanilla. Δες τι γίνεται με τον kernel, 1, 2, 3.

    Πάντως δεν νομίζω να σου λείψει κάποιο package.

  15. #30
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    και γιατί δεν βάζεις rolling release να μην έχεις άγχος με τις εκδόσεις;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 01:54
  2. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 00:42
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:40
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-15, 05:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας