Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους, από τις αρχές Ιουλίου τρέχω και δε φτάνω με τη Cyta Hellas, στην αρχή φάνηκε μια πολύ καλή προσφορά, στη συνέχεια όπως αποδείχτηκε τελικά ισχύει το ρητό που λέει "ότι πληρώνεις παίρνεις". Για να μη τα πολυλογώ αφού με τη Cyta Hellas άκρη δεν έβγαλα έκανα καταγγελία στην εταιρεία μέσω ΕΕΤΤ και θα παραθέσω εδώ τις μέχρι στιγμής συνομιλίες μας αφαιρώντας ευαίσθητα στοιχεία δημοσίως:

    Αρχική καταγγελία (προσπάθειά μου εδώ είναι να είμαι περιληπτικός χωρίς πολλά λόγια)
    Ενεργοποιηθήκαμε στις 18 Ιουλίου στο σταθερό και στις 11 Ιουλίου στα κινητά, στις 15 Ιουλίου κάναμε παράπονο για το σήμα και καλέσαμε αρκετές φορές (μέχρι και σήμερα 19 Ιουλίου κάθε μέρα στο τηλέφωνο είμαστε σχετικά με το πρόβλημα), στις 15 Ιουλίου μάλιστα στείλαμε με φαξ σε 2 νούμερα της cyta, στα 2155555907 και 2155555900, γραπτό αίτημα ακύρωσης/υπαναχώρησης υπηρεσίας το οποίο μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν ότι δε γίνεται γιατί δε προλαβαίνουν καθώς 16 - 17 πέφτει Σαββατοκύριακο και 18 ενεργοποιείται η γραμμή.

    Σήμερα (19 Ιουλίου) κάλεσα ξανά την εξυπηρέτηση πελατών να αναφέρω πως έχω κάνει δήλωση παραπόνου και δε με κάλεσαν πίσω, από την εξυπηρέτηση μου ανέφεραν πως το τμήμα παραπόνων απέρριψε το αίτημα παραπόνου που είχα υποβάλει καθώς δε λαμβάνεται υπόψιν το πρόβλημα του σήματος εντός χώρων, τους ρώτησαν αν μπορούν να μου παρέχουν κάποια συσκευή όπως είχα από τη vodafone όπου έκπεμπε σήμα εντός της οικίας και μου είπαν πως δε διαθέτουν κάτι αντίστοιχο, επομένως ζητήσαμε να αποχωρήσουμε από την εταιρία και να γυρίσουμε στη προηγούμενη, μας είπαν ότι θα χρεωθούμε τέλη πρόωρης αποσύνδεσης που είναι 120€ για κάθε ένα εκ των δυο σταθερών γραμμών και 85€ για κάθε μια εκ των τριών γραμμών κινητής συνολικά δηλαδή 495€ τέλη συν φυσικά τη κατανάλωση που έχουμε κάνει αυτές τις μέρες που είμαστε συνδεδεμένοι στην εταιρία.

    Επικαλέστηκα το δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών που έχω από την ημέρα υπογραφής της σύμβασής μου όπου έγινε στις 6 Ιουλίου, ωστόσο μου ανέφεραν πως ο νόμος αυτός είναι παλιός, έχει καταργηθεί εδώ και κάποιους μήνες και πλέον δεν ισχύει ως αποτέλεσμα θα χρεωθώ τα τέλη αποσύνδεσης.

    Όταν τους ανέφερα πως θα προβώ σε καταγγελία μέσω της ΕΕΤΤ, αδιαφόρησαν και μου ανέφεραν να προβώ αφού το επιθυμώ.

    Αιτούμαι την αποσύνδεσή μου από την εν λόγο εταιρία χωρίς επιβάρυνση τελών πρόωρης αποσύνδεσης και φυσικά να πληρώσω όπως προβλέπεται τη κατανάλωσή που έχω κάνει για τις ημέρες που είμαι συνδεδεμένος στην εταιρία.

    Παρακαλώ ενημερώστε με σχετικά με τα δικαιώματά μου και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω.

    Ευχαριστώ.

    Απάντηση από την ΕΕΤΤ (αυτόματη)
    Σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε την καταγγελία σας με Αρ. Πρωτ. 16558 και ημερομηνία 20-07-2016.
    Η καταγγελία σας με αριθμό 11111 έχει αποσταλεί στην/στις εταιρία/εταιρίες

    CYTA (HELLAS)
    Η προθεσμία για την απάντηση της καταγγελίας σας είναι 22-08-2016.

    Το παρόν μήνυμα είναι αυτοματοποιημένο. Παρακαλούμε μην απαντήσετε.

    Τομέας Εξυπηρέτησης Καταναλωτών
    Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ)

    Απάντηση από Cyta Hellas προς ΕΕΤΤ και κοινοποίηση στο email μου (η απάντηση συντάχτηκε στις 11/08/2016, τη παρέλαβα στις 07/09/2016 ώρα 09:40)
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
    Το μήνυμα αποστέλλεται αυτόματα από το σύστημα στην ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail) που μας έχετε δηλώσει και δεν υπάρχει δυνατότητα απάντησης σε ερωτήματά σας μέσω της συγκεκριμένης αλληλογραφίας.
    Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΕΤΤ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 210 6151194 ΚΑΙ ΣΤΟ info@eett.gr
    Συνημμένα αρχεία: eett-cyta-page1 και eett-cyta-page2
    Απάντησή μου προς τη Cyta Hellas μέσω ΕΕΤΤ (στο info@eett.gr καθώς στο τηλέφωνο δε τους βρίσκεις ποτέ...)
    Αγαπητή κ. ******* *******,

    Θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω πως μόλις χτες (07/09/2016 ώρα 09:40) έλαβα από τον courier την απάντηση από την Cyta Hellas και κατ’ επέκταση και το email σας λίγη ώρα νωρίτερα.

    Στο σημείο αυτό, θα ήθελα να ενημερώσω πως διάβασα με προσοχή την απάντηση της Cyta Hellas προς τη καταγγελία όπου έχω υποβάλει προς την ανωτέρω εταιρεία και ομολογώ ότι περίμενα μια απάντηση η οποία θα φροντίσει να βοηθήσει τον καταναλωτή ως προς την επίλυση του προβλήματος ή αν δεν είναι δυνατή η επίλυση του προβλήματος τότε να βρεθεί μια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την εταιρεία αυτή.

    Καθώς ήμουν συνδρομητής της Cyta στη Κύπρο, δυστυχώς θέλω να ενημερώσω ότι η ποιότητα αλλά και η εξυπηρέτηση που παρέχει η Cyta Hellas σε σχέση με τη Cyta Κύπρου είναι μέρα με τη νύχτα. Αν η Cyta Hellas θέλει να χτίσει ένα καλό όνομα στην Ελληνική αγορά το μόνο σίγουρο είναι ότι με τη γραμμή που ακολουθεί και την αντιμετώπιση όπου έχει με τους καταναλωτές της κάθε άλλο παρά επιτυχία θα έχει. Η απάντηση που λαμβάνω δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια δικαιολογία για να με κλειδώσει 24 μήνες σε ένα κακό συμβόλαιο με σκοπό να μη με χάσει από πελάτη της αφενός και αφετέρου να μη μπορώ να έχω τις υπηρεσίες που θέλω στη ποιότητα που τις θέλω ως καταναλωτής. Εδώ οφείλει η ΕΕΤΤ να με προστατέψει.

    Αναφέρει η Cyta Hellas:

    "Στις 04/07/2016 λάβαμε την υπογεγραμμένη αίτηση της ******* για τη μεταφορά της γραμμής και του τηλεφωνικού της κας ******* αριθμού 210******* στο δίκτυο της εταιρείας μας.”

    Ορθών, όντως κατόπιν προσφοράς που μας έγινε από τη Cyta Hellas συμφωνήσαμε και προχωρήσαμε σε αίτηση μεταφοράς ενός σταθερού και τριών κινητών από τη Vodafone προς τη Cyta Hellas. Να ενημερώσω όμως εδώ ότι στη προφορά που μας κάνανε:

    Α) δε μας ενημέρωσαν ποτέ ότι όταν κόβεται το ρεύμα δε θα έχω και σταθερό τηλέφωνο, κάτι που δεν ισχύει με τη Vodafone.
    Β) μας ενημέρωσαν ότι παρέχουν δίκτυο ίδιας ποιότητας με αυτή της Vodafone και παρέχουν ίδια κάλυψη με τη Vodafone
    Γ) ότι το κινητό μου όσο είμαι στο εξωτερικό απλά δε θα δουλεύει, καθώς είχα ενημερώσει ότι διαμένω στο εξωτερικό και τώρα όσο βρισκόμουν εξωτερικό το κινητό μου δεν έπιανε σήμα σε καμία από τις 3 χώρες όπου βρισκόμουν (Ουκρανία, Λευκορωσία και Ρωσία) ενώ με τη Vodafone δεν είχα ποτέ πρόβλημα, δε ξέρω αν χρειαζόταν να πάρω τηλέφωνο τη Cyta Hellas για να της ζητήσω να μου ενεργοποιήσουν το Roaming ή αν απλά δε δουλεύει, όπως και να έχει το σίγουρο είναι ότι όφειλαν να με ενημερώσουν.

    Κατόπιν λοιπόν παρατήρησης των προβλημάτων Α και Β μέσα στη πρώτη βδομάδα είχα τηλεφωνική επικοινωνία και ζήτησα αντίστροφη υπαναχώρηση στον προηγούμενό μου κάτοχο, καθώς από τη Vodafone με είχαν ενημερώσει ότι πρέπει να το κάνω άμεσα πριν περάσουν οι 14 ημέρες.

    Στο σημείο αυτό στην επιστολή της η Cyta Hellas αναφέρει:

    “Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι η Εταιρεία μας παρέχει τη δυνατότητα υπαναχώρησης στους συνδρομητές της εντός των πρώτων 14 ημερών από την ημερομηνία παραλαβής και ελέγχου από την Εταιρεία μας, της υπογεγραμμένης αίτησης εκάστου συνδρομητή.”

    Όταν κάλεσα λοιπόν την Cyta Hellas και της ζήτησα αντίστροφη υπαναχώρηση στον προηγούμενό μου πάροχο με ενημέρωσαν στο τηλέφωνο ότι δε μπορώ να το κάνω καθώς δεν ισχύει ο νόμος περί 14 ημερών και έχει αλλάξει και πως η Vodafone δε μου τα λέει σωστά. Εγώ ενημέρωσα στο τηλέφωνο ότι ο νόμος αυτός δε μπορεί να μην ισχύει καθώς αναφέρεται ρητά και στο site της ΕΕΤΤ. Η ιστορία αυτή επαναλαμβάνεται έως ότου στις 15/07/2016 κατόπιν επικοινωνίας με τη Vodafone και ενημέρωσης της Vodafone ότι η Cyta Hellas δε με αφήνει να αποδεσμευτώ χωρίς κυρώσεις πρόωρης αποσύνδεσης η Vodafone με συμβουλεύει να πάω σε κάποιο κατάστημα της Vodafone και να στείλω Fax στη Cyta Hellas με αίτημα ακύρωσης, κάτι το οποίο η Cyta Hellas δε το δέχτηκε. Με όλα αυτά πέρασαν οι 14 ημέρες κάτι το οποίο πιστεύω έγινε επίτηδες από τη Cyta Hellas ώστε να περάσει η προθεσμία των 14 ημερών και να μη μπορώ πλέον να επιστρέψω στον προηγούμενό μου πάροχο. Το fax στις 15/07/2016 που έστειλα για την ακύρωση βρισκόταν εντός των 14 ημερών, από κει και ύστερα αφενός δε θεωρώ ότι εμένα ως καταναλωτή θα πρέπει να μ’ ενδιαφέρει αν επέρχεται Σαββατοκύριακο και ότι η διαδικασία μεταφοράς από τη Cyta Hellas δε μπορεί να διακοπεί σε λιγότερο από 2 εργάσιμες από την ημέρα ενεργοποίησης (κάτι το οποίο έχει να κάνει με τη σταθερή τηλεφωνία ωστόσο για κάποιο άγνωστο προς εμένα λόγο δεν ήθελαν να μου αποδεσμεύσουν και τα 3 κινητά που είχα προηγουμένως μεταφέρει στη Cyta Hellas), επίσης να προσθέσω ότι δεν αναφέρεται πουθενά ούτε στο συμβόλαιο της Cyta Hellas oύτε στο site (και συνεπώς και τα PDF στο site) της ΕΕΤΤ ότι δεν επιτρέπεται να σταματήσει η διαδικασία μεταφοράς δυο εργάσιμες μέρες πριν την ολοκλήρωσή της, άσχετα αν βρίσκεσαι εντός των 14 ημερών όπου έχεις διορία να δοκιμάσεις τον νέο πάροχο για να δεις αν τελικά σου κάνει, καθώς επίσης δε με ενημέρωσε καν τηλεφωνικά κανένας για το ζήτημα αυτό έως ότου έκανα την αίτηση ακύρωσης στις 15/07/2016. Όπως και να έχει είτε είναι 14 ημερολογιακές ημέρες είτε είναι 14 εργάσιμες ημέρες, και στις 2 περιπτώσεις βρισκόμουν εντός προθεσμίας και παρανόμως η Cyta Hellas δε με αποδέσμευσε.

    Αναφέρει η Cyta Hellas:

    “Ήδη, στις 11/07/2016 ενεργοποιήθηκαν οι συνδέσεις με τηλ. αριθμούς 69********, 69******** και 69******** στο δίκτυο της Εταιρείας μας. Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δυνάμει των υπογεγραμμένων όρων σύμβασης, με την εκτέλεση αυτών στις 11/07/2016 και στις 18/07/2016, η κα ******* απώλεσε οποιασδήποτε μορφής δικαίωμα υπαναχώρησης.”

    Εδώ θα ήθελα να ενημερώσω ότι στο συμβόλαιο δεν αναφέρει πουθενά ότι κατά την ενεργοποίηση των γραμμών στις 11/07/2016 θα χάσω το δικαίωμα υπαναχώρησης και ουδέποτε ενημερώθηκα για κάτι τέτοιο, τη δικαιολογία αυτή θα μπορούσα να την εκφράσω ως μη επαγγελματική για να μη πω ύπουλη πράξη προς κάθε καταναλωτή καθώς ακόμα και αν υπάρχει κάποια τέτοια οδηγία από τη Cyta Hellas κάπου στο site της (κάτι το οποίο δε βρήκα ούτε στο site ούτε στο συμβόλαιο αλλά ούτε και τηλεφωνικός ποτέ δεν ενημερωθήκαμε για κάτι τέτοιο), ακόμα λοιπόν και αν υπάρχει τέτοια οδηγία τότε πως θα δοθεί στον καταναλωτή η δυνατότητα να δοκιμάσει της υπηρεσίες της εταιρείας όπου έχει επιλέξει; Μέσα στις 14 ημέρες στον καταναλωτή δίνεται η δυνατότητα να δοκιμάσει την υπηρεσία για τη καλή λειτουργία της, σε περίπτωση που δεν είναι ικανοποιημένος με τη λειτουργία της υπηρεσίας του δίνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης. Αν λοιπόν με την ενεργοποίηση της γραμμής χάνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης τότε ποιο το νόημα της ύπαρξης των 14 ημερών για τον καταναλωτή; Και σημειώνω επίσης ότι κανονικά ο καταναλωτής θα έπρεπε να έχει 14 ημέρες δικαίωμα υπαναχώρησης από την ενεργοποίηση της γραμμής καθώς τότε στην ουσία ξεκινάει ο πελάτης να δοκιμάζει τη γραμμή του.


    Αναφέρει η Cyta Hellas:

    “Ως προς την τεχνολογία της υπηρεσίας, όπως επισημαίνεται και στους όρους σύμβασης, ορίζουμε ότι ο τρόπος υλοποίησης των παρεχόμενων προς εσάς υπηρεσιών τηλεφωνίας και internet είναι VoIP (Voice over Internet Protocol). Η Εταιρεία μας παρέχει υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας και υπηρεσία διαδικτύου μέσω ευρυζωνικής πρόσβασης σε σταθερές διευθύνσεις των συνδρομητών μας. Η υπηρεσία τηλεφωνίας μας είναι σταθερή τηλεφωνία, με τερματικό εξαπλισμό της εταιρείας μας ο οποίος παρέχει διεπαφή σύνδεσης ίδια με αυτή οποιοδήποτε συμβατικού τηλεφώνου. Η τεχνολογία που χρησιμοποιείται στο δίκτυο της Εταιρίας μας είναι τεχνολογία VoIP (Voice over Internet Protocol), δηλαδή ψηφιακή τεχνολογία μέσω της οποίας το τερματικό (modem) μετατρέπει το αναλογικό σήμα από την τηλεφωνική συσκευή σε ψηφιακό. Επίσης υπογραμμίζεται ρητώς η ανάγκη αδιάλειπτης παροχής ηλεκτρικού ρεύματος για την παροχή της υπηρεσίας (παράγραφος 1).”

    Όντως στη παράγραφο 1 του συμβολαίου αναφέρεται, ωστόσο εδώ να ενημερώσω ότι ουδέποτε κανείς με ενημέρωσε πριν μου σταλθεί η σύμβαση ότι απαιτείται αδιάκοπη παροχή ηλεκτρικού ρεύματος για να μπορεί η υπηρεσία να λειτουργήσει, κάτι το οποίο όφειλε η εταιρεία να κάνει, πέραν τούτου όχι μόνο δε με ενημέρωσαν αλλά όταν η Vodafone μου έκανε αντιπροσφορά και με ενημέρωση ότι όταν δε θα έχω ρεύμα δε θα έχω και σταθερό τηλέφωνο αν προχωρήσω σε συνεργασία με τη Cyta Hellas, κάλεσα αμέσως τη Cyta Hellas και ρώτησα αν ισχύει κάτι τέτοιο, και με ενημέρωσαν πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει και πως η Vodafone δυσφημεί τη Cyta Hellas και με ενημερώνει λάθος για να μη προβώ σε σύμβαση με τη Cyta Hellas ώστε να παραμείνω συνδρομητής της Vodafone. Δυστυχώς ο νόμος της Ελλάδος δε μου επιτρέπει να κάνω ηχογράφηση κλήσεων ώστε να μπορέσω να αποδείξω το παραπάνω καθώς επίσης ούτε μπορώ να θυμηθώ το όνομα του εκπροσώπου όπου με ενημέρωσε λανθασμένα, παρόλα αυτά μιας και η Cyta Hellas κάνει καταγραφή των κλήσεων για τη “διασφάλιση της ποιότητας" των υπηρεσιών που παρέχει θεωρώ ότι η κλήση υπάρχει παρόλα αυτά αμφιβάλω αν θα ενδιαφερθεί να τη βρει. Ωστόσο μικρή σημασία έχει το ανώτερο καθώς ακόμα και έτσι εγώ στην αίτηση ακύρωσης και αίτηση υπαναχώρησης μου στον προηγούμενο μου πάροχο όπως προανέφερα βρισκόμουν ήδη εντός των 14 ημερών όπως προβλέπει η νομοθεσία και ούτε στην Ελληνική νομοθεσία ούτε στην Ευρωπαϊκή δεν αναφέρει πουθενά ότι οι 14 ημέρες αυτές είναι κατ’ εξαίρεση σε περίπτωση που μεσολαβεί Σαββατοκύριακο πριν την ενεργοποίηση της γραμμής ή ότι οι 14 ημέρες ακυρώνονται αν η γραμμή ενεργοποιηθεί πριν περάσουν οι 14 ημέρες.

    Αναφέρει η Cyta Hellas:

    “Επιπλέον, στις 18/07/2016 η κα ******* επικοινώνησε (για πρώτη και μοναδική φορά σύμφωνα με τα πληροφοριακά συστήματα εποπτείας και ελέγχου μας μέχρι την ημερομηνία συγγραφής της παρούσας) με το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης της Εταιρείας μας και δήλωσε αδυναμία σήματος στη σύνδεση κινητής τηλεφωνίας της όταν βρίσκεται στο εσωτερικό της οικίας της μόνο."

    Να ξεκινήσω λέγοντας ότι εδώ από μόνη της η Cyta Hellas εκτίθεται λέγοντας ότι επικοινώνησα για πρώτη και τελευταία φορά, προφανώς και όπως η ίδια αναφέρει είχα επικοινωνία στις 15/07/2016 και αναφέρθηκα στο παρών πρόβλημα και για τον λόγο αυτό έστειλα αίτηση ακύρωσης.

    Στις 18/07/2016 ώρα 14:20 κάλεσα τη Cyta Hellas και ενημερώνω για το πρόβλημά μου, την ώρα αυτή βρισκόμουν εκτός σπιτιού και εκτός της περιοχής όπου διαμένω και περπατούσα, καθώς προχωρούσα απλά αποσυνδέθηκε η γραμμή, κοιτάζω το κινητό μου και είχε ένδειξη ότι δεν είχα σήμα (τραγική ειρωνεία; ) στις 14:30 την ίδια μέρα κάλεσα ξανά τη Cyta Hellas όπου με σύνδεσαν με το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης της εταιρείας όπου και ανέφερα τα προβλήματά μου με το σήμα στα 3 κινητά (να σημειώσω ότι έκατσα ακίνητος σε σημείο όπου συνδέθηκε πάλι το σήμα φοβούμενος ότι αν μετακινούμαι μπορεί να πέσει ξανά η γραμμή όπως και γίνεται δηλαδή μέχρι και σήμερα)

    Επίσης ψευδώς δηλώνει η Cyta Hellas "δήλωσε αδυναμία σήματος στη σύνδεση κινητής τηλεφωνίας της όταν βρίσκεται στο εσωτερικό της οικίας της μόνο.” καθώς ανέφερα ρητά στον εκπρόσωπο από τη Τεχνική Υποστήριξη ότι το πρόβλημα μου είναι και εντός αλλά και εκτός σπιτιού, με ενημέρωσε ότι θα το κοιτάξουν και θα με καλέσει πίσω εκπρόσωπος από τη Τεχνική Υποστήριξη για να με ενημερώσει σχετικά. Μετά από ένα 2ήμερο (20/07/2016) με κάλεσαν από τη Τεχνική Υποστήριξη της Cyta Hellas και με ενημέρωσαν πως εντός της οικίας δε μπορούν να κάνουν κάτι και δε μπορούν να εγγυηθούν για τη κάλυψη όπως και καμία άλλη εταιρεία, σε ότι αφορά τους εξωτερικούς χώρους η κάλυψη είναι ίδια με τη vodafone, όταν τους ανέφερα ότι και η Vodafone και η Cosmote παρέχουν συσκευές όπου συνδέονται με το router και παρέχουν σήμα στο εσωτερικό του σπιτιού, και συγκεκριμένα η Vodafone μου έδωσε δωρεάν τη συσκευή αυτή ώστε να μπορώ να έχω κάλυψη και μέσα στο σπίτι, με ενημέρωσαν ότι κάτι τέτοιο η Cyta Hellas ούτε διαθέτει ούτε παρέχει. Σε ότι αφορά τον εξωτερικό χώρο, ενημέρωσα τον εκπρόσωπο της Τεχνικής Υποστήριξης ότι τα σημεία που μετακινούμαι όταν βρίσκομαι Ελλάδα είναι πολύ συγκεκριμένα και στα σημεία αυτά μετακινούμαι εδώ και χρόνια και μπορώ να διακρίνω κατά πόσο και αν μπορεί να παρέχει την ίδια κάλυψη με τη Vodafone η Cyta Hellas, συγκεκριμένα στα ίδια σημεία με τη Vodafone δεν είχα πρόβλημα κανένα σε αντίθεση με τη Cyta όπου έχω χαμηλό σήμα έως και αποσυνδέσεις δικτύου σε τακτά χρονικά διαστήματα, επίσης στα σημεία αυτά δε βρίσκομαι πάντα μόνος μου και όταν βρίσκομαι με άλλους ανθρώπους και τους ρωτάω, με Vodafone και Cosmote δεν έχει κανένας πρόβλημα σε αντίθεση με μένα όπου δε πιάνω πάντα δίκτυο ή έχω χαμηλό σήμα, δοκίμασα και με άλλες συσκευές και είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

    Στις 20/07/2016 ώρα 19:13 δέχτηκα κλήση από τη Cyta Hellas για να με ρωτήσουν αν εξυπηρετήθηκα σχετικά με το αίτημά μου προς τη τεχνική υποστήριξη και ανέφερα ότι δεν εξυπηρετήθηκα, ανέφερα πως έχουν τα πράματα και τη απάντηση έλαβα, η απάντηση της εκπροσώπου όπου με κάλεσε για να με ρωτήσει αν εξυπηρετήθηκα λίγο πολύ ήταν στα ίδια πλαίσια με τις απαντήσεις όπου είχα λάβει έως τότε, δηλαδή ότι δε μπορεί να γίνει κάτι, και όπως είναι φυσικό ανέφερα στην εκπρόσωπο ότι θα προβώ σε καταγγελία μέσω της ΕΕΤΤ. Αυτή ήταν και η τελευταία μου επικοινωνία με τη Cyta Hellas και την ίδια μέρα έστειλα τη καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ, προφανώς από το σημείο εκείνο και έπειτα δε βρίσκω λόγο επικοινωνίας με τη Cyta Hellas.

    Αναφέρει η Cyta Hellas:

    “Ωστόσο, θα θέλαμε να τονίσουμε ότι η Cyta είναι ο πρώτος και μοναδικός πάροχος MVNO (Mobile Virtual Network Operator, δηλαδή Εικονικός Πάροχος Κινητής Τηλεφωνίας) στην Ελλάδα, κοινή πρακτική στο εξωτερικό εδώ και αρκετά χρόνια. Αυτό σημαίνει ότι παρέχει υπηρεσίες κινητής μέσω τν δικών της πόρων και υποδομών, εκτός από το δίκτυο πρόσβασης (ραδιοδίκτυο), για το οποίο γίνεται χρήση υφιστάμενων υποδομών τρίτου παρόχου κινητής (Vodafone). Ως εκ τούτου, η Εταιρεία μας διαθέτει την ίδια υψηλού επιπέδου κάλυψη με τη Vodafone.”

    Καταρχήν αυτό δεν αποτελεί κάποιο εύσημο, αν ήταν τόσο καλό όσο νομίζει το ίδιο θα έκανε και στη Κύπρο όπου εκεί χρησιμοποιεί δικό της δίκτυο και το σήμα είναι άριστο. Το γεγονός ότι δεν έχει δικό της δίκτυο κάθε άλλο παρά θετικό στοιχείο είναι και επιβεβαιώνει τη καταγγελία μου σχετικά με τη ποιότητα δικτύου όπου παρέχει. Επίσης επειδή αυτό μου το ανέφεραν και στις αρχές της προσφοράς μου καθώς είχα ακούσει και από άλλους ανθρώπους που είχαν προβλήματα με το σήμα της Cyta Hellas και ήταν από τις πρώτες ερωτήσεις που είχα κάνει, με ενημέρωσαν ότι κάνουν χρήση του δικτύου της Vodafone και παρέχουν την ίδια κάλυψη, σε επικοινωνία μου με τη Vodafone που είχα στις 15/07/2016 με διαβεβαίωσαν ότι η Cyta Hellas κάνει χρήση ενός μέρους του δικτύου τους και σε καμία περίπτωση δε παρέχει την ίδια κάλυψη που παρέχει η Vodafone.

    Αναφέρει η Cyta Hellas:

    “Επιπλέον, θα θέλαμε να σας τονίσουμε ότι η ίδια η φύση της υπηρεσίας, η οποία δεν αφορά σταθερό σημείο παροχής, μπορεί να εξαρτηθεί από πολλές τεχνικές παραμέτρους εκτός της σφαίρας ελέγχου της Εταιρείας, όπως για παράδειγμα παρεμβολές από άλλα ασύρματα δίκτυα ή παρεμβολές από άλλες πηγές. Κατά συνέπεια, η Εταιρεία μας δεν αναγνωρίζει πιθανή αδυναμία σήματος εντός οικίας ως θέμα μη κάλυψης δικτύου και ως βλάβη στο δίκτυό της.”

    Με την ίδια δικαιολογία όμως θα μπορούσε και η Vodafone να μην έχει σήμα όπως και η Cosmote παρόλα αυτά και οι 2 εταιρείες δεν έχουν πρόβλημα με το σήμα και τις υποτιθέμενες παρεμβολές, επίσης κάθε δίκτυο δουλεύει σε δικό του band και δεν επηρεάζει το ένα το άλλο σε σημείο παρεμβολής. Απλά άλλη μια υπεκφυγή της Cyta Hellas.

    Αναφέρει η Cyta Hellas:

    “Τέλος θα θέλαμε να επισημάνουμε εκ νέου στην κα ******* ότι σε περίπτωση μονομερούς καταγγελίας των μεταξύ μας συμβάσεων πριν τη λήξη τους, ήτοι την 18/07/2018 για την υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας και την 11/07/2018 για τις υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας, θα υποχρεωθεί στην καταβολή τελών πρόωρης αποσύνδεσης ποσού 120,98€ με ΦΠΑ για την υπηρεσίας σταθερής τηλεφωνίας και 85,69 ΦΠΑ (προ Φόρου Κινητής) για εκάστη εκ των τριών συνδέσεων κινητής.

    Και μεις από πλευράς μας θα θέλαμε να επισημάνουμε στη Cyta Hellas ότι δε πληροί τα απαιτούμενα κριτήρια για να αποτελεί ένα σοβαρό δίκτυο το οποίο μπορεί να εξυπηρετήσει τους καταναλωτές του, ούτε και έχει τη πρόθεση να βοηθήσει τους καταναλωτές της να είναι ευχαριστημένοι για να παραμείνουν στο δίκτυό της και ως εκ τούτου δε νιώθουμε καμία υποχρέωση καταβολής των ανωτέρων προστίμων καθώς οι υπηρεσίες όπου παρέχονται από την Cyta Hellas λόγο των ανωτέρων τεχνικών θεμάτων είναι μη αξιοποιήσιμες και θα προχωρήσουμε σε υπαναχώρηση στο προηγούμενό μας δίκτυο. Η Cyta Hellas έχει κάθε δικαίωμα να κάνει χρήση των δικηγόρων της ώστε να απαιτήσει τα ανωτέρω ποσά όπως επίσης και μεις από πλευράς μας έχουμε κάθε δικαίωμα να κάνουμε χρήση των δικών μας δικηγόρων ως απάντηση. Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η ΕΕΤΤ οφείλει να προστατέψει και εμάς ως καταναλωτές έναντι της Cyta Hellas.

    Ως καταναλωτές θεωρούμε μοναδική μας υποχρέωση τη καταβολή της κατανάλωσης που έχουμε κάνει στη Cyta Hellas από τις 11/07/2016 έως τη μέρα της αποσύνδεσής μας από το δίκτυο της Cyta Hellas για τα 3 κινητά και από τις 18/07/2016 αντίστοιχα για τα 2 σταθερά. Να σημειωθεί ότι είμαστε τακτικοί στις πληρωμές μας και ουδέποτε είχαμε αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα με άλλη εταιρεία στην Ελλάδα, ο λογαριασμός 245,93€ έχει πληρωθεί κανονικά όπως θα πληρωθεί κανονικά η κατανάλωση που κάνουμε και θα κάνουμε στο δίκτυο της Cyta Hellas έως ότου γίνει η υπαναχώρηση στον προηγούμενό μας πάροχο, ουδεμία πρόθεση όμως δεν έχουμε να πληρώσουμε αδίκως και από τεχνάσματα της Cyta Hellas τα προστίματα όπου αναφέρει.

    Επίσης να αναφέρω ότι το κείμενο της αρχικής μου καταγγελίας, η απάντηση από τη cyta, η απάντησή που σας έστειλα προ λίγων λεπτών καθώς και κάθε μελλοντική συνομιλία με το σχετικό θέμα που αντιμετωπίζω με τη Cyta Hellas θα γνωστοποιηθεί και θα γνωστοποιείται σε δικηγόρους μας ώστε να είναι εν γνώση σε περίπτωση που χρειαστούν, στην ανεξάρτητη αρχή "Ο Συνήγορος του Καταναλωτή” καθώς και στο forum adslgr.com το οποίο είναι το μεγαλύτερο forum της Ελλάδος σε ότι αφορά τηλεπικοινωνίες ώστε να γνωστοποιηθεί και στον υπόλοιπο κόσμο ότι η Cyta Hellas κατάφερε να χάσει επιπλέον πελάτες για να προσέχει ο κόσμος τις εταιρείες όπου επιλέγει στο μέλλον.

    Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails eett-cyta-page1.jpg  

    eett-cyta-page2.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα βρεθηκε λυση φιλε μου?
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #3
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αγαπητέ Godian,

    Αμφιβάλω αν θα βρεθεί λύση στη χώρα αυτή, χωρίς να θέλω να θίξω αλλά έχει αποδείξει ότι στην Ελλάδα όσο "λεφτά υπάρχουν" άλλο τόσο "βρέθηκε λύση".

    Την επιστολή αυτή την έστειλα σήμερα λίγο πριν τη δημοσιεύσω εδώ, θεωρώ ότι από βδομάδα λογικά θα έχω μια απάντηση από την ΕΕΤΤ, στο μεταξύ θα γυρίσω στον προηγούμενό μου πάροχο και θα αγνοήσω τα τέλη πρόωρης αποσύνδεσης από τη Cyta Hellas, με τη συμπεριφορά της και μόνο καταφέρνει να χάνει όνομα και πελάτες, πόσο μάλλον για μια εταιρεία που ακόμα δε πατάει γερά στον Ελλαδικό χώρο.

    Το καλύτερο που μπορεί να κάνει η Cyta Hellas είναι να βάλει τα δικηγορικά της γραφεία νε ενοχλούν την οικογένειά μου.

    Δικαίωμα να μπει στην εφορία το ποσό που ζητάει ως πρόστιμο δεν έχει πάντως.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν την αίτηση την έκανες μέσω τηλεφώνου/online τότε έχει ισχύ το 14 μέρες, οσο και να βαράνε τον πισινό του κάτω, αν μάλιστα δεν σε ενημερώσανε οτι έχεις το δικαίωμα αυτό νομίζω οτι πάει σε χρόνο

  5. #5
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε sdikr, η αίτηση έγινε μέσω τηλεφώνου, όπως βλέπεις από τα άνωθεν αγνόησαν εντελώς τις 14 ημέρες και κόβουν - ράβουν τους κανονισμούς στα μέτρα τους, μένει να δω κατά πόσο η ΕΕΤΤ θα προστατέψει τα δικαιώματά μου ως καταναλωτής.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε sdikr, η αίτηση έγινε μέσω τηλεφώνου, όπως βλέπεις από τα άνωθεν αγνόησαν εντελώς τις 14 ημέρες και κόβουν - ράβουν τους κανονισμούς στα μέτρα τους, μένει να δω κατά πόσο η ΕΕΤΤ θα προστατέψει τα δικαιώματά μου ως καταναλωτής.
    Δεν υπάρχει περίπτωση το δίκαιο σου θα το βρεις, απλά θα υπάρξει μια καθυστέρηση

  7. #7
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    CCR
    Η συσκευή που δίνει η vodafone και είχες, που ενισχύει το σήμα, εφόσον το ραδιοδίκτυο είναι το ίδιο δεν λειτουργεί; (δεν ξέρω πως λειτουργούν ακριβώς αυτές, αν κάνεις register αριθμό κινητού δηλαδή κτλ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος _stargazer : 08-09-16 στις 22:08.


  8. #8
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε _stargazer,

    όχι, για να το πούμε απλά κάθε κινητή έχει το δικό της κανάλι, οπότε η συσκευή της vodafone δε λειτουργεί με άλλο δίκτυο

  9. #9
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Έχουν αλλάξει, τώρα και μερικά χρόνια, πολλά στη Cyta δυστυχώς.
    Μήπως άλλαξαν τα πρόσωπα της διοίκησης, προσαρμόστηκαν στα Ελληνικά δεδομένα ίσως;
    Εμένα να δείτε... τριπλή παραπλάνηση!
    Τους εκπαιδεύουν άραγε καλά σε αυτό;
    Κρίμα 8 χρόνια πελάτης τους δεν περίμενα ποτέ ότι θα συμπεριφερόταν με αυτό το τρόπο!
    Σε άλλο threat αν θέλετε τα δικά μου...
    Μπράβο σε όσους κυνηγούν το δίκιο τους!
    Καλή συνέχεια.
    Καλή υπομονή.

    Υ.Γ.: 1. Τις απομαγνητοφωνήσεις τις ζήτησες μήπως βοηθήσουν σε κάτι στο οποίο διαφωνείς μαζί τους;
    2. Εμείς μπορούμε να τους μαγνητοφωνούμε όπως κάνουν αυτοί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος amnis : 14-09-16 στις 18:24.

  10. #10
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amnis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν αλλάξει, τώρα και μερικά χρόνια, πολλά στη Cyta δυστυχώς.
    Μήπως άλλαξαν τα πρόσωπα της διοίκησης, προσαρμόστηκαν στα Ελληνικά δεδομένα ίσως;
    Εμένα να δείτε... τριπλή παραπλάνηση!
    Τους εκπαιδεύουν άραγε καλά σε αυτό;
    Κρίμα 8 χρόνια πελάτης τους δεν περίμενα ποτέ ότι θα συμπεριφερόταν με αυτό το τρόπο!
    Σε άλλο threat αν θέλετε τα δικά μου...
    Μπράβο σε όσους κυνηγούν το δίκιο τους!
    Καλή συνέχεια.
    Καλή υπομονή.

    Υ.Γ.: 1. Τις απομαγνητοφωνήσεις τις ζήτησες μήπως βοηθήσουν σε κάτι στο οποίο διαφωνείς μαζί τους;
    2. Εμείς μπορούμε να τους μαγνητοφωνούμε όπως κάνουν αυτοί;
    Ναι, εφοσον ειδοποιησεις στη αρχη της κλησης.

  11. #11
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Διάβασα το νήμα και ανέτρεξα στο ΦΕΚ για τις φορητότητες:

    «11. α. Ο συνδρομητής διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλλει αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας, το οποίο γίνεται αποδεκτό εφόσον υποβληθεί εντός των ακόλουθων κατά περίπτωση προθεσμιών:
    i. τουλάχιστον μέχρι τρεις ημέρες πριν την ημερομηνία αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου ή κατασκευής νέου βρόχου, στην περίπτωση της συνυποβολής αιτήσεων φορητότητας και πλήρους αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου που ορίζει η παρ. 4 εδάφιο β
    Κι εδώ έρχεται το ερώτημα. Τι υπερισχύει? Οι 14 ημέρες ως προς το δικαίωμα υπαναχώρησης σε συμβάσεις από απόσταση ή αυτό?

    - - - Updated - - -

    Θα δώσω την απάντηση ο ίδιος:

    α. Οι διατάξεις του παρόντος δεν περιορίζουν τα δικαιώματα των συνδρομητών με βάση την νομοθεσία περί προστασίας καταναλωτών (Ν.2251/94, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει). Ενδεικτικά αναφέρεται η διαπίστωση αθέμιτων εμπορικών πρακτικών και το δικαίωμα υπαναχώρησης του συνδρομητή στην περίπτωση συνάψεως συμβάσεως από απόσταση.

    β. Στην περίπτωση που ο συνδρομητής ασκήσει νομίμως το δικαίωμα υπαναχώρησης από σύμβαση συναφθείσα από απόσταση και έχει ήδη ενεργοποιηθεί η φορητότητα του αριθμού του στο δίκτυο του παρόχου-δέκτη, τότε ο πάροχος-δέκτης ενημερώνει τον πάροχο-δότη και μεριμνά για την επαναφορά του συνδρομητή στο δίκτυο του παρόχου-δότη, κατόπιν σχετικής δήλωσης του συνδρομητή. Ενδεικτικά η επαναφορά αυτή γίνεται με φορητότητα του αριθμού μέσω της ΕΒΔΑΦ στον πάροχο-δότη (που ενεργεί ως νέος πάροχος-δέκτης) ή με επιστροφή του αριθμού μέσω της ΕΒΔΑΦ στον αρχικό πάροχο στον οποίο έχει πρωτογενώς εκχωρηθεί από την ΕΕΤΤ, εφόσον με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται η επαναφορά του συνδρομητή στο δίκτυο του παρόχου- δότη. Το κόστος της επαναφοράς αυτής αναλαμβάνεται από τον πάροχο-δέκτη.

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία Cyta 4U από την Cyta
    Από athenaum στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-18, 11:19
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-16, 20:54
  3. adslgr.com: Παρουσίαση του εξοπλισμού της hellas online
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 23:47
  4. Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-15, 12:03
  5. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 12:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας