Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ειχα κανει ping τους σερβερ και τα ειχα στειλει στη wind, και φαινοτανε οτι υπηρχε jump στο Ping, και πολλες φορες εβαζε time out , μου λεγανε ολα ενταξει,εφοσων το ping δεν περναει γενικα το 100....δλδ αν εχω 100 με fastpath ειμαι καλα.Και σε απλα sites δλδ οπως google.gr
    Δεν έχει σχέση αυτό το ping, κάνεις συνεχόμενο ping προς τον πάροχο, αν υπάρχει πρόβλημα ασχολείσαι μαζί του, σε ξένους Servers δεν θα σου κάνει κάτι ο πάροχος και δεν θα ασχοληθεί καθόλου, μόνο για ότι είναι εντός Ελλάδος μπορείς να τον πιέσεις.

    Κάνε το συνεχόμενο ping για να τσεκάρεις πρώτα αν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα προς τον πάροχο.

    Συνεχόμενο ping

    Spoiler:
    Συνεχόμενο ping

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!
    Ο έλεγχος θα πρέπει να γίνει με τον υπολογιστή να είναι ενσύρματα συνδεδεμένος με το modem/router. Επίσης δεν θα πρέπει να υπάρχει άλλη ενεργή σύνδεση στο Internet σε όλο το δίκτυο που γίνεται ο έλεγχος(υπολογιστές, Laptop, κινητά, κ.λ.π.).


    Αν θέλουμε να κάνουμε συνεχόμενο ping προς μία συγκεκριμένη διεύθυνση θα πρέπει να γράψουμε την διεύθυνση και μετά το:-t
    Παράδειγμα:
    Θέλουμε να κάνουμε ping προς το my.otenet.gr
    Κλείνουμε πρώτα όλες τις ενεργές συνδέσεις Internet, ανοίγουμε την γραμμή εντολών σαν διαχειριστές και γράφουμε: ping my.otenet.gr -t (ΠPOΣΟΧΗ!!! με κενό ανάμεσα στην διεύθυνση και το - ).
    Το αφήνουμε να τρέξει 20~30 λεπτά και το σταματάμε πατώντας το Ctrl+C(ταυτόχρονα), ελέγχουμε αν έχουμε χαμένα πακέτα και τους χρόνους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Cyta υποθετω εχει λογο του banner του router,δεν ξερω αν γινεται να εχει αλλον isp και το ρουτερ να εχει μεινει απο πιο πριν.
    Το δικο μου wireless το εχω κανει disabled αυτη τη στιγμη μπας και βελτιωθεί η γραμμη,το να μου κλεβει καποιος προσβαση δεν το γνωριζω,Εχω κοιταξει μεσα απο to ρουτερ το Pool και βλεπω τις δικες μου συσκευες ,γενικα το wifi to εχω με ενα απλο κωδικο οταν το εχω ανοιχτο.Powerline ειχε αγορασει ο πατερας μου,αλλα το εχω αποσυνδεσει τωρα με τις δοκιμες,ισως και γιαυτο να μην μπορω να μπω τωρα στο ρουτερ τους

    - - - Updated - - -

    ty,θα το κανω ετσι τοτε πιο μετα,και θα ποσταρω τα αποτελεσματα

  3. #18
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σορρυ αν ειμαι οφφ-τοπικ,αλλα τελευταια εχω και εγω θεμα με Pings.Και ειδικα στο cs:go που εχει και σημασεια.Εκει που ειχα 60-70 Ping τωρα ειμαι 100+ σταθερα χωρις να πεφτει ποτε κατω απο 100.

    Πηρα προχθες να δηλωσω βλαβη και μου λενε δεν υπαρχει προβλημα στην γραμμη.Ξαναπερνω σημερα και μου ετυχε ενας ΜΑΛΑΚΑΣ με υφος χιλιων καρδιναλιων να μου λεει δεν φταιμε εμεις.Μου λεει το ρουτερ που εχεται δεν δικο μας και δεν φταιμε εμεις τελος,του λεω τι μπορω να κανω πειτε μου κατι,30 ευρω χρεωση να ερθει τεχνικος να το δει,30 ευρω !!! Για κατι που λειτουργουσε μια χαρα τοσο καιρο.Τι να πω,μολις τελειωσει το συμβολαιο φευγω,ειναι το μονο σιγουρο.

    - - - Updated - - -

    Ξαναπηρα τηλεφωνο πριν λιγο και μου ετυχε μια ευγενεστατη κυρια,η οποια επιβαιβαιωσε αυτο που εγω ειδη ηξερα και προσπαθουσα 2 μερες να τους πεισω,οτι η γραμμη ΔΕΝ ειναι σε Fast-path.

    Για να καταλαβετε δηλαδη,πριν αρκετους μηνες ειχα ξαναπαθει το ιδιο,εκει που ειχα fast-path η γραμμη γυρισε σε Interleaved,προφανως απο καποιο reset η κατι τετοιο και ειχα Pings 100+.Ειχα παρει ποσες φορες τοτε στην Wind και μου ελεγαν οχι ειναι fast-path,μεχρι που τελικα ειχα παρει 30 τηλεφωνα ενας κυριος προφανως που ηξερε 2-3 πραγματα μου κυριε χιλια συγνωμη αλλα η γραμμη σαν δεν ειναι σε fast-path θα στειλω αιτημα.

    Και τωρα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο,εγω προφανως και βλεπωντας το ping και οτι κλειδωνει παραπανω καταλαβαινω οτι παλι εκανε ρεσετ το προφιλ μου,και προσπαθω ΤΟΣΕΣ φορες να τους πεισω οτι δεν ειμαι ΤΡΕΛΟΣ,και τελικα βρισκεται ενας υπαλληλος να ασχοληθει λιγο παραπανω και οντως να δει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε φαστ-παθ.

    Δηλαδη,τι να πω ? Αυτη η εταιρια θελει να λεγεται σοβαρη ? Ετσι δουλευουν οι σοβαρες εταιριες ? Ρητωρικες ερωτησεις.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει επιτέλους να φτιάξουν τό δίκτυό τους οι της WIND επειδή όλα αυτά μέ τα υψηλά ping σέ διάφορα σάιτ τόσο Ελληνικά,όσο και εξωτερικού έχουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
    Δέν θέλω να πώ γία τούς άλλους πάροχους...Ολοι έχουν λογικά μικρά ping,τής τάξης μέχρι 30ms σέ ώρες ΑΙΧΜΗΣ(20-24)....
    Πρώτη και καλύτερη και σε σταθερότητα η cosmote,μετα η cyta,μετά η vodafone,και δυστυχώς τελευταία η wind!
    Τό ξέρουν όλοι οι τεχνικοί τους,όμως ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...οπότε,αλλάξτε πάροχο να σωθείτε!!!
    Φιλική και τεκμηριωμένη συμβουλή.

  5. #20
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ αν ειμαι οφφ-τοπικ,αλλα τελευταια εχω και εγω θεμα με Pings.Και ειδικα στο cs:go που εχει και σημασεια.Εκει που ειχα 60-70 Ping τωρα ειμαι 100+ σταθερα χωρις να πεφτει ποτε κατω απο 100.

    Πηρα προχθες να δηλωσω βλαβη και μου λενε δεν υπαρχει προβλημα στην γραμμη.Ξαναπερνω σημερα και μου ετυχε ενας ΜΑΛΑΚΑΣ με υφος χιλιων καρδιναλιων να μου λεει δεν φταιμε εμεις.Μου λεει το ρουτερ που εχεται δεν δικο μας και δεν φταιμε εμεις τελος,του λεω τι μπορω να κανω πειτε μου κατι,30 ευρω χρεωση να ερθει τεχνικος να το δει,30 ευρω !!! Για κατι που λειτουργουσε μια χαρα τοσο καιρο.Τι να πω,μολις τελειωσει το συμβολαιο φευγω,ειναι το μονο σιγουρο.
    Δεν εισαι offtopic γιατι και εγω στο cs go οπως και σε αλλα παιχνιδια αντιμετοπιζω προβλημα, στο ρανκ που ειμαι και η μικροτερη διαφορα παιζει ρολο, ποσο μαλλον να εχεις ενα σταθερο ιντερνετ με χαμηλα ms, οταν ο σουηδος παιζει με 15 και εσυ με 115 με lag spikes δεν μπορεις να κανεις πολλα, αλλα οχι στα 100 ms δεν εχεις προβλημα λενε τα ζωα της wind (με fast path) και οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο,για vdsl ουτε λογος ακομα στη τριτοκοσμικη χωρα που ζουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkostass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει επιτέλους να φτιάξουν τό δίκτυό τους οι της WIND επειδή όλα αυτά μέ τα υψηλά ping σέ διάφορα σάιτ τόσο Ελληνικά,όσο και εξωτερικού έχουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
    Δέν θέλω να πώ γία τούς άλλους πάροχους...Ολοι έχουν λογικά μικρά ping,τής τάξης μέχρι 30ms σέ ώρες ΑΙΧΜΗΣ(20-24)....
    Πρώτη και καλύτερη και σε σταθερότητα η cosmote,μετα η cyta,μετά η vodafone,και δυστυχώς τελευταία η wind!
    Τό ξέρουν όλοι οι τεχνικοί τους,όμως ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...οπότε,αλλάξτε πάροχο να σωθείτε!!!
    Φιλική και τεκμηριωμένη συμβουλή.
    Δεν υπαρχει αλλη λυση μου φαινεται, παρα διακοπη συμβολαιου με wind...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheLost : 18-09-16 στις 20:16.

  6. #21
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εισαι offtopic γιατι και εγω στο cs go οπως και σε αλλα παιχνιδια αντιμετοπιζω προβλημα, στο ρανκ που ειμαι και η μικροτερη διαφορα παιζει ρολο, ποσο μαλλον να εχεις ενα σταθερο ιντερνετ με χαμηλα ms, οταν ο σουηδος παιζει με 15 και εσυ με 115 με lag spikes δεν μπορεις να κανεις πολλα, αλλα οχι στα 100 ms δεν εχεις προβλημα λενε τα ζωα της wind (με fast path) και οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο,για vdsl ουτε λογος ακομα στη τριτοκοσμικη χωρα που ζουμε.


    Δεν υπαρχει αλλη λυση μου φαινεται, παρα διακοπη συμβολαιου με wind...

    και εγω τα ιδια , στο cs:go 100+ ping.Και αντε στα ρανκ dmg+ να παιζεις με 100+ ping,δυσκολα.

    Γενικα ειμαι πολυ δυσαρεστημενος,και ειδικα απο το "support" τους.

    Απο βδομαδα κιολας θα κανω αιτηση για Cosmote.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με φορτιση μπαταριας σε Lenovo G550
    Από MITSOSCHIOS στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 02:00
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 09:25
  3. [Other] Βοήθεια για port problem σε online game
    Από ethnik471 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 19:44
  4. PACKET LOSS σε διαφορα Site και lag spikes σε games ΟΤΕ
    Από luffysan31 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 00:34
  5. προβλημα με τις ram σε gigabyte μητρικη
    Από jouriZN στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-15, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας