Σελ. 98 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 78889396979899100103108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.456-1.470 από 1719
  1. #1456
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ειμαι της αποψης οτι το download πρεπει να ειναι free στις non-peak-hours οπου τα κυκλωματα καθονται idle. Αυτο ειναι κατι το οποιο το flat σχημα ογκοχρεωσης δε το πιανει...

  2. #1457
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι της αποψης οτι το download πρεπει να ειναι free στις non-peak-hours οπου τα κυκλωματα καθονται idle. Αυτο ειναι κατι το οποιο το flat σχημα ογκοχρεωσης δε το πιανει...
    Nαι, αλλά μπορεί! Γίνεται ήδη στο εξωτερικό.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν λέω "το έξω είναι καλύτερο". Απλά ότι, τεχνικά, είναι εφικτή η λύση!
    Και στο κάτω-κάτω, γιατί να μη δώσουμε εμείς την καλύτερη marketing λύση! Ως τελείως late adopters έχουμε πλεονέκτημα
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #1458
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Χρειαζεται fair use στα peak hours + unlimited στα non-peak hours...

    Απλα μετα αρχιζει μπερδευει το πραγμα γιατι αναλογα με το ποσο πηγμενος ειναι ο παροχος μπορει να εχει μονο 3 ωρες low-peak στις 4 με 7 το πρωι ενω αλλος παροχος να εχει 8 ωρες low peak (πχ 12'30 - 8'30 το πρωι) επειδη εχει καλυτερα κυκλωματα που τον "βγαζουν" για μεγαλυτερους φορτους. Ετσι αν ο πρωτος παροχος το αφησει πχ unlimited στη 1 το βραδυ, μπορει να αρχισει να σερνεται το συμπαν.

  4. #1459
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: Γιατί να μην υπάρχουν διαφορετικές συνδρομές των 50, 200, 500, unlimited;
    Κάτι που να καλύπτει το 100%;
    Εντάξει μπορεί να δημιουργεί μια πολυπλοκότητα στο λογιστήριο αλλά έλεος. Άλλοι πουλάνε εκατομμύρια κωδικούς; Δεν μπορούν οι πάροχοι να πωλούν 3-4-10;
    συμφωνω απολυτα με αυτη την ιδεα.

    ........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 5 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαζεται fair use στα peak hours + unlimited στα non-peak hours...

    Απλα μετα αρχιζει μπερδευει το πραγμα γιατι αναλογα με το ποσο πηγμενος ειναι ο παροχος μπορει να εχει μονο 3 ωρες low-peak στις 4 με 7 το πρωι ενω αλλος παροχος να εχει 8 ωρες low peak (πχ 12'30 - 8'30 το πρωι) επειδη εχει καλυτερα κυκλωματα που τον "βγαζουν" για μεγαλυτερους φορτους. Ετσι αν ο πρωτος παροχος το αφησει πχ unlimited στη 1 το βραδυ, μπορει να αρχισει να σερνεται το συμπαν.
    και αυτο ειναι λογικο που λες αλλα εχουν την τεχνογνωσια να το κανουν? γιατι εδω στα απλα προβληματα κολλανε τα "ανωτερα κλιμακια" των τεχνικων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 23-05-08 στις 00:20. Αιτία: auto merged post

  5. #1460
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Το σίγουρο είναι ότι το να μας δίνουν εντελώς unlimited συνδέσεις με 25 ευρώ το μήνα είναι 100% εις βάρος μας. Συμφωνούμε οι περισσότεροι σε αυτό.

    Τώρα το πώς ακριβώς θα γίνει ο εξορθολογισμός είναι ένα θέμα σχετικά με το οποίο ο καθένας έχει και τη γνώμη του.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι της αποψης οτι το download πρεπει να ειναι free στις non-peak-hours οπου τα κυκλωματα καθονται idle. Αυτο ειναι κατι το οποιο το flat σχημα ογκοχρεωσης δε το πιανει...
    Και αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον.
    Μια εταιρία που ξέρω ότι το κάνει είναι η Virgin Media στο ΗΒ. Και οι κατεβαστάκηδες ευχαριστημένοι, και οι υπόλοιποι χρήστες, και η εταιρία μπορεί να βγάλει πιο εύκολα και κάποιο κέρδος.

  6. #1461
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    δεν υπάρχει καμμιά τεχνική ή λογιστική δυσκολία στην αλλαγή τρόπου χρέωσης με την μορφή πακέτου όγκου. Ηδη οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι πάροχοι δίνουν την δυνατότητα να δείς online πόσο όγκο χρησιμοποίησες συγεκριμένο χρονικο διάστημα. Η πληροφορία υπάρχει. Απλά είναι άλλη λογική, και στην τελική ειναι πολύ πιο μαρκετίστικο να δίνεις/χρεώνεις με ταχύτητα, ειναι κάτι που γίνεται εύκολα αντιληπτό και απτό στον χρήστη, απο ότι όγκο. Οι εταιρίες κινητής που έχουν πιο ακριβό το bandwidth (όγκο), έχουν μόνον πακέτα ογκοχρέωσης.

  7. #1462
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14Mbit / 500kbit
    ISP
    Forthnet
    Router
    zyxel 660 r1
    οσο και να διαβαζω αυτο το θεμα η απαντηση και η αποψη μου ειναι η ιδια
    ειναι απαραδεκτος οποιοσδηποτε περιορισμος για οποιοδηποτε λογο και ο χρηστης πρεπει να κανει οτι γουσταρει

    δεν προκειται ουτε καν να επιχειρηματολογησω, ειναι τουλαχιστον θλιβερο να συζητιεται οτιδηποτε αλλο, μην πω δουλοπρεπες

    δυστυχως το θεμα συζητησης δεν ειναι πως να βελτιωθουν οι υπηρεσιες και να μην δημιουργειται συμφορηση, αλλα το πως θα καταστειλουμε την δραστηριοτητα του χρηστη
    με αυτη την λογικη δεν προχωραει τιποτα

    μπαινει ο καθε ενας και λεει ξερω αυτον που κατεβαζει χ ωρες τον αλλον που λεει εχει κατεβασει κατι τερα, και αυτοματως γινονται κριτες και παντογνωστες του 'σωστου' και του 'ετσι πρεπει'
    τι λετε ρε παιδια?

  8. #1463
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    φιλε μου ειτε συμφωνουμε ειτε διαφωνουμε οταν γινει το οτιδηποτε εδω θα ειμαστε να το συζητησουμε η να διαμαρτυρηθουμε αναλογα με οτι πιστευει ο καθενας μας (και θυμιζω οτι αυτος ο χρηστης που το ξεκινησε το θεμα διαμαρτυρηθηκε για κοφτες στην συνδεση του.) αν και υπερ του περιορισμου της χρησης

    προσωπικα εγω πιστευω οτι ουδεποτε θα εφαρμοσουν περιορισμο χρησης του διαδικτυου γιατι απλα θα χασουν πελατεια.

    αν τωρα το κανουν ο καθενας θα αποφασισει τι θα κανει.

    μπορει καποιοι να πιστευουν ελευθερα οτι οι "κακοπροαιρετοι χρηστες" ειναι λιγοτεροι απο τους "καλους χρηστες" αποψη τους την σεβομαι αλλα λογο εμπειριας στο αντικειμενο θα πω οτι συμβαινει το αντιθετο και για αυτο τον λογο ποτε δεν θα βαλουν περιορισμο.

    βεβαια το κακο ειναι οτι δεν αναβαθμιζουν και το bandwidth αρα καποια φαση θα εχουμε ολοι προβλημα.

    ο χρονος θα δειξει ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο

    καποιοι θα πουν οτι αν εφαρμοσουν τις ιδεες καποιων ατομων εδω μεσα που τις βρισκω σωστες ισως βελτιωθει η κατασταση δεν εχω λογο να αμφιβαλλω αλλα το ζητημα ειναι θα το κανουν τον περιορισμο με τα δικα μας σταθμα η με τα δικα τους για αυτο εχω τις επιφυλαξεις μου.

  9. #1464
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το παραπάνω είναι πιο δίκαιο από το όσο κατεβάζεις πληρώνεις;
    Δηλαδή ή θα κατεβάζω εγώ 3TB το μήνα κι εσύ θα σέρνεσαι και θα πληρώνουμε 30€ και oi δύο, ή εγώ θα κατεβάζω 3TB κι εσύ θα πληρώνεις 850€;

    Καλή λογική! Πολύ μου αρέσει!

    Αυτό που οι "κατεβαστάκηδες" δεν έχετε καταλάβει είναι ότι εσάς στα @@ σας αν η ταινία σας κατέβει σε 10 λεπτά, ή σε 1 ώρα.
    Εμείς όμως που χρησιμοποιούμε επαγγελματικά το Διαδίκτυο και δεν έχουμε την δυνατότητα να πληρώνουμε 850€ για 1Mbps είναι λογικό να ζητάμε περιορισμούς.

    Όπως λέει και το ρητό:
    Εκεί που είσαι ήμουν, εδώ που είμαι θα'ρθεις!
    Όταν θα καίγεσαι και η Χ-Νετ θα σέρνεται θα με θυμηθείς!
    Αφού είσαι επαγγελματίας να πάρεις γραμμή για επαγγελματίες.
    Αυτές οι γραμμές είναι για τους ερασιτέχνες.
    Φορτηγατζής με τσινκουετσέντο δεν μπορείς να γίνεις.
    Και οι γραμμές αυτές δεν κάνουν 850€.
    Υπάρχουν και εγγυημένες γραμμές (vpn) με 70-80 € το μήνα.
    Αν είσαι επαγγελματίας παίρνεις αυτές.



    Και το ωραίο είναι ότι δεν θέλετε να πληρώσετε ενώ τις μεγαλύτερες απαιτήσεις τις έχετε εσείς.
    Θέλετε να κατεβάζετε την ώρα που θέλετε όσο γρήγορα θέλετε , ενώ αγοράσατε με άλλες προδιαγραφές.
    Και για αυτό δεν θέλετε να πληρώνετε , αλλά να σταματήσουν να κατεβάζουν οι άλλοι.
    Όλοι εμείς δηλαδή που πήραμε την adsl με αυτές τις προδιαγραφές.
    Γιατί μην μου πείτε ότι δεν ξέρατε ότι θα κατεβάζατε όσο υπάρχει χωρητικότητα και όχι συνεχώς στο full.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hoannis : 23-05-08 στις 19:14.

  10. #1465
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είσαι επαγγελματίας να πάρεις γραμμή για επαγγελματίες.
    Αυτές οι γραμμές είναι για τους ερασιτέχνες.
    Φορτηγατζής με τσινκουετσέντο δεν μπορείς να γίνεις.
    Και οι γραμμές αυτές δεν κάνουν 850€.
    Υπάρχουν και εγγυημένες γραμμές (vpn) με 70-80 € το μήνα.
    Αν είσαι επαγγελματίας παίρνεις αυτές.
    Λιγο offtopic για πες μας και εμάς που τις βρίσκεις αυτές, γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον

  11. #1466
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλες οι μεγάλες εταιρείες του χώρου (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) δίνουν γραμμή ADSL για την οποία εγγυώνται ότι θα σου δίνουν όλη την χωρητικότητα που έχεις αγοράσει.
    Θα πρέπει να ρωτήσεις γιατί τις έχουν στα τμήματα πωλήσεων που είναι για επαγγελματίες.
    Τις γραμμές αυτές τις ζητάς ώς γραμμές VPN (virtual private network) , και κοστίζουν πιο ακριβά από τις ΄΄ερασιτεχνικές'' γραμμές αλλά δεν έχουν και το κόστος της Hellascom.



    Άρα λύσεις υπάρχουν για όλους , λύσεις με την τιμή που θέλουμε δεν υπάρχουν.

  12. #1467
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι μεγάλες εταιρείες του χώρου (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) δίνουν γραμμή ADSL για την οποία εγγυώνται ότι θα σου δίνουν όλη την χωρητικότητα που έχεις αγοράσει.
    Θα πρέπει να ρωτήσεις γιατί τις έχουν στα τμήματα πωλήσεων που είναι για επαγγελματίες.
    Τις γραμμές αυτές τις ζητάς ώς γραμμές VPN (virtual private network) , και κοστίζουν πιο ακριβά από τις ΄΄ερασιτεχνικές'' γραμμές αλλά δεν έχουν και το κόστος της Hellascom.



    Άρα λύσεις υπάρχουν για όλους , λύσεις με την τιμή που θέλουμε δεν υπάρχουν.
    Εδώ γελάμε, συγνώμη κιόλας
    Κανείς δεν δίνει καμία εγγύηση ότι θα έχεις 99% uptime και 99% traffic με 70 ευρώ, κάντε τα μαθημάτα σας και τα ξαναλέμε

  13. #1468
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Αν κ εχει ξανασυζητηθει το θεμα,παραδειγματα τυπου το adsl ειναι κοινοχρηστο δικτυο οπως το νερο κ αν αφησεις τη βρυση να τρεχει κ τελειωσει θα διψασουν κ ολοι οι αλλοι,δε μπος να τα χαρακτηρισω αλλιως παρα μονο κοντοφθαλμα κ τελειως ακυρα με το θεμα των δικτυων ιντερνετ,κ αυτο διοτι δεν ειναι θεμα φυσικων πηγων,αλλα υποδομων!Ειτε μπορεις κυριε οτε κ κυριοι εναλλακτικοι να δωσετε τις ταχυτητες που λετε,στο μεγιστο (δλδ 24/7) ειτε χαμηλωστε τες ή βαλτε χαμηλες τιμες μεχρι 4-8mbps που ειναι υπεραρκετα κ απο εκει κ περα βαλτο πανακριβα κ οποιος θελει ας παρει! Δε μπορουμε να συγκρινουμε το νερο με τις οπτικες ινες! Το 1ο δε κατασκευαζεται,το 2ο ομως ναι,κ αν δεν επαρκουν τα δικτυα ας βρουν αλλους τροπους!
    Το να βαζεις οριο με ογκοχρεωση ειναι σκετη απατη!Δλδ αν εγω κανω format, μετα θα πρεπει να σεταρω σε 10 μερες το pc γιατι τα updates απο windows κ προγραμματα που θα βαλω μπορει ναναι κ πανω απο 5gb?(πχ service packs κλπ). Μη τρελαθουμε τωρα. Ας παιξουν με την τιμολογιακη πολιτικη,οχι ομως με τον περιορισμο του ογκου.
    κ το λεω αυτο χωρις ναμαι μουλαρας ή τορεντακιας κλπ,απλα βλεπω το θεμα αντικειμενικα κ με τη λογικη μονο αυτο μπορω να θεωρησω ιδανικοτερη λυση κ πιο δικαιη.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  14. #1469
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειτε μπορεις κυριε οτε κ κυριοι εναλλακτικοι να δωσετε τις ταχυτητες που λετε,στο μεγιστο (δλδ 24/7) ειτε χαμηλωστε τες ή βαλτε χαμηλες τιμες μεχρι 4-8mbps που ειναι υπεραρκετα κ απο εκει κ περα βαλτο πανακριβα κ οποιος θελει ας παρει!
    Αν οι πάροχοι έδιναν εγγυημένα την ονομαστική ταχύτητα οι τιμές θα έπαιρναν ένα με δύο μηδενικά στην ουρά τους. Όχι τα 4Mbps δεν θα ήταν οικονομική λύση αλλά ούτε καν το 1Mbps.

  15. #1470
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι μεγάλες εταιρείες του χώρου (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) δίνουν γραμμή ADSL για την οποία εγγυώνται ότι θα σου δίνουν όλη την χωρητικότητα που έχεις αγοράσει.
    Θα πρέπει να ρωτήσεις γιατί τις έχουν στα τμήματα πωλήσεων που είναι για επαγγελματίες.
    Τις γραμμές αυτές τις ζητάς ώς γραμμές VPN (virtual private network) , και κοστίζουν πιο ακριβά από τις ΄΄ερασιτεχνικές'' γραμμές αλλά δεν έχουν και το κόστος της Hellascom.



    Άρα λύσεις υπάρχουν για όλους , λύσεις με την τιμή που θέλουμε δεν υπάρχουν.
    Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά. Το να δώσει ένας isp εγγυημένο throughput περίπου iso με την ταχύτητα συγχρονισμού μέσα στο εσωτερικό του δίκτυο (πχ, vpn over adsl x σημείων και 1:1 μονο μεταξύ αυτών) χωρίς εγγύηση στο uptime η στην ταχύτητα συγχρονισμού, το έχω ακούσει, αν και με υψηλότερες τιμές. Το να το έριξε κάποια εταιρία τόσο χαμηλά, η να αφορά πιο μικρή ταχύτητα και να μην το έχω ακούσει, το πιστεύω και το δέχομαι.

    Εάν όμως εννοείς εγγυημένο 1mbps throughput προς το internet και εγγυημένο uptime, ανάφερε την εταιρία να αγοράσουμε καμια εκατοστή.

    Παρεπιπτόντως, δε νομίζω η τιμή που ανάφερε ο sdikr να είναι για hellascom. Εκτος από αρκετά παλιός (αν και με μεγάλη σχετικά κάλυψη) τεχνολογικά φορέας, είναι και αρκετά ακριβός. Αρκετά ακριβότερος από 850E το μηνα για 1mbps από μονος του, χωρίς καν να υπολογίσεις το internet feed.

Σελ. 98 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 78889396979899100103108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας