Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειδικός δεν είμαι άλλα δεν είμαι και άσχετος. Ομως δε ξέρω τι άλλο να κάνω....
    Στη δουλειά έχουμε μια γραμμή isdn με ένα νούμερο. Η σ σύνδεση είναι ως εξής:
    Σπλιτερ ->
    Netmode και παράλληλα ρουτερ ->
    Απο το νετμοντ στις αναλογικές συνδεω δυο τηλεφωνακια.
    Ολά λειτουργουν τελεία!
    Βγάζω το ενα τηλ. Και συνδεω το φαξ. Ακούγεται το σήμα κανονικά στο ακουστικό του φαξ και στην τηλεφωνική συσκευή. Μολίς όμως δεχθούμε κλίση το φαξ δεν χτυπάει καθόλου, δεν απαντάει καθόλου και αν σηκωσω το ακουστικό του ακούγεται ενα ΤΑΚ ΤΑΚ??!!!

    Βάζω βγάζω το καλωδιο που συνδεω το φαξ στο νετμοντ και το σήμα επανέρχεται.
    Μόλις ξαναδεχτω κλίση παλι τα ίδια.....

    Εχω διαβάσει ότι τα πράγματα είναι απλά.... Μήπως έχω κάνει λάθος σε κάτι βασικό;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικός δεν είμαι άλλα δεν είμαι και άσχετος. Ομως δε ξέρω τι άλλο να κάνω....
    Στη δουλειά έχουμε μια γραμμή isdn με ένα νούμερο. Η σ σύνδεση είναι ως εξής:
    Σπλιτερ ->
    Netmode και παράλληλα ρουτερ ->
    Απο το νετμοντ στις αναλογικές συνδεω δυο τηλεφωνακια.
    Ολά λειτουργουν τελεία!
    Βγάζω το ενα τηλ. Και συνδεω το φαξ. Ακούγεται το σήμα κανονικά στο ακουστικό του φαξ και στην τηλεφωνική συσκευή. Μολίς όμως δεχθούμε κλίση το φαξ δεν χτυπάει καθόλου, δεν απαντάει καθόλου και αν σηκωσω το ακουστικό του ακούγεται ενα ΤΑΚ ΤΑΚ??!!!

    Βάζω βγάζω το καλωδιο που συνδεω το φαξ στο νετμοντ και το σήμα επανέρχεται.
    Μόλις ξαναδεχτω κλίση παλι τα ίδια.....

    Εχω διαβάσει ότι τα πράγματα είναι απλά.... Μήπως έχω κάνει λάθος σε κάτι βασικό;
    Καλημερα,

    Σύνδεση Συσκευής FAX ή MODEM στις Αναλογικές Θύρες Όταν συνδέεται συσκευή FAX ή αναλογικό modem σε κάποια από τις αναλογικές θύρες του netMod, συνιστάται: • να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία CW (Αναγγελία Αναµένουσας Κλήσης) σ’ αυτή τη θύρα. Ο ακουστικός τόνος που παράγεται, όταν η υπηρεσία αυτή είναι ενεργή, µπορεί να διακόψει την αποστολή ενός FAX ή τη σύνδεση ενός αναλογικού modem. • να ορισθούν σ’ αυτήν τη θύρα MSN αριθµοί. Σ΄ αυτή την περίπτωση οι εισερχόµενες κλήσεις από FAX ή από αναλογικό modem θα πρέπει να έχουν αριθµό καλούµενου ίδιο µε τον MSN αριθµό της θύρας, που έχουµε συνδέσει το FAX ή αναλογικό modem. Ορίζοντας MSN αριθµούς, αποφεύγουµε να απαντήσουν οι συσκευές αυτές σε κλήσεις που δεν τις αφορούν.

    Αυτό είναι απο το εγχειρίδιο, http://www.intracom-telecom.com/help...ers_manual.htm

    Για δες μηπως έχετε κάνει κάτι λάθος με αναμονές κλήσεις και MSN

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν έχουμε τίποτα από αυτά.
    Σήμερα ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ στο τηλ που μιλησα μαζί του μου είπε ότι το νετμοντ φταίει, δεν δίνει σωστή τάση το τροφοδοτικό και δε μπορεί να κρατήσει τη γραμμή. Αύριο που θα πάω θα δω τι έγινε και θα ενημέρωση. :-)

  4. #4
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν αποφάνθηκε ο σοφός τεχνικός ότι δεν είχα συνδέσει σωστά το καλώδιο και έφυγε....!!!

    Φυσικά το καλώδιο ήταν μια χαρά, απλά έπρεπε να περιμένει 5 λεπτά για να κολλήσει, πράγμα που δεν έκανε, εφόσον όταν σήκωσε τι τηλ το είδε να λειτουργεί...

    Μετά από 5 λεπτά φυσικά το φαξ δε λειτουργούσε....

    Το πήρα να το δόκιμα σπίτι μου και δε δούλευε...

    Το πήγα πίσω στο κατάστημα αγοράς και εκεί δούλευε κανονικά, άλλα εκεί είχαν τηλεφωνικό κέντρο, Παρολαυτά είπαν ότι μάλλον τι έπαθε από κεραυνό και μου έδωσαν ένα άλλο brother t104. Το δοκιμασα σπίτι και δουλεύει, αύριο θα το δοκιμασω στη δουλειά

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση modem σε γραμμή Wind
    Από lazarefa στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-16, 20:56
  2. Pstn σε isdn
    Από onlyprotiger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 01:51
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 03:06
  4. PSTN σε ISDN με 2 γραμμες
    Από Zer0cooL στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-15, 15:18
  5. VDSL σε ISDN γραμμή με speedport
    Από stel_0 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-15, 14:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας