Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αντικαθιστώντας έναν λαμπτήρα στο πίσω μέρος του Ibiza mk4 (2005), άρχισα να ψάχνω για επιλογές και εναλλακτικές του φωτισμού στο αυτοκίνητο. Από ότι κατάλαβα όλοι οι λαμπτήρες που έχω είναι πυρακτώσεως. Εδώ και καιρό ψάχνω τα led και ήδη έχω παραγγείλει 2 ζευγάρια διαφορετικά για τα μπροστινά φώτα θέσεως (W5W), δύο C5W για την πινακίδα, ένα C5W για την πλαφονιέρα και ψάχνω για το τι να παραγγείλω για πίσω φώτα θέσεως led. Για τα φρένα δεν το σκέφτομαι ακόμα αν και διαβάζω ότι υπάρχει σημαντικά μικρότερος χρόνος ενεργοποίησης των led που είναι θέμα ασφάλειας για τα φώτα φρένων.

    http://www.ebay.com/itm/311132799534...%3AMEBIDX%3AIT

    http://www.ebay.com/itm/351296940056...%3AMEBIDX%3AIT



    Οπότε έχουμε διάφορα θέματα που προκύπτουν, όποιος θέλει να συμμετάσχει μπορούμε να κάνουμε το θέμα αυτό ένα κατατοπιστικό συνοψιστικό οδηγό για όποιον ενδιαφέρεται.

    Ψάχνοντας την νομοθεσία, ο νεότερος αναθεωρημένος κώδικας που βρήκα στο διαδίκτυο από τη σελίδα της αστυνομίας είναι του '12.

    http://www.astynomia.gr/index.php?op...temid=70&lang=

    [Άρθρα 63-72]

    Πάμε λοιπόν με τη σειρά

    1. Ποιο είναι το επιτρεπόμενο χρώμα των κάθε είδους φώτων;
    2. Ποια είναι η επιτρεπόμενη φωτεινότητα/ένταση του κάθε είδους φωτός;
    3. Πόσα φώτα επιτρέπεται να έχει κάθε όχημα;


    1. Από ότι φαίνεται άσπρα ή "κίτρινα" φώτα μπροστά και κόκκινα πίσω. Τα γνωστά. Ποια είναι τα άσπρα όμως και ποια τα κίτρινα; Δηλαδή, μέχρι ποιους Kelvin θεωρείται άσπρο το χρώμα και από ποιους και μετά θεωρείται μπλε βάση του νόμου; Άγνωστον. Τα κίτρινα είναι το warm white που λέμε, δηλαδή γύρω στους 4000Κ, δηλαδή το σύνηθες χρώμα φώτων αυτοκινήτου;
    Επίσης, δεν είδα να αναφέρεται ειδικό χρώμα για τα φώτα πινακίδας στον κώδικα. Οπότε μπορώ να βάλω κόκκινα φωτάκια; Ή ότι άλλο μου αρέσει;

    2. Εδώ δεν βρίσκω κάτι ως σημείο αναφοράς. Λέει να "μην θαμπώνει" τους άλλους. Τι θα πει αυτό; Αυτό που θαμπώνει εμένα μπορεί να μη θαμπώνει εσένα ή το αντίστροφο. Και αυτό είναι για όλων των ειδών τα φώτα, μεσαία, μικρά, κλπ.

    3. Άγνωστο! Στο άρθρο 66 διαβάζουμε "Τα αυτοκίνητα οχηματα και τα ρυμουλκούμενα μπορεί να είναι εφοδιαζμένα με κίτρινα πλευρικά φώτα." Τι θα πει αυτό; Ότι μπορώ να βάλω 500 κίτρινα φωτάκια σε κάθε πλευρά του αυτοκίνητου μου και να το κάνω χριστουγεννιάτικο δέντρο;

    ---------------------

    Μερικά εξτρά πράγματα για όποιον ξέρει:

    -Καθάρισμα ερασιτεχνικό πλαστικών καλυμμάτων μπροστά φώτων

    Μετά από 11 χρόνια απλυσιάς, ενδιαφέρθηκα για καθαρισμό των πλαστικών των μπροστινών φώτων. Γίνεται χαμός από βίντεο και diy για το πόσο εύκολο είναι να καθαριστούν με οδοντόκρεμα. Ξεκίνησα τις δοκιμές με καθαριστικό για τζάμια και απλό σφουγγάρι (όχι ατσαλόσυρμα). Μικρή διαφορά, επιφανειακή. Συνέχισα με μίγμα από ξύδι και μαγειρική σόδα που επίσης είδα στο youtube. Ξύσιμο λίγο, με απλό σφουγγάρι πάλι και ξέπλυμα, εμφανής διαφορά. Αλλά όχι καλά αποτελέσματα σε επίπεδο καθαρότητας σε σχέση με καινούρια ας πούμε.
    Ας δοκιμάσω λέω και την οδοντόκρεμα. Έχω μία Colgate με μισό μπλε μισό άσπρο περιεχόμενο, είδα από πολλούς να λέει ότι η οδοντόκρεμα πρέπει να μην είναι τζελ και να είναι άσπρη. Άπλωσα επάνω στην επιφάνεια και έτριψα γερά με οδοντόβουρτσα, και ξέπλυμα. Καθόλου αποτέλεσμα, μάλιστα μου δόθηκε η εντύπωση ότι έγινε χειρότερα.
    Θα ξαναδοκιμάσω τις επόμενες μέρες με σόδα και ξύδι, το επόμενο βήμα πριν από κάποιο επαγγελματικό διάλυμα του εμπορίου, είναι διαδικασία που είδα με γυαλόχαρτα και τρίψιμο ενώ ρίχνεις μαζί και νερό, με διάφορες σκάλες γυαλόχαρτου, όπου στην ουσία ξύνεις την επιφάνεια για να φύγει η στρώση οξείδωσης που προκλήθηκε από τον ήλιο και το χώμα του δρόμου. Στη συνέχεια πρέπει να βάλεις κάποιο κερί ή γυαλιστικό για να θρέψει τις γρατζουνιές και υποτίθεται ότι κρατάει για καιρό το αποτέλεσμα.
    Για την ώρα έχω ένα σπρέι βερνίκι διάφανο για χρώμα αυτοκινήτου, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτό εάν τα καταφέρω να φτάσω σε καθαρό αποτέλεσμα, για να το "δέσω" ας πούμε και να κρατήσει


    -Μεσαία φώτα ασύμμετρης έντασης, που τυφλώνουν

    Όσον αφορά τα μεσαία φώτα, που οφείλεται το ότι κάποιες φορές το ένα "τυφλώνει" και το άλλο είναι χαμηλότερης έντασης; Είναι πολύ ενοχλητικό για τον απέναντι και από ότι είδα νομίζω ότι και στο δικό μου υπάρχει σε κάποιο βαθμό, βλέποντάς τα από μακριά! Είναι κάποια αναμενόμενη διαφορά έντασης στην τάση που δίνει η μπαταρία στη μία λάμπα; Υπάρχει άλλη εξήγηση; Και πως διορθώνεται;


    -Ασυμβατότητες led;

    Όσον αφορά τα led γενικά, διαβάζω για κάποια προβλήματα που δημιουργούνται σε κάποια οχήματα, συνήθως ότι προκαλείται περίεργη λειτουργία στα φλας μετά την εγκατάσταση κάποιου led σε οποιοδήποτε σημείο του αυτοκινήτου. Αν συμβεί αυτό κάποιοι πωλητές λένε ότι πρέπει να μπει κάποιο relay κτλπ από τα οποία δεν έχω ιδέα.


    -Όσον αφορά τα led που σκέφτομαι να βάλω πίσω

    υπάρχουν αρκετά ερωτήματα και δε βρίσκω απόλυτες απαντήσεις. Πχ για πυρακτώσεως, βάζεις διάφανους λαμπτήρες πίσω και το κόκκινο χρώμα βγαίνει από το πλαστικό μόνον. Αλλά αν βάλεις led τι χρώμα πρέπει να είναι; Από ψάξιμο είδα ότι αντιθέτως με πυρακτώσεως, πρέπει να βάλεις ΙΔΙΟ χρώματα με αυτό του πλαστικού, δηλαδή κόκκινο led αφού το πλαστικό αφήνει έτσι κι αλλιώς να περάσει μόνο το κόκκινο από μέσα. Λίγοι είδα να λένε πως πρέπει να μπει άσπρο φως και για τα πίσω φώτα και να δώσει το πλαστικό το ερυθρό χρώμα. Άλλοι πάλι λένε ότι με άσπρα led πίσω το τελικό αποτέλεσμα είναι "ροζ".
    Και υπάρχει και το θέμα της έντασης του φωτός. Πόσα lumen δίνει άραγε το μικρό w5w πυρακτώσεως που έχω στα πίσω φώτα θέσης; Δεν έχω ιδέα.
    Τα smd led σύμφωνα με τη wikipedia έχουν συγκεκριμένα lumen. Με βάση αυτά τα νούμερα, τα δύο παρακάτω δείχνουν αρκετά δυνατά, αν απλά πολλαπλασιάσουμε τον αριθμό των led επάνω στη λάμπα με τα lumen. Αλλά είναι τόσο απλό; Και ο τρόπος που είναι τοποθετημένα θα δίνει υποθέτω τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα. Ευτυχώς είναι πάμφθηνα και μπορεί κανείς τα παραγγείλει απλώς για δοκιμές.


    http://www.ebay.com/itm/191901503140...%3AMEBIDX%3AIT

    http://www.ebay.com/itm/231785279628...%3AMEBIDX%3AIT



    -Όσον αφορά τα φώτα ημέρας

    Δεν είδα να αναφέρονται συγκεκριμένα στον κώδικα, αλλά όταν μιλάει για "λωρίδες" προφανώς αναφέρεται σε αυτά.
    Το αλαμπουρνέζικο άρθρο 80 "Γενικές Διατάξεις για τον φωτισμό" δίνει οδηγίες για το πως να μπερδέψεις τη σκέψη σου. Γιατί αυτά τα ζώα πιστεύουν ότι η πολυπλοκότητα στην έκφραση για πράγματα ασήμαντα, δίνει στους ίδιους σημαντικότητα; Δεν μπορούσαν να το εκφράσουν πιο κατανοητά; Όποιος καταλάβει, ας πει και σε μας..


    ΥΓ:
    -Έχει δοκιμάσει κανείς τα φώτα ημέρας που ανάβουν με τον αέρα και πωλούνται σε ebay κλπ; Αξίζει ίσως τον κόπο;
    -Μήπως υπάρχουν φώτα ημέρας που λειτουργούν με ηλιακή ενέργεια;
    -50 ευρώ εργατικά ηλεκτρολόγου για εγκατάσταση φώτων ομίχλης είναι καλά ή πολλά;

  2. #2
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλη η φάση με τους νόμους περί φωτών και την εφαρμογή τους είναι για κλάματα.

    Πρακτικά, μπορείς να βάλεις led στα πάντα εκτός από μεσαία και μεγάλα και δεν θα ασχοληθεί κανείς, ούτε ΚΤΕΟ ούτε αστυνομία. Προσοχή, το αποτέλεσμα χρωματικά να είναι το ίδιο με τα εργοστασιακά, οπότε αν έχεις διάφανα φλας/στοπ, υπάρχει θέμα με το χρώμα του led που θα βάλεις. Και όπως πολύ σωστά είπες, ακόμα και σε συμβατικά κόκκινα/κίτρινα φανάρια, μπορεί με το led το αποτέλεσμα να είναι τελείως αλλοπρόσαλο, πχ ροζ. Τα θέσης μπορείς να τα κάνεις λίγο πιο ψυχρά αλλά όχι μπλε κτλ.

    Για τα φώτα της πινακίδας δεν υπάρχει καν νομοθεσία, είχα περάσει 2 φορές ΚΤΕΟ με αυτοκίνητο που δεν είχε καν καλωδίωση για τα φώτα πινακίδας.

    Δεν έχεις λόγο να αλλάξεις τίποτα στα φανάρια σου. Για να διατηρήσεις τα χρώματα τον στοπ και φλας θα χρειαστείς σχετικά θερμά led, ίδια σε απόχρωση με τα πυρακτώσεως, και το αποτέλεσμα παίζει να είναι και φτωχότερο σε φωτεινότητα.

    Τα ασύμμετρα μεσαία που λες, δεν έχουν ασύμμετρη ένταση απλά σημαδεύουν διαφορετικά για να μη στραβώνουν στο αντίθετο ρεύμα. Αν το βλέπεις τόσο έντονο και ενοχλητικό, μάλλον κάτι θέλει ρύθμιση στο αυτοκίνητό σου.

    Για τα ημέρας αν και αναγνωρίζω τη χρησιμότητα τους, σωστό retrofit δεν έχω δει ποτέ, χώρια το πόσο κουράζουν το δυναμό/μπαταρία.

    Συνοψίζοντας, η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να κάνεις τίποτα στα φανάρια σου. Πυρακτώσεως παντού όπως προτείνει ο κατασκευαστής, ότι φθηνότερο υπάρχει, και καλές λάμπες (πχ Osram Nightbreaker) στα μεσαία και μεγάλα.

    50 ευρώ για ομίχλης σε αυτοκίνητο που δεν έχει νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλά.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Όσον αφορά τα μεσαία φώτα, που οφείλεται το ότι κάποιες φορές το ένα "τυφλώνει" και το άλλο είναι χαμηλότερης έντασης; Είναι πολύ ενοχλητικό για τον απέναντι και από ότι είδα νομίζω ότι και στο δικό μου υπάρχει σε κάποιο βαθμό, βλέποντάς τα από μακριά! Είναι κάποια αναμενόμενη διαφορά έντασης στην τάση που δίνει η μπαταρία στη μία λάμπα; Υπάρχει άλλη εξήγηση; Και πως διορθώνεται;

    Αυτο συνηθως οφειλεται στη ρυθμιση υψους/βαθους που εχει το φωτιστικο σωμα. Υπαρχουν 2 ρεγουλατοροι στο πισω μερος του φωτιστικου που ρυθμιζουν την κλιση του .
    Καλο ειναι να γινεται παντα απο ηλεκτρολογο/μηχανικο .
    Εαν εχεις δει στο ΚΤΕΟ η' στον ηλεκτρολογο σου, βαζουν ενα μηχανημα μπροστα στο φωτιστικο σωμα και ελεγχουν τις μοιρες που ειναι ρυθμισμενο.
    Πολλα απορυθμιζονται μετα απο χρονια,αλλα μετα απο ατυχημα(ειδικα εαν εχουμε αλλαξει προφυλακτηρα) και ας μην ξεχναμε αυτους που στριβουν βιδες χωρις να ξερουν τι κανει η καθεμια. Επισης συχνα τοποθετουνται λαθος οι λαμπες(ειδικα στις Η4 ειναι πολυ ευκολο να γινει το λαθος),δεν πατανε στις υποδοχες και μπαινουν με κλιση.
    Πρακτικα τα περισσοτερα φωτα εχουν την παρακατω ρυθμιση για να σου δινουν τη δυνατοτητα να ελεγχεις για πεζους που πιθανον θελουν να διασχισουν το δρομο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cq5dam.web_.1280.1280-2.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  9,7 KB 
ID: 174460

    εννοειται οτι σε χωρες που οδηγουν αναποδα(Αγγλια,Αυστραλια κτλπ) η ρυθμιση των φωτων ειναι αντιστροφη.


    Για τα 50 ευρω δεν ξερω.
    Εξαρταται απο το εαν εχει καλωδιωση το αυτοκινητο, αρα στην ουσια εχει μονο να κουμπωσει τα φωτα και να ρυθμισει το υψος, η' εαν δεν εχει καλωδιωση και πρεπει να τραβηξει γραμμη και να προσθεσει διακοπτη.
    Και φυσικα εξαρταται απο τον ηλεκτρολογο.
    Πως κοστολογει ο μαστορας την εργασια του και τι συνεργειο διατηρει.
    Π.χ εχω γειτονα(ο οποιος κατα κυριο λογο επισκευαζει εγκεφαλους) που σου λεει τοσο και ελα να το παρεις μετα-αλλα ξερεις οτι θα γινει σωστα η δουλεια
    και εχω δει και ηλεκτρολογο που κολοβαρουσε και δουλεια 10 λεπτων(αντικατασταση γραμμης για πλευρικα σε φορτηγο) την εκανε σε μια ωρα για να δικαιολογησει τα χρηματα που ζητησε.
    Ο ενας εχει συνεργειο σαν χειρουργειο και ο αλλος σαν αποθηκη μες στη βρωμια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris.taxideytis : 15-09-16 στις 10:59.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.767
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί να βάλεις led φώτα στο αυτοκίνητο; Το θέμα της οικονομίας πρέπει να είναι από αμελητέο ως ασήμαντο , και δε νομίζω να υπάρχει ποτέ απόσβεση.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.573
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Για ξεθάμπωμα φαναριών δες και εδώ: http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CE%BF%CF%85
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    αν και παλιό το θέμα... χτες μου κόψανε την 1η κλήση για τα περβολάκια που υπάρχουν στο αμάξι, στα τόσα χρόνια, ποτέ δεν μου είπε κανείς κάτι... και να πω την αλήθεια δεν μου έκατσε καλά, μιας και δεν στραβώνουν τον απέναντι, το φως τους ειναι πολύ χαμηλά και μπροστά που απλώνει στο πλάι.

    νεότερα αυτοκίνητα με περβολάκια βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας επιτρέπονται λέει.... άρα το θέμα είναι τι λένε οι νόμοι και όχι το πρακτικό κομμάτι.

    με τα λεντάκια που βάζουν πρόσθετα αρκετοί...τι παίζει με την νομοθεσία ξέρουμε?

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Συγγνώμη είχε ομίχλη και είχες αναμμένα τα προβολάκια ;;; Εγώ αν έχω πίσω μου αυτοκίνητο με αναμμένα τα προβολάκια ανάβω το πίσω ομίχλης μιας και ΄΄ έχει ΄΄ ομίχλη.

    Αυτό με τα προβολάκια ομίχλης να τα ανάβουν ενώ δεν έχει ομίχλη έχει παρατραβήξει.
    Και με τα προβολάκια ομίχλης βλέπετε πιο μακρυά η καλύτερα ;;;

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη είχε ομίχλη και είχες αναμμένα τα προβολάκια ;;; Εγώ αν έχω πίσω μου αυτοκίνητο με αναμμένα τα προβολάκια ανάβω το πίσω ομίχλης μιας και ΄΄ έχει ΄΄ ομίχλη.

    Αυτό με τα προβολάκια ομίχλης να τα ανάβουν ενώ δεν έχει ομίχλη έχει παρατραβήξει.
    Και με τα προβολάκια ομίχλης βλέπετε πιο μακρυά η καλύτερα ;;;
    εχεις κάποιο θέμα έτσι?

    τα φώτα τα έχουμε για να τα ανάβουμε!!! όπως και αν τα έχουν βαφτίσει!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το προβολακια ομίχλης είναι πολύ ενοχλητικά για τον απέναντι. Ορθώς κόβουν κλήση.

    Από εκεί και πέρα κάτι πρέπει να γίνει και για εκείνους που κάνουν μετατροπή και σε τυφλώνει και η μεσαία σκάλα.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις κάποιο θέμα έτσι?

    τα φώτα τα έχουμε για να τα ανάβουμε!!! όπως και αν τα έχουν βαφτίσει!!!
    Οκ καλά...τότε άναψε και τη μεγάλη σκάλα μονίμως αφού είναι να τα ανάβουμε...και αν σου κάνουν σινιάλο θα λες πως τα φώτα είναι για να τα ανάβουμε.
    Στους αστυνομικούς που σε σταματήσανε τους είπες πως τα φώτα είναι για να τα ανάβουμε;;;;

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ καλά...τότε άναψε και τη μεγάλη σκάλα μονίμως αφού είναι να τα ανάβουμε...και αν σου κάνουν σινιάλο θα λες πως τα φώτα είναι για να τα ανάβουμε.
    Στους αστυνομικούς που σε σταματήσανε τους είπες πως τα φώτα είναι για να τα ανάβουμε;;;;
    τα δικά μου δεν στραβώνουν (δεν είναι και ίδια όλα τα αμάξια)...ναι αυτό τους είπα...

  12. #12
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και παλιό το θέμα... χτες μου κόψανε την 1η κλήση για τα περβολάκια που υπάρχουν στο αμάξι, στα τόσα χρόνια, ποτέ δεν μου είπε κανείς κάτι... και να πω την αλήθεια δεν μου έκατσε καλά, μιας και δεν στραβώνουν τον απέναντι, το φως τους ειναι πολύ χαμηλά και μπροστά που απλώνει στο πλάι.

    νεότερα αυτοκίνητα με περβολάκια βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας επιτρέπονται λέει.... άρα το θέμα είναι τι λένε οι νόμοι και όχι το πρακτικό κομμάτι.

    με τα λεντάκια που βάζουν πρόσθετα αρκετοί...τι παίζει με την νομοθεσία ξέρουμε?
    Δεν ειναι ολα τα ιδια. Αλλο τα φωτα ημερας, αλλο τα φωτα στροφης ,αλλο τα ομιχλης. Το καθε ενα ειναι για μια χρηση. Λογικο να σε γραψουνε.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    http://www.autogreeknews.gr/diafora-...-tous-anavoume

    https://www.glavopoulos.com/el/kok-036/

    2. Αν υπάρχουν φώτα ομίχλης, σύμφωνα με αυτά που ορίζονται στο άρθρο 69 του παρόντος Κώδικα, πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε περίπτωση ομίχλης, χιονόπτωσης ή καταρρακτώδους βροχής, μόνα τους ή μαζί με τα φώτα διασταύρωσης. Τα φώτα αυτά επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται σε στενούς ελικοειδείς οδούς και αν δεν συντρέχουν οι πιο πάνω προϋποθέσεις.
    Άλλο πράγμα τα φώτα ομίχλης, άλλο πράγμα τα φώτα ημέρας που έχουν τα νέα αμάξια

  14. #14
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και παλιό το θέμα... χτες μου κόψανε την 1η κλήση για τα περβολάκια που υπάρχουν στο αμάξι, στα τόσα χρόνια, ποτέ δεν μου είπε κανείς κάτι...
    Τιμή και δόξα σε αυτόν που στην έκοψε

  15. #15
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιμή και δόξα σε αυτόν που στην έκοψε
    έκανε την μ@αλακία όμως...απο τα 4 αμάξια...με την ίδια παράβαση... να γράψει μόνο εμένα... ακόμα προσπαθεί να τα μπαλώσει...!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα φώτα σας fitness Tracker - Gps
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-16, 12:39
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 16:10
  3. Σκληρός δίσκος 7200 rpm για Laptop: τα φώτα σας
    Από Πύρρος στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 23:35
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 21:03
  5. Wierd Issue with speed....Θέλω τα φώτα σας
    Από Giwrgos19802 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 20:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας