Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους.
    Εχω στα χερια μου ενα απο εκεινα τα σαπια λαπτοπ που δινανε περυσι με το κιλο την περιοδο των επιδοτησεων. Celeron, 2gb ram και windows 8.1 with bing 64αρια!
    Και επειδη ο σκληρος του απλα πεθανε (δεν αναγνωριζεται καν απο το συστημα και οταν αναγνωριστηκε πριν λιγες μερες εβγαλε 0% στο hdsentinel) και πηρε και το recovery partition μαζι του, ηρθε η ωρα για αλλαγη με εναν τυπικο ssd.
    Και σε αυτο το σκληρο πρεπει να εγκαταστησω τα παραπανω windows για να ειναι νομιμο. Εχω τα αυθεντικα iso των 8.1u1, 32αρι και 64αρι, παραθετω και τα sums τους για οποιον θελει να τα ελεγξει σε technet/msdn,
    Κώδικας:
    077a3faf9a110035d05b4246e678ecb0e7d8a7b5  el_windows_8.1_with_update_x64_dvd_6051486.iso
    56dffeebc3baa4140266b009c5838963e4f4a6be  el_windows_8.1_with_update_x86_dvd_6051592.iso
    αλλα κανενα απο αυτα δεν κανει. Αφου περασει την πρωτη οθονη που επιλεγω τη γλωσσα, μολις πατησω εγκατασταση σταματαει και ζηταει το κλειδι. Προφανως επειδη το κλειδι που υπαρχει στο bios/uefi ειναι για windows 8.1 WITH BING και το iso ειναι... το απλο iso των 8.1.
    Και τα 2 iso εχουν ξαναχρησιμοποιηθει σε παρομοια λαπτοπ και πηρανε το κλειδι αυτοματα.

    Για να εκκινησει δε το συστημα απο το στικακι (σε στικακι εχω περασει τα iso με το rufus), πρεπει να κλεισω το secure boot ΚΑΙ να το γυρισω σε legacy mode. Αν ενα απο τα δυο ειναι στην default τιμη, λεει πως δεν βρισκει κατι απο το οποιο θα εκκινησει. Εννοειται πως το στικακι ειναι πλεον 1ο στο boot order και πως στο rufus επελεξα mbr για uefi.

    Επισης, με μια προχειρη αναζητηση, βρηκα 2 img (64αρι και 32αρι) αγγλικων w8.1 with bing. Πως θα τα περασω αυτα σε στικακι? Αν καταφερω και κανω εγκατασταση απο αυτα, θα μπορω μετα να γυρισω την γλωσσα σε ελληνικα? Αν βαλω την 32αρα εκδοση, λογω λιγης ram, θα δεχτει κανονικα το κλειδι?

    Η αλλη λυση που εχω ειναι να κλεισω το uefi και να βαλω σπασμενα w7, την οποια θα ακολουθησω αν δεν βγει ακρη με τις αναπηριες του καθε λειτουργικου και του καθε uefi.
    ديميتريس

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μια δοκιμή να κάνεις παράκαμψη του κωδικού με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ μήπως γίνει ενεργοποίηση στο τέλος.
    Για την αλλαγή γλώσσας που λες γίνεται εύκολα.
    Βάλε την 32bit έκδοση, δεν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εβαλα να κατεβαινει η 64αρα εκδοση που ειπα οτι βρηκα παραπανω. Θα κανω μια δοκιμη με αυτη, μιας και τελειωνει σε λιγο, και αν ειναι ξαναποσταρω.

    - - - Updated - - -

    Κατεβηκε το img, το 64αρι, το περασα στο στικακι και ειμαι ετοιμος! Καμια ιδεα για το μπ@ρδελ@ το uefi δεν θελει να εμφανισει καμια συσκευη για εκκινηση? Παταω f9 (change boot order) και δεν βγαζει απολυτως τιποτα! Να το γυρισω σε legacy να τελειωνω?
    ديميتريس

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα να κατεβαινει η 64αρα εκδοση που ειπα οτι βρηκα παραπανω. Θα κανω μια δοκιμη με αυτη, μιας και τελειωνει σε λιγο, και αν ειναι ξαναποσταρω.

    - - - Updated - - -

    Κατεβηκε το img, το 64αρι, το περασα στο στικακι και ειμαι ετοιμος! Καμια ιδεα για το μπ@ρδελ@ το uefi δεν θελει να εμφανισει καμια συσκευη για εκκινηση? Παταω f9 (change boot order) και δεν βγαζει απολυτως τιποτα! Να το γυρισω σε legacy να τελειωνω?
    Με το rufus έχει επιλογή για Uefi boot, πρέπει να το κάνεις απο εκεί ώστε μετά να μπορεί να το διαβάσει σε uefi mode

  5. #5
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ετσι το ειχα το rufus, με την επιλογη "mbr για bios ή uefi", αλλα και παλι τιποτα. Τελικα τα πηρα, το εκλεισα εντελως με legacy και τα εβαλα ετσι. Οντως το προβλημα ηταν στο οτι το iso δεν εκανε εγκατασταση "with bing".

    Και ψοφος στο uefi.
    ديميتريس

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη θα περασουν πολλα χρονια μεχρι να αποσυρθουν ολα τα σαπια λαπτοπ με 8.1 with bing, ανασυρω το θεμα μου γιατι ξαναπεσε ενα στα χερια μου σημερα.
    Αυτη τη φορα εχω τα σωστα img των 8.1 with bing
    Spoiler:
    Κώδικας:
    63422a198729941f47e7f3563197b1f3ac8c5640  X19-57134_SW_DVD9_NTRL_Win_with_Bing_8.1_32BIT_English_OEM.img
    bdc1e5fdbc1fad5fe26155bab6dab7d95f434dea  X19-57272_SW_DVD9_NTRL_Win_with_Bing_8.1_64BIT_English_OEM.img

    αλλα παλι σταματαει στην αρχη της εγκαταστασης ζητωντας το κλειδι! Πριν 3 χρονια, που ανοιξα το θεμα οταν ειχα κανει την ιδια διαδικασια, ειψε βρει το κλειδι αυτοματα και η εγκατασταση συνεχισε κανονικα. Σημερα δεν θελει να προχωρησει χωρις το κλειδι και δεν πιανουν τα οσα προταθηκαν στην αρχη του θεματος.
    Δεν εχω πειραξει ακομα το uefi και τα χαλια του.
    ديميتريس

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν παίρνεις τον κωδικό από το BIOS και να τον βάλεις χειροκίνητα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατι δεν τον γραψει στο bios. Δεν μπορω να μπω και στα windows για να τον παρω με καποια αντιστοιχη εφαρμογη, πχ jellybean, γιατι ο χρηστης εχει ms account και εχει ξεχασει τον κωδικο του.

    Να παραθεσω και μια εικονα του που κολλαω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  windows-8.1-installer-wont-accept-windows-8-product-key.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  15,9 KB 
ID: 208171
    ديميتريس

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο κωδικός είναι στο BIOS για να γίνεται αυτόματη ενεργοποίηση, κάνε ανάκτηση με Bootable μέσο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο λεω. Ειναι στο bios, και απο το bios τον πηρε το 2016 το αλλο λαπτοπ που ειχε windows 8 with bing, αλλα αυτο δεν τον παιρνει απο εκει.
    Θα κοιταξω αυτο που μου ειπες αργοτερα, γιατι τωρα βρηκα κατι generic κλειδια για τετοιες περιπτωσεις.

    - - - Updated - - -

    Μπηκανε τελικα με το generic κλειδι αλλα δεν ενεργοποιουνται. Εκλεισα και τη σαπιλα των uefi και secure boot απο το bios. Αν τα ξανανοιξω, θα βρει το κλειδι μονο του να κανει ενεργοποιηση?
    ديميتريس

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρες τον κωδικό μόνος σου μέσα από τα Windows, κανονικά πάντως θα έπρεπε να έχουν ενεργοποιηθεί, μου κάνει σαν λάθος έκδοση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βρηκα τελικα το κλειδι του bios με το query tool του mdl, το εβαλα και ολα μια χαρα.
    Το περιεργο βεβαια ειναι οτι δεν ενεργοποιηθηκαν αυτοματα τα windows με το που το εβαλα, αλλα με το που μπηκα στο ιντερνετ!
    ديميتريس

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tζάμπα παίδεμα, είχαμε πει για τον κωδικό από το Bios και σου είχα ανεβάσει και τους δύο τρόπους(μέσα από τα Windows ή Bootable μέσο).

    Περίεργο δεν είναι που δεν έγινε ενεργοποίηση χωρίς Internet, θα πρέπει να γίνει ταυτοποίηση, χωρίς Internet βγάζει το παρακάτω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Αποτυχία ενεργοποίησης.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  65,2 KB 
ID: 208249
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-16, 14:14
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:07
  3. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  4. Δύο partitions με Windows 8.1 - Πρόβλημα?????
    Από georgep800 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-15, 23:23
  5. Κλωνοποίηση δίσκου GPT με WINDOWS 8.1
    Από Manara στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-15, 13:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας