Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν "σκάνε" με την έννοια της βόμβας. Στην αρχή κάνουν ήχο, μετά βγάζουν καπνό και μετά ενδέχεται να υπάρξει και μικρή χημική φλόγα. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι ότι τα υγρά είναι τοξικά/καυστικά και ο καπνός επίσης τοξικός. Αν το έχεις στο αυτί σου υπάρχει αρκετός χρόνος για να το καταλάβεις και να το πετάξεις.
    Γι αυτό και όλα τα κρούσματα είναι σε αφημένα τηλέφωνα ή τηλέφωνα σε τσέπες κτλ.
    Τι ν αυτά που λέτε ρε παιδιά... Η μπαταρία λιθίου δε βγάζει μια μικρή φλόγα αλλά αυτοαναφλέγεται με μορφή έκρηξης κατά την επαφή του λιθίου (αυτό δεν ενδέχεται, είναι 100% δεδομένο οτι θα γίνει) με το οξυγόνο, δημιουργώντας τεράστια φλόγα που άνετα μπορεί να προκαλέσει εγκαύματα και πυρκαγιά. Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι οτι η μπαταρία είναι κλεισμένο στο κινητό με αποτέλεσμα να περιορίζεται η ζημιά ως ένα βαθμό. Έχω προσωπική εμπειρία ( )

  2. #32
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gerstavros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ν αυτά που λέτε ρε παιδιά... Η μπαταρία λιθίου δε βγάζει μια μικρή φλόγα αλλά αυτοαναφλέγεται με μορφή έκρηξης κατά την επαφή του λιθίου (αυτό δεν ενδέχεται, είναι 100% δεδομένο οτι θα γίνει) με το οξυγόνο, δημιουργώντας τεράστια φλόγα που άνετα μπορεί να προκαλέσει εγκαύματα και πυρκαγιά. Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι οτι η μπαταρία είναι κλεισμένο στο κινητό με αποτέλεσμα να περιορίζεται η ζημιά ως ένα βαθμό. Έχω προσωπική εμπειρία ( )
    Κι εγώ έχω αρκετά μεγαλύτερη επαγγελματική εμπειρία όταν τεχνικοί από σφάλμα χειρισμού τρυπούν μπαταρίες.

    <edit>
    Και φυσικά το ότι η μπαταρία είναι κλεισμένη δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα αφού:
    1. Η μπαταρία φουσκώνει και ανεβάζει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να λιώσουν τα πλαστικά τα οποία επίσης θα πιάσουν φωτιά με το που θα ξεκινήσει αν ξεκινήσει φωτιά. Και πάλι όμως τα πλαστικά δεν είναι χαρτί... δεν καίγονται με μεγάλη ταχύτητα.
    2. Κατά τη διάρκεια του φουσκώματος, τίποτε δεν το δεν σταματάει ακόμη κι αν η συσκευή σου είναι Caterpillar.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 20-09-16 στις 13:27.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #33
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ έχω αρκετά μεγαλύτερη επαγγελματική εμπειρία όταν τεχνικοί από σφάλμα χειρισμού τρυπούν μπαταρίες.

    <edit>
    Και φυσικά το ότι η μπαταρία είναι κλεισμένη δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα αφού:
    1. Η μπαταρία φουσκώνει και ανεβάζει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να λιώσουν τα πλαστικά τα οποία επίσης θα πιάσουν φωτιά με το που θα ξεκινήσει αν ξεκινήσει φωτιά. Και πάλι όμως τα πλαστικά δεν είναι χαρτί... δεν καίγονται με μεγάλη ταχύτητα.
    2. Κατά τη διάρκεια του φουσκώματος, τίποτε δεν το δεν σταματάει ακόμη κι αν η συσκευή σου είναι Caterpillar.
    Τεχνικός κινητών/υπολογιστών είμαι. Ξέρω πολύ καλά πώς είναι. Εσύ σε τι μπαταρίες αναφέρεσαι; Λιθίου;

  4. #34
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gerstavros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικός κινητών/υπολογιστών είμαι. Ξέρω πολύ καλά πώς είναι. Εσύ σε τι μπαταρίες αναφέρεσαι; Λιθίου;
    Ιόντων λιθίου που είναι το 99% των μπαταριών που κυκλοφορούν. Αν είσαι τεχνικός κινητών και ασκείς το επάγγελμα τότε θα σου είχαν τύχει περιπτώσεις φουσκωμένων μπαταριών, μπαταριών που ξεφουσκώνουν με "απλή" χημική αντίδραση και έκκληση καπνού+ θερμότητας χωρίς καν φωτιά, περιπτώσεις με καπνό+ μικρή χημική φωτιά.
    Από τα πρώτα έχω δει εκατοντάδες. Από τα δεύτερα δεκάδες, από τα τρίτα λίγα. Μπαταρία που να σκάσει με "αυτανάφλεξη" όλου του λιθίου δεν έχω δει ποτέ μου.
    Και btw έχω αυτή τη στιγμή δίπλα μου 45 τεχνικούς εκ των οποίων οι 15 φτιάχνουν ηλεκτρονικές μικροσυσκευές. Αν θες σου στέλνω και μια φωτό για του λόγου το αληθές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 20-09-16 στις 14:11.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #35
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιόντων λιθίου που είναι το 99% των μπαταριών που κυκλοφορούν. Αν είσαι τεχνικός κινητών και ασκείς το επάγγελμα τότε θα σου είχαν τύχει περιπτώσεις φουσκωμένων μπαταριών, μπαταριών που ξεφουσκώνουν με "απλή" χημική αντίδραση και έκκληση καπνού+ θερμότητας χωρίς καν φωτιά, περιπτώσεις με καπνό+ μικρή χημική φωτιά.
    Από τα πρώτα έχω δει εκατοντάδες. Από τα δεύτερα δεκάδες, από τα τρίτα λίγα. Μπαταρία που να σκάσει με "αυτανάφλεξη" όλου του λιθίου δεν έχω δει ποτέ μου.
    Και btw έχω αυτή τη στιγμή δίπλα μου 45 τεχνικούς εκ των οποίων οι 15 φτιάχνουν ηλεκτρονικές μικροσυσκευές. Αν θες σου στέλνω και μια φωτό για του λόγου το αληθές.
    Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης, κουβέντα κάνουμε. Εσύ αναφέρεσαι σε γενικές περιπτώσεις. Εγώ αναφέρομαι στις περιπτώσεις που η μπαταρία τρυπάει ή αναφλέγεται από εσωτερικό βραχυκύκλωμα/υπερθέρμανση. Η περίπτωση που ανέφερε ο Rage και του απάντησες, είναι η 2η και φυσικά στο θέμα που αναφέρουμε, υπάρχει μικρή έκρηξη και μεγάλη ανάφλεξη, όπως και στα Note 7.
    Τώρα γενικότερα, ισχύουν οι περιπτώσεις που αναφερεις φυσικά.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ξέρεις γιατί εκνευρίζομαι και έρχομαι σε αντιπαράθεση;
    Γιατί χρόνια τώρα θέλουμε μεγαλύτερες μπαταρίες, μικρότερα/πιο λεπτά κινητά και βέβαια με ταχύτερους επεξεργαστές, περισσότερη μνήμη και εσωτερικό χώρο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πιο φθηνά.
    Και ξαφνικά ανακαλύπτουμε ότι αυτές οι συσκευές δεν είναι το ίδιο αξιόπιστες με αυτές του παρελθόντος, πέφτουμε από τα σύννεφα και αρχίζομυε να φωνάζουμε για κινδύνους έκρηξης που θα μας πάρει το κεφάλι!
    (προφανώς δεν αναφερομαι σε σένα ή σε κάποιον συγκεκριμένα- είναι η εικόνα που έχω από τα δύο νήματα Samsung/Xiaomi)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #37
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις γιατί εκνευρίζομαι και έρχομαι σε αντιπαράθεση;
    Γιατί χρόνια τώρα θέλουμε μεγαλύτερες μπαταρίες, μικρότερα/πιο λεπτά κινητά και βέβαια με ταχύτερους επεξεργαστές, περισσότερη μνήμη και εσωτερικό χώρο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πιο φθηνά.
    Και ξαφνικά ανακαλύπτουμε ότι αυτές οι συσκευές δεν είναι το ίδιο αξιόπιστες με αυτές του παρελθόντος, πέφτουμε από τα σύννεφα και αρχίζομυε να φωνάζουμε για κινδύνους έκρηξης που θα μας πάρει το κεφάλι!
    (προφανώς δεν αναφερομαι σε σένα ή σε κάποιον συγκεκριμένα- είναι η εικόνα που έχω από το νήμα της Samsung)
    edited for accuracy. εμάς 2-3 συσκευές μας έσκασαν, οι άλλοι φάγανε ban από την FAA. άντε να ούμε τώρα που μας συγκρίνεις με τους άλλους. να ούμε.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-16, 12:34
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 20:17
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 17:28
  4. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 17:36
  5. Μηνύματα: 448
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-15, 15:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας