Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα παιδιά.

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Στο γραφείο μας έχουμε Vodafone σταθερή με το πρόγραμμα Business Connect 1. H γραμμή είναι PSTN και το router VOIP αν δεν κάνω λάθος ( αυτό που δίνει η Vodafone στο Business Connect 1). Λοιπόν όταν κάποιος θέλει να μας στείλει fax, εμείς επειδή δεν ξέρουμε αν είναι κλήση είναι για ομιλία ή fax, σηκώνουμε το τηλέφωνο, μας λέει ο πελάτης ότι δεν έπρεπε να το σηκώσουμε γιατί θέλει να στείλει fax και μετά αναγκάζεται να ξαναπάρει τηλ , εμείς δεν το σηκώνουμε και έτσι στέλνει το fax. Aυτή η ιστορία γίνεται καθημερινά. Εμείς θέλουμε απλά να έχουμε έναν δεύτερο αριθμό ώστε αυτός που θέλει να στείλει fax να καλεί κατευθείαν στο 2ο αριθμό χωρίς να επηρεάζεται καθόλου η λειτουργία του 1ου αριθμού που θα είναι μόνο για κλήσεις.

    Έψαξα στο site της Vodafone αλλά δεν μπόρεσα πουθενά να βρω πως μπορούμε με το λιγότερο δυνατό κόστος να αποκτήσουμε τον 2ο αριθμό fax. Θα θέλαμε δλδ να ξέρουμε :
    α) Αν πρέπει η γραμμή από PSTN να γίνει ISDN.
    β) Ποιος αναλαμβάνει να κάνει αυτή την αλλαγή ( η Vodafone ή ο OTE ; ) και με τι κόστος.
    γ) Αν πρέπει να αλλαχτεί ο υπάρχων εξοπλισμός ή να διατηρηθεί και να προστεθεί νέος και ποιο θα είναι το κόστος του νέου εξοπλισμού.
    δ) Ποιο θα είναι το επιπλέον μηνιαίο κόστος πάνω στο πάγιο προκειμένου να έχουμε αυτόν τον δεύτερο αριθμό fax.

    YΓ : Μη με ρωτήσετε γιατί δεν απευθύνομαι στον προσωπικό σύμβουλο της Vodafone. Yπάρχει λόγος και για αυτό ρωτώ εδώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    έχει κάποια πακέτα που ειναι 1 POTS και μέχρι 2 VoIP γραμμες. Φυσικά και αυτα που ειναι μονο VoIP , πχ 2 γραμμες.
    Δεν βλέπω τον λόγο να κανεις την γραμμη ISDN εαν το μονο που θελεις ειναι στην ουσια 2η γραμμη . Τηλεφωνα και κεντρα κλπ υποθετω αυτα που έχεις , δεν ειναι ISDN οποτε δεν υπαρχει λογος.

    για τιμες κλπ, δεν ξέρω...

    Αλλά η αλλαγή γινεται απο την vodafone, εαν κανεις αλλαγη σε πακετο με 2η γραμμη, απλα θα σου ενεργοποιησουν 2η γραμμη σε VoIP. Βαζεις εκει το φαξ και τελος .

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αλλά η αλλαγή γινεται απο την vodafone, εαν κανεις αλλαγη σε πακετο με 2η γραμμη, απλα θα σου ενεργοποιησουν 2η γραμμη σε VoIP. Βαζεις εκει το φαξ και τελος .
    Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη βοήθεια. Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο διευκρινιστικά : Όταν λες "2η γραμμη σε VoIP", εννοείς "2ο κανάλι φωνής" ή το ένα είναι άσχετο με το άλλο ;

    Θέλω να το καταλάβω αυτό ώστε όταν ζητήσω 2η γραμμή voip να καταλάβει ο υπάλληλος της Vodafone ότι δεν εννοώ 2ο κανάλι φωνής, δλδ να περάσω από Business Connect 1 σε Business Connect 2, αλλά απλά στο υπάρχον Business Connect 1 να μου ενεργοποιήσουν 2η γραμμή voip και να ενώσω απλά το τηλεφωνικό καλώδιο του fax με τη 2η είσοδο line του router.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη βοήθεια. Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο διευκρινιστικά : Όταν λες "2η γραμμη σε VoIP", εννοείς "2ο κανάλι φωνής" ή το ένα είναι άσχετο με το άλλο ;

    Θέλω να το καταλάβω αυτό ώστε όταν ζητήσω 2η γραμμή voip να καταλάβει ο υπάλληλος της Vodafone ότι δεν εννοώ 2ο κανάλι φωνής, δλδ να περάσω από Business Connect 1 σε Business Connect 2, αλλά απλά στο υπάρχον Business Connect 1 να μου ενεργοποιήσουν 2η γραμμή voip και να ενώσω απλά το τηλεφωνικό καλώδιο του fax με τη 2η είσοδο line του router.
    καλησπερα εγω θα σου προτεινα αυτο http://www.yuboto-telephony.gr/fax-to-email , παιρνεις ενα μη γεωγραφικο αριθμο και σου στελνουνε εκει τα φαξ δεν χτυπαει τηλεφωνο δευτερο και σου ερχονται κατευθειαν στο email σου και το κοστος ειναι 12 ευρω τον χρονο!! και οχι καθε μηνα αμα βαλεις κανονικη γραμμη !, ξανα σκεψου το ! .

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα εγω θα σου προτεινα αυτο http://www.yuboto-telephony.gr/fax-to-email , παιρνεις ενα μη γεωγραφικο αριθμο και σου στελνουνε εκει τα φαξ δεν χτυπαει τηλεφωνο δευτερο και σου ερχονται κατευθειαν στο email σου και το κοστος ειναι 12 ευρω τον χρονο!! και οχι καθε μηνα αμα βαλεις κανονικη γραμμη !, ξανα σκεψου το ! .
    με αυτό όμως δεν θα μπορεί να στέλνει fax, αν δεν κάνω λάθος

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά το παρατάω το θέμα. Για fax ζητούν 42€ αντί 24€ το μήνα προκειμένου να περάσουμε στο Business Connect 2 που προσφέρει 2ο κανάλι φωνής. Θεωρώ μεγάλη τη διαφορά. Η περίπτωση του mail επίσης δεν παίζει. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κανε στην ιδια γραμμη φαξ και τηλ οπως το εχω στο γραφειο!!!!ποσα φαξ θα στελνεις ή θα σου στελνουν την ημερα,ασε που ολοι πλεον μιλαμε στο κινητο,με 19 ευρω τα εχω ολα μαζι

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    θα στειλνει φαξ απο την ιδια γραμμη ή μπορει να στελνει φαξ στελνωντας email γινεται αλλα εχει καποια χρεωση που δεν γνωριζω τωρα.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ζητησεις αλλαγη πακετου σε καποιο με 2 καναλια φωνης, και κατα την αιτηση, πες οτι στο 2ο καναλι θα βαλεις και φαξ για να βαλουν την αναλογη ρυθμιση (ωστε η γραμμη 1 να ειναι εντελως ανεξαρτητη απο την γραμμη 2)

  10. #10
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Απ' ότι βλέπω στο πακέτο VBC 1 μπορείς να έχεις 2 κύριους αριθμούς και μέχρι 6 MSN .
    Ζήτα ένα δεύτερο αριθμό (ΌΧΙ κανάλι φωνής ) και να βγαίνει ο αριθμός σε διαφορετική θύρα του modem (βέβαια δεν ξέρω τι modem δίνουν για το VBC1 αλλά σε αντίστοιχη περίπτωση με Vodafone σε PRΙ έχουμε 8 αναλογικούς αριθμούς να βγαίνουν σε θύρες του modem ) .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akis1009 : 24-09-16 στις 17:02.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  11. #11
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Χωρίς να θέλω να περιπλέξω τα πράγματα, γιατί δε παίρνεις αριθμό VoIP με 15 ευρώ το χρόνο και ένα spa112 για να ρίξεις πάνω το FAX κάνοντας έτσι τη δουλειά σου χωρίς να μπλέκεις με ISDN, business πακέτα ή οτιδήποτε άλλο ακριβότερο?

  12. #12
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    καλημερα
    δεν ξερω τι φαξ εχετε αλλα νομιζω οτι αν ειναι συνδεδεμενο στην ιδια γραμμη (pstn) με το τηλεφωνο (ιδιος αριθμος τηλ και φαξ)
    με το που σηκωσεις το τηλεφωνο και ακουστει ο ηχος φαξ τοτε πατας ενα συνδυασμο στο δικο μου φαξ #7 και τη στελνει τη γραμμη στο φαξ
    για λήψη

    τωρα αν εχετε ηδη τον αριθμο (210-χχχχχχχ ξεχωριστο απο το τηλεφωνο ) και θελετε οταν καλουνε εκει να χτυπαει στο φαξ τοτε καλεσε την τεχνικη υποστηριξη και πες τους να κανουν ρυθμιση μεσα απο το μοντεμ να χτυπαει ο αριθμος αυτος σε μια απο τις 2 θυρες τηλεφωνου που βρισκονται σοτ μοντεμ και συνδεστε εκει το φαξ
    βαλτε το φαξ μηχανημα στο αυτοματο να λαμβανει φαξ με το που καλουν και τελειωσες

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να περιπλέξω τα πράγματα, γιατί δε παίρνεις αριθμό VoIP με 15 ευρώ το χρόνο και ένα spa112 για να ρίξεις πάνω το FAX κάνοντας έτσι τη δουλειά σου χωρίς να μπλέκεις με ISDN, business πακέτα ή οτιδήποτε άλλο ακριβότερο?
    Είναι μια λύση με πολύ μεγάλο ρίσκο. Ή δεν θα δουλέψει καθόλου ή θα δουλεύει με προβλήματα στην αποστολή και την λήψη.

  14. #14
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μια λύση με πολύ μεγάλο ρίσκο. Ή δεν θα δουλέψει καθόλου ή θα δουλεύει με προβλήματα στην αποστολή και την λήψη.
    Κανένα ρίσκο. Αυτά τα προβλήματα ήταν last year. Αρκεί να ρυθμιστεί σωστά το FAX Pass-through στο spa.

    Δυστυχώς η φάση "το VoIP δε περνάει φαξ" είναι σαν αυτό που ξέμεινε ακόμη και σήμερα με τις μπαταρίες "πρώτη φόρτιση 12 ώρες".

    Άλλωστε τι νομίζεις πως είναι τα κανάλια φωνής που συζητάνε παραπάνω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 04-10-16 στις 22:26.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα ρίσκο. Αυτά τα προβλήματα ήταν last year. Αρκεί να ρυθμιστεί σωστά το FAX Pass-through στο spa.

    Δυστυχώς η φάση "το VoIP δε περνάει φαξ" είναι σαν αυτό που ξέμεινε ακόμη και σήμερα με τις μπαταρίες "πρώτη φόρτιση 12 ώρες".

    Άλλωστε τι νομίζεις πως είναι τα κανάλια φωνής που συζητάνε παραπάνω?
    Ξέρω πολύ καλά τι είναι τα κανάλια φωνής που συζητούν παραπάνω.
    Μιλάω για τους VoIP παρόχους όπως η Yuboto, σε παρόχους όπως ο ΟΤΕ το ξέρω πάρα πολύ καλά ότι περνάει φαξ μέσω VoIP.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνθεση για χρήση γραφείου
    Από WAntilles στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 20:12
  2. Βοηθεια για χρηση Modem / Router ως Switch
    Από manolios στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 12:30
  3. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-15, 20:14
  4. Ακουστικα μέχρι 50euro για χρηση με κινητο - Υπολογιστή,ασύρματα.
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 23:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας