Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 97
  1. #61
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πολλές άτοκες δόσεις καθιστούν αυτά τα ποσά εφικτά.
    Μάλλον έχεις δίκιο, δείτε εδώ διαφημιστική καμπάνια απ΄την ελληνική Vodafone: http://www.vodafone.gr/portal/client...mpaign=iPhone7
    36 άτοκες δόσεις, με ασφάλεια σε περίπτωση σπασίματος απ΄την AIG.
    Τώρα, να πλερώνεις 3 χρόνια ένα ρημαδοτηλέφωνο, αλλά νταξ, περί ορέξεως που λέει και ο λαός.
    Πάντως η Apple, σε αντίθεση με την Google, θα σε καλύπτει για 3 χρόνια από πλευράς λειτουργικού και θα τρέχεις πάντα την τελευταία έκδοση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους είναι ποθητές γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος να νομίζουν πως ξεχωρίζουν και να εντυπωσιάσουν.
    Με άλλοθι πως -γενικά- ένα smartphone είναι πλέον μέρος της καθημερινότητας μας.
    Τα χρήματα για την σούπερ φωτογραφική, πέρα από τον επαγγελματία, θα τα έδινε μόνο ένας χομπίστας-λάτρης της φωτογραφίας. Που ακόμη κι αν ήθελα να πάρει μια μικρή δόση επιδειξιομανίας, δεν θα είχε και πολλές προφάσεις να την κουβαλάει όπου πάει, ούτε θα ένοιαζε πολλούς τι και πως...
    Έχεις δίκιο απόλυτα σ' αυτό, υπόψιν ότι γίνεται μεγάλη κουβέντα, ανάμεσε επαγγελματίες-προχώ ερασιτέχνες για το μέλλον των DSLR δεδομένου ότι ο περισσότερος κόσμος πλέον βολεύεται με τις φωτογραφίες των smartphones, και κινητά όπως το 7άρι iPhone ή το S7 καλύπτουν τον περισσότερο κόσμο, για την χρήση που κάνει. Άλλωστε ο περισσότερος κόσμος δεν πολυβγάζει βράδυ, κινούμενα αντικειμένα ή με προβληματικό φωτισμό.
    Αν μιλάμε δε για ποζεράδες, πολύ αμφιβάλλω αν ο μέσος άνθρωπος γνωρίζει ότι κάποιος κουβαλάει Full Frame μηχανή κόστους (μόνο το σώμα) από 2,000€ και πάνω, ακόμα και με μια μηχανή με APC-S αισθητήρα (που ξεκινάνε από 300€) σε θεωρούν "επαγγελματία" και σε κοιτάζουν περίεργα (κάτι ολίγον προβληματικό σε φωτογραφία δρόμου, που μπορεί να οδηγήσει σε μπλεξίματα, την ώρα που τα κινητά παρότι έχουν ισχυρούς αισθητήρες δεν προκαλούν τόσο).
    Τεσπά, αυτή είναι άλλη κουβέντα, πάντως συμφωνώ μαζί σου.

    Εν τέλει, κατ΄εμέ φαίνεται εξαιρετικό κινητό το 7 Plus, απλά εγώ έχω κολλήσει με τις Amoled οθόνες και το οικοσύστημα του Android.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 12-10-16 στις 02:57.

  2. #62
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους είναι ποθητές γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος να νομίζουν πως ξεχωρίζουν και να εντυπωσιάσουν.
    Με άλλοθι πως -γενικά- ένα smartphone είναι πλέον μέρος της καθημερινότητας μας.
    Κι όμως το να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς προβλήματα είναι πολύ σημαντικό και για την ψυχική σου ηρεμία. Αλλό λοιπόν να έχεις το smooth iphone και αλλό να παλέυεις με μια no name κινεζια. Φυσικά υπάρχει και μια τεράστια γκάμα στη μέση...

  3. #63
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από techgirl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως το να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς προβλήματα είναι πολύ σημαντικό και για την ψυχική σου ηρεμία. Αλλό λοιπόν να έχεις το smooth iphone και αλλό να παλέυεις με μια no name κινεζια. Φυσικά υπάρχει και μια τεράστια γκάμα στη μέση...
    Αυτά που θέλουν οι μέσοι χρήστες από ένα smartphone (και η πλειοψηφία αυτών που αγοράζει τόσο ακριβά κινητά με 1300 δόσεις) θα τo έκαναν το ίδιο καλά και με μια κινεζιά από την Κίνα και όχι μόνο με την κινεζιά με το μήλο. Και για την smooth όπως λες εμπειρία, αρκεί το κινεζάκι να έχει 2 gb ram.
    Μετά αν του έβαζες το μήλο από έξω σαν σήμα, ούτε που θα καταλάβαιναν την διαφορά.
    Υπάρχουν φυσικά και αυτοί που όντως χρειάζονται όλα τα παραπάνω που προσφέρει μια ακριβή-πολύ ακριβή συσκευή.
    Αλλά ακόμη και οι εταιρείες κατασκευής δεν έχουν αυτούς τους πελάτες σαν τον μεγάλο τους στόχο, αλλά τον μέσο χρήστη.

    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  4. #64
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Αν δεν κάνει μπαμ καλά είναι.

  5. #65
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που θέλουν οι μέσοι χρήστες από ένα smartphone (και η πλειοψηφία αυτών που αγοράζει τόσο ακριβά κινητά με 1300 δόσεις) θα τo έκαναν το ίδιο καλά και με μια κινεζιά από την Κίνα.
    Κρίμα να παίρνεις στον λαιμό σου εκατομμύρια ανθρώπους με abandonware OS. Άσε που κάποιες κινεζιές έρχονται προεγκατεστημένες με rootkit.
    https://github.com/timwr/CVE-2016-5195/

    Εκλαϊκευμένα - οποιαδήποτε κινεζιά (όλα όσα έχω δει είναι abandonware) είναι ευάλωτη.
    "It is pretty much guaranteed that if you’re using any version of Linux or Android released in the past decade, you’re vulnerable."

    "[ελεύθερη μτφρ: you must update]. The same applies to any Android devices you may have."
    https://www.linux.com/blog/how-bad-dirty-cow
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  6. #66
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    To 99 % χρηστών οικοσυστήματος apple είναι άσχετοι ( ομοίως και οποιουδήποτε άλλου λειτουργικού)

    Αγοράζουν apple γιατί πιστεύουν ότι είναι εύκολο (τα ίδια έλεγε και η microsoft), ότι τα apple συνεργάζονται μεταξύ τους, ότι επειδή είναι ακριβά είναι και καλά. Ψιλώνει και λίγο η μύτη, όλα έρχονται και δένουν.

    Επειδή είναι άσχετοι, όσες προσπάθειες και να κάνει η apple, το security πάσχει λόγω της ανικανότητας του χρήστη.

    Επιπλέον η apple τους δημιουργεί προβλήματα στην συνεργασία με όποιο άλλο λειτουργικό.

    Ομοίως unsecure θα ήταν με android, δεν θα τόχανε όμως χρυσοπληρώσει και θα κάνανε την δουλειά τους πιό εύκολα

    Οσο για τις κινεζιές υπάρχουν Huawei/lenovo (τα xiaomi δεν είναι για απλάδες, τα φοβούνται)

    Ευκολία τα apple ? χα
    1. Πρόσφατα προσπάθησα να βγάλω τις επαφές σε ένα iphone 4, έξω από το οικοσύστημα apple. Μούβγαλε την ψυχή αφού δοκιμάστηκαν itunes και ένα κάρο εφαρμογές από apple store.

    2. iphone ξέμενε από μπαταρία. Ενα κάρο φορτιστές, δεν ήταν apple. Εντέλει το iphone πέθανε.

    3. Για δοκιμάστε να δείτε τον υπολογισμό φόρου ΕΝΦΙΑ (pdf) από το taxisnet (gsis) σε ipad. Ούτε με safari, ούτε με firefox.
    H λύση ? Ασε θα πάρω τον λογιστή

    Αλλά ξέρω, δεν φταίει η apple που δεν τηρεί τα standards, φταίει το taxisnet και ο κακός μας ο καιρός.

    Είναι άλλωστε γνωστό ότι όταν έχω προβλήματα με android φταίει το android, όταν έχω προβλήματα με ios φταίνε όλοι οι άλλοι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 29-10-16 στις 06:44.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #67
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα να παίρνεις στον λαιμό σου εκατομμύρια ανθρώπους με abandonware OS. Άσε που κάποιες κινεζιές έρχονται προεγκατεστημένες με rootkit.
    https://github.com/timwr/CVE-2016-5195/

    Εκλαϊκευμένα - οποιαδήποτε κινεζιά (όλα όσα έχω δει είναι abandonware) είναι ευάλωτη.
    "It is pretty much guaranteed that if you’re using any version of Linux or Android released in the past decade, you’re vulnerable."

    "[ελεύθερη μτφρ: you must update]. The same applies to any Android devices you may have."
    https://www.linux.com/blog/how-bad-dirty-cow
    Ποιος μίλησε για λειτουργικό περασμένης δεκαετίας;
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  8. #68
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άλλωστε γνωστό ότι όταν έχω προβλήματα με android φταίει το android, όταν έχω προβλήματα με ios φταίνε όλοι οι άλλοι
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #69
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Αφού κράζουμε, ας προσθέσω κι εγώ κάτι... Κινητό πραγματικής αξίας 250€ (και πολύ λένε), να πωλείται από 750 έως 1200€, ανάλογα με την έκδοση, που ουσιαστική διαφορά δεν έχουν (για να δικαιολογεί το ποσό)... Τρέχουν τα υποψήφια θύματα οι υποψήφιοι αγοραστές, να το πάρουν... To αν έχουν ιδέα για το τι μπορεί να κάνει το κινητό ή αν δεν έχουν λεφτά φάνε, μικρή σημασία έχει, μπροστά στο να είσαι κάτοχος αυτής της υπέρτατης συσκευής, εξωγήινης τεχνολογίας, που δεν έχει ιούς...

    http://www.newsbomb.gr/bombplus/blog...ka-to-iphone-7

  10. #70
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού κράζουμε, ας προσθέσω κι εγώ κάτι... Κινητό πραγματικής αξίας 250€ (και πολύ λένε), να πωλείται από 750 έως 1200€, ανάλογα με την έκδοση, που ουσιαστική διαφορά δεν έχουν (για να δικαιολογεί το ποσό)... Τρέχουν τα υποψήφια θύματα οι υποψήφιοι αγοραστές, να το πάρουν... To αν έχουν ιδέα για το τι μπορεί να κάνει το κινητό ή αν δεν έχουν λεφτά φάνε, μικρή σημασία έχει, μπροστά στο να είσαι κάτοχος αυτής της υπέρτατης συσκευής, εξωγήινης τεχνολογίας, που δεν έχει ιούς...

    http://www.newsbomb.gr/bombplus/blog...ka-to-iphone-7
    Ο καταναλωτής πληρώνει και πολλά που δε φαίνονται όπως το Research, το QA και διάφορα άλλα. Πολύ ακριβότερα μιας πλακέτας. Το άρθρο αυτό αρμόζει τέλεια στη ποιότητα αυτού του site.

    Συνεχίζοντας, καθώς είμαι Androidakias μέχρι το κόκκαλο έχω να πω πως η Samsung καιρό τώρα καθώς και η Google με τα ανέκδοτα-τιμές που έδωσε για τα νέα "nexus" δε πάνε πίσω πίσω.

    Αν είναι να σκάσω 800€-1000€ για κινητό ποτέ (που δε θα το κάνω, θεωρητικά μιλάω), να είσαι σίγουρος πως θα πάρω iPhone για την υποστήριξη των συσκευών της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 30-10-16 στις 12:24.

  11. #71
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα να παίρνεις στον λαιμό σου εκατομμύρια ανθρώπους με abandonware OS. Άσε που κάποιες κινεζιές έρχονται προεγκατεστημένες με rootkit.
    https://github.com/timwr/CVE-2016-5195/

    Εκλαϊκευμένα - οποιαδήποτε κινεζιά (όλα όσα έχω δει είναι abandonware) είναι ευάλωτη.
    "It is pretty much guaranteed that if you’re using any version of Linux or Android released in the past decade, you’re vulnerable."

    "[ελεύθερη μτφρ: you must update]. The same applies to any Android devices you may have."
    https://www.linux.com/blog/how-bad-dirty-cow

    Ναι. Αγοραστε iPhone με 1200€ γιατί είστε ευάλωτοι στην κινητή σας συσκευή.
    Θα σας κλέψουν τα contacts και τα SMS.

    Και σε ποιόν φίλο μας δεν έχει συμβεί;

  12. #72
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καταναλωτής πληρώνει και πολλά που δε φαίνονται όπως το Research, το QA και διάφορα άλλα. Πολύ ακριβότερα μιας πλακέτας. Το άρθρο αυτό αρμόζει τέλεια στη ποιότητα αυτού του site.

    Συνεχίζοντας, καθώς είμαι Androidakias μέχρι το κόκκαλο έχω να πω πως η Samsung καιρό τώρα καθώς και η Google με τα ανέκδοτα-τιμές που έδωσε για τα νέα "nexus" δε πάνε πίσω πίσω.

    Αν είναι να σκάσω 800€-1000€ για κινητό ποτέ (που δε θα το κάνω, θεωρητικά μιλάω), να είσαι σίγουρος πως θα πάρω iPhone για την υποστήριξη των συσκευών της.
    Έχει και τέτοια τμήματα η Apple; Αφού κάθε χρόνο βγάζει το ίδιο κινητό...

    Κακά τα ψέματα, αν ήταν να φτάσω σε αυτή την κατηγορία τιμών για κινητό, μάλλον θα έπαιρνα iPhone. Αλλά πάνω από 400€ δε νομίζω να δώσω ποτέ, είναι κοροϊδία.

  13. #73
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Αγοραστε iPhone με 1200€ γιατί είστε ευάλωτοι στην κινητή σας συσκευή.
    Θα σας κλέψουν τα contacts και τα SMS.

    Και σε ποιόν φίλο μας δεν έχει συμβεί;
    Η πλάκα είναι που δεν απάντησε που είδε να μιλάμε για abandonware OS. Και που είδε να πωλούνται κινέζικα Κίνας με λειτουργικό δεκαετίας...
    Και έβαλε και εκείνο το λινκ και καλά για rootkit στα κινέζικα που λέει όμως πως όλες οι εκδόσεις Android ήταν ευπαθείς λόγω ενός bug...
    Ο,τι να ναι δηλαδή...
    (Εκτός κι αν είναι έμπορος οπότε έχει λόγο να σπρώχνει τα ακριβά...και να μην του αρέσουν όσοι λένε πως η πλειοψηφία δεν τα χρειάζεται...)

    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  14. #74
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @dimitri_ns

    1. Export contacts σε ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ένας τρόπος εδώ που απ' όσο ξέρω υποστηρίζεται από παντού, εδώ wab για Microsoft, και plain-text converter.

    2. Το δέχομαι το τίμημα για να μην έχω abandonware. Στην χειρότερη ένα powerbank των 10€ σε αναμονή. Προσωπικά έχω κρατήσει το παλιό android και αν μείνω από μπαταρία έχω εκείνο. (twin sim)

    3. Mπορείς να ζητήσεις και ιστότοπο για υπολογιστές. Δεν είχα σε καμμία ιστοσελίδα θέμα με excel, pdf, word. Και να μην το έβλεπα κανονικά, ο προγραμματιστής φταίει που δεν τηρεί το πρωτόκολλο. Μου έχει τύχει από το hotdoc να μην ανοίγει pdf σε iPhone, αλλά δεν άνοιγε ούτε στο Linux.


    Spoiler:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι που δεν απάντησε που είδε να μιλάμε για abandonware OS. Και που είδε να πωλούνται κινέζικα Κίνας με λειτουργικό δεκαετίας...
    Δεν αισθάνομαι κάποια υποχρέωση να απαντάω σε ασυναρτησίες παρά μόνο αν έχω χρόνο να θαυμάσω την άγνοια και την οπαδίλα.

    Όταν γράφει δεκαετίας (δεν το έγραψα εγώ - σου αρέσει να μου βάζεις γραφόμενα; ), εννοεί πως όλες οι android abandonware (το 82% δηλαδή) συσκευές από *τώρα* έως 10 χρόνια πριν είναι ευάλωτες. Τα 10 χρόνια μην σε εντυπωσιάζουν, δεν μέτρησε ο άνθρωπος πότε κυκλοφόρησε το πρώτο android, ήθελε να καλύψει τον linux kernel που είναι το ίδιο. Πρακτικά εννοεί το 82% (και παραπάνω) των android συσκευών. Δεν εννοεί πως οι συσκευές πριν από δύο χρόνια είναι ασφαλής. Ενδιαφέρον που δεν κατάλαβες τί διάβασες και υπερασπίζεσαι το abandonware!
    https://developer.android.com/about/...rds/index.html

    Στο linux.com τα γράφουν και η ίδια η google, υπάρχει και κώδικας με το exploit. Άσχετοι είναι οι άνθρωποι, μην τους δίνεις σημασία, εσύ ξέρεις καλύτερα. Παρόμοιο κώδικα δοκίμασα σε άλλο thread και λειτουργεί το exploit. Μόνο που στο linux αναβάθμισα και τελείωσε η υπόθεση, στο android; Λειτουργήστε abandonware για να τα έχετε μόνο για media player και παιχνίδια.

    Όσο για τα κινέζικα με rootkit, υπάρχουν πολλές αναφορές. Δύο γνωστοί μου την πάτησαν. Αυστηρά για media player / παιχνίδια τα έχουν και τίποτε σοβαρό. Και να μην έχουν rootkit, abandonware με την αγορά. Έρχονται με παλιά έκδοση android και δεν αναβαθμίζονται.

    Njoy Κινεζιά
    Spoiler:

    (από facebook)

    Πριν 1 μήνα αγόρασα του μικρού από το Amazon (μέσω συνεργαζόμενου καταστήματος) ένα κινέζικο tablet (Yuntab 7"). Το tablet ήταν σε προσφορά από 90 GBP στα 40 και μου φάνηκε πολύ καλή προσφορά. Όντως, αν και είχε μέτρια ποιότητα κατασκευής, τόσο η οθόνη (IPS 1280x800) όσο και η γενική του απόκριση ήταν αξιοπρεπή, ενώ μυστηριωδώς διέθετε 2 SIM card slots (!) και πλήρη λειτουργία τηλεφώνου.

    Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν ότι το Wi-Fi ήταν ασταθές και ακόμα χειρότερα ο stock browser που είχε, για να ανοίξει μια σελίδα με πέρναγε από καμιά 20αριά άλλες πρώτα. ΟΚ λέω bloatware, τον απεγκαθιστώ και βάζω τον Chrome. Όλα καλά, όμως το θέμα με το Wi-Fi επέμενε. Επιπρόσθετα, σε άσχετες φάσεις ήταν αισθητά πιο αργό πράγμα που με έβαλε σε υποψίες. Στο προηγούμενο διάστημα δεν πολυασχολούμουν με την εν λόγω συσκευή η οποία έπεσε πάλι στα χέρια μου χθες, όπου πέραν των καθυστερήσεων (τις οποίες τις απέδωσα αρχικά σε χαμηλής ποιότητας και επιδόσεων storage και chipset) άρχισα να βλέπω και popups. Λέω λοιπόν να τρέξω κάποιο virus scan.

    *HARD FACTS Ακατάλληλα για ανηλίκους*

    - Πρώτο fact, δεν υπάρχει πλήρες antivirus app στο Android. Δοκίμασα 7-8 γνωστά και άλλα δεν βρήκαν τίποτε, ενώ κάποια βρήκαν μερικά trojans και malware. Αρχικά υποπτεύθηκα ότι ο μικρός κατέβασε κάποιο app.

    - Δεύτερο fact, είμαι πολύ αγαθός, ή πιο σωστά ξέχασα να είμαι καχύποπτος. Τα trojans/malware δεν μπορούσαν να αφαιρεθούν. Μάλιστα κάποια από αυτά ήταν system services. Εκεί άρχισα να προβληματίζομαι και να το ψάχνω παραπάνω.

    - Τρίτο fact, υπάρχουν κατασκευαστές ή ενδιάμεσοι (δεν το ξέρω τί ισχύει από τα δύο) που κάνουν bundle malware στις συσκευές. Η συγκεκριμένη μάρκα (YunTab) ήταν ανάμεσα σε αυτούς. Refs: http://www.ibtimes.co.uk/amazon-sell...-brands-che… , http://news.softpedia.com/…/thousand...ndroid-tabl…, http://www.itproportal.com/…/budget-...ets-infect…/ κτλ

    - Τέταρτο fact, τα trojan/malware αυτά δεν αφαιρούνται αν δεν έχεις γνώσεις. Ενδεικτικά: 1) Έκανα root την συσκευή (δοκίμασα αρκετά, τελικά έγινε με το Kingo (https://www.kingoapp.com/)), 2) Κατέβασα και εγκατέστησα busyBox και Android Terminal, 3) Έκανα ένα συγκεκριμένο partition (/system) remount σε rw γιατί ήταν ro, 4) rm -rf κάθε apk + ύποπτο directory με βάση ότι βρήκα από τα αποτελέσματα των antivirus / ψάξιμο στο Internet (τα οποία και πάλι δεν μπορούσαν να τα σβήσουν) και κάθε φορά reboot και rescan - Εδώ εναλλακτικά υπάρχουν εργαλεία όπως το System App Remover (https://play.google.com/store/apps/details…), 5) αφαίρεσα ότι δεν ήταν μέρος του stock συστήματος.

    - Πέμπτο fact, δεν είμαι βέβαιος ότι δεν έχει μείνει κάποιο backdoor. Δεν θα είμαι ποτέ. Συνεπώς, το εν λόγω μηχανάκι θα δεχθεί ένα ωραίο SD Card και θα υποβαθμιστεί σε music player και e-book reader και παιχνιδομηχανή για τον μικρό.

    - Έκτο fact, είναι πολύ άτιμα αυτά που κάνουν. Ενδεικτικά τα εν λόγω trojan/malware (com.jm.kk.obc, com.shsh.ng, Agent.ZH, com.system.updata, BCTservice.apk) ανοιγοκλείνουν το Wi-Fi, κάνουν hijack την σύνδεση, στέλνουν data μέσω κινητής [σημείωση δική μου: ΣΕ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΙ DATA! AXAXAXAXA], τραβάνε φωτογραφίες, στέλνουν GPS στίγμα, εγκαθιστούν και ενεργοποιούν-απενεργοποιούν system services σε κάθε reboot, καθώς και πολλά πολλά άλλα βδελυρά.

    - Έβδομο fact (το ξαναβάζω ξεχωριστά γιατί είναι σημαντικό), δεν είναι βέβαιο ότι η κλεμμένη κίνηση θα φύγει μέσω Wi-Fi. Διάβασα σε fora ότι έφευγε μέσω data κινητής. Άρα ένα Wireshark δεν φτάνει, την πατήσατε.

    Προφανώς μοιράζομαι την εμπειρία μου γιατί αντιλαμβάνομαι ότι είναι εξαιρετικά εύκολο να την πατήσει ο οποιοσδήποτε ανυποψίαστος πελάτης. Το Amazon δεν έχει ευθύνη για αυτά που πουλάνε οι συνεργάτες του. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι χιλιάδες κάτοχοι τέτοιων συσκευών έχουν πλήρη ή μερική διαρροή πληροφοριών τους. Δυστυχώς, οι καιροί είναι πονηροί και πρέπει να είμαστε λίγο πιο υποψιασμένοι.


    @Gordito, 1200€; ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ 1500€, μην σου πω 2000€ κάνουν!
    http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-th...rase=iphone+se

    Τα μόνα android που αξίζουν είναι τα Nexus / Pixel και αυτά είναι σε παρόμοιες τιμές με iPhone, αλλά με χειρότερη υποστήριξη.

    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  15. #75
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Σοβαρά τώρα; Μου έδειξες τιμή 400€ για το iPhone se? Γιατί όχι το 5c με τα 300€?

    Ότι τι; Είναι σοβαρό τηλέφωνο και καλύτερο από τα αντίστοιχα με Android επειδή έχει "υποστήριξη"?

    Οκ.

Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 11:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας