Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρόσφατα απέκτησα ένα Draytek 2760Vn Θέλοντας να λύσω τα αρκετά προβλήματα που είχα και έχω με το pireli της Cyta.

    Μόλις το παρέλαβα επικοινώνησα με Cyta για να μου δώσουν τους κωδικούς σύνδεσης προκειμένου να συνδέσω το νέο μου απόκτημα..
    Όταν τους ανέφερα ότι θέλω να αλλάξω router με πληροφόρησαν ότι δεν μπορώ να βάλω router της επιλογής μου και να συνεχίσω να έχω τηλεφωνία από αυτούς, γιατί δεν υποστηρίζουν άλλα router εκτός από τα δικά τους.
    Ειλικρινά δε το γνώριζα αυτό και εκνευρίστηκα αλλά τους ρώτησα τι επιλογές έχω από τη στιγμή που το δικό τους router δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μου και ταυτόχρονα δε μου δίνει την ευελιξία να διαχειριστώ τις συσκευές στο δίκτυο μου όπως θέλω, μου απάντησαν λοιπόν ότι ο μόνος τρόπος είναι το bridge mode.

    Μετά από 2 ημέρες γεμάτες τηλεφωνήματα , αναμονές , ρυθμίσεις στο firmware του pireli που πρέπει να περαστούν από το τεχνικό τους τμήμα προκειμένου να επιτρέψουν του bridge mode, με ειδοποίησαν ότι είναι πλέον έτοιμο, τι σημαίνει έτοιμο? Απλά το pireli πλέον δεν παρείχε internet παρά μόνο τηλέφωνο και το Draytek θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο pireli και από εκεί πλέον θα είχα πρόσβαση στο internet.

    Αποτέλεσμα..... μηδέν.


    Το Draytek ουδέποτε συνδέθηκε και φυσικά η Cyta μου απάντησε ότι δεν μπορούμε να δούμε πλέον τίποτα στη γραμμή σας γιατί έχει ενεργοποιηθεί το bridge mode,, το νέο σας router δεν υποστηρίζεται από εμάς, συνεπώς.... σκάσε και κολύμπα.

    Αυτό και έκανα... αλλά μη έχοντας άλλη επιλογή , έκανα reset στο pireli το ξανα κούμπωσα για να κάνω δουλειά μου.

    Σήμερα όμως μου την έδωσε και είπα να δοκιμάσω πάλι, αντί λοιπόν για το bridge mode, λέω δεν πειράζει.... ας μην έχω τηλέφωνο, να δω μόνο να δουλεύει το internet και βλέπουμε για το τηλέφωνο μετά.

    Τζίφος και πάλι.... δεν συνδέεται με τίποτα στη Cyta

    ότι και να δοκίμασα, αποτέλεσμα δεν είδα.

    Το ερώτημα είναι , μπορεί κάποιος να με βοηθήσει (αν είναι και αυτός με Cyta ακόμα καλύτερα).....

    Ευχαριστώ,







    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chrisad : 21-09-16 στις 01:55. Αιτία: images

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τηλεφωνια δεν εχω ιδεα, γιατι δεν εχει αλλαχτει η γραμμη μου ακομα με τον οτε (που ξεκιναει παρομοιο συστημα και επλιζω να μην αλλαχτει για καιρο) και δεν ειμαι με cyta ... θα πρεπει να βρεις κοπλο να περασει η voip τηλεφωνια τους κωδικους αυτοματα στο draytek ... κοιτα στο cyta section του forum μηπως βρεις καμια λυση ...
    Αλλα για απλο internet επρεπε να συνδεεται για browsing κλπ χωρις ομως την χρηση τηλεφωνου
    Το μονο λαθος που βλεπω ειναι στη φωτο 2, το vlan id adsl κανε το disable (βαλε το 0), το 835 δεν νομιζω να το χρησιμοποιει η cyta σε adsl συνδεση
    Eπισης στη φωτο 4 το MTU λογικα πρεπει να ειναι 1492 (αλλα δεν νομιζω να κανει διαφορα στην περιπτωση σου) και στο service name βγαλε το cyta (εκτος αν στο ειπε ο παροχος) γιατι καποιες φορες μπερδευει το συστημα

    Επισης δεν ξερω τι εννοουν η γραμμη ειναι σε bridge mode, γιατι δεν ειμαι μαζι τους, αν ξαναμιλησεις μαζι τους ρωτα τους

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πρέπει να κάνεις χρήση του wan2 και να περάσεις εκεί τα στοιχεία pppoe, μιλαμε πάντα για Bridge πίσω απο το Pireli

  4. #4
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τηλεφωνια δεν εχω ιδεα, γιατι δεν εχει αλλαχτει η γραμμη μου ακομα με τον οτε (που ξεκιναει παρομοιο συστημα και επλιζω να μην αλλαχτει για καιρο) και δεν ειμαι με cyta ... θα πρεπει να βρεις κοπλο να περασει η voip τηλεφωνια τους κωδικους αυτοματα στο draytek ... κοιτα στο cyta section του forum μηπως βρεις καμια λυση ...
    Αλλα για απλο internet επρεπε να συνδεεται για browsing κλπ χωρις ομως την χρηση τηλεφωνου
    Το μονο λαθος που βλεπω ειναι στη φωτο 2, το vlan id adsl κανε το disable (βαλε το 0), το 835 δεν νομιζω να το χρησιμοποιει η cyta σε adsl συνδεση
    Eπισης στη φωτο 4 το MTU λογικα πρεπει να ειναι 1492 (αλλα δεν νομιζω να κανει διαφορα στην περιπτωση σου) και στο service name βγαλε το cyta (εκτος αν στο ειπε ο παροχος) γιατι καποιες φορες μπερδευει το συστημα

    Επισης δεν ξερω τι εννοουν η γραμμη ειναι σε bridge mode, γιατι δεν ειμαι μαζι τους, αν ξαναμιλησεις μαζι τους ρωτα τους
    Το έκανα disable και άλλαξα και το MTU σε 1492 , ( το 1462 είχα δει από το pirelli και το έβαλα) δυστυχώς ίδιο αποτέλεσμα....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να κάνεις χρήση του wan2 και να περάσεις εκεί τα στοιχεία pppoe, μιλαμε πάντα για Bridge πίσω απο το Pireli
    Αυτό ομολογουμένως δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά με δεσμεύει το γεγονός ότι πρέπει κάθε φορά που θέλω να δοκιμάσω Bridge πρέπει να επικοινωνώ με τη cyta και να τους το ζητάω, γιατί από ότι μου είπαν πρέπει να περνάνε άλλο firmware για να λειτουργεί το Bridge mode, και δεν τους λες και γρήγορους στο support, 2 μέρες να γίνει όταν το ζήτησα.

    Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει καμια πατάτα στη συνδεσμολογία ρε παιδιά ? τι εννοω... το Draytek έχει ethernet στο internet line in ενω η γραμμή που έρχεται στο σπίτι είναι το κλασικό τηλεφωνικό βισματάκι και χρησιμοποιώ αυτό το ανταπτορακι


  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εφοσον το modem ειναι πλεον σε γεφυρα ... βαζεις καλωδιο (rj45 χωρις φιλτρο) απο το lan του modem στο 2 incoming wan που εφτιαξες ... απο οτι θυμαμαι στο 2760 μονο το lan 4 γινεται δευτερο incoming wan
    (wan> general set up> wan 2 ... και μετα αναλογα στο wan>internet access>pppoe)

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chrisad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις



    Το έκανα disable και άλλαξα και το MTU σε 1492 , ( το 1462 είχα δει από το pirelli και το έβαλα) δυστυχώς ίδιο αποτέλεσμα....



    Αυτό ομολογουμένως δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά με δεσμεύει το γεγονός ότι πρέπει κάθε φορά που θέλω να δοκιμάσω Bridge πρέπει να επικοινωνώ με τη cyta και να τους το ζητάω, γιατί από ότι μου είπαν πρέπει να περνάνε άλλο firmware για να λειτουργεί το Bridge mode, και δεν τους λες και γρήγορους στο support, 2 μέρες να γίνει όταν το ζήτησα.

    Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει καμια πατάτα στη συνδεσμολογία ρε παιδιά ? τι εννοω... το Draytek έχει ethernet στο internet line in ενω η γραμμή που έρχεται στο σπίτι είναι το κλασικό τηλεφωνικό βισματάκι και χρησιμοποιώ αυτό το ανταπτορακι


    Θέλεις να πεις οτι στην θυρα wan έχει βύσμα σαν δικτύου; μήπως το draytek που πήρες είναι για isdn γραμμή;
    Βγάλε αν θέλεις μερικές φώτο και το vigor να το δούμε

  7. #7
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0







    Τώρα το είδα.. μήπως το πρόβλημα είναι το ότι είναι ISDN?

    και αν ναι σώζεται με κάποιο τρόπο (αλλαγή firmware ίσως?)

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chrisad : 25-09-16 στις 16:17.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό που έχεις είναι annex b, isdn δεν θα δουλέψει με cyta σαν adsl

  9. #9
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Με πρόλαβες στο edit...

    Δεν παίζει αλλαγή στο firmware δλδ?

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chrisad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πρόλαβες στο edit...

    Δεν παίζει αλλαγή στο firmware δλδ?
    Παλιότερο μοντέλο τους μπορούσες να το αλλάξεις αλλά είχε μετά θέμα με το Upload (384 αντί για 1024) δεν ξέρω για αυτό

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aν μπορεις κανε επιστροφη ... σιγουρα πραγματα

    Αλλιως δοκιμασε να του περασεις το annex A λογισμικο ( ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΡΙΣΚΟ) αλλα δεν ειμαι σιγουρος ΑΝ βοθησει ...
    Επισης μπορει να του κανεις ζημια ... αλλα αν θελεις να δοκιμασεις θελεις την annex A εκδοση
    περνα απο εδω το dray-uboot_v130.rar με το firmware utility tool
    ftp://ftp.simet.com.tr/02_TEKNIK_SER...Tek/Vigor2760/
    και μετα το Vigor2760_v3.8.2-00_en.zip που ειναι για annex A
    ftp://ftp.draytek.com/Vigor2760-Deli...rmware/v3.8.2/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 25-09-16 στις 19:53.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 18:32
  2. Review DrayTek 2760n
    Από babis3g στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 516
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 12:19
  3. Σύνδεση draytek vigor 2760n με vdsl connx
    Από giorgiosb στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 16:44
  4. Draytek 2850n
    Από nmamag στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 02:26
  5. Draytek Vigor 910c
    Από ReD-RevolutioN στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας