Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    04-02-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα θα ηθελα μια γενικη κατευθυνση/γνωμη σχετικα με καποια ζητηματα.Λοιπον το δια ταυτα ειναι οτι μας εγινε μια καλη προσφορα απο WIND που μας συμφερει οικονομικα και μας προσφερει και 50αρα οπτικη ινα ιντερνετ που ψαχναμε εναγωνιως απο τον ΟΤΕ καθως δεν ειναι διαθεσιμη μεχρι σημερα στην περιοχη μου(Εχω 24αρι πολυ καλη συνδεση κανενα παραπονο γενικα απο ΟΤΕ και απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα θεωρειται και ειναι κατα την γνωμη μου η καλυτερη εταιρεια απο τεχνικη αποψη ιντερνετ αξιοπιστια κλπ)Ερωτηση 1η λοιπον πως γινεται η WIND να εχει διαθεσιμη οπτικη ινα στην περιοχη μας και ο ΟΤΕ του οποιου τα δικτυα ειναι δικα του και το δινει ως υπηρεσια στην WIND απο οτι μας ειπε ο πωλητης(10ΕΥΡΩ κλπ) να μην διαθετει σε μας δικο του? 2η ερωτηση θα ηθελα γενικα αποψεις για την τεχνικη αξιοπιστιαα του ιντερνετ της WIND οσο και την γενικοτερη ποιοτητα παρεχομενων υπηρεσιων service βοηθεια απο τηλεφωνο κλπ καθως και εμπειριες απο χρηση VDSL 50 της WIND.3η ερωτηση για να χτυπαω την ακριβη ταχυτητα VDSL 50 δηλααδη ενα ευρος απο 46-50 mbps πρεπει το καφαο να βρισκεται σε αποσταση 400-600 μετρα?αν δεν ειναι σε τοση μπορει να μου προσφερουν 50αρα και να καταληξει σε adsl η κατι τετοιο?4η και τελευταια ερωτηση η εγκατασταση της VDSL εχει καποια διαφορα θα παρω ιντερνετ απο αλλα καλωδια δικτυα κλπ? μπορει να εχω δηλαδη χειροτερη συνδεση απο αποψη Ping,συγχρονισμου,αποσυνδεσεων κλπ?

    Εθεσα πολλα θεματα σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

    - - - Updated - - -

    Συγκεκριμενα θα ηθελα και μια τοπικη γνωμη για κατω τουμπα Θεσσαλονικη μιλαμε κηπο του καλου περιοχη

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Οπτική ίνα δεν σου δίνει η wind.
    Αυτό που σου δίνει είναι μια καμπίνα στην περιοχή σου η οποία (καμπίνα) συνδέεται με το υπόλοιπο δίκτυο της wind με οπτική ίνα.

    2. Το γιατί η wind και όχι ο ΟΤΕ είναι θέμα των εταιριών.
    Άλλες προτεραιότητες έχει ο ένας και άλλες ο άλλος.

    3. Αν η wind δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή σου και νοικιάζει από τον ΟΤΕ
    τότε δεν υπάρχει περίπτωση να δίνει η wind από καμπίνα ΟΤΕ vdsl με οπτική και όχι ο ΟΤΕ.
    Αυτό που φαντάζομαι ότι μπορεί να κάνει, είναι ότι ο ΟΤΕ βάζει περιορισμούς στην απόσταση των vdsl τα 800-1000μ και κάτω, ενώ οι άλλοι πάροχοι δεν τους ενδιαφέρει.
    Δηλαδή σου δίνουν vdsl και όσο κλειδώσεις με κάποια πιο χαλαρά όρια απόστασης.

    4. Από τους εναλλακτικούς θα σου έλεγα ότι όλοι είναι ίδιοι.
    Με λιγότερο χειρότερη την forthnet.
    Γενικά είναι να μην σου τύχει πρόβλημα.
    Αν σου τύχει... κλάφτα.
    Απλά δεν βρίσκεις άκρη.
    Οι τεχνικοί τους είναι για τα μπάζα.

    5. Για τα όρια στο vdsl...
    Όσο πιο κοντά τόσο το καλύτερο με το όριο που σου έδωσα παραπάνω.

    6. Καλώδια και συνδεσμολογίες δεν αλλάζουν.

    7. Η ταχύτητα στα Pings εξαρτάται από την ταχύτητα διασύνδεσης της wind με τους server που επικοινωνείς.
    Σε γενικές γραμμές δεν θα δεις διαφορές εκτός και αν παίζεις κάποιο παιχνίδι με περίεργους server.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για Corsair RM650X
    Από nikoslykos στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 01:40
  2. Εναλλακτικά Ρουτερ Για VDSL OTE TV & Οδηγίες
    Από messalius στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 21:05
  3. Αιτηση για vdsl
    Από freebil στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 00:41
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 13:02
  5. VDSL και ερωτηση για την συνδεσμολογια.
    Από starmanwarz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας