Σελ. 21 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122232631 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 539

Θέμα: Asus DSL-AC87VG

  1. #301
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι αυτα τα broadcom καποιες φορες καθυστερουν (αρκετα) γιατι δεν δινουν πληρως τα κωδικα λογισμικων στην asus, πρεπει να περιμενουν το support της broadcom ... πολλοι κανουν παραπονα και σε προσθεση ρυθμισεων με αυτα, αλλα υπαρχουν αρκετοι που προτιμουν τα broadcom επειδη ειχαν κανει ονομα (εγω οπως το λεω και αλλου τα καινουρια dsl τσιπακια τους χανουν αρκετα ααπο ταχυτητα σε adsl) και παραβλεπουν τις καθυστερησεις

  2. #302
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτα τα broadcom καποιες φορες καθυστερουν (αρκετα) γιατι δεν δινουν πληρως τα κωδικα λογισμικων στην asus, πρεπει να περιμενουν το support της broadcom ... πολλοι κανουν παραπονα και σε προσθεση ρυθμισεων με αυτα, αλλα υπαρχουν αρκετοι που προτιμουν τα broadcom επειδη ειχαν κανει ονομα (εγω οπως το λεω και αλλου τα καινουρια dsl τσιπακια τους χανουν αρκετα ααπο ταχυτητα σε adsl) και παραβλεπουν τις καθυστερησεις
    Έστω ότι καθυστερούν, γιατί όμως με το Speedport Plus η απόκλιση είναι μεγάλη; Απ'οτι λένε είναι broadcom και το Plus, μήπως φοράει νεότερο chipset ή έχει καλύτερους drivers? Κουβέντα να γίνεται τώρα γιατί μιλάω εγώ με 17-18.8 attenuation. Αν ήμουν π.χ στο 10 - 13 att θα μαξάριζα την 50αρα χαλαρά με οποιοδήποτε ρούτερ και να κούμπωνα και δεν θα δημιουργούσα τόση συζήτηση. Πες ότι δίνω το AC87VG και παίρνω το 7590, πάλι δεν μου εγγυάται κανείς ότι θα κλειδώσω παραπάνω.

    Να δώσω τα εύσημα πάντως για το WIFI του. Σε 4όροφο οίκημα με πολλούς τοίχους, σκάλες κλπ έχω το ρούτερ στο -1 επίπεδο και το RP-AC87 στο +3 επίπεδο και βλέπω 4 με 5 γραμμές στα led του repeater και στις 2 μπάντες.

  3. #303
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν εψαξα να δω τι φοραει το speedport plus, αλλα πολυ πιθανο να εχει αλλο μοντελο τσιπακι broadcom (καποιες φορες και αυτα εχουν μια μικρη αποκληση) , επισης οπως ειπες και τα drivers παιζουν μεγαλο ρολο ... ο οτε ισως το κανονισε να πηγαινει στο max με τις γραμμες του που και συτες ειναι broadcom, η asus ισως ζητησε να βαλουν drivers για πιο σταθερη γραμμη μιας και θα παιξει και σε αλλα dslam ... λεω ισως ... ναι και με το 7590 παλι μπορει να μην κλειδωσει ψηλα ... εγω θα ελεγα να το κυνηγησεις οταν μπορεις για να δεις αν σου δωσουν κατι να παει πιο ψηλα, γιατι σιγουρα μπορει το συγκεκριμενο

  4. #304
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εψαξα να δω τι φοραει το speedport plus, αλλα πολυ πιθανο να εχει αλλο μοντελο τσιπακι broadcom (καποιες φορες και αυτα εχουν μια μικρη αποκληση) , επισης οπως ειπες και τα drivers παιζουν μεγαλο ρολο ... ο οτε ισως το κανονισε να πηγαινει στο max με τις γραμμες του που και συτες ειναι broadcom, η asus ισως ζητησε να βαλουν drivers για πιο σταθερη γραμμη μιας και θα παιξει και σε αλλα dslam ... λεω ισως ... ναι και με το 7590 παλι μπορει να μην κλειδωσει ψηλα ... εγω θα ελεγα να το κυνηγησεις οταν μπορεις για να δεις αν σου δωσουν κατι να παει πιο ψηλα, γιατι σιγουρα μπορει το συγκεκριμενο
    Τους έστειλα mail σ'αυτό που μ'εδωσες. Για να δούμε..

  5. #305
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Λοιπόν για καλή μου τύχη άλλαξα το φίλτρο που είχα πάνω στο ρούτερ στο Phone 1 για το τηλέφωνο και ΜΠΟΥΜ! Η γραμμή έστρωσε! Επιτέλους όλα ΟΚ τώρα!

    Άδικα κατηγορούσα το ρούτερ τόσο καιρό....Αλλού ήταν το πρόβλημα! ΑΝΑΚΑΛΩ λοιπόν....

    Α ρε αυτά τα φίλτρα....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_fixed.jpg 
Εμφανίσεις:  121 
Μέγεθος:  243,3 KB 
ID: 198975Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats2.jpg 
Εμφανίσεις:  80 
Μέγεθος:  247,9 KB 
ID: 198979Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ftp.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  124,4 KB 
ID: 198980
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andresalonika : 23-11-18 στις 03:01.

  6. #306
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι και νομιζω ξεχασα να το πω, αλλα νομιζα δεν θελει φιλτρο με το voip, το modem απ' ευθειας στη πριζα ... παντως τα φιλτρα στα broadcom παιζουν μεγαλο ρολο (και στο adsl)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 23-11-18 στις 13:24.

  7. #307
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα παιδιά..
    Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω εντός του μηνός το συγκεκριμένο router. Με 50αρα forthnet χωρίς voip (απλά το παίρνω για μελοντική χρήση), θα παίζει κανονικά?
    Θέλω να το χρησιμοποιήσω σε σπίτι με αρκετές συσκευές και 4Κ streaming (Μπορεί και σε 2 ταυτόχρονα).
    Επίσης είναι οκ με λειτουργικό OS?
    και τέλος, επειδή βλέπω σιγά σιγά στην περιοχή να περνάνε οπτικές ίνες, θα μπορώ αργότερα να το χρησιμοποιήσω σε μια 200αρα γραμμή?

    Ευχαριστώ

  8. #308
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επειδη δεν απαντησαν, ολα πρεπει αν ειναι οκ, απο αναφορες στο εξωτερικο παιζει οκ με το 4κ, το λογισμικο ειναι οκ αλλα καποιες φορες κατι φτιαχνουν και χαλαει κατι αλλο (asuswrt) που και που να περιμενεις καποιο bug ... για την γραμμη αν βαλοουν voip ισως να μην παιξει γιατι δεν δινουν τα κωδικα τηλεφωνιας (αυτο μπορει αν ισχυει και σε αλλ voip modems) υποψην αν εχεις adsl annex a δεν θα παιξει το συγκεκριμενο αφου ειναι isdn (annex b) αλλα σε οπτικη ινα (vdsl) δεν εχει προβλημα

  9. #309
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Thanks babis3g
    Προς το παρόν είμαι με 50αρι vdsl και δεν έχω σκοπό να ρίξω τις ταχύτητες, άρα να το γυρίσω σε adsl.
    Άρα λοιπόν, φαντάζομαι το πρόβλημα θα υπάρχει όταν με το καλό περαστεί το fiber to Home, που αν έχω καταλάβει καλά από αυτά που έχω διαβάσει είναι τελείως διαφορετικά τα modem που χρειάζονται...

    Αλλά και πάλι τότε θα μπορώ, πάλι αν δεν κάνω λάθος, να το χρησιμοποιώ σαν σκέτο router.

  10. #310
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σε vdsl δεν θα εχεις καποιο προβλημα γραμμης, απλα σιγουρεψου με τον παροχο για την τηλεφωνια αν σε αφησουν να βαλεις επανω το δικο σου (αλλα το βλεπω χλωμο) ... ναι γινεται και σκετο router

  11. #311
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, χτες έβαλα το ρουτερ σε 50αρα vdsl της forthnet/nova. Έχει κλειδώσει στα 49998 και φαίνεται να δουλεύει μια χαρούλα...
    Έχω δύο ακόμα ερωτησούλες. Τι συσκευές να συνδέσω ασύρματα στα 2,4Ghz και τι συσκευές στα 5Ghz? επίσης υπάρχουν ρυθμίσεις για να πετύχουμε την βέλτιστη εμβέλεια στο wifi?

    Ευχαριστώ πολύ.

  12. #312
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    συσκευες εξαρταται απο εσενα ... συνηθως το 5G ειναι για συσκευες που θελεις να εχει καλυτερα δεδομενα, πχ game station η κατι που κατεβαζει πολυ data ... αν δεν εχεις τετοια προτεραιότητα, απλα δοκιμαε τι 5G συσκευες εχεις, αλλα το 5G εχει πιο μικρη καλυψη

    για την καλυτερη καλυψη δοκιμαζεις τις ρυθιμισεις στο wifi>general > πχ wireless mode μονο Ν, control channel, extention channel ειχε δει μια μικρη διαφορα ... γυρνας λιγο τις κεραιες αν βοηθησει και το modem καπου λιγο πιο ψηλα και οχι πισω απο κατι κρυμμενο ...
    και με αυτο το tool κοιτας τα αποτελεσματα
    https://www.acrylicwifi.com/en/downl...oftware-tools/
    η free εκδοση ειναι οκ για απλη χρηση

  13. #313
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Καλησπέρα και καλή χρονιά . Μεταξύ του AC87VG και τοDSL-AC68VG ποιο προτείνετε ? Έχω πάρει τους κωδικούς από cosmote και θέλω να έχω μία λύση για όλα. Τώρα είμαι σε 100αρα σύνδεση αλλά σκέφτομαι και την αναβάθμιση σε 200αρα .. Επίσης λεώ να πάρω και ένα Gigaset CL660HX DECT που νομίζω πως θα παίζει πολύ καλά.
    Ilias

  14. #314
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επλπιζω να σου απαντησουν και αλλοι ... απο οτι διαβαζα, το ac68vg νομιζω δεν θα παρει ποτε g.fast ... επισης και τα 2 ειναι ειναι annex B και δεν θα παιξουν με adsl (annex a / pstn) αν κατι στο μελλον ... μονο vdsl ... παντως και τα 2 σχετικα καλα, θα ελεγα παρε οτι πιο φτηνο ... ισως να βγει σε προσφορα καποιο απο τα 2, αν εχεις υπομονη νομιζω απο την δευτερη Δευτερα του Γεναρη αρχιζουν οι εκπτωσεις

  15. #315
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι ήδη σε vdsl και ελπίζω πως δεν θα χρειαστεί να ξαναγυρίσω σε adsl :-) Το βλέπω για αγορά από amazon Γερμανία κόβω και τιμολόγιο οπότε μου έρχεται φτηνότερα
    Ilias

Σελ. 21 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122232631 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. Εντυπώσεις ASUS RT-AC56U με ASUS RP-AC56
    Από specialK στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 22:08
  3. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 01:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας