Σελ. 25 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 539

Θέμα: Asus DSL-AC87VG

  1. #361
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Άψογο το ρουτεράκι μας σε γραμμή 100/10 και με VoIP τηλεφωνία Cosmote!!! Όλα μια χαρά!!!

    - - - Updated - - -

    Να ρωτήσω, τι πλεονέκτημα υπάρχει στο να ρυθμίσω το Dect στο router?

  2. #362
    Καλησπέρα. Παρήγγειλα το AC87VG από Γερμανία στα 149 ευρω. Το παρέλαβα σήμερα και ενώ προσπαθώ να το σετάρω (έχω ΟΤΕ VDSL στα 50) δεν μπορώ να αλλάξω την χώρα από Γερμανία σε Ελλάδα με αποτέλεσμα να μου βγάζει μόνο τους παρόχους σε Γερμανία. Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να το πάω στην ASUS για να περασουν κανένα bios. Έχω κάνει αναβάθμιση στο τελευταίο Firmware.

  3. #363
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Και εγώ από Γερμανία το πήρα . Το σεταρεις κανονικά δεν χρειάζεται να βρεις ελληνικό πάροχο .
    Ilias

  4. #364
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Και από Ελλάδα να το έπαιρνες το ίδιο θα ήταν. Μην περιμένεις να βρεις τους Ελληνικους παρόχους, μόνος σου το σεταρεις.

  5. #365
    Εγγραφή
    02-02-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    FRITZ BOX 7590
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα το παρειγγειλα και εγώ αλλά δεν παίρνει ip μπορεί να στείλει κάποιος το configuration Ote vdsl

  6. #366
    Εγγραφή
    06-05-2013
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    Asus DSL-AC87VG
    Καλημέρα. Το modemακι το έχω αυτή τη στιγμή με έκδοση firmware v9.00.15 build509 (beta), από την οποία είμαι ευχαριστημένος.
    Αξίζει να αναβαθμίσω στην 1.05.18_build305 (stable) και εαν ναι, με το αρχείο που σώζω τις ρυθμίσεις μου (.cfg), θα μπορέσω να αποφύγω το εκ νέου setup και ακόμη περισσότερο την έκδοση νέου κωδικού τηλεφωνίας από την Cosmote;

  7. #367
    Εγγραφή
    02-02-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    FRITZ BOX 7590
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκανα και εγω την αναβαθμιση λογισμικου χωρις να χρειαστει να κανω εκ νεου setup...τωρα ο κωδικος τηλεφωνιας δεν νομιζω να αλλαξει

  8. #368
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Ο τόνος όταν σηκώνεις το τηλέφωνο είναι συνεχομεμενος η έχει γίνει όπως ο κλασικός ελληνικός?

  9. #369
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τόνος όταν σηκώνεις το τηλέφωνο είναι συνεχομεμενος η έχει γίνει όπως ο κλασικός ελληνικός?
    Συνεχόμενος

  10. #370
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Μπάμπη, κανά νέο f/w υπάρχει στον ορίζοντα?

  11. #371
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα,

    Έκανα το βήμα να αγοράσω σήμερα αυτό το router για σύνδεση FTTC στην Wind. Φυσικά μετά το setup έχω κανονικά internet αλλά υπάρχει και το κομμάτι του VOIP και απ'ότι έχω διαβάσει σε άλλα thread δεν δίνει η Wind τα στοιχεία του VOIP....

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να τους κάνω να μου πουν τις ρυθμίσεις ώστε να έχω και σταθερό;

    Ευχαριστώ

  12. #372
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει τρόπος να τους αλλάξεις γνώμη. Αυτό βέβαια δεν σου αφαιρεί το δικαίωμα να προσπαθήσεις να τους την αλλάξεις.
    Διαφορετικά παντρεύεσαι την συσκευή τους τουλάχιστον για την τηλεφωνία.

  13. #373
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Όπως το φοβόμουν. Το μόνο που μου είχαν να μου πουν είναι πως δεν δίνουν αυτά τα στοιχεία για θέματα ασφαλείας και σε καμία περίπτωση δεν μου επέτρεψαν να μιλήσω με τεχνικό 2ου επιπέδου... Τα μόνα στοιχεία που μου έδωσαν ήταν το username και το password για το internet.

    Επίσης επί του θέματος το router είναι τρομερό με πληθώρα επιλογών στις ρυθμίσεις. Επίσης έλεος με το μέγεθος που έχει

    Τέλος ωραίοι εκεί στην Wind. Απ'ότι κατάλαβα έχουν το DSLAM της καμπίνας ξεκλείδωτο σε 200αρι με προφίλ 35b και χειροκίνητο κόφτη..γαμώτο εκτός εάν είναι bug του router. http://prntscr.com/ngfkcu (Δεν είναι bug μου επιβεβαίωσαν τις ίδιες τιμές)

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, επιτέλους μίλησα με 2 διαφορετικούς τεχνικούς και όχι τηλεφωνητές. Από αυτά που μου είπαν δεν φάνηκαν να μου έλεγαν ψέματα με μία σχετική λογική. Με λίγα λόγια θα σας πω τι μου είπαν έτσι αν τυχών υπάρχουν άτομα σαν και εμένα να ξέρουν τι παίζει.

    Μου είπαν λοιπόν, για λόγους προστασίας (και από την πλευρά της εταιρίας) δεν υπάρχει κάποιο username και password και γενικά όλα τα στοιχεία όπου χρειάζονται είναι generated. Ο λόγος όπου γίνεται αυτό είναι επειδή αυτά τα στοιχεία θεωρούνται προσωπικά στοιχεία του πελάτη. Ο λόγος που λειτουργεί το VOIP μόνο δικό τους router είναι επειδή έχουν κάνει MAC Binding με το DSLAM και γενικά και οι 2 άνθρωποι με επιβεβαίωσαν πως η Wind δεν έχει κάποιο λόγο ώστε να ταλαιπωρεί τον πελάτη και να μην του επιτρέπει να χρησιμοποιεί τον δικό του εξοπλισμό και στο κομμάτι του VOIP.

    Τέλος, ο ένας τεχνικός μου είπε κάποιες ανεπίσημες εναλλακτικές που ίσως δουλέψουν.

    Η πρώτη εναλλακτική είναι να κουμπώσω πρώτα το δικό τους router και μετά να κάνω Bridge Mode το δικό μου.
    Η δεύτερη είναι να άλλαζα την MAC Address του δικού μου router στην MAC Address του router της Wind έτσι ώστε να ξεγελάσω το σύστημα τους.
    Η τρίτη εναλλακτική που ελπίζω και να πετύχει γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να σας γράψω αυτό το post είναι, να βάλω το Asus πρώτα έτσι ώστε να κάνει τον συγχρονισμό και μετά να γυρίσω την LAN1 σε WAN του ZTE και να κουμπώσω το σταθερό εκεί.

    Ελπίζω να σας βοήθησα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 24-04-19 στις 23:23.

  14. #374
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να τα πάρουμε με την σειρά.

    α. Ότι μπορεί να είναι θέμα ασφάλειας, μπορεί. Και κοιτούν όλοι οι πάροχοι να έχουν τουλάχιστον τις ελάχιστες πιθανές αιτίες για το όποιο τυχόν θέμα προκύψει.

    β. Αυτό που είπαν για την έκδοση του username/password είναι εν μέρη σωστό. Όμως ισχύει μόνο για τον κωδικό. Και στον ΟΤΕ που μας δίνεται, κανείς δεν τον γνωρίζει, εκτός του server που τον βγάζει αυτόματα κι εμείς που τον λαμβάνουμε με sms από αυτόν. Ούδεις άλλος και ούτε καταγράφεται πουθενά, εξού κι αν χρειασθεί ποτέ,βγαίνει νέος.

    γ. Το MAC Banding είναι λογικό, αλλά άνευ ουσίας. Και αυτό διότι η συσκευή τους εξαρχής δεν έχει τα δικά μας στοιχεία και τα τραβά μέσω του TR-069 αυτόματα από τον server μόλις γίνει η σύνδεση. Χωρίς να έχουμε ρυθμίσει στον δικό μας router την λειτουργία αυτή (εξάλλου δεν γνωρίζουμε τι πρέπει να ορίσουμε κι αν την έχει η δικιά μας συσκευή) δεν είναι δυνατόν ποτέ να τραβήξουμε αυτόματα τα ζητούμενα στοιχεί.

    Οι εναλλακτικές είναι γνωστές και ήδη έχουν εφαρμοσθεί. Είτε βάζοντας την συσκευή της εταιρείας στην γραμμή και σε Bridge Mode και πίσω το δικό μας router, είτε το δικό μας modem/router στην γραμμή και πίσω του αυτό της εταιρείας ως router.

  15. #375
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Κάπως έτσι όπως τα λες. Επειδή δεν ήθελα να βγω off topic έκανα ένα καινούργιο topic διότι έχω θέμα με το να κάνω την εναλλακτική να βάλω πρώτα το Asus και μετά το ΖΤΕ.

Σελ. 25 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. Εντυπώσεις ASUS RT-AC56U με ASUS RP-AC56
    Από specialK στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 22:08
  3. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 01:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας