Σελ. 23 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 539

Θέμα: Asus DSL-AC87VG

  1. #331
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αα οκ τοτε θα παιξει απο τωρα με vdsl, κανενα προβλημα ... οχι δεν θα βαλουν σε αυτο snr tweak (καθως ουτε στο dsl ac68vg ιδιο annex b που επισης εχει voip αλλα αυτο δεν εχει τα 200mbps) γιατι η broadcom δεν δινει την αλλαγη snr σε vdsl σε κανενα κατασκευαστη ... αυτο ισχυει και σε αλλα modems που ειναι broadcom based πχ tp link vr xxxx / netgear d7000 κλπ

  2. #332
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω ότι το SNR δεν παίζει διότι είναι κλειδωμένο στο DSLAM από τον πάροχο.
    Το ίδιο συμβαίνει και σε ADSL, μόνο που εκεί συνήθως το προφίλ είναι ελεύθερο για να πιάσουμε τον μέγιστο συγχρονισμό (αφού ως γνωστόν το όριο των 24Mbps δεν το πιάνει κανείς). Αν όμως για Χ λόγους, η γραμμή είναι κλειδωμένη, δεν μπορούμε να πειράξουμε το SNR.

  3. #333
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    @babis3g Να 'σαι καλά ακόμα μια φορά για τη βοήθεια σου!

    @jkoukos Όχι, δεν είναι κλειδωμένο, τουλάχιστον στην Forthnet που είμαι εγώ (αστικό κέντρο VDSL). Το SNR το κατέβαζα από 8 σε 5 και σε συνδυασμό και με άλλες ρυθμίσεις που είχε το DSL-AC68U κέρδιζα 5Mbit χωρίς errors & disconnects.

  4. #334
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ο jmarko εχει vdsl με οτε (αν το διαβασει ας επιβεβαιωσει) ... οταν ειχε το dsl ac68u αλλαξε το snr ανετα και ετσι το ειχε με το snr πειραγμενο για καιρο μιας και κερδιζε περιπου 6-8 mbps) ...

    οταν πηρε το dsl ac88u (broadcom) δεν μπορεσε να το αλλαξει (το dsl ac68u το αλλαζε με την ιδια γραμμη και συνδεση) ... και μπηκαμε μεσω telnet (του εδωσα ειδικο λογισμικο γιατι η asus στα broadcom δεν δινει ουτε telnet με το κανονικο επισημο λογισμικο παρα μονο με ειδικη εκδοση για debugging λογους) και δοκιμασαμε ολες τις τυχον broadcom εντολες για vdsl snr tweak, ακομα και αυτες τις εντολες για adsl μηπως πιασουν ... προσωπικα πιστευω οτι η broadcom καθε αυτου το εχει κλειδωσει απο λογισμικο σε ολα τα modem τους ανεξαρτητα κατασκευαστη ή τουλαχισστον κατι εχουν κανει ωστε σε broadcom dslam να μην αλλαζει το snr vdsl ...

    αλλα μπορει να ειναι κλειδωμενο στο dslam, ναι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να παιζει και αυτο ... απλα ειπα τι πιστευω γιατι χρηστες που ειχαν αλλο modem αλλαζε και κερδιζαν ταχυτητα σε vdsl (πχ lantiq draytek 2760 / asus mediatek based) και με τα broadcom modems (ανεξαρτητα απο κατασκευαστη) σε vdsl μονο ... δεν ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 18-01-19 στις 13:51.

  5. #335
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nodens Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos Όχι, δεν είναι κλειδωμένο, τουλάχιστον στην Forthnet που είμαι εγώ (αστικό κέντρο VDSL). Το SNR το κατέβαζα από 8 σε 5 και σε συνδυασμό και με άλλες ρυθμίσεις που είχε το DSL-AC68U κέρδιζα 5Mbit χωρίς errors & disconnects.
    Τότε είναι λογικό να είναι ξεκλείδωτο (όπως σε ADSL) αφού δεν πιάνεις το μέγιστο της γραμμής.
    Αναφέρομαι όταν πιάνεις το 50άρι και το μέγιστο είναι παραπάνω από αυτό. Δηλαδή όταν είσαι πλησίον του αστικού κέντρου ή την καμπίνα. Στις περιπτώσεις αυτές, θέλεις δεν θέλεις, το SNR κλειδώνεται και η τιμή του είναι μεγάλη, αφού μέσω αυτής παίζει ο "κόφτης" για να έχουμε τον συγχρονισμό του πακέτου που πληρώνουμε. Το ίδιο συνέβαινε και στο ADSL, όταν υπήρχαν διαθέσιμα μικρότερα πακέτα (π.χ. 2 ή 4 ή 8Mbps).

    Τώρα αν στο AC87VG δεν παίζει σαν ρύθμιση, δεν το γνωρίζω.

  6. #336
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε είναι λογικό να είναι ξεκλείδωτο (όπως σε ADSL) αφού δεν πιάνεις το μέγιστο της γραμμής.
    Αναφέρομαι όταν πιάνεις το 50άρι και το μέγιστο είναι παραπάνω από αυτό. Δηλαδή όταν είσαι πλησίον του αστικού κέντρου ή την καμπίνα. Στις περιπτώσεις αυτές, θέλεις δεν θέλεις, το SNR κλειδώνεται και η τιμή του είναι μεγάλη, αφού μέσω αυτής παίζει ο "κόφτης" για να έχουμε τον συγχρονισμό του πακέτου που πληρώνουμε. Το ίδιο συνέβαινε και στο ADSL, όταν υπήρχαν διαθέσιμα μικρότερα πακέτα (π.χ. 2 ή 4 ή 8Mbps).

    Τώρα αν στο AC87VG δεν παίζει σαν ρύθμιση, δεν το γνωρίζω.
    Έτσι είναι. Δεν αναφερόμουν σε αυτήν την περίπτωση. Η δική μου γραμμή δεν συγχρονίζει στο max της. Αν κλείδωνα στο max της γραμμής ή του συμβολαίου προφανώς και δεν θα γινόταν τίποτα με πείραγμα του SNR. Δεν θα κέρδιζα κάτι παραπάνω.

    Το παρήγγειλα τελικά από Ελλάδα, μέχρι τα μέσα της άλλης εβδομάδας μου είπαν ότι θα το έχουν. Μακάρι γιατί το Technicolor απλά δεν παλεύεται!!!

  7. #337
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μεγεια, αναμενουμε εντυπωσεις

  8. #338
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεγεια, αναμενουμε εντυπωσεις
    Ευχαριστώ Μπάμπη! Προερχόμενος από το DSL-AC68U ξέρω ότι δεν θα με απογοητεύσει!!!

  9. #339
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.411
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο jmarko εχει vdsl με οτε (αν το διαβασει ας επιβεβαιωσει) ... οταν ειχε το dsl ac68u αλλαξε το snr ανετα και ετσι το ειχε με το snr πειραγμενο για καιρο μιας και κερδιζε περιπου 6-8 mbps) ...

    οταν πηρε το dsl ac88u (broadcom) δεν μπορεσε να το αλλαξει (το dsl ac68u το αλλαζε με την ιδια γραμμη και συνδεση) ... και μπηκαμε μεσω telnet (του εδωσα ειδικο λογισμικο γιατι η asus στα broadcom δεν δινει ουτε telnet με το κανονικο επισημο λογισμικο παρα μονο με ειδικη εκδοση για debugging λογους) και δοκιμασαμε ολες τις τυχον broadcom εντολες για vdsl snr tweak, ακομα και αυτες τις εντολες για adsl μηπως πιασουν ... προσωπικα πιστευω οτι η broadcom καθε αυτου το εχει κλειδωσει απο λογισμικο σε ολα τα modem τους ανεξαρτητα κατασκευαστη ή τουλαχισστον κατι εχουν κανει ωστε σε broadcom dslam να μην αλλαζει το snr vdsl ...

    αλλα μπορει να ειναι κλειδωμενο στο dslam, ναι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να παιζει και αυτο ... απλα ειπα τι πιστευω γιατι χρηστες που ειχαν αλλο modem αλλαζε και κερδιζαν ταχυτητα σε vdsl (πχ lantiq draytek 2760 / asus mediatek based) και με τα broadcom modems (ανεξαρτητα απο κατασκευαστη) σε vdsl μονο ... δεν ...
    Ναι σωστα ακομα και τωρα απο ΑΚ παντα με snr στο 3 απο 36+ συγχρονισμο πηγαινε 49999 χωρις αποσυνδεσεις και προβληματα.
    Ηδη εβαλαν καμπινες και περιμενω να με μεταφερουν σε καμπινα απο τα 800+ μετρα ΑΚ που ειμαι τωρα στα 100 μετρα και μεταβαση σε 100mbps.
    Aν τα πιανω φουλ η παρακατω θα κοιταξω με snr απο καμπινα πλεον αν αλλαζει.
    Οταν ειναι ενημερωνω!
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  10. #340
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nodens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Μπάμπη! Προερχόμενος από το DSL-AC68U ξέρω ότι δεν θα με απογοητεύσει!!!
    μεγεια, πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος, αλλα πρεπει να σου πω που το ξεχασα δεν εχει qos downstream ακομα αν βασιζεσαι σε αυτο και γενικα κανενα asus broadcom ακομα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmakro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστα ακομα και τωρα απο ΑΚ παντα με snr στο 3 απο 36+ συγχρονισμο πηγαινε 49999 χωρις αποσυνδεσεις και προβληματα.
    Ηδη εβαλαν καμπινες και περιμενω να με μεταφερουν σε καμπινα απο τα 800+ μετρα ΑΚ που ειμαι τωρα στα 100 μετρα και μεταβαση σε 100mbps.
    Aν τα πιανω φουλ η παρακατω θα κοιταξω με snr απο καμπινα πλεον αν αλλαζει.
    Οταν ειναι ενημερωνω!
    ελπιζω να μην αργησουν για την μεταφορα

  11. #341
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεγεια, πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος, αλλα πρεπει να σου πω που το ξεχασα δεν εχει qos downstream ακομα αν βασιζεσαι σε αυτο και γενικα κανενα asus broadcom ακομα
    Ευχαριστώ Μπαμπη! Ευτυχώς δεν χρειάζομαι το QoS.

  12. #342
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σας,

    Εδώ και 1-1,5 μήνα έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο σχετικά με το Youtube application και το streaming στο κινητό μου (iPhone X) και στο iPad Mini 2.
    Πολλές φορές, το quality του video πέφτει σε τραγικά νούμερα (240p/480p σε auto setting πάντα). Επιλέγοντας και πάλι manual μέσα από το app το 1080p, μου φέρνει stream για 2-3 δευτερόλεπτα σε αυτή την ανάλυση και μετά μπαίνει σε loading φάση για πάντα. Φυσικά, κλείνοντας και ξανανοίγοντας την εφαρμογή αλλά και κάνοντας restart στις 2 αυτές συσκευές δεν διορθώνει το πρόβλημα. Αυτό συμβαίνει είτε οι συσκευές είναι συνδεδεμένες στα 2,4GHz έιτε στα 5GHz (συνήθως έχω το iPhone στα 5 και το iPad στα 2,4). Το router σε κάθε περίπτωση είναι στα 5 μέτρα μακριά, δίπλα στην τηλεόραση. Την ίδια στιγμή, το PC που είναι wired connected στο router παίζει άψογα Youtube.
    Παρατήρησα ωστόσο ότι μετά από επανεκκίνηση του router, το πρόβλημα αυτό ως δια μαγείας εξαφανίζεται και το Youtube app κλειδώνει στην υψηλότερη δυνατή ανάλυση. Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετές ημέρες μέχρι και πάλι να ξαναεμφανιστεί.

    Έχει παρατηρήσει κανένας τίποτα ανάλογο? Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβάινει?

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  13. #343
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Γνωρίζει κανείς αν λειτουργούν καλά οι δυνατότητες call blocking (εισερχόμενες) στη VoIP και στα 2 κανάλια, και αν υπάρχει κάποιο όριο στους αριθμούς που μπορούμε να βάλουμε; Δε βρήκα κάτι σχετικό στο manual.

  14. #344
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icsd08063 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,

    Εδώ και 1-1,5 μήνα έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο σχετικά με το Youtube application και το streaming στο κινητό μου (iPhone X) και στο iPad Mini 2.
    Πολλές φορές, το quality του video πέφτει σε τραγικά νούμερα (240p/480p σε auto setting πάντα). Επιλέγοντας και πάλι manual μέσα από το app το 1080p, μου φέρνει stream για 2-3 δευτερόλεπτα σε αυτή την ανάλυση και μετά μπαίνει σε loading φάση για πάντα. Φυσικά, κλείνοντας και ξανανοίγοντας την εφαρμογή αλλά και κάνοντας restart στις 2 αυτές συσκευές δεν διορθώνει το πρόβλημα. Αυτό συμβαίνει είτε οι συσκευές είναι συνδεδεμένες στα 2,4GHz έιτε στα 5GHz (συνήθως έχω το iPhone στα 5 και το iPad στα 2,4). Το router σε κάθε περίπτωση είναι στα 5 μέτρα μακριά, δίπλα στην τηλεόραση. Την ίδια στιγμή, το PC που είναι wired connected στο router παίζει άψογα Youtube.
    Παρατήρησα ωστόσο ότι μετά από επανεκκίνηση του router, το πρόβλημα αυτό ως δια μαγείας εξαφανίζεται και το Youtube app κλειδώνει στην υψηλότερη δυνατή ανάλυση. Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετές ημέρες μέχρι και πάλι να ξαναεμφανιστεί.

    Έχει παρατηρήσει κανένας τίποτα ανάλογο? Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβάινει?
    μπορει οντως να εχει θεμα με latency το modem με την γραμμη, μπορει η γραμμη απο παροχο, μπορει το wifi, μπορει να φταει οτι υπαρχουν γειτονικες συσκευες στο ιδιο καναλι ... βεβαια τα βρισκεις αυτα πιο φταιει, αλλα για απο μερια ασυρματου στο modem ... δοκιμασε συνδυασμους control channel, extension channel, banwidth και ισως δες και στο wifi professional με το bemforming

  15. #345
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Μια χαρά η εγκατάσταση και λειτουργία κι από εμένα! Θηρίο μπροστά στο DSL-AC68U!!!

    Σαν πρώτη παρατήρηση είναι ότι συγκριτικά με το DSL-AC68U φαίνεται να είναι λίγο πιο φτωχό από άποψη επιλογών και ρυθμίσεων.

    Φυσικά αυτό που μου λείπει πιο πολύ σ'αυτή τη φάση είναι η έλλειψη δυνατότητας παραμετροποίησης της γραμμής.

    Ερώτηση, η εφαρμογή της Asus για τα router δεν το υποστηρίζει ακόμη?

Σελ. 23 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. Εντυπώσεις ASUS RT-AC56U με ASUS RP-AC56
    Από specialK στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 22:08
  3. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 01:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας