Σελ. 22 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223242732 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 539

Θέμα: Asus DSL-AC87VG

  1. #316
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι ήδη σε vdsl και ελπίζω πως δεν θα χρειαστεί να ξαναγυρίσω σε adsl :-) Το βλέπω για αγορά από amazon Γερμανία κόβω και τιμολόγιο οπότε μου έρχεται φτηνότερα
    Προχώρα άφοβα! Δεν υπάρχει καλύτερο αυτή τη στιγμή.

  2. #317
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Έπεσε παραγγελία :-)
    Ilias

  3. #318
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι και νομιζω ξεχασα να το πω, αλλα νομιζα δεν θελει φιλτρο με το voip, το modem απ' ευθειας στη πριζα ... παντως τα φιλτρα στα broadcom παιζουν μεγαλο ρολο (και στο adsl)
    Άρα με VoIP *δεν* βάζουμε τη γραμμή κατευθείαν στο μόντεμ/ρούτερ; Πρέπει να μεσολαβεί σπλίτερ ή φίλτρο;

  4. #319
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά δεν χρειάζεται καθόλου splitter ή φίλτρο. Αλλά αυτό προϋποθέτει οι τηλεφωνικές συσκευές να συνδέονται στον router.
    Όμως αν κάποιος έχει συσκευή και σε άλλον χώρο και ταυτόχρονα δεν μπορεί να έχει κατάλληλη συνδεσμολογία, αναγκαστικά κάνει χρήση splitter για την επιστροφή της και στις άλλες πρίζες και οπωσδήποτε φίλτρο πριν από κάθε μία.

  5. #320
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν εχεις voip βαζεις το modem απ 'ευθειας στην πριζα χωρις φιλτρο και το τηλεφωνο επανω στη θυρα του modem (χωρις φιλτρο) ... αν εχεις 2 τηλεφωνα βαλε το δευτερο στο fon2 ... με του οτε (σε γνωστο γιατι εγω δεν εχω ακομα voip) εβαλα στη μια θυρα καλωδιο rj11 πεντε μετρα με το τηλεφωνο ... και 20 μετρα στην αλλη θυρα τηλεφωνου και τα σηκωσε ανετα ... επισης το δοκιμασα με μια θυρα μονο, βαζοντας σπλιτερ με 2 τηλεφωνα που ειχαν το κανονικο τηλεφωνικο καλωδιο και επαιξε ανεντα ... οποτε πρεπει να ειναι οκ και το asus ...

  6. #321
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Καλησπέρα και από εμένα ! Υπερχαρουμενος μετά το σετάρισμα που μου πήρε 5 λεπτά και όλα έπαιξαν κατευθείαν ( μόνο του οτέ το κωδικό έπρεπε να ζητήσω ξανά και να κάνω reboot και όλα up and running !!!)
    Το μόνο - έαν μπορείς να το πείς είναι πως είναι τεράστιο ...

    Ουτε φίλτρα ούτε splitter. To καλώδιο του τηλ απευθείας στο asus και το τηλέφωνο dect σύνδεση απευθείας (gigaset cl660HX)

    Eπίσης να πω πως πριν αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα με το κινητό μου (samsung s8) Exω ενεργοποιημένη την υπηρεσία wifi calling και για κάποιο λόγο όταν καλούσα από το κινητό στο σπίτι (τηλ 211χχχχχ) δεν έβγαζε κλήση -Σε όλες τις άλλες κλήσεις έβγαζε κανονικά ... Μόλις έβαλα πάνω το asus καλώ κανονικά και στο σπίτι ...

    Μια ερώτηση: Exω 100αρα σύνδεση και κλειδώνω στα 92 down με max τα 95 . Το profile είναι 17α παίζει ρόλο αυτό ?? ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iliask : 10-01-19 στις 00:29.
    Ilias

  7. #322
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mεγεια ... το profile φαινεται σωστο, αν του οτε κλειδωνε ποιο πανω, μαλλον θα γραψεις στην asus να σου δωσουν αλλα drivers (αν σε πειραζει η τυχον μικρη διαφορα) του οτε ποσο κλειδωνε?

  8. #323
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Πριν βάλω το asus η γραμμή κλείδωνε στα 85 περίπου . Ο τεχνικός του οτέ που ήρθε μου είπε πως έκανε κάποια αλλαγή και έφτασε στα 95 max ( στο κουτί ) χωρίς όμως να τα πιάσει το router.
    Ομως πάνω στη πρίζα είχα ένα powerline με Passthrough το οποίο το έβγαλα από εκεί και μετά τοποθέτησα το asus και η γραμμή κλείδωσε στα 92.
    Ilias

  9. #324
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τοτε ενταξει οπως το καταλαβα, μεγεια λοιπον, ελπιζω και μακροχρονα να βγει καλο

  10. #325
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Ευχαριστώ. Και ευχαριστώ και όλους έδω μέσα που μου έκαναν τη ζωή πιο εύκολη με τις οδηγίες!
    Ilias

  11. #326
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλημέρα παιδιά και από εμένα. Εδώ και 4 χρόνια ήμουν ένας πανευτυχής κάτοχος του Asus DSL-AC68U το οποίο αποδείχθηκε εξαιρετικό αλλά δυστυχώς σε μία πρόσφατη διακοπή ρεύματος τα τίναξε... Για να κάνω τη δουλειά μου αναγκάστηκα να βάλω το router της Forthnet Technicolor TG788vn το οποίο θα το χαρακτήριζα επιεικώς απαράδεκτο. Όπως καταλαβαίνετε μέτα από τόσα χρόνια χρήσης του Asus και έχοντας πια συνηθίσει στην εξαιρετική ποιότητα του προσανατολίζομαι στην αγορά του Asus DSL-AC87VG ώστε να καλύψει τις τωρινές ανάγκες μου με Nova VDSL και τις μελλοντικές με ΟΤΕ VDSL 100 & VoIP (μετά από 2 μήνες που θα αλλάξω). Θα ήθελα κάποιος να μου επιβεβαιώσει τα παρακάτω προτού προχωρήσω στην αγορά του.

    1. Με Forthnet VDSL παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα.
    2. Με OTE VDSL παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και σε VDSL 100/200.
    3. Με VoIP OTE παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα.
    4. Ο ΟΤΕ δίνει τους κωδικούς VoIP ώστε να το σετάρεις.
    5. Δεν υπάρχουν επιλογές για να πειράξεις την γραμμή (SΝR, κτλ όπως στο DSL-AC68U).
    6. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει διαθέσιμο και αναγκαστικά πρέπει να το παραγγείλεις από Amazon DE.

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  12. #327
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1- σε adsl παιζει με ολους τους παροχους αρκει να ειναι isdn (annex b γραμμη) γιατι το 87vg ειναι annex b μονο
    Σε vdsl που δεν παιζει ρολο το annex (αλλο το band plan) παιζει με ολους τους παροχους αρκει η γραμμη να εχει γινει vdsl .. αλλα για τηλεφωνια με forthnet ισως οχι γιατι μαλλον δεν δινουν κωδικα απο οτι διαβαζω, αρα δεν θα εχεις τηλεφωνο

    2- ναι υποστηριζει το 17a vectoring που δινουν οι παροχοι εδω τα 100 mbps ... και μελλοντικο vplus 35b vectoring μεχρι 200 mbps , δεν πρεπει να εχει θεμα θεμα με κανεναν παροχο

    3- απο οτι γραφουν πιο πισω ναι παιζει οκ η τηλεφωνια (προσωπικα δεν εχω voip ακομα και δεν εχω δοκιμασει τιποτα)

    4- ναι μερικοι λενε οτι δινουν τα κωδικα και ετυχε να διαβασω σε αλλους οχι (σπανια αλλα ετυχε) θα ρωτησεις τον παροχο για σιγουρια, πες του οτι θα βαλεις το δικο σου επανω και τους χρειαζεσε ... αυτο ισχυει και με τα αλλα modem εμποριου

    5- ναι δυστυχως οπως το λες, δεν θα το φερουν εδω επισημα που ειχα ρωτησει παλια, μονο απο γερμανια ή εκει γυρω οτι βρεθει που εκει εχουν σχεδον ολες τις γραμμες isdn

  13. #328
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    1- σε adsl παιζει με ολους τους παροχους αρκει να ειναι isdn (annex b γραμμη) γιατι το 87vg ειναι annex b μονο
    Σε vdsl που δεν παιζει ρολο το annex (αλλο το band plan) παιζει με ολους τους παροχους αρκει η γραμμη να εχει γινει vdsl .. αλλα για τηλεφωνια με forthnet ισως οχι γιατι μαλλον δεν δινουν κωδικα απο οτι διαβαζω, αρα δεν θα εχεις τηλεφωνο

    2- ναι υποστηριζει το 17a vectoring που δινουν οι παροχοι εδω τα 100 mbps ... και μελλοντικο vplus 35b vectoring μεχρι 200 mbps , δεν πρεπει να εχει θεμα θεμα με κανεναν παροχο

    3- απο οτι γραφουν πιο πισω ναι παιζει οκ η τηλεφωνια (προσωπικα δεν εχω voip ακομα και δεν εχω δοκιμασει τιποτα)

    4- ναι μερικοι λενε οτι δινουν τα κωδικα και ετυχε να διαβασω σε αλλους οχι (σπανια αλλα ετυχε) θα ρωτησεις τον παροχο για σιγουρια, πες του οτι θα βαλεις το δικο σου επανω και τους χρειαζεσε ... αυτο ισχυει και με τα αλλα modem εμποριου

    5- ναι δυστυχως οπως το λες, δεν θα το φερουν εδω επισημα που ειχα ρωτησει παλια, μονο απο γερμανια ή εκει γυρω οτι βρεθει που εκει εχουν σχεδον ολες τις γραμμες isdn
    Σ' ευχαριστώ πολύ Μπάμπη!

    Τηλεφωνία με Forthnet δεν θα έχω θέμα γιατί είναι ακόμα PSTN. Μόλις πάω σε Cosmote θα γυρίσει σε VoIP.

    Σχετικά με την ερώτηση "Δεν υπάρχουν επιλογές για να πειράξεις την γραμμή (SΝR, κτλ όπως στο DSL-AC68U).", ισχύει?

  14. #329
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οταν εννοεις pstn εννoεις εχεις ακομα adsl ... δεν θα παιξει ... οταν θα κανεις την γραμμη vdsl με τον οποιο παροχο θα παιξει


    ρυθμιση snr υπαρχει αλλα ειναι μονο για adsl (οσοι εχουν adsl isdn, annex b) ... δεν πιανει με vdsl δυστυχως, ναι εκει δεν υπαρχει
    (η φωτο ειναι απο τις πρωτες σελιδες πιο πισω)
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...3&d=1541112433

  15. #330
    Εγγραφή
    16-09-2004
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν εννοεις pstn εννoεις εχεις ακομα adsl ... δεν θα παιξει ... οταν θα κανεις την γραμμη vdsl με τον οποιο παροχο θα παιξει


    ρυθμιση snr υπαρχει αλλα ειναι μονο για adsl (οσοι εχουν adsl isdn, annex b) ... δεν πιανει με vdsl δυστυχως, ναι εκει δεν υπαρχει
    (η φωτο ειναι απο τις πρωτες σελιδες πιο πισω)
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...3&d=1541112433
    Μπάμπη, VDSL γραμμή έχω (50/5) και τηλέφωνο σε PSTN αντί σε VoIP.

    Υπάρχει πιθανότητα να προσθέσουν στο μέλλον ρύθμιση SNR και σε VDSL?

Σελ. 22 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223242732 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. Εντυπώσεις ASUS RT-AC56U με ASUS RP-AC56
    Από specialK στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 22:08
  3. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 01:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας