Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 82
  1. #16
    Εγγραφή
    06-01-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE WiMAX
    Είμαστε μια προβληματική περιοχή και σε όσους γείτονες έχουν δώσει έχουν δώσει αυτό το modem. Από πίσω έχει δύο υποδοχές είτε για κεραίες ενίσχυσης του σήματος wifi είτε για ενίσχυση του σήματος λήψης 4g. Το θέμα είναι ότι σα βύσμα έχει sma και βρίσκω απο 15 ευρώ(Κινα) έως 35 ευρώ(UK) από ebay. Στα 35 ευρώ γράφει ότι είναι MiMo( αν θέλει κάποιος ας μου εξηγήσει τι είναι αυτό-το multi in multi out δε μου λέει κάτι) ενώ στα 15 ευρώ δεν το αναφέρει κάπου.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια περιεκτική παράγραφος από το Link στο οποίο μπορείς να διαβάσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα.

    Συστήματα ΜΙΜΟ
    Με τον όρο ασύρματο σύστημα ΜΙΜΟ μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ένα «κλασσικό» ασύρματο σύστημα ζεύξης, όπου ο πομπός και ο δέκτης να διαθέτουν πολλαπλές κεραίες.
    Τα σήματα που εκπέμπονται από τις κεραίες εκπομπής στις κεραίες λήψης, συνδυάζονται έτσι ώστε να είναι δυνατόν να βελτιωθούν οι παράμετροι λειτουργίας του συστήματος, καθιστώντας πιο αποδοτική και ποιοτική την ασύρματη ζεύξη.
    Αυτά τα συστήματα συνήθως χρησιμοποιούν στοιχειοκεραίες εκπομπής και λήψης για να επιτρέπουν την εκπομπή και λήψη της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας από ένα ορισμένο αριθμό στοιχείων - κεραιών.
    Επομένως και στα δύο άκρα του ασύρματου καναλιού υπάρχουν στοιχεία εκπομπής και λήψης τα οποία μπορούν να λειτουργούν στο ίδιο εύρος συχνοτήτων, ταυτόχρονα.
    Έτσι το σύστημα μπορεί και αναπτύσσει τεχνικές χωρικού διαφορισμού, οι οποίες είναι σε θέση να μειώσουν σε μεγάλο βαθμό της παραμορφώσεις των σημάτων λόγω πολυδιαδρομικής διαδρομής (multipath propagation).
    Σε ένα τηλεπικοινωνιακό σύστημα, εκπομπής και λήψης, σημείο προς σημείο, τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα δεν οδεύουν μόνο απευθείας από τη κεραία εκπομπής στη κεραία λήψης. Αντίθετα, μπορεί να υποστούν ανάκλαση, διάθλαση και περίθλαση καθώς συναντούν εμπόδια στη διαδρομή τους. Αυτοί οι μηχανισμοί που επιδρούν στο ηλεκτρομαγνητικό σήμα διάδοσης, συνθέτουν την έννοια της πολυδιαδρομικής διάδοσης, την οποία εκμεταλλεύεται η αρχιτεκτονική των ΜΙΜΟ συστημάτων επικοινωνίας.
    Δηλαδή σε μία κλασσική ασύρματη ζεύξη αυτό αποτελεί ανεπιθύμητο φαινόμενο, τα συστήματα ΜΙΜΟ εκμεταλλεύονται προς όφελός τους, την ύπαρξη ασύρματου περιβάλλοντος πλούσιου σε σκεδαστές για να βελτιώσουν την φασματική τους απόδοση. Συνεπώς η «στρατηγική» χρήσης πολλαπλών κεραιών στην εκπομπή και στη λήψη, σε ένα σύστημα ασύρματης ζεύξης, προσφέρει σημαντική βελτίωση στην απόδοση του αναβαθμίζοντας την ποιότητα και την αξιοπιστία των παρεχόμενων υπηρεσιών.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas.d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε μια προβληματική περιοχή και σε όσους γείτονες έχουν δώσει έχουν δώσει αυτό το modem. Από πίσω έχει δύο υποδοχές είτε για κεραίες ενίσχυσης του σήματος wifi είτε για ενίσχυση του σήματος λήψης 4g. Το θέμα είναι ότι σα βύσμα έχει sma και βρίσκω απο 15 ευρώ(Κινα) έως 35 ευρώ(UK) από ebay. Στα 35 ευρώ γράφει ότι είναι MiMo( αν θέλει κάποιος ας μου εξηγήσει τι είναι αυτό-το multi in multi out δε μου λέει κάτι) ενώ στα 15 ευρώ δεν το αναφέρει κάπου.
    δεν αναφερεται καπου τι συνδεσεις ειναι αυτες? γιατι το βυσμα αυτο χρησιμοποιειται και σε wifi κεραιες που φυσικα εχουν αλλες συχνοτητες.
    Ειναι ομως SMA ή R-SMA ? (reverse SMA) οποτε προσεξε το αυτο!
    εχεις κατι να δειχνει τις υποδοχες αυτες?

    - - - Updated - - -

    εδω https://consumer.huawei.com/en/smart-home/b315/specs/ λεει external antenna interface SMA αλλα δεν λεει αν ειναι για wifi ή το 4G!

    - - - Updated - - -

    Δες τι βρηκα εδω https://www.4gltemall.com/blog/tag/h...ernal-antenna/
    και οταν πατησω στο link για κεραια βγαζει αυτη https://www.4gltemall.com/4g-antenna...connector.html
    Το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις αν 100% σιγουρα σου δωσουν αυτο εχει διαφορα μοντελα θα ελεγα μην βιαστεις να παρεις κεραια.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-01-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE WiMAX
    @sweet dreams ευχαριστώ για την απάντηση!
    @Nikiforos Το modem που έχουν δώσει σε 2 γείτονες είναι το HUAWEI B315s-22 και έχει πίσω 2 SMA βύσματα. Σε reviews κεραιών για το συγκεκριμένο modem διάβασα ότι από το interface του modem επιλέγεις αν θα γίνει χρήση εξωτερικής ή wifi κεραίας. Έχω βρεί αυτή στα 15 ευρώ περίπου που μοιάζει με αυτή που μου πες πιο πάνω και αυτή στα 35 ευρώ περίπου. Αν κάνουν την ίδια δουλειά προφανώς και θα ήθελα να πάρω την πιο οικονομική. Ήθελα να την παραγγείλω πριν έρθει το modem για να κερδίσω λίγο χρόνο. Δε νομίζω να μου στείλουν κάτι άλλο απ ότι έχουν οι γείτονες. Και οι δύο έχουν SMA βύσμα απλά στην δεύτερη αναφέρει το μοντέλο του modem(HUAWEI B315) και ότι είναι MiMo. Αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος απ τα τεχνικά χαρακτηριστικά να καταλάβει αν θα είμαι οκ, ευχαριστώ εκ των προτέρων. Επίσης επειδή είναι dplay sim θα είμαι οκ με data και voice ταυτόχρονα?

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, αν δεν κάνω λάθος το 4g αφορα μόνο Δεδομένα οπότε θα πρέπει να βρεις κεραία για όλες τις συχνότητες καθώς η φωνή είναι στο 2g και έχει άλλες συχνότητες. Και ίσως να μην έχει τέτοια κεραία. Εγώ είχα μόνο 4g γιατί δουλευα μόνο ίντερνετ. Δίνουν και άλλα μοντέλα πάντως, οι γείτονες πρόσφατα έβαλαν? Συνήθως το πρόβλημα είναι στο 4g οπότε δεν θα έχεις λογικά θέμα με φωνή εκτός αν έχει πρόβλημα και το 2g εκεί οπότε θα χρειαστείς τοπικό δικό σου αναμεταδότη είναι φτηνό στο 2g ειδικά.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-01-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE WiMAX
    Frequency range : 791~821MHz / 832~862MHz/1710~1785MHz / 1805~1880MHz / 2500~2570MHz/2620~2690MHz

    Αυτές είναι της πρώτης της φτηνής.

    Frequency Range(MHz): 700-2700

    Αυτά είναι της δεύτερης και λέει 2g-3g-4g. Δείτε λίγο τα specs τους να μου πείτε ποια να πάρω

  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, με ποιον παροχο θα δουλεύεις? Στην περιοχή εκεί έχει πρόβλημα και η ομιλία ή μόνο το 4g?
    Για την πρώτη με τίποτα....
    Δεν καλύπτει την 900, 1800, 2100 και 2600 που αυτή σπάνια μάλλον χρησιμοποιείται. Πιστεύω δεν κάνει για Ελλάδα. Η άλλη αν δεν έχει κενές συχνότητες τα καλύπτει όλα.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-01-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE WiMAX
    Της Cosmote είναι το double play sim. Δεν έχει πρόβλημα η ομιλία ή το 4g απλά θέλω να το βάλω σε ημιυπόγειο που δεν έχει καλό σήμα(μια παύλα με το ζόρι σε κινητό) γιατί εκεί καταλλήγουν όλα τα καλώδια δικτύου του υπόλοιπου σπιτιού.

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και δεν μπορεις απλα να τραβηξεις καλωδιο δικτυου ωστε να το εχεις πανω? εγω αυτο θα εκανα παση θυσια απο το να αγορασω κεραια και να πλεκω με τετοια και με αμφιβολα αποτελεσματα αν θα ειναι εσωτερικη.
    Αν δεν εχει σχεδον καθολου σημα δεν ξερω κατα ποσο θα το φτιαξει η κεραια αν δεν βγει αυτη εξωτερικα.
    Και αυτες που συζηταμε ειναι με 2 μετρα καλωδια αρα για εσωτερικη χρηση!!!
    εγω που ειχα μια τετοια με στικακι επανω σε ρουτερ ειχα μια γραμμη 4G και το εφτανα τερμα ΑΛΛΑ την ειχα να κοιταει απο παραθυρο στο ΑΚ της περιοχης μου που ηταν επανω οι κεραιες Cosmote και απηχε 1χλμ!
    οποτε δεν ξερω αν ετσι θα κανεις δουλεια.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-01-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE WiMAX
    Όπως και να χει παράγγειλα τη δεύτερη. Αν δεν κάνει, που πιστεύω θα κάνει, τη φοράω καπέλο! Όταν έρθουν όλα, θα ενημερώσω πως πήγε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές!

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas.d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και να χει παράγγειλα τη δεύτερη. Αν δεν κάνει, που πιστεύω θα κάνει, τη φοράω καπέλο! Όταν έρθουν όλα, θα ενημερώσω πως πήγε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές!
    Aντε με το καλο να ερθει, και εγω νομιζω θα κανει αν είναι ολο αυτό το ευρος χωρις νεκρες συχνότητες αναμεσα.
    Η πρωτη δεν θα εκανε σιγουρα, με πολλες δεν ταιριαζει.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά!
    Είμαι και εγώ σε μια παρόμοια κατάσταση.
    Σπίτι χωμένο στα βουνά, πέτρινους τοίχους και το σήμα κακό.

    Έχω Vodafone σύνδεση, ένα Vodafone (HUAWEI) K5160 dongle και ένα ρούτερ που μου δώσανε (ZTE zxhn h267a).
    Σε 3G/4G automatic setting δεν συνδέετε καθόλου το ίντερνετ. Σε setting 3G ONLY συνδέετε αλλά το σήμα δεν είναι σταθερό.
    To dongle έχει δύο υποδοχές για κεραίες και έλεγα να του βάλω καμία μπας και δω άσπρη μέρα.

    Αυτό που λίνκαρε ο andreas.b πιο πάνω (λίνκ) θα μου έκανε άν έπερνα και κάνα CRC-9 to SMA adaptor?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mifune : 13-01-19 στις 00:56.

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mifune Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά!
    Είμαι και εγώ σε μια παρόμοια κατάσταση.
    Σπίτι χωμένο στα βουνά, πέτρινους τοίχους και το σήμα κακό.

    Έχω Vodafone σύνδεση, ένα Vodafone (HUAWEI) K5160 dongle και ένα ρούτερ που μου δώσανε (ZTE zxhn h267a).
    Σε 3G/4G automatic setting δεν συνδέετε καθόλου το ίντερνετ. Σε setting 3G ONLY συνδέετε αλλά το σήμα δεν είναι σταθερό.
    To dongle έχει δύο υποδοχές για κεραίες και έλεγα να του βάλω καμία μπας και δω άσπρη μέρα.

    Αυτό που λίνκαρε ο andreas.b πιο πάνω (λίνκ) θα μου έκανε άν έπερνα και κάνα CRC-9 to SMA adaptor?
    Καλημερα, τονιζω οτι για να βαλετε εσωτερικη κεραια πρεπει να υπαρχει καποιο σημα μεσα στο σπιτι και απλα θα το ενισχυσει.
    Αν δεν εχει καθολου τοτε με την κεραια μπορει παλι να μην εχει αν ειναι ΜΕΣΑ στο σπιτι.
    Θα πρεπει να παρεις εξωτερικη κεραια να μπει σε ιστο οπως βαζεις μια κεραια TV.

    Θα ξαναπω για συγκριση, εγω εχω κεραια 4G που ειναι 35dbi απολαβη οχι 28 που ειναι αυτη, και ειχα μια γραμμη 4G μεσα στο σπιτι, αλλα την κεραια την εβαλα σε παραθυρο να κοιταει στην κατευθυνση που ειναι οι κεραιες της COTE 1χλμ σε ευθεια απο εκει και εγινε ΤΕΡΜΑ το σημα!!!
    αν παρεις εσωτερικη κεραια και ΔΕΝ ειναι κοντα οι κεραιες και ΔΕΝ την εχεις σε παραθυρο θα πεταξεις τσαμπα λεφτα σιγουρα...

    Ξεχνα την εσωτερικη, βρες εξωτερικη και θα την βαλεις να κοιταει προς τις κεραιες κινητης, ξερεις που ειναι? αλλιως θελει δοκιμες να δεις που θα εχει το καλυτερο σημα.

    Τα 2 βυσματα ειναι επειδη ειναι dual chain μια κεραια μπαινει αλλα εχει 2 καλωδια με 2 βυσματα, δεν μπαινουν 2 κεραιες.

    Επισης αυτη η κεραια λεει 2 Χ 14 gain δλδ για καθε πολωση δεν ειναι 28 αλλα ειναι ΜΟΝΟ 14!!!! ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λιγα!!!
    επισης να βρεις με τα σωστα καλωδια και οχι να βαλεις ανταπτορες γιατι ριχνουν σημαντικα την ισχυ του σηματος.

    Μπορεις εναλλακτικα με μερικα ευρω παραπανω να βαλεις τοπικο αναμεταδοτη με εξωτερικη κεραια παντα αλλα αυτοι ειναι για πολυ συγκεκριμενες συχνοτητες για να εχουν μια λογικη και οχι εξωπραγματικη τιμη.
    Οποτε πρεπει να ειναι 3G ή 4G.

    Eγω τετοια εχω για το Huawei στικακι μου https://www.ebay.co.uk/itm/Crc9-Ante...frcectupt=true

    Μου εχουν πει οτι αυτες μπορουν να μπουν και εξωτερικα δεν εχουν θεμα με ηλιο-βροχη αρκει οι συνδεσεις τους με καποιο μηχανημα να ειναι μεσα σε στεγανο κουτακι.
    Μπορουσα για πχ να βαλω το mikrotik routerboard με το usbstick 4G μεσα σε ενα στεγανο κουτι και αυτο θα εκανα αν ειχα θεμα με το σημα, αλλα τελικα ποσα χρονια με καλυψε απολυτα, τωρα εχω βαλει πλεον ADSL και τα εβγαλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-19 στις 10:58.

  14. #29
    Εγγραφή
    25-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Είμαι complete noob πάνω στο θέμα και αυτά που μου λές βοηθάνε πολύ.

    Ποιάνω σήμα μέσα στο σπίτι αλλά δεν είναι σταθερό. Όταν βάζω το ρουτερ/στικακι δίπλα στο παράθυρο είναι καλύτερο.
    Άρα αν πάρω την κεραία που προτίνεις και την βάλω στο παράθυρο ίσως κάνω δουλειά.

    Έχει κάτι κεραίες σε ενα κοντινό λόφο (περίπου στα 2km) αλλά δεν ξέρω αν είναι σχετικές με το σήμα.
    Υπάρχει κανένα site που να λέει που είναι οι κεραίες της Vodafone?

    Στην αγγελία δεν λέει τπτ για CRC-9 καλώδιο ... άρα θα χρειαστώ 2x3m, παραπάνω αν καταλείξω να την βάλω έξω.
    Κανένα άλλο tip πριν την παραγγείλω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mifune : 13-01-19 στις 16:18.

  15. #30
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    το σημα που λες μεσα στο σπιτι ειναι ομως 3G.
    Αν πας απεξω εχει 4G?
    αυτη που εδειξες λεει Connector: Merlin connector, Huawei δεν ξερω τι ειναι καν αυτο!
    εχω δει R-SMA, SMA, TS9 και CRC9 οποτε προσεξε καλα τι εχει το μηχανημα σου βρες και τι θα εχει η κεραια που θα παρεις.
    Δες απεξω αν εχει σημα 4G καταρχην γιατι αν εχει και βαλεις εξωτερικη μπορεις να εχεις 4G.
    Aυτες οι εσωτερικες εχουν ενσωματωμενα τα καλωδια και ειναι απο 2μετρα οσες εχω δει.
    Για εξωτερικες εχω ψαξει τυπους δεν εχω κανει κατι παραπανω θελει ψαξιμο για συνδεση κτλ.
    Παρε ομως καλυτερη κεραια εκεινη που ειπες ειναι αδυναμη, βρες με ποιο πολλα dbi και προσεξε τα βυσματα.

    Για να δεις απο που πιανεις εχει προγραμματα για τα κινητα πχ το cell mapper πολυ αξιοπιστο, ειχα επιβεβαιωσει με την cosmote διαφορα πραγματα με αυτο.
    https://play.google.com/store/apps/d...llmapper&hl=en
    https://www.cellmapper.net/map
    βαλτο να βρεις που ειναι οι κεραιες και συχνοτητες και σηματα κτλ.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 227
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 16:02
  2. εξωτερικη κεραια wifi
    Από nikarag στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 10:51
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 03:36
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 20:22
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 16:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας