Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 82
  1. #46
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διευκρινησουμε καποια πραγματακια γιατι εχουμε μπερδευτει λιγο εδω περα...
    1. Σχετικα με τις κεραιες κινητης για οικιακη χρηση, ή αναμεταδοτες δεν υπαρχει καμια νομοθεσια, εχω ρωτησει και την COTE και εχω ψαξει και δεν εχω βρει τιποτα.
    Δεν εχουν καμια σχεση με WIFI, δεν εχουν ιδιους κανονισμους, οποιος δεν το πιστευει να μπει να ψαξει στην σελιδα της ΕΕΤΤ που τα λεει, λεει ΜΟΝΟ για wifi συχνοτητες και εκει λεει και την επιτρεπομενη ισχυ που δεν εχουν να κανουν με κινητη. Στην κινητη ειναι πολυ χαμηλη γιαυτο και δεν αναφερονται πουθενα....
    οποιος λεει το αντιθετο να τα βρει και να τα δειξει....
    2. Δεν ισχυει αυτο με τον εξοπλισμο, ο εξοπλισμος δινει δυνατοτητα απο την στιγμη που εχει εξοδους για κεραια, μετα βαζεις οτι θες για να πιασεις σημα.
    Ας εφτιαχναν το σημα να μην θελαμε κεραιες, τοσο απλα.
    3. Δεν υπαρχει κεραια να μην εχει παραπανω απολαβη απο το ιδιο το μηχανημα, γιαυτο ειναι κεραια εξω απο το μηχανημα!!!
    4. Συμφωνω φυσικα οτι δεν πρεπει να την εχουμε στην μαπα μας!!! γιαυτο και εχω την ειχα στο παραθυρο και ηταν τυπου panel που σημαινει οτι κανει δουλεια μονο απο μπροστα της.
    Γιατι εχει και εσωτερικες τυπου omni που εκμπεμπουν παντου! οι χειροτερες οπως και τα μηχανηματα που δινουν για μεσα στο σπιτι πχ το τελειο σημα της Cosmote.
    5. To θεμα απολαβης-εκπομπης ειναι πολυ σχετικο, δεν υπαρχει σχετικη νομοθεσια οπως ολα δειχνουν για κεραιες οικιακες ληψης κινητης και δεν υπαρχει τροπος μετρησης απο εμας επισης οποτε πως θα το κρινουμε αυτο με το οριο? και ποιο ειναι το "δηθεν" οριο οταν δεν αναφερεται πουθενα????

    Τελος οποιος εχει αμφιβολιες παραυτα και τον καιει τοσο πολυ το θεμα ας στειλει μυνημα στην ΕΕΤΤ να μαθουμε την αληθεια.
    Εγω την εβγαλα γιατι εβαλα ADSL στο εξοχικο οποτε δεν με ενδιαφερει και δεν θα ξαναβαλω κιολας.

    - - - Updated - - -

    Το καλυτερο ειναι οταν εχουμε οπτικη επαφη με τις κεραιες να βαλουμε μια να τις κοιταει εξωτερικα πανω σε ιστο δλδ, ωστε να μην εχουμε χαμηλα την ακτινοβολια.
    Εχει τυπου yagi με χαμηλη απολαβη πχ 8dbi νομιζω ειναι η μικροτερη που εχω δει.
    Οτι χειροτερο ειναι αυτα που βαζουν μεσα στο σπιτι, ή οι τοπικοι οικιακοι αναμεταδοτες που τρωμε στην μαπα ολοι την ακτινοβολια παντου!!! μαλιστα οι φτηνοι κινεζικοι ειναι και χωρις πιστοποιησεις που το ειχα ψαξει, ενω οι επωνυμοι που εχουν απο την Ε.Ε ειναι πανακριβοι!
    https://techblog.gr/mobile/sar-mobile-phones-2014-7665/

    Στην Ευρώπη μέγιστη είναι τα 2w

    την Ευρώπη η μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή είναι 2.0 W/Kg σε 10g ιστού, ενώ στις ΗΠΑ 1.6 W/Kg σε 1g ιστού.

    Η χαμηλότερη – ιδανική τιμή SAR που μπορούμε να πετύχουμε σε κινητό είναι έως 0.4, μέτρια χαρακτηρίζεται η τιμή από 0.4 έως 0.7, από 0.7 έως 1 δεν είναι ό,τι καλύτερο («καιγόμαστε» που λέμε), ενώ κινητά με ακτινοβολία SAR από 1 και πάνω καλό είναι να τα αποφεύγετε.


    Ακόμα παραπάνω πληροφορίες

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...ealth/FAQs.htm

    Ναι σίγουρα έχουν μπερδευτεί κάποια πράγματα εδώ πέρα, το τι σου είπανε απο την cosmote δεν μετράει πάντως

  2. #47
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Υπαρχει αλλη μια λυση που θελει δοκιμη, το μηχανημα σε στεγανο κουτι με το στικακι σε σημειο να εχει σημα.
    Αν πιανει ετσι τοτε δεν θελει καν κεραια!!!
    καλυτερη λυση ακομα!

    - - - Updated - - -

    Σχετικα με το SAR απο το 1ο link εχει να κανει καθαρα με κινητα δεν μας λεει κατι εδω.
    Δεν καταλαβαινω κατι σχετικο δεν ξερω αν το SAR πιανει ολες τις συσκευες που παιρνουν SIM καρτα.
    Και πως να ξερεις τι κανει ακομα και να ειναι ετσι.

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει αλλη μια λυση που θελει δοκιμη, το μηχανημα σε στεγανο κουτι με το στικακι σε σημειο να εχει σημα.
    Αν πιανει ετσι τοτε δεν θελει καν κεραια!!!
    καλυτερη λυση ακομα!

    - - - Updated - - -

    Σχετικα με το SAR απο το 1ο link εχει να κανει καθαρα με κινητα δεν μας λεει κατι εδω.
    Τωρα θα δω και το αλλο αν και τα εχω ξαναδει αν βρω κατι σχετικο.
    Μάλιστα έχει να κάνει λέει μόνο με τα κινητά, και όχι με μια συσκευή που κάνει λήψη και εκπομπή υπηρεσιών σαν κινητό.... οκ, ότι πεις

  4. #49
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τα κινητα τα μετρανε εργοστασιακα και δεν μπορουν να παρουν αλλη κεραια ομως οποτε δεν ειναι η ιδια φαση.
    Και ωραια οκ πες οτι ειναι ετσι, ε ΚΑΙ ???
    και πως θα μετρησουμε εμεις? και πως θα ξερουμε τι κανει?
    εμεις απλα θελουμε να πιασουμε σημα!

    αμα δεν επιτρεποτανε δεν θα ειχε κανενα μηχανημα τετοιο υποδοχες να παρει κεραιες τοτε.
    Ξαναλεω εχω ρωτησει την Cosmote και μου ειπανε αυτα που ειπα παραπανω.
    Και η vodafone τι σου λεει, δεν εχουμε σημα μου λενε να μου δωσουν μηχανημα αναμεταδοσης, την ιδια καραμελα ολοι.
    Η θεωρια εμενα μου ειναι περιττη. Ας φτιαξουν τις κεραιες τους να μην βαζουμε κεραιες ληψης....

    Και επειδη το θεμα εχει ξεφυγει σταματαω να το παρακολουθω, ελπιζω να βοηθησα τον φιλο.

  5. #50
    Εγγραφή
    25-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βάζεις μεγαλύτερη κεραία απο την στιγμή που ο εξοπλισμός δεν σου δίνει τέτοια δυνατότητα.

    Συνήθως αυτές οι υποδοχές είναι για να μπορέσεις να βάλεις κεραία σε κάποιο σημείο πιο μακρυά απο το router, πχ το router στο δωμάτιο, η κεραία στο μπαλκόνι.
    Βάζοντας παραπάνω db ανεβάζεις τα όρια εκπομπής πέρα απο τα προβλεπόμενα, τα όποια δεν θα επηρεάσουν κάποιον άλλον συνήθως, αλλά εσένα και την οικογένεια σου.
    Ποια τα προβλεπόμενα db εκπομπής? Αν τα 32 ειναι πολλά.. τα 14 θα ειναι οκ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελπιζω να βοηθησα τον φιλο.
    Ναι!
    Χίλια ευχαριστώ φίλε μου... μου έδωσες πολλές πληροφορίες εκεί που δεν ήξερα τίποτα!

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κινητα τα μετρανε εργοστασιακα και δεν μπορουν να παρουν αλλη κεραια ομως οποτε δεν ειναι η ιδια φαση.
    Και ωραια οκ πες οτι ειναι ετσι, ε ΚΑΙ ???
    και πως θα μετρησουμε εμεις? και πως θα ξερουμε τι κανει?
    εμεις απλα θελουμε να πιασουμε σημα!

    αμα δεν επιτρεποτανε δεν θα ειχε κανενα μηχανημα τετοιο υποδοχες να παρει κεραιες τοτε.
    Ξαναλεω εχω ρωτησει την Cosmote και μου ειπανε αυτα που ειπα παραπανω.
    Και η vodafone τι σου λεει, δεν εχουμε σημα μου λενε να μου δωσουν μηχανημα αναμεταδοσης, την ιδια καραμελα ολοι.
    Η θεωρια εμενα μου ειναι περιττη. Ας φτιαξουν τις κεραιες τους να μην βαζουμε κεραιες ληψης....

    Και επειδη το θεμα εχει ξεφυγει σταματαω να το παρακολουθω, ελπιζω να βοηθησα τον φιλο.
    Και όμως μπορούν να πάρουν εξτρά κεραία, αν όχι όλα πλεόν, αρκετά.
    Βάζουν υποδοχή κεραίας για να βάλεις ίδια db κεραίας αλλά πιο μακριά απο το ρουτερ, πχ μπαλκόνι ή ταράτσα

    Το full σήμα είναι άλλη περίπτωση και φυσικά κάνει εκπομπή στα προβλεπόμενα, το ίδιο και οι αναμεταδότες που δίνουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mifune Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια τα προβλεπόμενα db εκπομπής? Αν τα 32 ειναι πολλά.. τα 14 θα ειναι οκ?

    - - - Updated - - -


    Θα πρέπει να βρεις το τι db είναι η ενσωματωμένες κεραίες
    τα 10db συνήθως σημαίνουν 10πλασιασμό της εκπομπής του πομποδέκτη, τα 20 πάνω απο 100, τα 3db είναι διπλασιασμός

  7. #52
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Σχετικά με τα όρια. Για τους σταθμούς υπάρχουν όρια εκμπομπης. Για τις τερματικές συσκευές υπάρχει το SAR. Το SAR έχει βγει για τις συσκευές που κρατάμε, όχι για συσκευές τύπου ρουτερ.
    Τα νόμιμα όρια είναι στην σελίδα της ΕΕΤΤ.
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...cies/GRstatus/
    Η νομιμότητα τέτοιων λύσεων είναι σίγουρα για ερώτηση προς την ΕΕΤΤ.
    Γενικά πάντως θα απέφευγα κεραιάκια. Πολύ φασαρία για να φάει τα περισσότερα το καλώδιο μέχρι το ρουτερ. Το πιθανότερο θα ήταν να έβγαζα το ρουτερ σε εξωτερικό κουτί στον τοίχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 14-01-19 στις 23:34.

  8. #53
    Εγγραφή
    06-01-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE WiMAX
    Λοιπόν μετά από πάρα πολλές δοκιμές με την κεραία, τα συμπεράσματα είναι τα εξής. Καλό είναι να μπεί σε παράθυρο να έχει οπτική επαφή με έξω, στη δική μου περίπτωση που το modem είναι χωμένο σε υπόγειο, το μόνο που έκανε ήταν τη 1 παύλα να την κάνει 2 στο 4g και με ή χωρίς κεραία δεν έπιανε καθόλου 3g που χρειάζεται για την ομιλία. Έτσι απλά την έβγαλα και τράβηξα καλωδίωση στο modem σε πιο 'κεντρικό' σημείο με 4 παύλες στο 4g και 3g και απ τη στιγμή που δε μου έδινε κάτι παραπάνω εκεί η κεραία την έβγαλα τελείως. Όπως είπαν καιπαραπάνω είναι απλά για να χρησιμοποιηθεί σα προέκταση του modem. 1000 φορές καλύτερα αν υπάρχει η δυνατότητα να μετακινηθεί το modem, αλλιώς μόνο τότε θα κάνει κάτι η κεράια.

  9. #54
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επαναφέρω το θέμα μιας και από βδομάδα θα βάλω Cosmote Speed Booster και η εξωτερική κεραία είναι απαραίτητη μιας και το σήμα δεν είναι πολύ ισχυρό μέσα στο σπίτι.

    Η κεραία βρίσκετε σε απόσταση 2.5-3 χιλιομέτρων περίπου με μικρά βουναλάκια μπροστά πιστεύω ότι με μια μέτρια εως καλή εξωτερική θα έχω σίγουρα 3g μπορεί και 4g.

    Βλέπω κεραίες κυρίως στο Ebay με 20-30 ευρώ που φτάνουν τα 80-90dbi και άλλες πολύ πιο ακριβές μέχρι και πιάτα στα 10-15dbi... Τη γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? είναι η γνωστές κινεζιες η παίζει τίποτα άλλο?

    Δηλαδή μια εσωτερική 70dbi θα πιάνει καλητερα από μια εξωτερική 20dbi?

    Μια που είδα και μου άρεσε και λόγω μάρκας κυρίως είναι αυτή αλλά είναι μόνο 7dbi..
    https://www.ebay.co.uk/itm/Televes-N...QAAOSwuBhbY-F1

  10. #55
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    η κεραία θα σε βοηθήσει αν έξω απο το σπίτι πιάνεις σήμα και μέσα όχι, αν δεν πιάνεις σήμα 4g δεν θα σε βοηθήσει να πιάσεις ξαφνικά.

  11. #56
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κεραία θα σε βοηθήσει αν έξω απο το σπίτι πιάνεις σήμα και μέσα όχι, αν δεν πιάνεις σήμα 4g δεν θα σε βοηθήσει να πιάσεις ξαφνικά.
    Η κεραία της cosmote βρισκεται στα 2.3 χιλιόμετρα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  71,3 KB 
ID: 211708

    Δεν είναι πολύ μακριά πιστεύω να χρειάζομαι πολύ δυνατή κεραία.

  12. #57
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω το θέμα μιας και από βδομάδα θα βάλω Cosmote Speed Booster και η εξωτερική κεραία είναι απαραίτητη μιας και το σήμα δεν είναι πολύ ισχυρό μέσα στο σπίτι.

    Η κεραία βρίσκετε σε απόσταση 2.5-3 χιλιομέτρων περίπου με μικρά βουναλάκια μπροστά πιστεύω ότι με μια μέτρια εως καλή εξωτερική θα έχω σίγουρα 3g μπορεί και 4g.

    Βλέπω κεραίες κυρίως στο Ebay με 20-30 ευρώ που φτάνουν τα 80-90dbi και άλλες πολύ πιο ακριβές μέχρι και πιάτα στα 10-15dbi... Τη γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? είναι η γνωστές κινεζιες η παίζει τίποτα άλλο?

    Δηλαδή μια εσωτερική 70dbi θα πιάνει καλητερα από μια εξωτερική 20dbi?

    Μια που είδα και μου άρεσε και λόγω μάρκας κυρίως είναι αυτή αλλά είναι μόνο 7dbi..
    https://www.ebay.co.uk/itm/Televes-N...QAAOSwuBhbY-F1
    Καλημέρα, για αρχη το μηχανημα που εχεις εχει υποδοχη για κεραια άλλη? αν ναι τι τυπου είναι? προσεχε υπαρχουν αρκετες μην παρεις λαθος!!!
    Εγω στο εξοχικο ειχα τις κεραιες στο 1,5xlm, μεσα στο σπιτι σημα 1γραμμη με το ζορι, εβαλα μια εσωτερικη πανελ στο παραθυρο να κοιταει εκει και ειχα παντα ΤΕΡΜΑ σημα 4G καμπανα. Η κεραια ηταν με 2 βυσματα CRC-9 για στικακι της Huwaei και απολαβης 35dbi.
    Είναι αναλογα την περιπτωση, η εσωτερικη αν είναι σε παραθυρο προς τα εκει θα είναι καλυτερα, αν εχεις τοιχους κτλ το σημα θα χανεται και θα είναι χαλια εντελως.
    Καλυτερα εξωτερικη προς τα εκει να βλεπει ειδικα τυπου YAGI και ας είναι λιγοτερης απολαβης.
    Τελος εκτος τα βυσματα προσεξε τις συχνότητες δεν εχουν ολες οι κεραιες τις ιδιες!
    Βαλε καποιο πρόγραμμα στο κινητο σου να δεις συχνότητες, επισης εχει άλλες το 4G και άλλες το 3G απ οσο θυμαμαι, δεν είναι ιδιες οι κεραιες απαραίτητα. Υπαρχουν και για ολες αλλα είναι ακριβότερες.
    Αν δεν εχεις καθολου σημα πρεπει καπου εξω που εχεις να βαλεις τοπικο αναμεταδοτη, 4G repeater κατι που μου ειχε συστησει παλιοτερα η COSMOTE με δικα μου εξοδα και επιλογή από το εμποριο.

    - - - Updated - - -

    Η κεραια στο link που δινεις δεν λεει ουτε τι συχνότητες καλυπτει, ουτε το βυσμα εχει το καλωδιο, επισης μεγαλο κοστος με αρκετα μικρη απολαβή, μακρια….

    - - - Updated - - -

    Αν πιανεις σημα καλο σχετικα εξω από το σπιτι, σκεφτηκες απλα το booster να το βαλεις σε ένα κουτακι πλαστικο (οχι μεταλλικο) στεγανο καπου εξω ώστε να μην θες καν κεραια? ενταξει θες καλωδιώσεις κτλ φυσικα, αλλα είναι μια λυση και αυτό!

  13. #58
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, για αρχη το μηχανημα που εχεις εχει υποδοχη για κεραια άλλη? αν ναι τι τυπου είναι? προσεχε υπαρχουν αρκετες μην παρεις λαθος!!!
    Εγω στο εξοχικο ειχα τις κεραιες στο 1,5xlm, μεσα στο σπιτι σημα 1γραμμη με το ζορι, εβαλα μια εσωτερικη πανελ στο παραθυρο να κοιταει εκει και ειχα παντα ΤΕΡΜΑ σημα 4G καμπανα. Η κεραια ηταν με 2 βυσματα CRC-9 για στικακι της Huwaei και απολαβης 35dbi.
    Είναι αναλογα την περιπτωση, η εσωτερικη αν είναι σε παραθυρο προς τα εκει θα είναι καλυτερα, αν εχεις τοιχους κτλ το σημα θα χανεται και θα είναι χαλια εντελως.
    Καλυτερα εξωτερικη προς τα εκει να βλεπει ειδικα τυπου YAGI και ας είναι λιγοτερης απολαβης.
    Τελος εκτος τα βυσματα προσεξε τις συχνότητες δεν εχουν ολες οι κεραιες τις ιδιες!
    Βαλε καποιο πρόγραμμα στο κινητο σου να δεις συχνότητες, επισης εχει άλλες το 4G και άλλες το 3G απ οσο θυμαμαι, δεν είναι ιδιες οι κεραιες απαραίτητα. Υπαρχουν και για ολες αλλα είναι ακριβότερες.
    Αν δεν εχεις καθολου σημα πρεπει καπου εξω που εχεις να βαλεις τοπικο αναμεταδοτη, 4G repeater κατι που μου ειχε συστησει παλιοτερα η COSMOTE με δικα μου εξοδα και επιλογή από το εμποριο.

    - - - Updated - - -

    Η κεραια στο link που δινεις δεν λεει ουτε τι συχνότητες καλυπτει, ουτε το βυσμα εχει το καλωδιο, επισης μεγαλο κοστος με αρκετα μικρη απολαβή, μακρια….

    - - - Updated - - -

    Αν πιανεις σημα καλο σχετικα εξω από το σπιτι, σκεφτηκες απλα το booster να το βαλεις σε ένα κουτακι πλαστικο (οχι μεταλλικο) στεγανο καπου εξω ώστε να μην θες καν κεραια? ενταξει θες καλωδιώσεις κτλ φυσικα, αλλα είναι μια λυση και αυτό!
    Προχθές τελικά έκανα τη σύνδεση ... Το router που μου έδωσε η Cosmote είναι το γνωστό HUAWEI HA35. Η μετρήσεις που είχα κάνει με κινητό ήταν στα 7-8 mbps περίπου σταθερά... υπήρχε και μια υποψία 4G αλλά δεν το έψαξα πολύ μιας και το κινητό δεν ήταν δικό μου και ήταν το μοναδικό Cosmote που βρήκα.... Πίστεψα και γω ότι οριακά θα έχω 3G γιαυτό έψαχνα για κεραία εξωτερική μήπως και πιάσω 4G μιας και η κεραία της Cosmote είναι στα 2.3 χιλιόμετρα.. σχετικά κοντά..
    Συνδέω το router και βλέπω το παρακάτω τρελό!!!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  16,9 KB 
ID: 211866


    Το ρουτεράκι τελικά είναι πολύ καλό και μου βγάζει σταθερά 2 από της 3 γραμμές. Άρα πιστεύω ότι η εξωτερική κεραία δεν χρειάζεται και με μια εσωτερική θα έχω 3 φουλ.

    Αν και έτσι όπως πιάνει τώρα δεν έχω πρόβλημα αλλά θα παραγγειλω μια μόλις κατακάτσει λίγο ο κουρνιαχτός από τον κοροναϊκό
    Σαν αυτή λέω https://www.ebay.co.uk/itm/4G-LTE-An...0AAOSwHShdSBMV

  14. #59
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, μπραβο ωραια, αλλα δεν απαντησες σε ότι ρωτησα….
    το μηχανημα αυτό εχει εισοδο εξωτερικης κεραιας? αν ναι τι τυπο βυσματος εχει?
    προσεξε πρεπει να δεις αν παιρνει, τι τυπο παιρνει, και τι συχνότητες θες.
    Δεν παιρνουμε ότι κεραια βρουμε γιατι μετα θα την εχουμε διακοσμητικη σε καποια βιβλιοθηκη.
    Αυτη απο συχνοτητες οκ ειναι, το βυσμα να δεις. Υπαρχουν πολλα.
    Εχει CRC9 που δουλευει η Huawei συνηθως, εχει TS-9, SMA, R-SMA δεν θυμαμαι αλλα τωρα.
    Επισης αν εχει 2 καλωδια ή ένα, δλδ αν είναι dual chain. Eμενα πχ το stick μου εχει 2 βυσματα και είναι CRC-9.

    Y.Γ αυτος στο link δεν στελνει Ελλαδα btw.

  15. #60
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, μπραβο ωραια, αλλα δεν απαντησες σε ότι ρωτησα….
    το μηχανημα αυτό εχει εισοδο εξωτερικης κεραιας? αν ναι τι τυπο βυσματος εχει?
    προσεξε πρεπει να δεις αν παιρνει, τι τυπο παιρνει, και τι συχνότητες θες.
    Δεν παιρνουμε ότι κεραια βρουμε γιατι μετα θα την εχουμε διακοσμητικη σε καποια βιβλιοθηκη.
    Αυτη απο συχνοτητες οκ ειναι, το βυσμα να δεις. Υπαρχουν πολλα.
    Εχει CRC9 που δουλευει η Huawei συνηθως, εχει TS-9, SMA, R-SMA δεν θυμαμαι αλλα τωρα.
    Επισης αν εχει 2 καλωδια ή ένα, δλδ αν είναι dual chain. Eμενα πχ το stick μου εχει 2 βυσματα και είναι CRC-9.

    Y.Γ αυτος στο link δεν στελνει Ελλαδα btw.
    Αυτές είναι τα βύσματα του router και αν δεν κάνω λάθος είναι SMA

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail3.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  36,6 KB 
ID: 211909
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail1.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  97,7 KB 
ID: 211910

    Στα Mhz νομίζω ότι είμαι εντάξει..

    Αυτό με τα dbi δεν έχω καταλάβει όπως είπα και παραπάνω

    Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση με τους κινέζους ενώ δηλώνουν έδρα πχ London όπως αυτός είναι από Malaysia-shanghai-shenzhen . Πιθανότητα λόγω τελωνείου? Αν τους στείλεις mail η περισσοτερη στέλνουν
    Off topic: Παρόλο που λένε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα πακέτα από κίνα λόγω κορονοϊού αν δεν λήξει όλο αυτό με τον ιό δεν φέρνω τίποτα αποκεί.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 227
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 16:02
  2. εξωτερικη κεραια wifi
    Από nikarag στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 10:51
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 03:36
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 20:22
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 16:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας