Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 82
  1. #61
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δες εδω https://www.ariesrc.gr/gr/cables-acc...-rc-drone.html εχει αρκετα SMA οπως βλεπεις.
    Οπως το βλεπω ειναι 2 Χ SMA FEMALE οι connectors της συσκευης.
    Η Κινα υπολειτουργει τωρα και να παρεις κατι μπορει να μην ερθει καν ή μετα απο πολυ καιρο αποφυγε το.
    Βρες απο αλλη χωρα και ας κανει κατι παραπανω αν ειναι επειγον. Αυτο που δηλωνουν αλλου μπορει να ειναι αποθηκες εκει τιποτα, αλλα παλι κινεζοι ειναι μακρια προς το παρον.

    Τα dbi γενικα οσο ειναι ποιο πολλα ειναι καλυτερη η απολαβη δλδ πιανει ποιο ευκολα σημα.
    Συνηθως οι εξωτερικες ειναι ποιο μικρης απολαβης.
    Στην πραξη επειδη ομως ειναι απεξω και ειναι κατευθυντικες πιανουν ποιο καλα σημα.
    Αν ειναι μεσα στο σπιτι και προς τα εκει που ειναι οι κεραιες 4G μεσολαβουν τοιχοι κτλ το σημα μειωνεται δραματικα και ας ειναι μεγαλης απολαβης η κεραια.
    Εγω μεσα στο σπιτι ειχα με τα 1000ζορια οριακα 1 γραμμη και πηρα μια κεραια πανελ 35dbi 2XCRC9 connectors και την εβαλα να κοιταει σε παραθυρο που κοιτουσε προς το ΑΚ που ειναι πανω και οι κεραιες 4G της COSMOTE, και ειχα συνεχεια μονιμα τερμα σημα 4G.
    Φαντασου με το κινητο μου μεσα στο σπιτι σημα 4G δεν εχω ουτε καν. Μονο με το stick ειχε 1 γραμμη.

    Οποτε δες που ειναι οι κεραιες και αν μπορεις να εχεις προς τα εκει παραθυρο και να την βαλεις να κοιταει εκει παρε εσωτερικη, αλλιως παιρνεις εξωτερικη τυπου Yagi αλλα αυτες συνηθως καλυπτουν ποιο συγκεκριμενες συχνοτητες οποτε θελει προσοχη. Αν θυμαμαι καλα το 4G ειναι στην 800 και 1800 αλλα το 3G σε αλλη νομιζω στην 2100.
    Γιατι αν δεν τα καλυπτει ολα και πεσει πχ το 4G θα σου κανει αποσυνδεση στο ιντερνετ.

  2. #62
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω https://www.ariesrc.gr/gr/cables-acc...-rc-drone.html εχει αρκετα SMA οπως βλεπεις.
    Οπως το βλεπω ειναι 2 Χ SMA FEMALE οι connectors της συσκευης.
    Η Κινα υπολειτουργει τωρα και να παρεις κατι μπορει να μην ερθει καν ή μετα απο πολυ καιρο αποφυγε το.
    Βρες απο αλλη χωρα και ας κανει κατι παραπανω αν ειναι επειγον. Αυτο που δηλωνουν αλλου μπορει να ειναι αποθηκες εκει τιποτα, αλλα παλι κινεζοι ειναι μακρια προς το παρον.

    Τα dbi γενικα οσο ειναι ποιο πολλα ειναι καλυτερη η απολαβη δλδ πιανει ποιο ευκολα σημα.
    Συνηθως οι εξωτερικες ειναι ποιο μικρης απολαβης.
    Στην πραξη επειδη ομως ειναι απεξω και ειναι κατευθυντικες πιανουν ποιο καλα σημα.
    Αν ειναι μεσα στο σπιτι και προς τα εκει που ειναι οι κεραιες 4G μεσολαβουν τοιχοι κτλ το σημα μειωνεται δραματικα και ας ειναι μεγαλης απολαβης η κεραια.
    Εγω μεσα στο σπιτι ειχα με τα 1000ζορια οριακα 1 γραμμη και πηρα μια κεραια πανελ 35dbi 2XCRC9 connectors και την εβαλα να κοιταει σε παραθυρο που κοιτουσε προς το ΑΚ που ειναι πανω και οι κεραιες 4G της COSMOTE, και ειχα συνεχεια μονιμα τερμα σημα 4G.
    Φαντασου με το κινητο μου μεσα στο σπιτι σημα 4G δεν εχω ουτε καν. Μονο με το stick ειχε 1 γραμμη.

    Οποτε δες που ειναι οι κεραιες και αν μπορεις να εχεις προς τα εκει παραθυρο και να την βαλεις να κοιταει εκει παρε εσωτερικη, αλλιως παιρνεις εξωτερικη τυπου Yagi αλλα αυτες συνηθως καλυπτουν ποιο συγκεκριμενες συχνοτητες οποτε θελει προσοχη. Αν θυμαμαι καλα το 4G ειναι στην 800 και 1800 αλλα το 3G σε αλλη νομιζω στην 2100.
    Γιατι αν δεν τα καλυπτει ολα και πεσει πχ το 4G θα σου κανει αποσυνδεση στο ιντερνετ.

    Νομίζω ότι είναι SMA male και όχι Female δες το λίγο. Μετά την εφαρμογή του τελωνίου πραγματικά έχει χαθεί ο χρόνος παραλαβής τον δεμάτων... Έχει φτάσει και 2+ μήνες. Τη να το κάνω αν γλυτώσω 2-3-5 ευρώ.

    Εμένα είναι 2 γραμμές και μπορεί καπιες στιγμές να πέσει και στο 1. πάντως δεν έχω παράπονο πιάνει.

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής... Το κινητό το έχω στη vodafone που δεν έχει καλό σήμα στο σπίτι η Cosmote έχει λίγο καλητερο απότι είδα και από το σήμα του router . Θα μεταφέρω το κινητό στη cosmote και αν δεν με ικανοποιεί το σήμα θα βάλω εξωτερική κεραία με ενησχυτη σήματος και για το κινητό και για το router... να τα συνδυάσω και τα δύο μαζί...

    Το καλό είναι ότι αν εσένα με εσωτερική κεραία από τη 1 γραμμή σε πήγε φουλ τότε θα πάει και μένα.


    Υ.Γ Για 4g δηλαδή η συχνότητες που πρέπει να κοιτάζω και σε εσωτερική είναι από 800 μέχρι 1800 όχι αποκεί πάνω??

  3. #63
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Στις φωτος που δειχνεις εχει θυληκο το μεσα και το σπειρωμα ειναι αρσενικο, αρα το βυσμα ειναι SMA FEMALE.
    Στην κεραια θες το αντιθετο δλδ θελεις να εχει SMA MALE που σημαινει θυληκο το σπειρωμα αλλα εχει μεσα αρσενικο καρφακι.
    Δες το link εχει και φωτος και τα λεει με τα ονοματα τους.

    Εμενα πηγε τερμα γιατι οι κεραιες ηταν μολις 1,5χλμ μακρια, γιατι εβαλα την κεραια σε παραθυρο που ετυχε να κοιταει ακριβως προς τα εκει! και γιατι η κεραια μου ηταν και 35dbi!
    οποτε δεν ξερω αν σε εσενα θα συμβει το ιδιο!

    Ειχα βαλει προγραμμα και σκαναρα συχνοτητες, στην περιοχη εκει περα επιασα 4G στην 800 και την 1800, πρεπει να το ψαξεις νομιζω παιζουν και σε αλλη μια συχνοτητα 4G πιθανως στην 2600, μου φαινεται η 2100 ειναι 3G αν δεν κανω λαθος.

    Ασχετο : δεν θα επιβληθει το τελος που ελεγαν για τελωνεια και ΕΛΤΑ, το προβλημα ειναι με τον ιο εχουν παραλυσει τα παντα, προς το παρον οχι αγορες ουτε απο εκει ουτε απο αλλες χωρες με τον ιο. Για ευνοητους λογους, μην επεκταθουμε αλλο.

  4. #64
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως το βλεπω ειναι 2 Χ SMA FEMALE οι connectors της συσκευης.
    Να επιβεβαιώσω κι εγώ το παραπάνω, αν και δεν ασχολούμαι πλέον με το σπορ (ευτυχής κάτοχος 100άρας VDSL). Η κεραία πρέπει να έχει 2x SMA male βύσματα. Εδώ είχα γράψει τι κεραία ακριβώς είχα πάρει και τι αποτελέσματα είχα.
    hnesne

  5. #65
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις φωτος που δειχνεις εχει θυληκο το μεσα και το σπειρωμα ειναι αρσενικο, αρα το βυσμα ειναι SMA FEMALE.
    Στην κεραια θες το αντιθετο δλδ θελεις να εχει SMA MALE που σημαινει θυληκο το σπειρωμα αλλα εχει μεσα αρσενικο καρφακι.
    Δες το link εχει και φωτος και τα λεει με τα ονοματα τους.


    Τα λες ανάποδα, το λινκ δείχνει φωτογραφίες που λέει ποιο είναι το σωστό.
    Γενικά το σπείρωμα καθορίζει το αν είναι male ή female. Αν βιδώνει είναι male, αν βιδώνεις σε αυτό είναι female

  6. #66
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashtaroth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λες ανάποδα, το λινκ δείχνει φωτογραφίες που λέει ποιο είναι το σωστό.
    Γενικά το σπείρωμα καθορίζει το αν είναι male ή female. Αν βιδώνει είναι male, αν βιδώνεις σε αυτό είναι female
    Σωστα τα λεω ξαναδες τα...ΔΕΝ καθοριζει το σπειρωμα αλλα το κερατο μεσα αν είναι θυληκο ή αρσενικο.
    Δες ξανα τις φωτος κατω https://www.ariesrc.gr/gr/cables-acc...-rc-drone.html
    εχω απειρα βυσματα wifi και κεραιων σε όλα όπως και στα Ntype με το κερατο μεσα πανε όχι με τα σπειρωματα!!!

    - - - Updated - - -

    Μηπως μπερδευτηκες με τα βυσματα RP-SMA ? αυτά είναι αλλιώτικα!
    ο φιλος εχει SMA όχι RP-SMA! δες και εδώ https://www.everythingrf.com/community/sma-connectors

  7. #67
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  163,9 KB 
ID: 211950


    Tο σπείρωμα καθορίζει το αν είναι male ή female.

    Η διαφορά είναι οτι στο SMA το αρσενικό έχει και βιδωτό σπίρωμα και τσουτσούνι και το θυληκό το ανάποδο.

    Το θέμα είναι οτι υπάρχουν πολλά βύσματα (SMA, TNC, N-Type κτλ) και όταν κατηγοριοποιείς βύσματα σε male ή female το σπίρωμα είναι αυτό που μετράει

  8. #68
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashtaroth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  163,9 KB 
ID: 211950


    Tο σπείρωμα καθορίζει το αν είναι male ή female.
    Διαβασες από πανω ή όχι?
    ΑΛΛΑ βυσματα είναι τα RP!!!!!
    ο φιλος εχει SMA ΟΧΙ RP-SMA!!! οποτε τα λες λαθος απλα….
    ξαναδες τις φωτος και τα links από πανω.

    - - - Updated - - -
    https://www.everythingrf.com/community/sma-connectors
    Στα SMA το κερατο το καθοριζει ενώ στα RP καθορίζεται όπως λες.

    - - - Updated - - -

    Είναι λιγο μπερδεμα οι υποδοχες αυτές είναι η αληθεια….γιατι εχεις το βυσμα και στην κεραια θες το αναποδο.
    Λογικα καπου στο manual θα πρεπει να λεει η συσκευή τι βυσματα εχει.

    Σε κεραιες κινητης δεν εχω δει ποτε NTYPE μονο για wifi.

  9. #69
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Το έχεις πάρει λάθος.
    Η κατηγοροποίηση σε αρσενικό- Θηλυκό έχει να κάνει με το σπείρωμα και ισχύει για όλα τα βύσματα.
    δεν γίνεται το ένα βύσμα να είναι έτσι και το άλλο αλλιώς.

  10. #70
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ok...ενταξει

  11. #71
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Αρσενικά είναι τα βύσματα που βιδώνουν (ασχετα αν είναι SMA ή RP-SMA ή TNC ή αν είναι για WIFI,4G κτλ)
    τα βύσματα δεν τα ονομάζει ο μάστορας της γειτονιάς, αλλά υπάρχουν κανόνες και συμφωνίες

  12. #72
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Για πες μας εσυ που τα ξερεις, τι εχει το μηχανημα που δειχνει ο φιλος και τι πρεπει να εχει η κεραια του...

    - - - Updated - - -

    Για να μην ψάχνεις εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...ία-4G/page4 στο ποστ #60

  13. #73
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    SMA Female έχει το ρούτερ αρα θέλει καλώδιο με SMA Male, όπως τα λες δηλαδή

    εγώ διαφώνησα με το: "Στις φωτος που δειχνεις εχει θυληκο το μεσα και το σπειρωμα ειναι αρσενικο, αρα το βυσμα ειναι SMA FEMALE."

    Καταρχήν δεν υπαρχει σπείρωμα αρσενικό και θηλυκό, αλλά και πάλι το ρουτερ εχει "θηλυκό" σπείρωμα (βιδώνεις πάνω του)

    Μάλλον το μπέρδεμα έγινε με το σπείρωμα.


    όπως και να έχει, όταν ένα βύσμα βιδώνει σε κατι λέγεται αρσενικό ενω οταν σε ένα βύσμα βιδώνεις πάνω του λέγεται θηλυκό. Αυτό είναι κανόνας, αν το δέχεσαι είναι δικό σου θέμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Male.PNG 
Εμφανίσεις:  101 
Μέγεθος:  121,1 KB 
ID: 211959 Αυτό είναι Male

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Female.PNG 
Εμφανίσεις:  101 
Μέγεθος:  101,6 KB 
ID: 211960 Αυτό είναι Female

  14. #74
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αστα να πανε συννενοηση μπουζουκι που λενε…
    Αυτό που τελικα εκανα λαθος είναι η περιγραφή στο σπειρωμα, λογω ότι ασχολουμε με υδραυλικα και μηχανικα πραγματα, τα σπειρωματα τα λεμε όταν είναι εξωτερικο είναι το αρσενικο και όταν είναι από μεσα το λεμε θυληκο.
    Στα βυσματα των κεραιων κινητης - wifi τα λενε αναποδα. Αυτό το πραγμα δεν μπορω να το συνηθισω, τα γραφω αναποδα και νομιζω ότι τα εχω πει σωστα δλδ δεν το καταλαβαίνω κιολας.
    Μετα εδειξες τα RP-SMA με αποτέλεσμα να νομιζω ότι λες ότι εχει εκεινα γιαυτο σου εγραψα τα αλλα πραγματα.
    Τα βυσματα παντως σωστα τα εγραψα.
    Μην μου δειχνεις αλλα όμως και μπερδευτούμε παραπανω, ας μεινουμε στα SMA που εχει το μηχανημα του φιλου.
    Αυτά στο τελος δεν τα ξερω καθολου, εχω δουλεψει με CRC9, Ntype και SMA, RSMA.

    Τελικα τα RP-SMA με τα R-SMA αλλα είναι παλι? confused...

    - - - Updated - - -

    Aυτα στις φωτος σου τα 2 στο τελος πως τα λενε? δεν τα εχω ξαναδει και δεν τα ξερω, τυπο εννοω όχι θυληκο-αρσενικο.

  15. #75
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    RP-TNC είναι, συνήθως η Cisco τα χρησιμοποιεί

    Το RP σημαίνει reverse polarity, οπότε το RSMA είναι Reverse SMA άρα το ίδιο με το RP-SMA (νομίζω)

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 227
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 16:02
  2. εξωτερικη κεραια wifi
    Από nikarag στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 10:51
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 03:36
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 20:22
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 16:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας