Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    ενα σημειο που βασιζονται (εκτος της βλακειας) ειναι οτι δεν ειναι ευκολο να αποδειξεις οτι δεν εστειλες μηνυμα επιβεβαιωσης...

  2. #17
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα σημειο που βασιζονται (εκτος της βλακειας) ειναι οτι δεν ειναι ευκολο να αποδειξεις οτι δεν εστειλες μηνυμα επιβεβαιωσης...
    νομιζω οτι κανεις λαθος....αν στειλεις μηνυμα καπου υπαρχει η αποδειξη στην συσκευη σου

    π.χ αν κρινω απο το δικο μου smartphone motorola moto g (2ης γενιας) εχω το μηνυμα τους (με τον κωδικο επιβεβαιωσης) αλλα και της μητερας μου ενα smartphone lg bello ii (x150) καθως εκανε την βλακεια η μητερα μου να βαλει τον δικο μου αριθμο στην ιστοσελιδα που πατησε...

    αλλα στα απεσταλμενα μηνυματα δεν υπαρχει κανενα μηνυμα δικο μου προς αυτους

    ουτε μπηκα φυσικα στην ιστοσελιδα τους

    αρα αν παρουν χρηματα απλα την πατησαν καθως θα φανε καταγγελια στις αρμοδιες αρχες και θα κινηθω νομικα.

  3. #18
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω οτι κανεις λαθος....αν στειλεις μηνυμα καπου υπαρχει η αποδειξη στην συσκευη σου

    π.χ αν κρινω απο το δικο μου smartphone motorola moto g (2ης γενιας) εχω το μηνυμα τους (με τον κωδικο επιβεβαιωσης) αλλα και της μητερας μου ενα smartphone lg bello ii (x150) καθως εκανε την βλακεια η μητερα μου να βαλει τον δικο μου αριθμο στην ιστοσελιδα που πατησε...

    αλλα στα απεσταλμενα μηνυματα δεν υπαρχει κανενα μηνυμα δικο μου προς αυτους

    ουτε μπηκα φυσικα στην ιστοσελιδα τους

    αρα αν παρουν χρηματα απλα την πατησαν καθως θα φανε καταγγελια στις αρμοδιες αρχες και θα κινηθω νομικα.
    Η αποδειξη στη συσκευη σου (ειδικα αν ειναι smartphone) δεν στεκει νομικα διοτι ο δικος τους δικηγορος θα υποστηριξει οτι μαγειρεψες τα δεδομενα.

    Γενικως η οποιαδηποτε ψηφιακη πληροφορια στεκει νομικα μονο εαν εχει υπογραφει ψηφιακα απο καποιον ανεξαρτητο και αξιοπιστο παρατηρητη.

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αποδειξη στη συσκευη σου (ειδικα αν ειναι smartphone) δεν στεκει νομικα διοτι ο δικος τους δικηγορος θα υποστηριξει οτι μαγειρεψες τα δεδομενα.

    Γενικως η οποιαδηποτε ψηφιακη πληροφορια στεκει νομικα μονο εαν εχει υπογραφει ψηφιακα απο καποιον ανεξαρτητο και αξιοπιστο παρατηρητη.
    εισαι σιγουρος....γιατι η vodafone σε προσφατη καταγγελια που εγινε στην ΑΠΠΔΧ δεχτηκαν screenshot κλησεων απο το κινητο μου ως αποδειξη παρενοχλησης απο συνεργατη τους για μη επιθυμητη επικοινωνια για την οποια εφαγε προστιμο απο την ΑΠΠΔΧ η vodafone (δεν γνωριζω τι επαθε ο συνεργατης τους)

  5. #20
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι σιγουρος....γιατι η vodafone σε προσφατη καταγγελια που εγινε στην ΑΠΠΔΧ δεχτηκαν screenshot κλησεων απο το κινητο μου ως αποδειξη παρενοχλησης απο συνεργατη τους για μη επιθυμητη επικοινωνια για την οποια εφαγε προστιμο απο την ΑΠΠΔΧ η vodafone (δεν γνωριζω τι επαθε ο συνεργατης τους)
    Το δεχτηκαν για δικους τους λογους. Αν ομως αποφασιζαν να σε πανε στο δικαστηριο, ο δικηγορος τους μπορει να ελεγε οτι την εφτιαξες με photoshop.

  6. #21
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεχτηκαν για δικους τους λογους. Αν ομως αποφασιζαν να σε πανε στο δικαστηριο, ο δικηγορος τους μπορει να ελεγε οτι την εφτιαξες με photoshop.
    προσεξε το screenshot το δεχτηκε ως αποδειξη και η vodafone (με εκαναν να παω σε καταστημα τους στην περιοχη μου και να το στειλει η υπευθυνη του καταστηματος στην εταιρεια) βεβαια μετα ζητησαν συγνωμη αλλα και η ΑΠΠΔΧ.

  7. #22
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσεξε το screenshot το δεχτηκε ως αποδειξη και η vodafone (με εκαναν να παω σε καταστημα τους στην περιοχη μου και να το στειλει η υπευθυνη του καταστηματος στην εταιρεια) βεβαια μετα ζητησαν συγνωμη αλλα και η ΑΠΠΔΧ.
    Σου είπα, το δέχτηκαν επειδή δεν ήθελαν να ασχοληθούν. Αν σε πήγαινε δικαστικά θα υποστήριζε ότι μπορούσες να το μαγειρέψεις.

  8. #23
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπα, το δέχτηκαν επειδή δεν ήθελαν να ασχοληθούν. Αν σε πήγαινε δικαστικά θα υποστήριζε ότι μπορούσες να το μαγειρέψεις.
    θα μπορουσαν ομως να υποστηριξουν αυτη την αποψη

    καθως για το "μαγειρεμα" αυτοι θα επρεπε να βρουν αποδειξεις οτι ειναι ψευτικο οχι εγω.

    ασε που ακομα το κραταω γιατι μπορει να κινηθουμε ολοι οι συνδρομητες που καναμε την καταγγελια στην ΑΠΠΔΧ νομικα καθως παρα τα προστιμα συνεχιζουν τις ενοχλησεις οι "καλοι" παροχοι που με τις ευλογιες τους παιζουν ολοι αυτοι οι "απατεωνες" με τα SMS κτλ.

  9. #24
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    καθως για το "μαγειρεμα" αυτοι θα επρεπε να βρουν αποδειξεις οτι ειναι ψευτικο οχι εγω.
    Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Η απόδειξη ορισμένες φορές είναι αν κάτι είναι αληθινό, όχι αν είναι ψεύτικο.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    καθως για το "μαγειρεμα" αυτοι θα επρεπε να βρουν αποδειξεις οτι ειναι ψευτικο οχι εγω.
    Οχι απαραιτητα
    Εσυ τους κατηγορεις αρα αν θες να καταδικαστουν εσυ πρεπει να παρουσιασεις αδιαμφισβητητα στοιχεια
    Αν ο δικηγορος τους πεισει το δικαστηριο οτι υπαρχει η πιθανοτητα/δυνατοτητα να παραποιησες τα στοιχεια(στην συγκεκριμενη περιπτωση ευκολο γιατι πραγματι θα μπορουσες να τα παραποιησεις) ο κατηγορουμενος αθωωνεται
    Ειναι η ετυμηγορια ''αθωος λογω αμφιβολιων''

  11. #26
    Εγγραφή
    04-09-2016
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αν ολοι οι θιγομενοι πολιτες προσεφευγαν στις αρμοδιες αρχες, τα πραγματα δεν θα ηταν τοσο ανεξελεγκτα

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lawtech2016 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ολοι οι θιγομενοι πολιτες προσεφευγαν στις αρμοδιες αρχες, τα πραγματα δεν θα ηταν τοσο ανεξελεγκτα
    Ωραία, δεν διαφωνώ (πολύ, γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που οι πολίτες θα κάνουν κατάχρηση στις καταγγελίες) που να πάνε οι πολίτες;
    Κάποιο τηλέφωνο που να απαντάει; κάποιο email;

  13. #28
    Εγγραφή
    04-09-2016
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσεξε το screenshot το δεχτηκε ως αποδειξη και η vodafone (με εκαναν να παω σε καταστημα τους στην περιοχη μου και να το στειλει η υπευθυνη του καταστηματος στην εταιρεια) βεβαια μετα ζητησαν συγνωμη αλλα και η ΑΠΠΔΧ.
    Ποσες φορες σε ενοχλησαν απο τη VODAFONE με διαφημιστικες κλησεις, πολλες;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, δεν διαφωνώ (πολύ, γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που οι πολίτες θα κάνουν κατάχρηση στις καταγγελίες) που να πάνε οι πολίτες;
    Κάποιο τηλέφωνο που να απαντάει; κάποιο email;
    Για ζητηματα παραβιασης προσωπικων δεδομενων και ανεπιθυμητες διαφημιστικες κλησεις αρμοδια ειναι η ΑΠΔΠΧ (www.dpa.gr).
    Για ζητηματα καταναλωτη αρμοδια η γενιμη γραμματεια καταναλωτη (www.efpolis.gr).
    Για περιπτωσεις εξαπατησης και τελεσης ποινικων αδικηματων, η διευθυνση διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος.
    Εξαρταται...
    Παντως ο νομος δινει πολλες δυνατοτητες.

  14. #29
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lawtech2016 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσες φορες σε ενοχλησαν απο τη VODAFONE με διαφημιστικες κλησεις, πολλες;
    αν δεις το σχετικο θεμα που λεμε για το μητρωο

    θα δεις ηταν αρκετες οι ενοχλησεις απο vodafone και συγκεκριμενα απο συνεργατη τους...

    βεβαια να πω την αληθεια η ΑΠΠΔΧ δεν εκανε αυτο που επρεπε για περιπου 50 καταγγελιες που δεχτηκε για ολους τους παροχους

    εριξε προστιμα

    24.000 ευρω στην FORTHNET
    28.000 ευρω στην WIND
    συσταση ανευ προστιμου στην CYTA
    12.000 ευρω στην VODAFONE

    τα προστιμα που εριξε προσωπικα τα θεωρω γελοια καθως βαση της κερδοφοριας που εχουν οι επιχειρησεις αυτες σε μια μερα το εβγαλαν αρα για ποιο λογο να σεβαστουν τις αποφασεις συνεχιζουν να παραβιαζουν την νομοθεσια....

    οι ενοχλησεις συνεχιζονται βεβαια ετσι αρκετοι απο αυτους που συμμετειχαν στην καταγγελια προς την ΑΠΠΔΧ για παραβαση του νομου σχετικα με την ΜΗ ΖΗΤΗΘΕΙΣΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ του μητρωου αρθρων 11 και 13 του σχετικου νομου
    σκεφτονται προσφυγη στα δικαστηρια

    βεβαια για μενα ουτε αυτο ειναι λυση καθως θα πληρωσεις για αυτη την κινηση και αυτο που θα σου δωσει το δικαστηριο ειναι περιπου 10-15.000 ευρω αποζημιωση

    κανεις δεν σου δινει εγγυηση οτι οι εταιρειες δεν θα το ξανα κανουν γιατι αλλωστε να μην το ξανα κανουν αφου τα κερδη τους ειναι πολλα...αν υπηρχε ομως η αφαιρεση αδειας λειτουργιας θα σου ελεγα εγω μετα αν σεβοντουσαν τον νομο.

  15. #30
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι που εχουν τετοιες υπηρεσιες δεν ειναι ηλιθιοι, εχουν δικηγορους και ξερουν πως να πρφυλαχτουν με κρυμμενα license agreement, υποσημειωσεις στις σελιδες κλπ.

    Δεν χρειαζεται να κανουν απατη, γιατι παντα υπαρχουν βλακες να πεσουν στα διχτυα τους. Αν τωρα οντως εγινε αυτο που λεει ο φιλος τοτε ειναι απατη, αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας. Ο κανονας ειναι να εκμεταλλευονται την βλακεια των αμορφωτων με νομικα καλυμμενες, αλλα ανηθικες πραξεις.

    Απο εκει και υστερα καλο θα ηταν να προσεχεις λιγο το πως μιλας.
    Από την απάντησή σου μπορεί εύκολα να καταλάβει κάποιος ότι από τα τρία που ανέφερα παραπάνω ισχύει το δεύτερο, αφού ούτε και αυτό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pakitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι έγινε και με εμένα. Ενώ εργαζόμουν, κοιτάζω το κινητό και βλέπω απανωτά 3 μηνύματα. Το 1 να βάλω κωδικό, το άλλο ότι τον έβαλα σωστά και το 3ο κάτι μπούρδες. Χρεώθηκα πόσα 2ευρα αλλά επειδή γνωρίζω την κατάσταση κινήθηκα αμέσως σε κατάστημα της βόντα που είχα τότε λογαριασμό και μου πιστώθηκαν.
    είδες, που είναι ένα σχόλιο πριν την απάντησή σου σε εμένα, οπότε ...................
    Και επίσης ούτε και αυτό "θα δεις"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετά παλιότερα, σε smart home+συναγερμό που είχα σχεδιάσει με ενσωματωμένο κινητό (gsm modem), αυτός δεχόταν εντολές από συγκεκριμένα τηλέφωνα, αλλά για την περίπτωση απώλειας/κλοπής συσκευής, είχε μια απλή ενημέρωση αν δεχόταν 3 επανειλημμένες φορές μήνυμα από άγνωστο αριθμό (θεωρώντας ότι για να επιμένεις κάποιο λόγο θα έχεις και σου έστελνε ένα πληροφοριακό μήνυμα προτροπής).
    Από την cosmote είδα ότι μου άδειασαν την κάρτα μέσα σε 5 λεπτά. Κοιτάω το log και βλέπω κάτι βλακείες για το πως λέγαν τη γυναίκα του Οδυσσέα, ποιά η πρωτεύουσα της Γαλλίας κλπ. Ψάχνω στο internet τους όρους της απατεωνοεταιρίας και βλέπω ότι θέλουν αποστολή ΚΕΝΟΥ sms. Φυσικά κανένα κενό μήνυμα δεν έφυγε ποτέ από το gsm modem.
    Τότε από την cosmote μου είχαν πει ότι θα ελέγξουν την καταγραφή των sms τους και θα με ενημερώσουν. Σε δυο ώρες μου έστειλαν μήνυμα και πίστωσαν το λογαριασμό. Φυσικά μετά banαρα όλους τους 5ψηφιους αριθμούς.
    Μετά τους έστειλα μια λίστα με κινητά που είχαν επηρεαστεί και τα πίστωσαν ομοίως.
    που είναι ένα σχόλιο μετά από το παρόν μύνημά μου.

    Οσο για αυτό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο εκει και υστερα καλο θα ηταν να προσεχεις λιγο το πως μιλας.
    και προκειμένου αν θέλεις να μην λαμβάνεις τέτοιες (ηπιότατες) αντιδράσεις, από άλλους θα μπορούσαν να ήταν πολύ πιο οξείς, τότε καλά θα κάνεις εσύ να προσέχεις πως εκφράζεσαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος terko : 01-10-16 στις 10:13. Αιτία: Προσθήκη νέου κειμένου
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:00
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-16, 00:32
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:27
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 19:07
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 19:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας