Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημερώνει τους πολίτες για προσπάθεια οικονομικής εξαπάτησής, μέσω απατηλών-παραπλανητικών διαφημιστικών μηνυμάτων

    Μέσω υποτιθέμενων διαγωνισμών σε ιστοσελίδες οι δράστες αποσπούν με απατηλό τρόπο τους τηλεφωνικούς αριθμούς των ενδιαφερόμενων χρηστών, με αποτέλεσμα την υπέρογκη χρέωση τους σε εβδομαδιαία βάση

    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, στο πλαίσιο της προληπτικής της δράσης, ενημερώνει τους πολίτες για την πρόληψη και αποφυγή εξαπάτησής τους από τις συνεχώς μεταλλασσόμενες μορφές εξαπάτησης , μέσω του διαδικτύου.

    Συγκεκριμένα, το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει γίνει μεγάλος αριθμός καταγγελιών από πολίτες σχετικά με δραστηριότητα που εξελίσσεται στο διαδίκτυο και παρουσιάζεται ως «έρευνα αγοράς», με εμφανιζόμενη σε αυτήν το λογότυπο αλυσίδας καταστημάτων – σουπερμάρκετ.

    Συμμετέχοντας στην έρευνα ο ανυποψίαστος χρήστης, αφού προωθηθεί σε συγκεκριμένη ιστοσελίδα όπου πραγματοποιείται η έρευνα, στη συνέχεια καλείται να απαντήσει σε δυο ερωτήσεις με το πρόσχημα να αποκτήσει μια δωροεπιταγή αξίας τριακοσίων (300,00) ευρώ της αλυσίδας καταστημάτων – σουπερμάρκετ, που φέρεται ψευδεπίγραφα ότι διοργανώνει το διαγωνισμό. Επιπλέον ο χρήστης καλείται και να κοινοποιήσει την έρευνα σε γνωστή ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης.

    Ακολούθως για να αποκτήσει την υποτιθέμενη δωροεπιταγή, καλείται να εγγραφεί σε συνδρομητική υπηρεσία υψηλής χρέωσης, καταχωρώντας σε ειδική φόρμα το κινητό του τηλέφωνο, με αποτέλεσμα την υπέρογκη χρέωση του τηλεφωνικού αριθμού σε εβδομαδιαία βάση.

    Επισημαίνεται ότι τα διαφημιστικά αυτά μηνύματα χρήζουν μεγάλης προσοχής, καθώς χρησιμοποιούν λογότυπα και στοιχεία γνωστών εταιριών και παρουσιάζονται ως εξαιρετικά αληθοφανή, ενώ η κοινοποίηση τους μέσω δημοφιλών ιστοσελίδων κοινωνικής δικτύωσης καθιστά την εξάπλωσή τους ιδιαίτερα γρήγορη.

    Με αφορμή αυτό το περιστατικό, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, παρακαλεί τους πολίτες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στην περίπτωση που διαπιστώσουν την ύπαρξη τέτοιου είδους διαφημιστικών μηνυμάτων στο διαδίκτυο, για την αποφυγή πιθανής οικονομικής εξαπάτησης τους.

    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος επισημαίνει ότι αυτά τα μηνύματα έχουν ως στόχο να πείσουν, με απατηλό τρόπο [«ψάρεμα»], τους ανυποψίαστους χρήστες του διαδικτύου να αποστείλουν προσωπικά τους δεδομένα (όπως τηλεφωνικούς αριθμούς), τα οποία αξιοποιούν οι δράστες για να τους ζημιώσουν οικονομικά.

    Επιπλέον συστήνει και προτρέπει τους χρήστες του διαδικτύου ότι:

    • δεν πρέπει να ανταποκρίνονται σε τέτοιου είδους ηλεκτρονικά μηνύματα και να συμμετέχουν σε αντίστοιχους διαγωνισμούς, μέσω των οποίων μπορεί να ζητούνται ακόμη και προσωπικά τους δεδομένα,
    • να μην αποστέλλουν σε υποτιθέμενες διαδικτυακές έρευνες προσωπικά τους στοιχεία και οικονοµικά δεδοµένα,
    • η συμμετοχή σε διαγωνισμούς εταιρειών με δώρα προϋποθέτει την αποδοχή των «όρων συμμετοχής», οι οποίοι πρέπει να έχουν κατατεθεί σε συμβολαιογράφο και
    • η χρήση Υπηρεσιών Πολυμεσικής Πληροφόρησης (Υ.Π.Π.) ( http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...S/Faq_YPP.html ) συνεπάγεται ιδιαίτερα αυξημένο κόστος κλήσεων και μηνυμάτων SMS (χρέωση είτε ανά κλήση, είτε ανά λεπτό, είτε ανά εισερχόμενο / εξερχόμενο μήνυμα).


    Υπενθυμίζεται ότι οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:

    • Τηλεφωνικά στον αριθμό: 111 88
    • Μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) στο: ccu@cybercrimeunit.gov.gr
    • Μέσω της εφαρμογής (application) για έξυπνα τηλέφωνα (smartphones), με λειτουργικό σύστημα iOS-android:CYBERKID.
    • Μέσω Twitter « Γραμμή SOS Cyber Alert»: @ cyberalertGR


    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7590
    Δυστυχώς συμβαίνει εδώ και χρόνια. Από φίλους, που την πάτησαν ξέρω ότι συμβαίνει το εξής σενάριο. Ζητάει η σελίδα - απάτη τηλεφωνικό αριθμό κινητού χρήστη και όταν το "θύμα" τόν πληκτρολογήσει, έρχεται sms με κωδικό ενεργοποίησης, που το "θύμα" από τη στιγμή, που τον καταχωρεί στη σελίδα ξεκινάνε οι τσουχτερές χρεώσεις. Έτυχε να χρεωθώ και εγώ γύρω στα 8 ευρώ χωρίς ΠΟΤΕ να συμπληρώσω τον αριθμό μου στην φόρμα, που ζητάει αριθμό ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΧΡΕΩΣΗ. Χρεώθηκα όμως και το κατάλαβα με sms, που έλαβα και βρήκα την εταιρία, που προέρχεται και κάλεσα στη γραμμή παραπόνων αναφέροντας ότι θα κινηθώ νομικά και σκοπεύω να χαλάσω εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ, προκειμένου να διεκδικήσω τα 8 ευρώ και να κάνω ό, τι μπορώ για να τους κλείσω. Μετά από 2 μέρες, με κάλεσαν και μού έδωσαν κωδικό ανανέωσης 10ευρης κάρτας για το δίκτυό μου και τέλειωσε εκεί. Ακόμα και κάποιος άλλος να ήθελε να με χρεώσει, το περίεργο είναι ότι δεν έλαβα ποτέ το πρώτο sms με τον κωδικό "ενεργοποίησης" ώστε να καταχωρηθεί στην υπηρεσία ο αριθμός κινητού μου για την περίπτωση, που έκανε κάποιος cracker sms sniffing και τόν καταχώρησε αντί εμού. Μεγάλη προσοχή στους δήθεν διαγωνισμούς και οι χρήστες safari, firefox, chrome τοποθετήστε το πρόσθετο "adblock plus" για να αποφεύγετε τις απατηλές, αυτές, σελίδες, που εδώ και χρόνια, κατακλύζουν το διαδίκτυο!
    Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    εμενα σε μια ιστοσελιδα μου βγηκε ένας διαγωνισμος από δηθεν τον οτε ειχε και την λεξη οτε στην διευθυνση απαντησα στις ερωτήσεις αλλα όταν μου βγηκε το παραθυρο για να δωσω το κινητο μου αμεσως το εκλεισα.ειναι πολύ εφευρετικοι στο να εξαπατουν κοσμο.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Ο "κόσμος" χρειάζεται εκπαίδευση και οι γνωστές-άγνωστες "Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (Υ.Π.Π.)" αυτεπάγγελτη δίωξη. Δεν αρκούν κάθε φορά τα ευχολόγια και οι τυποποιημένες προειδοποιήσεις.

    Κάθε τρεις και λίγο το ίδιο πράγμα.
    Από τη στιγμή που διαπράττεται απάτη τι καθόμαστε και το συζητάμε? Να πάνε να τους πιάσουν όπως πηγαίνουν όταν αφορά "φωτογραφίες παιδικής πορνογραφίας", "διαμοιρασμό δορυφορικού σήματος" και "καταγγελίες της ΑΕΠΙ".
    Μόνο τότε έχουν αντανακλαστικά?
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  5. #5
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο "κόσμος" χρειάζεται εκπαίδευση και οι γνωστές-άγνωστες "Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (Υ.Π.Π.)" αυτεπάγγελτη δίωξη. Δεν αρκούν κάθε φορά τα ευχολόγια και οι τυποποιημένες προειδοποιήσεις.

    Κάθε τρεις και λίγο το ίδιο πράγμα.
    Από τη στιγμή που διαπράττεται απάτη τι καθόμαστε και το συζητάμε? Να πάνε να τους πιάσουν όπως πηγαίνουν όταν αφορά "φωτογραφίες παιδικής πορνογραφίας", "διαμοιρασμό δορυφορικού σήματος" και "καταγγελίες της ΑΕΠΙ".
    Μόνο τότε έχουν αντανακλαστικά?
    Η εκπαιδευση υπαρχει. Απλα ο κοσμος δεν ενδιαφερεται.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    εδώ ειχε διευθυνση του οτε απορω και γω πως την πατησα αλλα ευτυχως το καταλαβα.επισης να θυμισω τα νιγηριανα καθαρματα με τους λογαριασμούς στην τραπεζα της αγγλιας που δεν τους ειχε κανεις.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δυστυχως οι απατεωνες ειναι εξυπνοι ετσι μπορουν να ξεγελασουν πολυ κοσμο

    εγω για αυτο δεν αφηνω ποτε στο καρτοκινητο παραπανω απο 1 ευρω σε χρηματα υπολοιπο

    για το συγκεκριμενο την πατησε η μητερα μου (72 χρονων) και εστειλε SMS με το δικο μου νουμερο (WIND F2G) καθως δεν θυμαται το δικο της (COSMOTE COSMOKARTA) αλλα επειδη ειδα το 5ψηφιο νουμερο και δεν απανταω το διεγραψα οπως ειναι αν με χρεωσαν απλα θα τους παρω τηλεφωνο να μου δωσουν τα χρηματα αλλιως οπως ειπε ο φιλος θα τους κλεισω το μαγαζι

  8. #8
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο "κόσμος" χρειάζεται εκπαίδευση και οι γνωστές-άγνωστες "Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (Υ.Π.Π.)" αυτεπάγγελτη δίωξη. Δεν αρκούν κάθε φορά τα ευχολόγια και οι τυποποιημένες προειδοποιήσεις.

    Κάθε τρεις και λίγο το ίδιο πράγμα.
    Από τη στιγμή που διαπράττεται απάτη τι καθόμαστε και το συζητάμε? Να πάνε να τους πιάσουν όπως πηγαίνουν όταν αφορά "φωτογραφίες παιδικής πορνογραφίας", "διαμοιρασμό δορυφορικού σήματος" και "καταγγελίες της ΑΕΠΙ".
    Μόνο τότε έχουν αντανακλαστικά?
    Πολύ σωστός αφού είναι απάτη, γιατί δεν τους πιάνουν-κλείνουν, και απλά προειδοποιούν τον κόσμο?
    Και ποιος απλός χρήστης του internet διαβάζει τις ανακοινώσεις της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για να προστατευθεί?

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστός αφού είναι απάτη, γιατί δεν τους πιάνουν-κλείνουν, και απλά προειδοποιούν τον κόσμο?
    Και ποιος απλός χρήστης του internet διαβάζει τις ανακοινώσεις της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για να προστατευθεί?
    καλημερα, και εμεις τα βλεπουμε στο forum, ποιος μπαινει στο site της αστυνομιας για ενημερωση?
    στις ειδησεις τα λενε? ή μονο τα ιδια και τα ιδια ξερουν να λενε στην τηλεοραση?


    Προσωπικα παντως πουθενα δεν δινω κινητο οτι δω τα κλεινω και δεν πιστευω διαγωνισμους και κερδισα κτλ. οταν ειναι να δινουμε στοιχεια μας.
    Στο email μου να δειτε τι γινεται, κερδισα λεει 5.000.000.000 δολαρια και να δωσω νουμερο καρτας, ατμ κτλ να τα βαλουν στον λογαριασμο μου.
    Τοσες φορες που εχει γινει αυτο επρεπε να ειμαι Σειχης στο Καταρ.....

  10. #10
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστός αφού είναι απάτη, γιατί δεν τους πιάνουν-κλείνουν, και απλά προειδοποιούν τον κόσμο?
    Και ποιος απλός χρήστης του internet διαβάζει τις ανακοινώσεις της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για να προστατευθεί?
    Διοτι απλα δεν προκειται για απατη. Ο χρηστης με τη δικη του συναινεση χρεωνεται.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διοτι απλα δεν προκειται για απατη. Ο χρηστης με τη δικη του συναινεση χρεωνεται.
    Αυτό :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimavagianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ................... "''Έτυχε να χρεωθώ και εγώ γύρω στα 8 ευρώ χωρίς ΠΟΤΕ να συμπληρώσω τον αριθμό μου στην φόρμα, που ζητάει αριθμό ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΧΡΕΩΣΗ. Χρεώθηκα όμως και το κατάλαβα με sms, που έλαβα και βρήκα την εταιρία, που προέρχεται και κάλεσα στη γραμμή παραπόνων αναφέροντας ότι θα κινηθώ νομικά και σκοπεύω να χαλάσω εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ, προκειμένου να διεκδικήσω τα 8 ευρώ και να κάνω ό, τι μπορώ για να τους κλείσω. Μετά από 2 μέρες, με κάλεσαν και μού έδωσαν κωδικό ανανέωσης 10ευρης κάρτας για το δίκτυό μου και τέλειωσε εκεί. Ακόμα και κάποιος άλλος να ήθελε να με χρεώσει, το περίεργο είναι ότι δεν έλαβα ποτέ το πρώτο sms με τον κωδικό "ενεργοποίησης" ώστε να καταχωρηθεί στην υπηρεσία ο αριθμός κινητού μου για την περίπτωση, που έκανε κάποιος cracker sms sniffing και τόν καταχώρησε αντί εμού"''''...............................

    που το διαβάζουμε να συμβαίνει επανειλημμένα πως το θεωρείς εσύ, αγαθοεργία;;;;;;; ή μήπως έχεις επιλεκτική όραση;;;;;; ή μήπως είσαι και εσύ ένας από αυτούς τους απατεώνες;;;;;
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  12. #12
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimavagianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς συμβαίνει εδώ και χρόνια. Από φίλους, που την πάτησαν ξέρω ότι συμβαίνει το εξής σενάριο. Ζητάει η σελίδα - απάτη τηλεφωνικό αριθμό κινητού χρήστη και όταν το "θύμα" τόν πληκτρολογήσει, έρχεται sms με κωδικό ενεργοποίησης, που το "θύμα" από τη στιγμή, που τον καταχωρεί στη σελίδα ξεκινάνε οι τσουχτερές χρεώσεις. Έτυχε να χρεωθώ και εγώ γύρω στα 8 ευρώ χωρίς ΠΟΤΕ να συμπληρώσω τον αριθμό μου στην φόρμα, που ζητάει αριθμό ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΧΡΕΩΣΗ. Χρεώθηκα όμως και το κατάλαβα με sms, που έλαβα και βρήκα την εταιρία, που προέρχεται και κάλεσα στη γραμμή παραπόνων αναφέροντας ότι θα κινηθώ νομικά και σκοπεύω να χαλάσω εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ, προκειμένου να διεκδικήσω τα 8 ευρώ και να κάνω ό, τι μπορώ για να τους κλείσω. Μετά από 2 μέρες, με κάλεσαν και μού έδωσαν κωδικό ανανέωσης 10ευρης κάρτας για το δίκτυό μου και τέλειωσε εκεί. Ακόμα και κάποιος άλλος να ήθελε να με χρεώσει, το περίεργο είναι ότι δεν έλαβα ποτέ το πρώτο sms με τον κωδικό "ενεργοποίησης" ώστε να καταχωρηθεί στην υπηρεσία ο αριθμός κινητού μου για την περίπτωση, που έκανε κάποιος cracker sms sniffing και τόν καταχώρησε αντί εμού. Μεγάλη προσοχή στους δήθεν διαγωνισμούς και οι χρήστες safari, firefox, chrome τοποθετήστε το πρόσθετο "adblock plus" για να αποφεύγετε τις απατηλές, αυτές, σελίδες, που εδώ και χρόνια, κατακλύζουν το διαδίκτυο!
    Ακριβώς έτσι έγινε και με εμένα. Ενώ εργαζόμουν, κοιτάζω το κινητό και βλέπω απανωτά 3 μηνύματα. Το 1 να βάλω κωδικό, το άλλο ότι τον έβαλα σωστά και το 3ο κάτι μπούρδες. Χρεώθηκα πόσα 2ευρα αλλά επειδή γνωρίζω την κατάσταση κινήθηκα αμέσως σε κατάστημα της βόντα που είχα τότε λογαριασμό και μου πιστώθηκαν.

  13. #13
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό :




    που το διαβάζουμε να συμβαίνει επανειλημμένα πως το θεωρείς εσύ, αγαθοεργία;;;;;;; ή μήπως έχεις επιλεκτική όραση;;;;;; ή μήπως είσαι και εσύ ένας από αυτούς τους απατεώνες;;;;;
    Αυτοι που εχουν τετοιες υπηρεσιες δεν ειναι ηλιθιοι, εχουν δικηγορους και ξερουν πως να πρφυλαχτουν με κρυμμενα license agreement, υποσημειωσεις στις σελιδες κλπ.

    Δεν χρειαζεται να κανουν απατη, γιατι παντα υπαρχουν βλακες να πεσουν στα διχτυα τους. Αν τωρα οντως εγινε αυτο που λεει ο φιλος τοτε ειναι απατη, αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας. Ο κανονας ειναι να εκμεταλλευονται την βλακεια των αμορφωτων με νομικα καλυμμενες, αλλα ανηθικες πραξεις.

    Απο εκει και υστερα καλο θα ηταν να προσεχεις λιγο το πως μιλας.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο email μου να δειτε τι γινεται, κερδισα λεει 5.000.000.000 δολαρια και να δωσω νουμερο καρτας, ατμ κτλ να τα βαλουν στον λογαριασμο μου.
    Τοσες φορες που εχει γινει αυτο επρεπε να ειμαι Σειχης στο Καταρ.....
    Εγώ τα έδωσα και μου κατέθεσαν τα χρήματα μετά από 3 μέρες. Περιμένω να περάσει το 15θήμερο για να μηδενιστεί το όριο ανάληψης να τα βγάλω.

    Διοτι απλα δεν προκειται για απατη. Ο χρηστης με τη δικη του συναινεση χρεωνεται.
    Με την δική του συναίνεση, αλλά για διαφορετικό πράγμα (για -και καλά- διαγωνισμό). Και επιπλέον στην αρχική σελίδα χρησιμοποιούν το λογότυπο της εκάστοτε εταιρίας χωρίς λοιπές πληροφορίες για να παραπέμπει ότι η ίδια η εταιρία κάνει το διαγωνισμό.

    Ορισμός
    Απάτη:.ενσυνείδητη παραποίηση της αλήθειας, που στηρίζεται στην εμπιστοσύνη και στην ευπιστία των άλλων και αποβλέπει σε οικονομικά κυρίως οφέλη
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  15. #15
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τα έδωσα και μου κατέθεσαν τα χρήματα μετά από 3 μέρες. Περιμένω να περάσει το 15θήμερο για να μηδενιστεί το όριο ανάληψης να τα βγάλω.


    Με την δική του συναίνεση, αλλά για διαφορετικό πράγμα (για -και καλά- διαγωνισμό). Και επιπλέον στην αρχική σελίδα χρησιμοποιούν το λογότυπο της εκάστοτε εταιρίας χωρίς λοιπές πληροφορίες για να παραπέμπει ότι η ίδια η εταιρία κάνει το διαγωνισμό.

    Ορισμός
    Απάτη:.ενσυνείδητη παραποίηση της αλήθειας, που στηρίζεται στην εμπιστοσύνη και στην ευπιστία των άλλων και αποβλέπει σε οικονομικά κυρίως οφέλη
    Δεν ξερω αν παραποιουν την αληθεια, αλλα για να μην μπορουν να τους πιασουν κατι δεν ειναι ξεκαθαρο.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:00
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-16, 00:32
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:27
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 19:07
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 19:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας