Στο smartphone αν δεν υπάρχουν τα μηνύματα αποστολής και επιβεβαίωσης, δεν αρκεί. Είναι απλό για οποιονδήποτε σχεδόν χρήστη να τα σβήσει. Αρα δεν μπορείς να πείσεις κανέναν ότι δεν ζήτησες εσύ την υπηρεσία εκτός αν έχεις δυνατότητα έκδοσης αναλυτικού λογαριασμού (αναδρομικά) ο οποίος να εμφανίζει όλους τους αποδέκτες των sms (εντός και εκτός παγίων).

@Zer0c00L
Είναι πιο δύσκολο να δώσεις σε άλλον άνθρωπο ένα smart phone με ΨΕΥΤΙΚΑ μηνύματα αποθηκευμένα στο smartphone για να το ελέγξει (π.χ. θα χρειαστεί εναν sim adapter για να περάσει τα στοιχεία στην κάρτα) γι'αυτό δέχτηκαν την ΥΠΑΡΞΗ μηνυμάτων για παρενόχληση.

Αρκετά παλιότερα, σε smart home+συναγερμό που είχα σχεδιάσει με ενσωματωμένο κινητό (gsm modem), αυτός δεχόταν εντολές από συγκεκριμένα τηλέφωνα, αλλά για την περίπτωση απώλειας/κλοπής συσκευής, είχε μια απλή ενημέρωση αν δεχόταν 3 επανειλημμένες φορές μήνυμα από άγνωστο αριθμό (θεωρώντας ότι για να επιμένεις κάποιο λόγο θα έχεις και σου έστελνε ένα πληροφοριακό μήνυμα προτροπής).
Από την cosmote είδα ότι μου άδειασαν την κάρτα μέσα σε 5 λεπτά. Κοιτάω το log και βλέπω κάτι βλακείες για το πως λέγαν τη γυναίκα του Οδυσσέα, ποιά η πρωτεύουσα της Γαλλίας κλπ. Ψάχνω στο internet τους όρους της απατεωνοεταιρίας και βλέπω ότι θέλουν αποστολή ΚΕΝΟΥ sms. Φυσικά κανένα κενό μήνυμα δεν έφυγε ποτέ από το gsm modem.
Τότε από την cosmote μου είχαν πει ότι θα ελέγξουν την καταγραφή των sms τους και θα με ενημερώσουν. Σε δυο ώρες μου έστειλαν μήνυμα και πίστωσαν το λογαριασμό. Φυσικά μετά banαρα όλους τους 5ψηφιους αριθμούς.
Μετά τους έστειλα μια λίστα με κινητά που είχαν επηρεαστεί και τα πίστωσαν ομοίως.