Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Thumbs up
    Επειδή οι υπολογιστικές μου απαιτήσεις ολοένα και ανεβαίνουν, δυστυχώς χωρίς να κατεβαίνουν οι απαιτήσεις μου σε φορητότητα, έπρεπε επειγόντως να βρώ μια λύση που να με καλύπτει σε κάθε κατάσταση on the go.

    Είμαι κάτοχος του laptop της υπογραφής, πάρα πολύ ικανοποιημένος μέχρι τώρα, αλλά ψαχνόμουν για κάτι πιο δυνατό, κυρίως γιατί τρέχουμε τεράστια volumes σε matlab, R και τελευταία Revit. Σκανάροντας την αγορά για κάτι που να στέκεται σε γραφείο για να συνοδεύσει τις 2 οθόνες μου απαλάσσοντας το λαπτοπ από συνεχή λειτουργία, βαρύ φορτίο, να κάνουμε και πιο γρήγορα τη δουλειά μας αλλά και όσο το δυνατόν πιο φορητή μονάδα (να μπορεί να μπεί σε μια χειραποσκευή να ταξιδέψει, σκάναρα την αγορά για τις επιλογές μου.

    Διαπίστωσα ότι... δεν υπάρχει αγορά. Τα mac mini θα ήταν ιδανικά, αλλά μιλάμε για μοντέλα 2014, με Haswell U επεξεργαστές, κοινώς άκυρο... Τα Intel NUC ίσως ακόμα καλύτερα, αλλά τα specs δεν ήταν καλύτερα του λαπτοπ οπότε και πάλι, κανένα νόημα.

    Και ξαφνικά εκεί που ήμουν έτοιμος να πω πως δε γλιτώνω τον πύργο, πράγμα που ήθελα να αποφύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, έπεσα στη λύση της Intel που ούτε που είχα ξανακούσει πρότερα.

    Intel Skull Canyon. Εξαιρετικά specs, εξαιρετική επεκτασιμότητα και να μη δείχνει να του λείπει τίποτα. Ήμουν διστακτικός γιατί δε βρήκα πολύ σοβαρό, όχι αμερικανιά-γενικότητα, review πλην μιας σελίδας που εμπιστέυομαι τυφλά και έκανα το σάλτο μορτάλε.

    Το συνδύασα με Crucial Ballistix LT ddr4 2400 32GB (οι οποίες παίζουν κανονικότατα στα στοκ ρολόγια τους) και έναν ταπεινό ADATA M.2 SSD 240GB (δουλεύουμε cloud). Ως μέλος του Amazon Prime, σε λιγότερο από 24 ώρες από την παραγγελία, τα είχα στην πόρτα μου... Και τι να λέμε, το μηχάνημα χωράει στην παλάμη μου. ΕΠΟΣ, δε μπορούσα να ζητήσω κάτι καλύτερο (μόνο ίσως να μην ήταν πλαστικό αλλά αυτό μάλλον θα σήμαινε και αυξημένο βάρος και άλλη θερμική συμπεριφορά).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  canyon2_zpsn9tgdq9h.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  108,1 KB 
ID: 175108
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  canyon1_zpsb2uwcusx.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  82,1 KB 
ID: 175109

    Έβαλα μνήμες και M.2 σε 5 λεπτά (η Intel σου βάζει στη συσκευασία από το αλενάκι μέχρι VESA mount και άλλο καπάκι). Σημειωτέον πως ενώ σου δίνει και 2ρο καπάκι χωρίς τη νεκροκεφαλή, στο site σου παρέχει και 3d printing templates για να του φτιάξεις ότι θες.

    Σύνδεση σε όλα μου τα περιφερειακά κατευθείαν. Απροβλημάτιστο setup, πέρασμα windows 10 pro από USB stick, run το intel update utility και ένα bios update μετά ήμουν έτοιμος. Το μηχάνημα πετάει, είναι απόλυτα ξεκλείδωτο σε επίπεδο bios σε επεξεργαστή-γραφικά-μνήμες (πείραξα και τα latency από τις μνήμες) και το νιώθω πολύ πιο snappy σε ότι του πέταξα να κάνει και είναι εξαιρετικά ήσυχο ειδικά αν το κάνεις undervoltage από το bios. Ο i7 6770HQ δίνει ρέστα. Το καλύτερο όλων φυσικά, πως παίρνω πλέον το θηρίο μου στην ίδια τσάντα με το λαπτοπ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  canyon3_zpsbxoxzolb.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  150,4 KB 
ID: 175110

    Σκοπός του θρέντ δεν είναι το review, αλλά επειδή μου φαίνεται εξαιρετικά παραμελημένο μηχανάκι, ας ξεκινήσει ένα θρεντ για όποιον θέλει να ασχοληθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 01-10-16 στις 07:13. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ ενδιαφέρον!

    Από θερμοκρασίες σε υψηλό cpu usage πως τα πάει;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον!

    Από θερμοκρασίες σε υψηλό cpu usage πως τα πάει;
    Οπως τα λέει το notebookcheck. Σε Τα 23 βαθμούς, οι θερμοκρασίες πυρήνα σε browsing είναι 47-52 και σε φορτίο 100% που έτρεχε για 40 λεπτά πήγε 80-85 και παρέμενε εκεί. Πολύ καλά νομίζω αν και πολλοί θα τις πουν υψηλές. Αν σκεφτούμε όμως το size factor νομίζω πως η θερμική συμπεριφορά είναι καλή. Η Intel του κάνει switch off στους 105.

    - - - Updated - - -

    Να συμπληρώσω σχετικά με τα specs

    Intel Skull canyon NUC6i7KIK

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Κάνε όμως και ένα mini review. Πχ στο casual gaming πως πάει. Μιλάω για εξομοιωτές κτλ.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε όμως και ένα mini review. Πχ στο casual gaming πως πάει. Μιλάω για εξομοιωτές κτλ.
    Του έτρεξα overwatch σε 1080p στο medium και ήταν σε επίπεδα xbox one (60fps). Στο Eurotruck Simulator 2 δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα settings στο very high, αλλά εκεί fps δε μέτρησα.

    Γενικά δε διαφωνώ ούτε βρίσκω κάποια απόκλιση σε αυτά που λέει το notebookcheck οπότε πάρε το ως βιβλίο. Ίσως είμαι λίγο παραπάνω στο overwatch γιατί οι μνήμες τρέχουν κανονικά στα 2400mhz, και το 2133 only που υπήρχε μέχρι την προτελευταία έκδοση bios, δεν ισχύει πιά. Για casual gaming σίγουρα πρέπει να τα καταφέρνει μια χαρά.

    Σε excel 64bit του office 2016 σε αρχεία των 10mb+ που το λαπτοπ μου ζορίζονταν, εδώ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ένα αρνητικό που βρίσκω είναι ότι δεν έχει ένα πάμθηνο πλαστικό στήριγμα (που έχουν πολλά ethernet switches ή HD media players) για να μπορεί κάποιος να το έχει στηριγμένο όρθιο πάνω στο γραφείο του (με την μικρότερή του έδρα δηλαδή να πατάει κάτω).

    Τότε θα είχε προφανώς πολύ καλύτερη θερμική συμπεριφορά.

    - - - Updated - - -

    Από θόρυβο πώς τα πάει, σε full load με 8 threads;



    ΥΓ: Το βάρος δεν βρήκα πουθενά πόσο είναι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Καλώς τον Wan. Το γράφει στο notebookcheck, 623 gr και άλλα 400 το τροφοδοτικό του.

    Να σου πώ, θα βοηθούσε στο όρθιο, αλλά κυρίως όσον αφορά θέματα επιφάνειας. Η ψύκτρα του κοιτάζει πλάι και πίσω, νομίζω-θέλω να πιστεύω πως θα δούμε after market λύσεις σιγά σιγά. Το καλό είναι πως πολύ εύκολα (4 philips βίδες) έχεις πρόσβαση στον επεξεργαστή και την ψύκτρα για καθάρισμα.

    Σε full load με 8 threads σηκώνει αρκετό θόρυβο, λίγο περισσότερο από ένα ULV σε load. Με το κινητό μέτρησα 39db max ενώ το notebookcheck έδωσε κάτι πάνω από 40 αν θυμάμαι καλά.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Με μια τιμη γύρω στα 450 ευρώ ισως να το σκεφτομουν, αλλα στα 670 fail.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια τιμη γύρω στα 450 ευρώ ισως να το σκεφτομουν, αλλα στα 670 fail.
    Fail είναι οι υπολογισμοί σου.

    Μια χαρά είναι η τιμή του.

    Ας το συγκρίνουμε με ένα αντίστοιχο desktop:

    κουτί καλό (π.χ. midi tower corsair) -> €70
    τροφοδοτικό καλό (π.χ. Seasonic Gold) -> €100
    ι7-6700 box -> €330
    μητρική gigabyte full ATX με Z170 -> €160
    ---------------------------------------------------------
    Σύνολο -> €660

    Δηλαδή ίδια λεφτά.

    Έχεις ανταλλάξει επεκτασιμότητα με φορητότητα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Μονο που το περιτυλιγμα του δεν κανει 70 ευρώ, το τροφοδοτικό του δεν ειναι seasonic και η μητρική του δεν ειναι full atx z170.

    Για 450 ευρώ το συζητάγαμε γιατι και πολλα λέω.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύνολο -> €660

    Δηλαδή ίδια λεφτά.

    Έχεις ανταλλάξει επεκτασιμότητα με φορητότητα.
    Και την επεκτασιμότητα με 4 USB 3 και 3.1, Thunderbolt 3, miniDP + HDMI 2.0, bluetooth 4.2, SDXC reader, optical, ethernet + wifi 802.11ac και άλλη μια M.2 υποδοχή που υποστηρίζει και NVMe δε θα την έλεγα άσχημη.

    lady_in_black, βρές κάτι αντίστοιχο σε i7 skylake με ίδια φορητότητα, επιδόσεις και κατανάλωση και το βλέπουμε και για τα λεφτά. Τελευταία φορά που είδα λαπτοπ με τέτοια specs, νομίζω πως ξέρουμε ποιά ήταν η τιμή. Έχω το Spectre x360 το οποίο το πήρα πέρυσι τέτοια εποχή 900 λίρες που το έβγαλε κράχτη η HP για να χωθεί στην Apple. Το skull το θεωρώ ακόμα καλύτερη αγορά για όποιον θέλει να κουβαλάει μαζί τα μηχανήματα του.

    Τώρα αν είσαι gamer αλλάζει η κουβέντα. Ακόμα κι εκεί όμως μπαίνει εξωτερική κάρτα γραφικών πάνω στη Thunderbolt (το οποίο το θεωρώ υπερβολή και χαζομάρα, αλλάζει ο σκοπός του μηχανήματος).

    Το τροφοδοτικό του πάντως αν πάθει κάτι, μέχρι το Δεκέμβρη του 2019 που έχει εγγύηση το συζητάμε. Έχει 40 watt headroom από το max load και δεν είναι ποτέ ούτε καν χλιαρό.

    Υ.Γ: Προς θεού, δε λέω να πάει κάποιος να πετάξει τους πύργους. Είναι καλό είτε για περιπτώσεις σα τη δική μου, είτε για όποιον παίρνει ένα λαπτοπ με μόνο σκοπό να το παρκάρει στο γραφείο. Θα του βγεί πολύ πιο φθηνά αν στήσει αυτό. Είναι απείρως καλύτερη αγορά από ένα macmini. Σύγκρινε το με την τιμή και τα specs τους. BTW όλα τα NUC έχουν community πίσω που τα υποστηρίζει για hackintosh.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 01-10-16 στις 18:59.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    ενδιαφέρον για κάποιον που θέλει φορητότητα
    αυτό που με χαλάει όμως είναι η έλλειψη M.2 SSD

    μέσα στην τιμή θα μπορούσσαν να είχαν και έναν M.2 SSD της intel έστω !
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  13. #13
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πολύ καλά θα ήταν, αλλά δυστυχώς κανένα NUC δεν πωλείται έτσι.

    (τι ωραία αν το είχα με 2 NVMe σε raid0, αλλά εκεί ξεφεύγει υπερβολικά πολύ το πράγμα).

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θα ήθελα να υπάρχει και σε fanless έκδοση, με κουτί που να έχει (προφανώς) μεγαλύτερο ύψος.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα ήθελα να υπάρχει και σε fanless έκδοση, με κουτί που να έχει (προφανώς) μεγαλύτερο ύψος.
    Fanless και 6770HQ δύσκολο όμως. Θα μπορούσε να είναι υπό συγκεκριμένες χρηστικές όμως προυποθέσεις, αλλιώς θα έπρεπε να πάμε σε άλλο επεξεργαστή, και χωρίς την Iris Pro 580

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Intel Mobile CPU Bazaar (Core 2 Duo T7200 & T7500, i5 3360M, i7 2620M, 3630QM, 3632QM, 3820QM)
    Από windybob73 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-17, 09:22
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:30
  3. Intel SSD 320 Series: H Intel επιβεβαιώνει την ύπαρξη του “8MB Bug”.
    Από Z€r0 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 15:39
  4. Αγορα και πρωτες εντυπωσεις Compute stick INTEL BOXSTCK1A32WFCL
    Από thelos257 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 14:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας