Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έξι μοντέλα κινητών (120 χιλιάδες) της εταιρίας Blu που έχει έδρα τις ΗΠΑ (οι συσκευές είναι Κινεζικής κατασκευής) μάζευαν δεδομένα των χρηστών τους μέσω τρίτης Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  blu.PNG 
Εμφανίσεις:  364 
Μέγεθος:  451,4 KB 
ID: 176672εφαρμογής, συμπεριλαμβανομένων μηνυμάτων κειμένου, call logs και επαφές.

    Η υπαίτια εφαρμογή έχει την ονομασία Wireless Update, αποτελεί core app της συσκευής και οι νεώτερες αναβαθμισμένες εκδόσεις της δεν έχουν το σοβαρό θέμα ασφαλείας. Η Blu είναι η μεγαλύτερη εταιρία πώλησης ξεκλείδωτων κινητών στις ΗΠΑ με τις πωλήσεις της να φτάνουν τις 35 εκατομμύρια συσκευές παγκοσμίως.

    Πηγή : Engadget

    Σύμφωνα με την εταιρία που εντόπισε το backdoor, αυτό μπήκε εσκεμμένα για να δώσει την δυνατότητα σε μια Κινεζική εταιρία να καταγράψει την συμπεριφορά των χρηστών.

    Kryptowire, the security firm that discovered the vulnerability, said the Adups software transmitted the full contents of text messages, contact lists, call logs, location information and other data to a Chinese server. The code comes preinstalled on phones and the surveillance is not disclosed to users, said Tom Karygiannis, a vice president of Kryptowire, which is based in Fairfax, Va. "Even if you wanted to, you wouldn't have known about it," he said.

    Making things all the more troubling was the fact that this was no bug in the code, but instead an intentional effort by Adups to "help a Chinese phone manufacturer monitor user behavior" via device firmware. This information comes from a document Adups provided to executives from BLU, a U.S-based manufacturer of budget Android devices. According to BLU CEO Samuel Ohev-Zion, the company was unaware of the backdoor, but says that BLU moved quickly to correct it and has been assured by Adups that all information taken from Blue customers has been destroyed

    Επιπλέον στοιχεία : Android Central

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα θ' αρχίσει το "πανηγύρι" με τα σχόλια των iPhone-άκηδων, για το πόσο ασφαλές είναι το iOS...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Ενω όλες οι άλλες εταιρειες τα μαζεύουν νόμιμα.. με την συγκατάθεση μας πάντα!!

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Προσωπικά πιστεύω ότι όλες μαζεύουν τα πάντα. Και όχι για "εμπορικούς" μόνο σκοπούς.

    Η google κατασκοπεύει για τους αμερικανούς. Στα πλαίσια του backup και cloud μαζεύει: επαφές (με ονόμα και φωτογραφίες), φωτογραφίες, κωδικούς wifi, κωδικούς από εφαρμογές (δεν ξέρω αν "κρατάει" αντίγραφο autocomplete), τοποθεσίες που πήγαμε, ραντεβούς/ατζέντα, site που επισκευτήκαμε κτλ κτλ.

    H xiaomi που έχω, έχει έναν παρόμοιο παράλληλο σύνεφο που μαζεύει για του κινέζους τα ίδια πράγματα.

    Πέρα από τα "νόμιμα" που είναι και καλά "αντίγραφα ασφαλείας" ή "σύννεφου" (για συγχρονισμό κτλ) έχουν βρεθεί αποδεδειγμένα και συστηματικά βρεθεί άπειρα backdoors με πχ hardcoded κωδικούς για πρόσβαση από τις "εταιρίες" τόσο σε αμερικάνικα όσο και σε κινέζικα προϊόντα (και άλλων χωρών). Δεν πρόκειται για θεωρίες συνωμοσίας. Είναι γνωστά πράγματα βγαίνουν κάθε μέρα στη φόρα. Η Κίνα δεν επιτρέπει αμερικάνικες υπηρεσίες google services να τρέχουν στο έδαφός της (τυχαίο? μάλλον κάτι ξέρουν).

    Οταν κρατικοί hackers από αυτές τι χώρες θελήσουν να κάνουν κάτι (πχ περίπτωση κυβερνοπολέμου για κάποιο λόγο) θα γίνει ο χαμός. Πολλά από τα κινητά (και άλλες συσκευές πχ routers) θα λειτουργήσουν ως bots που εξυπηρετούν σκοπούς (πχ DDoS, data sniffing, blocking κτλ).

    Ο κακός χαμός γίνεται! Αλλα εντάξει! άλλο να μας τα παίρνει η google που είναι δικός μας άνθρωπος άλλο η... η... η... πως την είπαμε την κυρία? blu? ποια είναι η blu να μας παίρνει τα δεδομένα ΜΑΣ!?!
    There is nothing like 127.0.0.1

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    1. Καλά τόσο μεγάλη είναι αυτή η εταιρία και δεν την έχω ακούσει ποτέ;
    2. Κενό ασφάλειας... ναι κατα λάθος γίνονταν όλα αυτα.

  6. #6
    Δεν ξερω , για σας αλλα εγω το κινητο μου δεν το εμπιστευομαι οσο εμπιστευομαι το υπολογιστη μου για παραδειγμα. Ειμαι κατοχος android και εγω, αλλα το κοιταω με καχυποψια.

    Εντωμεταξυ το συγκεκριμενο μοντελο που εχω τωρα , προσπαθουσε να κανει install διαφορες εφαρμογες επιμονα και το αντιικο ενοπιζε ενα malware που επανειλημενα εμφανιζοταν και δεν μπορουσα να το ξεφορτωθω.

    Αφου δοκιμασα διαφορες μεθοδους οπως επανεκκινηση σε εργαστηριακες ρυθμισεις , ανακαλυψα στο νετ οτι μαλλον το συγκεκριμενο malware στη συγκεκριμενη συσκευη ειναι εγγενες , δλδ ερχεται με την συσκευη και πρεπει να γινεις root για να τον αφαιρεσεις.

    Εβαλα ενα firewall και ξεμπερδεψα με αυτο , δεν εχω ασχοληθει εκτεταμενα ... ουτε λεω το μοντελο , γιατι μου φαινεται πολυ "χοντρο" να ισχυει κατι τετοιο και οι γνωσεις μου δεν ειναι εκτεταμενες.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Καλά τόσο μεγάλη είναι αυτή η εταιρία και δεν την έχω ακούσει ποτέ;
    2. Κενό ασφάλειας... ναι κατα λάθος γίνονταν όλα αυτα.
    Επειδή δεν την ξέρουμε στην Ευρώπη, δε σημαίνει ότι δεν την ξέρουν ούτε οι Αμερικανοί... Εγώ την έχω ακούσει πάντως.

    https://www.amazon.com/gp/aw/s/ref=i...-4003769?k=Blu

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ότι πληρώσεις παίρνεις φίλοι μου...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω , για σας αλλα εγω το κινητο μου δεν το εμπιστευομαι οσο εμπιστευομαι το υπολογιστη μου για παραδειγμα. Ειμαι κατοχος android και εγω, αλλα το κοιταω με καχυποψια.

    Εντωμεταξυ το συγκεκριμενο μοντελο που εχω τωρα , προσπαθουσε να κανει install διαφορες εφαρμογες επιμονα και το αντιικο ενοπιζε ενα malware που επανειλημενα εμφανιζοταν και δεν μπορουσα να το ξεφορτωθω.

    Αφου δοκιμασα διαφορες μεθοδους οπως επανεκκινηση σε εργαστηριακες ρυθμισεις , ανακαλυψα στο νετ οτι μαλλον το συγκεκριμενο malware στη συγκεκριμενη συσκευη ειναι εγγενες , δλδ ερχεται με την συσκευη και πρεπει να γινεις root για να τον αφαιρεσεις.

    Εβαλα ενα firewall και ξεμπερδεψα με αυτο , δεν εχω ασχοληθει εκτεταμενα ... ουτε λεω το μοντελο , γιατι μου φαινεται πολυ "χοντρο" να ισχυει κατι τετοιο και οι γνωσεις μου δεν ειναι εκτεταμενες.
    Αυτά τα κάνουν "κινέζικα" τηλέφωνα από κινέζους. Φίλος μου πήρε περίεργο lenovo από κίνα (δεν κυκλοφορούσε Ελλάδα) και έπαθε όλα αυτά που περιγράφεις (πετάγονται διαφημίσεις, έγκαθίστανται apps). Πολλές φορές τα πειραγμένα firmware έρχονται από τους μεσάζοντες που φέρνουν τα τηλέφωνα στο καταναλωτή. Δεν υπήρχε firmware για αυτό το κινητό να το καθαρίσει και απλά το ανέχεται κάνοντας όλα αυτά τα κόλπα που περιγράφεις.

    Έχει συμβεί και σε άλλες εταιρίες πχ στην Xiaomi, ίσως πιο παλιά (από παραγγελίες από συγκεκριμένα sites καθώς εκεί τα "πείραζαν"). Για να αποφύγει αυτά τα καμώματα η xiaomi σήμερα κλειδώνει τον bootloader ώστε οι μεσάζοντες να μην μπορούν (θεωρητικά) να τα πειράξουν. Ο ιδιοκτήτης μετά με μια διαδικασία μπορεί να το ξεκλειδώσει. Βεβαία στην xiaomi έτσι και αλλιώς κυκλοφορούν firmware που θα "καθαρίσεις" εύκολα με το πειραγμένο λογισμικό βάζοντας ένα κανονικό που δεν κάνει τέτοια κόλπα αλλά αυτά δεν τα κάνουν όλοι οι πελάτες. Τώρα με καθαρό φιρμουερ μόνο η google και η xiaomi θα σε κατασκοπεύουν αλλά τουλάχιστον δεν θα σου βάζουν παιχνίδια και λογισμικό και διαφημίσεις που δεν θέλεις.
    There is nothing like 127.0.0.1

  10. #10
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Τουλάχιστον σε google και xiaomi μπορείς να απενεργοποιήσεις τα cloud και backup services. Εγώ αυτό κάνω.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #11
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Σίγα τα αυγά. Είναι «ανοιχτό» το Android και εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση της Google.

    Τί; Όχι; Αγάπη μόνο.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγα τα αυγά. Είναι «ανοιχτό» το Android και εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση της Google.

    Τί; Όχι; Αγάπη μόνο.
    Συνήθως αυτος που σε παρακολουθεί δεν σου το λέει οτι σε παρακολουθεί, σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα δεν μπόρεις να είσαι σίγουρος οτι σε παρακολουθεί ή οχι γιατί δεν έχεις τέτοιου επιπέδου πρόσβαση

    Εχεις φυσικά την διαβεβαίωση τους οτι όλα είναι κρυπτογραφημένα

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Δεν το πιστεύω...
    Σε λίγο θα μου πεις ότι μπορεί και οι aftermarket roms να έχουν κάτι τέτοιο
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #15
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον σε google και xiaomi μπορείς να απενεργοποιήσεις τα cloud και backup services. Εγώ αυτό κάνω.
    Γιατί υπάρχουν μοντέλα που με το ζόρι σε πιέζουν για backup??
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 13:46
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-16, 23:12
  3. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 23:46
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 19:40
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 10:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας