Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 99
  1. #16
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις μπάρες του κινητού
    Που βέβαια δεν αποδεικνύουν σε καμία περίπτωση ότι το σήμα είναι από την κεράια ακριβώς από πάνω, και όχι από μια γειτονική

    Πέρα από την πλάκα, οι κεραίες είναι όντως κατευθυντικές στον κατακόρυφο άξονα, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι το σήμα (ορθότερα, η ένταση του πεδίου) θα είναι μηδενικό από κάτω. Είναι σαφώς πολύ ασθενέστερο στα πέντε μέτρα κάτω απ'ότι στα πέντε μέτρα οριζόντια, αλλά πιθανότατα επαρκές για καλή σύνδεση, λόγω της εγγύτητας. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης είναι προφανές οι κεραίες κινητής έχουν νόημα μόνο επειδή χρησιμοποιούμε κινητά τηλέφωνα οπότε είναι προτιμότερο να υπάρχει σήμα γιατί διαφορετικά τα κινητά εκπέμπουν πολύ περισσότερο και να μας "ψήνουν". Όσο περισσότερες κεραίες, τόσο μικρότερη ένταση θα έχει η κεραία εκπομπής, ενώ αν υπάρχει μόνο μια κεραία για 10 τετράγωνα είναι λογικό η ένταση να είναι πολλαπλάσια. Συνεπώς λιγότερες κεραίες προκαλούν εντονότερο πρόβλημα, μην εθελοτυφλούμε.

  2. #17
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Εγώ μπορώ να κάνω πρόταση σε εταιρεία να βάλει κεραία σε δικιά μου ταράτσα;

  3. #18
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pakitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μπορώ να κάνω πρόταση σε εταιρεία να βάλει κεραία σε δικιά μου ταράτσα;
    Αν είναι η ψηλότερη πολυκατοικία στην περιοχή ναι. Αλλά γενικά θα σου είχαν έρθει αυτοί αν ήταν σε πολύ καλό σημείο.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  4. #19
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι η ψηλότερη πολυκατοικία στην περιοχή ναι. Αλλά γενικά θα σου είχαν έρθει αυτοί αν ήταν σε πολύ καλό σημείο.
    Μάλιστα. Δεν είναι και σ΄άσχημο σημείο αλλά οκ.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλαράκο, ειμαι εναερίτης - ηλεκτρολογος μιας εταιρείας, και βάζω κεραίες και ξέρω τι γίνεται. 1000 ευρώ είναι λίγα. Η τιμές αρχιζουν από 2500 και πάνω, εξαρτάται από πόσες κεραίες θα μπουν. Στο διαμερισμα απο κατω δεν μπορει να μεινει κανεις για ολο το διάστημα που θα υπαρχουν κεραίες στην ταρατσα. Το πιο βασικό κομμάτι είναι η ακτινοβολια - Σε ακτίνα 100 μέτρα υπάρχει μεγάλη ακτινοβολεία. Θα έχεις μεγάλα προβλήματα με κατικούς και ναι, θα έχουν δίκιο. Δεν μπενουν μόνο κεραία η κεραίες, μπενει πάντα και μικροκυματική κεραία. Το πιο χειρότερο που υπάρχει. Άμα καπιος θα βρίσκεται απέναντι με ίδιο ύψος με το πιάτο αυτό... Θα πάθει τα χειρότερα. Γενικά πάντα και παντού μπαινουν μικροκυματικά πιάτα (Τα στρογγυλα πιάτα - Υπάρχουν μικρά και μεγάλα) Εγώ που ασχοληθώ καθημερινα με όλα αυτά σε όλη την χώρα, βλέπω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι εταιρίες που προσπαθούν να βάλουν δικές τους κεραίες, δεν ασχολούνται με την ασφάλεια. Αν θα είχαν βάλει τουλάχιστον έναν πυργο στην ταρατσα και να είχε ύψος 15-20 μέτρα τουλάχιστον, κάτι καλύτερο θα ήταν για τους ανθρώπους που ζουν γύρω στην περιοχή.

    Δες ένα παράδειγμα στην Αθήνα στο Παλ Φάληρο. 3 κρυμμένες κεραίες πάνω στην ταράτσα..
    Θεωρώ ( έστω και με (un)educated guess ) ότι τα microbts τουλάχιστον, δεν αποτελούν τόσο μεγάλο κινδύνο. Τα μικροκυμματικά όμως, επειδή έχει τύχει να τα δουλέψω ( χωρίς πάλι να έχω άμεση σχέση με το κομμάτι σχεδιασμού - δεν είμαι φυσικός ), λειτουργούν σε αρκετά μεγαλύτερες συχνότητες με πολύ μικρότερη διαπεραστικότητα καθώς και μικρότερη ισχύ από αντίστοιχα συστήματα της κινητής. Σε δισημειακές ζεύξεις μάλιστα, αν υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κάποιος μπροστά στο κύμα, κάποιος έχει κάνει πολύ λάθος τη δουλειά του. Σε πολυσημειακές, ο σταθμός βάσης πιθανότατα θα εκπέμπει προς την ταράτσα σου είτε έχεις κεραία είτε όχι, αλλά πάλι ισχύουν αυτά που είπα για συχνότητα και ισχύ.

    Όσον αφορά τον προσανατολισμό των κεραιών κινητής, επειδή έχει τύχει να συνεργαστώ με συνεργεία σε διάφορα σημεία που είχαν παρουσία οι κινητοί, πιο πιθανό ήταν να μην μπορούσα να τους μιλήσω κάτω από τον ιστό, παρά το αντίθετο.

    Δε διαφωνώ ότι υπάρχει περίπτωση κάπου, καποιος, να κάνει κάποιο λάθος ή έστω και εσκεμμένη παράβλεψη στη μελέτη ή την υλοποίηση. Θεωρώ όμως ότι αυτή η περίπτωση είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pakitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Δεν είναι και σ΄άσχημο σημείο αλλά οκ.
    Για τόσα λεφτά, μήπως να την μετακινούσες και λίγο αν τους βολεύει καλύτερα;

  7. #22
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλαράκο, ειμαι εναερίτης - ηλεκτρολογος μιας εταιρείας, και βάζω κεραίες και ξέρω τι γίνεται. 1000 ευρώ είναι λίγα. Η τιμές αρχιζουν από 2500 και πάνω, εξαρτάται από πόσες κεραίες θα μπουν. Στο διαμερισμα απο κατω δεν μπορει να μεινει κανεις για ολο το διάστημα που θα υπαρχουν κεραίες στην ταρατσα. Το πιο βασικό κομμάτι είναι η ακτινοβολια - Σε ακτίνα 100 μέτρα υπάρχει μεγάλη ακτινοβολεία. Θα έχεις μεγάλα προβλήματα με κατικούς και ναι, θα έχουν δίκιο. Δεν μπενουν μόνο κεραία η κεραίες, μπενει πάντα και μικροκυματική κεραία. Το πιο χειρότερο που υπάρχει. Άμα καπιος θα βρίσκεται απέναντι με ίδιο ύψος με το πιάτο αυτό... Θα πάθει τα χειρότερα. Γενικά πάντα και παντού μπαινουν μικροκυματικά πιάτα (Τα στρογγυλα πιάτα - Υπάρχουν μικρά και μεγάλα) Εγώ που ασχοληθώ καθημερινα με όλα αυτά σε όλη την χώρα, βλέπω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι εταιρίες που προσπαθούν να βάλουν δικές τους κεραίες, δεν ασχολούνται με την ασφάλεια. Αν θα είχαν βάλει τουλάχιστον έναν πυργο στην ταρατσα και να είχε ύψος 15-20 μέτρα τουλάχιστον, κάτι καλύτερο θα ήταν για τους ανθρώπους που ζουν γύρω στην περιοχή.

    Δες ένα παράδειγμα στην Αθήνα στο Παλ Φάληρο. 3 κρυμμένες κεραίες πάνω στην ταράτσα..

    δίχως διάθεση ειρωνείας ή "ξερολίασης" ειλικρινά, μιας και ΔΕΝ είμαι τεχνικός του χώρου, ωστόσο με το συμπάθειο, θα με επιτρέψεις να σε πώ πως υπερβάλλεις, είτε άθελα, είτε εσκεμμένα ("ανήσυχος πολίτης" και δε συμμαζεύεται), μιας και κάποια πράγματα που λες απλά ΔΕΝ στέκουν.

    π.χ. , τυχαίνει να έχω κεραία GSM-UMTS της Vodafone στα 2 τετραγωνα διαγώνια από το σπίτι μου. αυτά που λές, και το έχεις και δεδομένο, περί "μεγάλης ακτινοβολίας στα 100 μέτρα" είναι παντελώς ανυπόστατα.

    ορίστε η κεραία και οι μετρήσεις της : ΕΕΑΕ/Επιτόπιες μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικών πεδίων/σταθμός/1105877 , ΕΕΑΕ/Επιτόπιες μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικών πεδίων/σταθμός/1105877/27.11.2012.

    Τελείως εντός ορίων, ακόμα και στα 15 μέτρα φάτσα-κάρτα οριζόντια από την κεραία.

    Πάμε σε άλλη περιοχή με κεραιοδιατάξεις όπου υπάρχουν και μικροκυματικές ζεύξεις, και μάλιστα ουτε καν ανάμεσα σε κατοικίες, στον Κόμβο Κ7 Επταπυργίου της Περιφερειακής Θεσ/νίκης,

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/9992812 , ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/9992812/16.10.2013. "Βαριά" κεραιοδιάταξη της ΕΕΤΤ.

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1203258 , ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1203258/30.06.2016. Κεραιοδιάταξη UMTS,LTE της Wind με μικροκυματικές.

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401423 , ΕΕΑΕ//επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401423/27.11.2014 .
    Μικρή-δευτερεύουσα κατασκευή της Cosmote, UMTS και LTE , λογικά για αναμετάδοση στις γειτονιές πίσω από τον Κ7.

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401404 , ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401404/30.06.2016. Η κύρια κεραιοδιάταξη UMTS,LTE της Cosmote στον Κ7.

    Θα μπορούσα κιόλας να παραλείψω είτε της Wind είτε της Cosmote γιατί πολύ απλά μοιράζονται την ίδια διάταξη.

    Ακόμα και εκτός κατοικιών στον Κ7 του Περιφερειακού, στα 7 μέτρα οριζόντια,και στα 20 μέτρα οριζόντια πάνω στην γέφυρα στο ίδιο ύψος με τις κεραίες σε περίπου 90 μοίρες με τον κάθετο άξονα των κεραιών ("dead-eye" δηλαδή), οι μετρήσεις είναι εντός ορίων.

    Σε όλες τις περιπτώσεις θα μπορούσα να μένω σε απόσταση... στενού, από τις κεραίες αυτές, και το μόνο που θα πάθαινα θα ήταν ίσως καρκίνος στο ανώτερο ή κατώτερο αναπνευστικό από τα 15 στριφτά που κάνω/μέρα, ή καρκίνο στο γαστρεντερικό από τις επικίνδυνες σαβούρες που τρώμε όπου κανείς δεν ελέγχει κανέναν με τι λιπάζει και πότε,πόσο,και με τι, ψεκάζει το χωράφι του.

    Όχι άλλη παραπληροφόρηση και τρομολαγνεία παρακαλώ, μια χαρά είναι, ειδικά πλέον σήμερα, μια εγκατάσταση κεραιών κινητής, αρκεί να είναι αδειοδοτημένη (που δεν υπάρχει λόγος να μην είναι),σωστή και να υπάρχουν/ζητηθούν μετρήσεις από τον συμβαλλόμενο με τον εγκαταστάτη,πολίτη.
    Για την ακρίβεια θα ήθελα να είχαμε και άλλη κεραία GSM-UMTS και καμιά LTE εδώ στην γειτονιά που μένω γιατι η μορφολογία είναι δύσκολη και ακόμα και σε Vodafone που έχει κεραία, οι κλήσεις είναι μετριότατες. Για Wind και Cosmote ούτε λόγος, απλά δεν συννενοείσαι στο τηλέφωνο.
    Αλλά ας μην είμαι πλεονέκτης, δόξα τον Θεό που υπάρχει έστω και αυτή, και δεν την έχουν ανακαλύψει τίποτα παλαβοί και πάνε και την σπάσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Artemius : 06-10-16 στις 23:05.

  8. #23
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Artemius
    Για τον κόπο που έκανες να τα ψάξεις και να τα γράψεις όλα αυτά, τα γνωστά σε εμάς τους τεχνικούς, αλλά μάλλον άγνωστα για τον πρώην ιδιοκτήτη εταιρείας δικτύου οπτικών ινών και νυν εναερίτη-ηλεκτρολόγο.

  9. #24
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    δίχως διάθεση ειρωνείας ή "ξερολίασης" ειλικρινά, μιας και ΔΕΝ είμαι τεχνικός του χώρου, ωστόσο με το συμπάθειο, θα με επιτρέψεις να σε πώ πως υπερβάλλεις, είτε άθελα, είτε εσκεμμένα ("ανήσυχος πολίτης" και δε συμμαζεύεται), μιας και κάποια πράγματα που λες απλά ΔΕΝ στέκουν.

    π.χ. , τυχαίνει να έχω κεραία GSM-UMTS της Vodafone στα 2 τετραγωνα διαγώνια από το σπίτι μου. αυτά που λές, και το έχεις και δεδομένο, περί "μεγάλης ακτινοβολίας στα 100 μέτρα" είναι παντελώς ανυπόστατα.

    ορίστε η κεραία και οι μετρήσεις της : ΕΕΑΕ/Επιτόπιες μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικών πεδίων/σταθμός/1105877 , ΕΕΑΕ/Επιτόπιες μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικών πεδίων/σταθμός/1105877/27.11.2012.

    Τελείως εντός ορίων, ακόμα και στα 15 μέτρα φάτσα-κάρτα οριζόντια από την κεραία.

    Πάμε σε άλλη περιοχή με κεραιοδιατάξεις όπου υπάρχουν και μικροκυματικές ζεύξεις, και μάλιστα ουτε καν ανάμεσα σε κατοικίες, στον Κόμβο Κ7 Επταπυργίου της Περιφερειακής Θεσ/νίκης,

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/9992812 , ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/9992812/16.10.2013. "Βαριά" κεραιοδιάταξη της ΕΕΤΤ.

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1203258 , ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1203258/30.06.2016. Κεραιοδιάταξη UMTS,LTE της Wind με μικροκυματικές.

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401423 , ΕΕΑΕ//επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401423/27.11.2014 .
    Μικρή-δευτερεύουσα κατασκευή της Cosmote, UMTS και LTE , λογικά για αναμετάδοση στις γειτονιές πίσω από τον Κ7.

    ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401404 , ΕΕΑΕ/επιτόπιες-μετρήσεις-ηλεκτρομαγνητικών-πεδίων/σταθμός/1401404/30.06.2016. Η κύρια κεραιοδιάταξη UMTS,LTE της Cosmote στον Κ7.

    Θα μπορούσα κιόλας να παραλείψω είτε της Wind είτε της Cosmote γιατί πολύ απλά μοιράζονται την ίδια διάταξη.

    Ακόμα και εκτός κατοικιών στον Κ7 του Περιφερειακού, στα 7 μέτρα οριζόντια,και στα 20 μέτρα οριζόντια πάνω στην γέφυρα στο ίδιο ύψος με τις κεραίες σε περίπου 90 μοίρες με τον κάθετο άξονα των κεραιών ("dead-eye" δηλαδή), οι μετρήσεις είναι εντός ορίων.

    Σε όλες τις περιπτώσεις θα μπορούσα να μένω σε απόσταση... στενού, από τις κεραίες αυτές, και το μόνο που θα πάθαινα θα ήταν ίσως καρκίνος στο ανώτερο ή κατώτερο αναπνευστικό από τα 15 στριφτά που κάνω/μέρα, ή καρκίνο στο γαστρεντερικό από τις επικίνδυνες σαβούρες που τρώμε όπου κανείς δεν ελέγχει κανέναν με τι λιπάζει και πότε,πόσο,και με τι, ψεκάζει το χωράφι του.

    Όχι άλλη παραπληροφόρηση και τρομολαγνεία παρακαλώ, μια χαρά είναι, ειδικά πλέον σήμερα, μια εγκατάσταση κεραιών κινητής, αρκεί να είναι αδειοδοτημένη (που δεν υπάρχει λόγος να μην είναι),σωστή και να υπάρχουν/ζητηθούν μετρήσεις από τον συμβαλλόμενο με τον εγκαταστάτη,πολίτη.
    Για την ακρίβεια θα ήθελα να είχαμε και άλλη κεραία GSM-UMTS και καμιά LTE εδώ στην γειτονιά που μένω γιατι η μορφολογία είναι δύσκολη και ακόμα και σε Vodafone που έχει κεραία, οι κλήσεις είναι μετριότατες. Για Wind και Cosmote ούτε λόγος, απλά δεν συννενοείσαι στο τηλέφωνο.
    Αλλά ας μην είμαι πλεονέκτης, δόξα τον Θεό που υπάρχει έστω και αυτή, και δεν την έχουν ανακαλύψει τίποτα παλαβοί και πάνε και την σπάσουν.
    Πραγματικα μου γεννησες καποιες αποριες και θα ηθελα μερικες διευκρινησεις.
    Αναφερεις οτι εχεις κεραια 100μ απο το σπιτι σου οποτε οτι αναγραφει ο προηγουμενος ειναι ανυποστατα.Παραθετεις και μερικες μετρησεις.(τα ορια ασφαλους εκπομπης που εχει η ελλαδα και η ΕΕ τα ξερεις?) .Στις μετρησεις δεν αναφερονται βασικα στοιχεια οπως η ωρα και το βασικο για να εχουμε εγκυρα αποτελεσματα θα επρεπε οι μετρησεις να ειναι 24 ωρες και οχι τυχαια καποια ωρα.
    Επισης για τις μικροκυματικες(που εχουν ολες οι κεραιες κινητης) ,λογω το οτι ειναι κατευθυντικες η ισχυρη ακτινοβολια υπαρχει αν βρεθεις αναμεσα στην ζευξη των δυο κεραιων και οχι απο κατω .
    Αυτα τα περι καρκινου,δεν εχω να σχολιασω κατι....

  10. #25
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης για τις μικροκυματικες(που εχουν ολες οι κεραιες κινητης) ,λογω το οτι ειναι κατευθυντικες η ισχυρη ακτινοβολια υπαρχει αν βρεθεις αναμεσα στην ζευξη των δυο κεραιων και οχι απο κατω .
    Σωστά και σε απόσταση 4-5 μέτρων το πολύ από το κάτοπτρο.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    θεωρίες, θεωρίες... κλασικοι ελληνες))) δεν έχω λόγια)) στη πράξη κανείς από σας δε θα ανέβει στα 60 μέτρα να βγει έξω να βάλει μια κεραία και να έχει χωριό καλό γ@** σήμα. Κάθοντας στην καρέκλα, διαβάζοντας πληροφορίες από ίντερνετ και καντώντας copy - paste είστε πρώτοι))) στην πράξη , καλύτερα να πάτε για κάθε .Αν δεν γνωρίζετε κάτι και περνετε πληροφορίες από ίντερνετ...καλυτερα να μην μιλάτε. Είναι πιο έξυπνο πράγμα που υπαρχει.

  12. #27
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρίες, θεωρίες... κλασικοι ελληνες))) δεν έχω λόγια)) στη πράξη κανείς από σας δε θα ανέβει στα 60 μέτρα να βγει έξω να βάλει μια κεραία και να έχει χωριό καλό γ@** σήμα. Κάθοντας στην καρέκλα, διαβάζοντας πληροφορίες από ίντερνετ και καντώντας copy - paste είστε πρώτοι))) στην πράξη , καλύτερα να πάτε για κάθε .Αν δεν γνωρίζετε κάτι και περνετε πληροφορίες από ίντερνετ...καλυτερα να μην μιλάτε. Είναι πιο έξυπνο πράγμα που υπαρχει.
    Δεν είναι πληροφορίες από Internet. Είναι επίσημες μετρήσεις και ο συμφορουμίτης έκανε κάποια έρευνα και αφιέρωσε κάποιο χρόνο για να απαντήσει.

    Δεν απαντάς με βάση τα στοιχεία που παρέθεσε αλλά αντ' αυτού μιας και τα στοιχεία σε διαψεύδουν επιλέγεις το δρόμο της προσωπικής επίθεσης γράφοντας για καρέκλες και να πάνε για καφέ και να μη μιλάνε..

    Κλασσική ελληνική τακτική. Oh the irony..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογω το οτι ειναι κατευθυντικες η ισχυρη ακτινοβολια υπαρχει αν βρεθεις αναμεσα στην ζευξη των δυο κεραιων και οχι απο κατω.
    Ακριβώς επειδή είναι κατευθυντικές τοποθετούνται με τέτοιο τρόπο ώστε να μη βρεθείς ανάμεσα τους. Γιατί..well.. θα διακόψεις ή θα διαταράξεις τη ζεύξη.

    Γι αυτό ακριβώς δε θα βρεθείς ποτέ ανάμεσα. Νομίζω αυτό που γράφω είναι κοινή λογική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 07-10-16 στις 11:03.

  13. #28
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρίες, θεωρίες... κλασικοι ελληνες))) δεν έχω λόγια)) στη πράξη κανείς από σας δε θα ανέβει στα 60 μέτρα να βγει έξω να βάλει μια κεραία και να έχει χωριό καλό γ@** σήμα. Κάθοντας στην καρέκλα, διαβάζοντας πληροφορίες από ίντερνετ και καντώντας copy - paste είστε πρώτοι))) στην πράξη , καλύτερα να πάτε για κάθε .Αν δεν γνωρίζετε κάτι και περνετε πληροφορίες από ίντερνετ...καλυτερα να μην μιλάτε. Είναι πιο έξυπνο πράγμα που υπαρχει.
    Αυτο το μηνυμα θετει υποψηφιοτητα για τα επικα.

  14. #29
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...στη πράξη κανείς από σας δε θα ανέβει στα 60 μέτρα να βγει έξω να βάλει μια κεραία και να έχει χωριό καλό γ@** σήμα.
    Στα 60 όχι δεν έχω βγει, μέχρι τα 50 ναι.
    Περιμένω ακόμη τις πηγές σε αυτά που σου έχω κάνει bold στο αρχικό σου μήνυμα και επίσης το όργανο που χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις κάτω από τον πυλώνα....

  15. #30
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει, ωραία τα πυροτεχνήματα...

    Κι εγώ έχω φυτέψει κολώνες τηλεφώνου ως φαντάρος, να γράψω στο forum άποψη για τα χάλκινα καλώδια;
    hnesne

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σπείρα πλαστογραφούσε συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας
    Από kmpatra στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 23:08
  2. Εργασία στη C(προσομοίωση εταιρίας κινητής τηλεφωνίας)
    Από ConstantinosNos στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 19:34
  3. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-16, 18:16
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας