Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 81

Θέμα: Oxygen Bridge mode

  1. #31
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Ξέρεις τον κωδικό του χρηστη cli_2XXXXXXXXX@otenet.gr ; Είναι ίδιος με του κανονικού username μήπως;

  2. #32
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Απο την εμπειρια μεχρι τωρα, σε 10 εγκαταστασεις Oxygen bridge με router εμποριου (Draytek 2860, 2926, 3900) εχω να πω τα εξης
    1) Για να καταφερεις τους OTEτζηδες να ρυθμισουν το Oxygen να κατεβαζει default line login τυπου CLIxxxxxxx@otenet.gr πρεπει να εισαι πολυ επιμονος. Στην τελευταια εγκατασταση χρειαστηκε να μιλησω με 5 ατομα (πανω απο 50 λεπτα αναμονη) στο 13818/13888, δεν καταλαβαιναν τι τους ζητουσα (τεχνικο τμημα) και πλεον η καλυτερη λυση ειναι να ζητησεις να καταγραψουν αιτημα προς το τεχνικο τμημα οπου θα αναφερει τα εξης
    "Επιθυμω να χρησιμοποιησω δικο μου VPN Router του εμποριου στο χωρο μου κανοντας χρηση του PPPoE passthrough του Oxygen router που μου παρειχατε λογω μεταβασης σε ευρυζωνικη τηλεφωνια. Στο δικο μου VPN router θα χρησιμοποιησω τα στοιχεια συνδεσης γραμμης "username"@otenet.gr οποτε παρακαλειστε για την ρυθμιση εκ μερους σας του Oxygen να κανει κληση με στοιχεια συνδεσης γραμμης τυπου CLI"
    Μονο ετσι θα γλυτωσετε τα νευρα σας και την αναμονη.
    2) Εαν δεν ειστε εταιρικος πελατης θα χρεωθειται για αυτο, 10€ για τα πρωτα δεκα λεπτα που θα ασχοληθουν συν 60λεπτα/€ ανα λεπτο της ωρας μετεπειτα!!!!!
    3) Τα Oxygen δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα. Υποφερουν απο τα γνωστα disconnects και reboots αλλα ευτυχως τα αλλαζουν/αντικαθιστουν αμεσα. Εαν σας το αλλαξουν χανονται οι ρυθμισεις CLI, το νεο Oxygen κατεβαζει κανονικα τα δικα σας στοιχεια γραμμης και ξανα-μανα απο την αρχη αιτηματα!!
    4) Απο τις 10 εγκαταστασεις που εκανα, οι 7 δουλεψαν αψογα. Οι 3 ηταν προβληματικες. Δεν αφηνε το Oxygen την PPPoE κληση απο το Draytek. Με ενα reset εστρωνε για καμια ωρα και μετα ξανα προβληματα. Kατεληξα να χρησιμοποιησω το Draytek να παιρνει internet μεσω Lan απο το Oxygen στο οποιο ανοιξα τις αναγκαιες θυρες (443,1194) να βλεπουν την στατικη του Draytek για να μας δουλεψει το VPN. Εαν πατε σε τετοια λυση, ανοιξτε τις θυρες στο Oxygen που θελετε να βλεπουν τα δικο σας router, και ξανα στο router ανοιξτε τις να βλεπουν τις συσκευες σας.
    5) Πελατης (δικηγορικο γραφειο) με χρονια ISDN συνδεση και Panasonic ISDN κεντρο του γυρισαν την γραμμη σε ευρυζωνικη. Οι αποσυνδεσεις ηταν συχνες και μαλιστα εν ωρα συνομιλιας με πελατες χανονταν η τηλεφωνια. Καλεσε το 13888, εκανε επιμονα παραπονα και χθες καταργησαν την ευρυζωνικη και επαναφεραν την ISDN με το netmod. Μπορει επιτελους να κανει την δουλεια του ο ανθρωπος (που φτασαμε το 2019 να παλευει ο πελατης για τα αυτονοητα). Καταγραφεται λοιπον οτι γινεται και αυτο!
    Network, Software & Hardware Solutions

  3. #33
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL N55U
    SNR / Attn
    6(dB) / 23(dB)
    Έχω ISDN (Netmod) και ένα router της ASUS με πάρα πολλές ρυθμίσεις δικτύου πάνω του που δεν θέλω να χάσω.
    Συνεπώς θα ήθελα πολύ να γνωρίζω:

    α) ποιος είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος επί του παρόντος (Απρίλιος 2019) σε ευρυζωνική σύνδεση να κρατήσω το δικό μου ρούτερ για οτιδήποτε έχει σχέση με το διαδίκτυο και να περάσω στο Oxygen μόνο το κομμάτι της τηλεφωνίας (ISDN + PSTN);
    β) Προσφέρει ο ΟΤΕ κάποιο άλλο καλύτερο router από το Oxygen για συνδέσεις ISDN?
    γ) Μπορεί το Oxygen ή κάποιο άλλο παρόμοιο router ρούτερ του ΟΤΕ να υποστηρίξει τη σύνδεση 2 τηλεφωνικών συσκευών ISDN ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε εμπεριστατωμένη τεχνικά απάντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisxx : 01-04-19 στις 18:00.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    α) Μπροστα το Oxygen ή το Fritz και πισω απο αυτο το δικο σου router, με την θυρα wan του router σου συνδεδεμενη στο Oxygen/Fritz να κανει PPPoE κληση. Εαν εχεις static IP ζητας απο τον ΟΤΕ την ρυθμιση CLIxxxxxx για το Oxygen.
    Εαν παρεις Fritz, κρατα αυτο για ολα και παρατα το δικο σου router (εκτος εαν ειναι καλυτερο το δικο σου )
    β) Το Fritz επι πληρωμη ( https://www.cosmote.gr/eshop/global/...d=ger_20370959 )
    γ) Μεχρι 8 λεει το Fritz https://en.avm.de/service/fritzbox/f...the-FRITZ-Box/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotis_Greece : 02-04-19 στις 10:09.
    Network, Software & Hardware Solutions

  5. #35
    Εγγραφή
    20-05-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα σε ολους,
    Σημερα εγινε η μετατροπη της γραμμης μου σε ευρυζωνικη και ο ΟΤΕ μας εφερε ενα oxygen το οποιο ηθελα να κανω bridge με router εμποριου(cisco) στο οποιο εχω στημενα αρκετα VPN, μετα απο επικοινωνια με τον ΟΤΕ μου περασαν την ρυθμιση CLIxxxxxx για το Oxygen και το bridge εγινε κανονικα αλλα δεν μου δουλευουν τα VPN.
    Πρεπει να κανω κανω κατι αλλο; να ανοιξω καποιες πορτες στο oxygen ή καποια αλλη ρυθμιση που μου διαφευγει;

  6. #36
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    518
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Router
    Mikrotik
    Ζήτα να σε βγάλουν απο το CGN NAT και όλα θα παίξουν .... λογικά εχεις ΙΡ 10.χ.χ.χ
    That's All Folks!...

  7. #37
    Εγγραφή
    20-05-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απο τον OTE μου ειπαν οτι η γραμμη δεν εχει καποιο περιορισμο και οτι το CGN NAT ειναι off

  8. #38
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλημερα στο oxygen το user name αλλαζει ή ειναι παντα user?

  9. #39
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Υπαρχει και η λυση router behind router με DMZ και ολα λειτουργουν κανονικα. Δοκιμασμενο πολλακις.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και η λυση router behind router με DMZ και ολα λειτουργουν κανονικα. Δοκιμασμενο πολλακις.
    Ναι αλλά έχεις διπλό NAT και περιορίζεσαι απο το routing performance του 1ου router

  11. #41
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    το διπλο νατ δεν ειναι προβλημα και απο performance, καμια διαφορα.
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    το διπλο νατ δεν ειναι προβλημα και απο performance, καμια διαφορα.
    Ο κόσμος παίρνει ενα καλύτερο router γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις απο το router του παρόχου, στην περίπτωση του DMZ πάλι θα έχει περιορισμό στις επιδόσεις λόγο του router του παρόχου, σαν να παίρνεις porce και να την σέρνεις με μηχανάκι.
    Οταν λέμε ΝΑΤ δεν μιλάμε για το Port forward, και πάλι εκεί έχεις ενα router που μπόρει να εξυπηρετήσει 60000 nat sessions αλλά του βάζεις πριν να το σέρνει ενα router που μπορεί να αντέξει 5000 sessions.

    Αν βέβαια πηγαίνεις με την Porce με 20χλμ λογικό είναι να μην δείς καμία διαφορά απο ότι με το Μηχανάκι

  13. #43
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Καλημέρα, μήπως ξέρει κανεις πως μπορούμε να ενεργοποιήσουμε να γίνεται ping η WAN? έχω κάμερες αλλά δεν λειτουργούν.
    Από το control panel του ΟΤΕ έχει απενεργοποιηθεί ήδη η επιλογή για αυξημένη προστασία (firewall).

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mkafetzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, μήπως ξέρει κανεις πως μπορούμε να ενεργοποιήσουμε να γίνεται ping η WAN? έχω κάμερες αλλά δεν λειτουργούν.
    Από το control panel του ΟΤΕ έχει απενεργοποιηθεί ήδη η επιλογή για αυξημένη προστασία (firewall).
    Το να γίνεται Ping απο το wan δεν έχει να κάνει κάτι με τις κάμερες, τσέκαρες αν η Ip που παίρνεις στο status είναι σωστή;

  15. #45
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    είσαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να γινεται ping? μέχρι στιγμής δεν μου εχει παίξει ποτέ DVR χωρίς ICMP ενεργοποιημένο.
    Η IP είναι σωστή. έχω static. ότι έχω στο router το βλέπω και στα ip identifier sites

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  2. Bridge mode σε TG788vn v2
    Από merez στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 00:24
  3. [Other] [ερώτηση] Πως κάνουμε ένα ZXHN H108L bridge mode
    Από minion στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 15:40
  4. Vigor 2920n και ZTE H108NS σε bridge mode
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 15:08
  5. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας