Σελ. 17 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 311
  1. #241
    Εγγραφή
    18-11-2014
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109955/10996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι πολυ διαφορετικο.
    Εβαλες ομως προσωπικη δουλεια; Αγχωθηκες; Ετρεξες;
    Τελικα λυθηκε, θα τους κυνηγησεις;
    Αν δεν εβγαζες ακρη; Εμπαινες και τηλεγνους. Θα πηγαινες δικαστικα; Αντε και πηγες, κατα το 2022 με 2023 ξεμπερδευες... Καταλαβαινεις οτι αν και θα κερδιζες τοτε μεχρι τοτε θα ησουν τουφεκακιας χωρις αιτια και χωρις να εισαι;

  2. #242
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι μισάνθρωπος; Παρατηρώ ένα μοτίβο εδώ και χρόνια, πάντα κατακρίνεις καταναλωτές/πολίτες και υποστηρίζεις πολυεθνικές. Τώρα μιλάς για παρτακισμό, στο τέλος θα μας πεις πως το ελλ. κράτος και οι εταιρίες έχουν συλλογικό χαρακτήρα.

    Για σένα zero_cool δεν έχω να πω τίποτα, γελάνε και οι πέτρες. Μπορεί πριν 2 χρόνια να υποστήριζες δε-πληρώνω και τα 2 επόμενα να γράφεις όπως γράφεις τώρα. Συνέχισε αν τα πιστεύεις, απλά είμαι σίγουρος πως δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.
    φίλε μου εγώ ξέρω πάρα πολύ καλά τι γράφω και τι πιστεύω...μακάρι να φτάσεις τα χρόνια μου (44) και να έχεις ζήσει ότι έχω ζήσει εγώ και έχω στερηθεί να δούμε τότε αν θα έχεις τις απόψεις αυτές που έχεις τώρα

    γιατί δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά ότι ζεις τα τελευταία χρόνια (μνημόνιο - μέτρα - φορολογία - μειώσεις συντάξεων/μισθών - ανεργία - φτώχεια) τα οφείλεις στους ανίκανους πολιτικούς που μας κυβερνούν....και σε αυτούς που τους στηρίζουν αλλά και σε κάποιους που λέγονται "κλέφτες/λαμόγια" αυτοί θα συνεχίσουν να κλέβουν και εσύ να πληρώνεις τον λογαριασμό... και ξέρεις αυτό θα ισχύει για τα επόμενα 99 χρόνια (2115) ανεξάρτητα ποιος θα κυβερνάει εκτός αν βγει κυβέρνηση το ΚΚΕ ή ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ή κάποιο άλλο κόμμα που δεν ψήφισε το μνημόνιο....

    συμβόλαιο στο κινητό δεν έχω καθώς δεν αντέχει η τσέπη μου ούτε φυσικά το τελευταίο μοντέλο κινητού έχω

    έχω καρτοκινητό που με εξυπηρετεί μια χαρά και ανάλογα την τσέπη μου βάζω και χρήματα το ίδιο και η μητέρα μου και η κοπέλα μου

    έχω σταθερό τηλέφωνο και σύνδεση με το διαδίκτυο (μια VDSL 30αρα) δεν έχω συνδρομητική τηλεόραση

    επίσης για να ξέρεις πάντα βάδιζα όσο αντέχει η τσέπη μου καθώς από τον ιδρώτα μου και αίμα μου βγαίνουν τα ευρώ που παίρνω (3-4 ευρώ την ώρα μεροκάματο ή 490 ευρώ το μήνα) και με τρώνε οι δρόμοι καθημερινά (ξέρεις κινούμαι με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς δεν έχω αυτοκίνητο/μηχανή)

    Ως αποκατάσταση της αλήθειας (να λες πράγματα που ισχύουν) ποτέ δεν υποστήριζα τακτικές του τύπου "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" γιατί αν ήμουν έτσι θα χρώσταγα και εγώ σε ΕΦΟΡΙΑ - ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ - ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ - ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ κτλ...
    αντιθέτως πληρώνω κανονικά την εφορία - λογαριασμούς - ασφαλιστικά ταμεία - κοινόχρηστα κτλ.... έτσι δεν χρωστάω πουθενά

    σαφώς μπορείς να πεις εσύ ή οποιοςδήποτε ότι είμαι "μακάκας" κανένα πρόβλημα πείτε ότι θέλετε δεν με ενοχλεί.

  3. #243
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Επειδή λέγονται πολλά (και από τις δυο "πλευρές") που είναι ακραία, θα ήταν καλό να μην παίρνουμε ακραίες καταστάσεις αλλά πραγματικές, καθημερινές....
    μόνο έτσι μπορούμε να έχουμε μια σαφή εικόνα.
    Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνεται ένας κάποιος έλεγχος για "επαγγελματίες κακοπληρωτές", αλλά....
    δεν θα πρέπει να θιγούν άνθρωποι που από ανικανότητα των παροχών έμπλεξαν, που από κακή τήρηση όρων ή μονομερείς αλλαγές βρέθηκαν εκτεθειμένοι, και εδώ έχω ένα παράδειγμα:
    είχα στην Vodafone δυο γραμμές μια RED1 και μια για την γυναίκα μου με 300 λεπτά χρόνο ομιλίας και κάτι λίγα ΜΒ (δεν θυμάμαι πως λεγόταν το πρόγραμμά της).
    κάποια στιγμή και αφού ήρθαν τα πάνω κάτω, άρχισα να δυσκολεύομαι (είδα και ότι θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με κάρτα) και άρχισα να ψάχνω τρόπο να κόψω τα συμβόλαια (νόμιμα πάντα).
    για καλή μου τύχη εκείνο το διάστημα ανακοίνωσε μια μονομερή αλλαγή συμβολαίου η Vodafone (κοινώς αύξηση χρεώσεων), οπότε βρήκα την ευκαιρία να αιτηθω την διακοπή, οπότε και έκανα μεταφορά σε κάρτα (Q) και τις δυο γραμμές.
    Μετά από λίγες μέρες μου έρχεται ραβασάκι για επιστροφή αναπόσβεστου ποσού (δεν είχα πάρει επιδότηση για συσκευές, είχα έκπτωση στο πάγιο) και μου ζητούσαν για την χρήση της εκπτώσεις των 13 μηνών να επιστρέψω την έκπτωση που ΘΑ έπαιρνα στο 24μηνο....
    καταλαβαίνετε οτι έπεσα από τα σύννεφα, αφ' ενός δεν έπρεπε να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ αφού αλλάξανε τους όρους μονομερώς, αφ' ετέρου, ακόμα και αν έπρεπε να πληρώσω η λογική λέει να πληρώσω τα ποσά που μου είχαν δοθεί σαν έκπτωση για το διάστημα που ήμουν συνδρομητής...όμως ΟΧΙ, αυτοί ήθελαν ΟΛΟ το ποσό για τους 24 μήνες.
    μίλησα μαζί τους και στην αρχή δεν έβγαλα άκρη, μετά όμως από 3-4 βδομάδες με πήραν τηλέφωνο και μου πρότειναν 2 νέα συμβόλαια με ακόμα χαμηλότερες τιμές, στην ερώτησή μου, "τι θα γίνει με το ...χρέος μου" μου είπαν να μην ανησυχώ και ότι αυτό θα διαγραφεί....
    Φυσικά εγώ δεν έκανα νέα συμβόλαια αφού με τις 2 κάρτες πλέον είδα ότι ήμουν πολύ καλύτερα από πλευράς κόστους και ήμουν και άνεργος το διάστημα αυτό.
    Αφού λοιπόν τους απάντησα αρνητικά και τους είπα ότι με τις κάρτες είμαι καλύτερα, ειδικά λόγο ανεργίας, του ειπα και οτι για το "χρέος" έτσι και αλλιώς δεν δικαιούνται να το ζητάνε ... μαντέψτε, το έδωσαν σε εισπρακτική...
    τις δυο πρώτες φορές τους εξήγησα στο τηλέφωνο το τι έχει συμβεί και φάνηκαν να καταλαβαίνουν οι τηλεφωνητές, αλλά υπάλληλοι είναι, οπότε συνέχισαν να ενοχλούν ...
    πιστεύει κανείς ότι είχα τον χρόνο, την διάθεση και τα χρήματα να το κυνηγήσω? όχι δεν είχα, το άφησα έτσι, δεν με παίρνουν πια τηλέφωνο (ίσως μια φορά στους 3-4 μήνες)...
    Και για να καταλήξω στο δια ταύτα... με όλα τα παραπάνω και εγώ είμαι λαμογιο, κακοπληρωτής που χρωστάω...
    ωραία λοιπόν, ας κάνουν την όποια ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ αλλά ας μας που πόσοι από αυτούς που θα είναι εκεί μέσα στα αρχεία τους είναι περιπτώσεις σαν και μένα...
    τα έγραψα αυτά, γιατί μερικοί είστε απλά τραγικοί, μου θυμιζεται τον ΓΑΠ που έλεγε ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και δεν δουλεύουν την στιγμή μάλιστα που όλοι ξέρουμε τα πραγματικά στοιχεία....

    ΥΓ. Επειδή πλέον δουλεύω σε εταιρεία Γερμανική που κάνει συμβόλαια, ρεύμα, κινητή, ασφάλειες, θέλω να σας πληροφορήσω ότι τα συμβόλαια εκεί γίνονται με έλεγχο στιλ Τειρεσία αλλά, οι εταιρείες εκεί όταν κάνεις συμβόλαιο σου δίνουν εγγύηση τιμής για την αρχική διάρκεια του συμβολαίου, δλδ ΚΑΜΙΑ αύξηση στην διάρκεια που είναι το συμβόλαιο (εκτός από την περίπτωση που ανεβούν οι φόροι), επίσης όταν κάνεις ανανέωση δεν έχεις πλέον εγγύηση τιμής, αλλά αν γίνει η όποια αύξηση (εκτός φόρων) έχεις δικαίωμα καταγγελίας χωρίς ΚΑΝΕΝΑ κόστος.
    αυτά τα λίγα για τους υπερθεματιστές των πολυεθνικών στην Ελλάδα....

  4. #244
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    TP-Link Archer VR2800
    SNR / Attn
    19.3(dB) / 22.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Ναι
    "...δανείστηκαν χωρίς αύριο, χωρίς να κρατήσουν μια πισινή και τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν. "
    Υποθετω αναγνωριζεις πως το προβλημα μπορει να προκυψει ετσι κι αλλιως και πως πρεπει να κρατας πισινη σε καθε περιπτωση.
    Δεν εχει σημασια δηλαδη αν δανειζεσαι ή οχι, την πισινη την κρατας για τις πραξεις των αλλων...Ποσο ελπιδοφορο μπορει να ειναι αυτο
    για την κατασταση που προκρινεις απο εδω και περα, οταν ειναι εμφανες πια πως και εκεινοι που κρατουσαν πισινη (πχ κατοχοι ομολογων δημοσιου)
    εχουν βρεθει ξεβρακωτοι με ανυπαρκτη την πισινη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι που εσάς δουλεύουν σε εταιρίες Web που δεν πληρώνουν οι πελάτες... και απλά φεύγουν για άλλη εταιρεία για το site τους για να συνεχίσουν το φέσωμα..και εσείς να σφυρίζεται κλέφτικα....Να έχετε δουλέψει και να μην πληρωθείτε κιόλας...
    Στην δουλειά μου βέβαια δεν έχω να κάνω με web αλλά έχω να κάνω με πελάτες... και βέβαια έχουμε ντουφεκάδες... οι οποίοι έρχονται παίρνουν κάποιες υπηρεσίες και μετά επειδή δεν τους αρέσει το κόστος εξαφανίζονται ... Ακόμα και τα πράγματα τους μας αφήνουν και βέβαια δεν πληρώνουν και τους κυνηγάμε για 50 Ευρώ...για 80 Ευρώ..για 40 Ευρώ...

    Μια χαρά είναι το μέτρο μπας και σοβαρευτούμε λίγο ...μακάρι να υπήρχε και σε άλλα πράγματα...γενικότερα..... αυτή η λίστα !

    Όχι αλλά δεν με υποχρεώνει κανείς να έχω κινητό με σύνδεση ...
    Και γιατι φιλε πουλας υπηρεσιες επι πιστωσει; Ιδια περιπτωση με το κινητο σε συνδεση που δεν υποχρεωνει κανενας καποιον να εχει κινητο με συνδεση.
    Εσενα ποιος σε υποχρεωνει να πουλας επι πιστωσει; Φεσια επι φεσιων αναφερεις, αλλα αποδεχεσαι να πουλας χωρις να πληρωνεσαι και να τους ψαχνεις μετα!
    Να πουλας μετρητοις για να μην εχεις φεσια. Καταλαβαινεις πως εσυ πρωτιστως ευθυνεσαι γι΄αυτη την κατασταση και εχεις αναλογη ευθυνη οπως οι παροχοι;

    Λες στο τελος, "μεχρι εκει που φτανει η τσεπη μας", αλλα παραδεχεσαι πως δινεις το δικαιωμα στον αλλο να φευγει με υπηρεσιες χωρις να τις εχει πληρωσει και μετα παραπονιεσαι που σε φεσωνει!
    Αν δεν γινει συνηθεια το "μετρητοις" και δεν εξαλειφθει παντελως το "επι πιστωσει" τα φεσια θα συνεχιζονται και αυτοι που τα εξασκουν δεν θα εκλειψουν. Με τη δικη σου συμβολη φυσικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...βέβαια η κρίση άγγιξε και τα τραπεζικά ιδρύματα (βλέπε συγχωνεύσεις - κλείσιμο υποκαταστημάτων - απολύσεις)
    Πλακα κανεις; Τα τραπεζικα ιδρυματα γνωριζαν και συνεχιζουν να γνωριζουν πως οι διασωσεις εξασφαλιζουν τη βιωσιμοτητα τους, ειτε με bailout ειτε με bailin. Κλεισιμο υποκαταστηματων λες, μα ειχαν
    γεμισει την καθε γειτονιτσα με υποκαταστηματα για να αυξανουν την τιμη της μετοχης τους και να διαπραγματευονται τις μετοχες τους ψηλα. Αυτα στην εποχη των ηλεκτρονικων και πληρως
    αυτοματοποιημενων συναλλαγων θυμιζω. Οσο για τις "απολυσεις" δεν υπαρχουν τετοιες. Υπαρχουν μονο εθελουσιες εξοδοι και κανε τον κοπο να δεις ποσο κοστιζουν. Η Εθνικη ας πουμε μιλα για
    1200 θεσεις και συνολικο κοστος μισο δις ευρω. Αλλα ναι μωρε, τους...αγγιξε η κριση. Λεφτα δεν εχουν και περιμενουν την ΕΚΤ, αλλα μισο δις εθελουσια θα κανουν.

    Οι εταιρειες φιλοι μου δεν εσκασαν απο τις τεραστιες χορηγιες και τα τιτανοτεραστια δικαιωματα μεταδοσης;;; Δειτε τα ποσα της Nova για παραδειγμα για το ποδοσφαιρο! Δεν αξιζει τοσα λεφτα σε καμια περιπτωση.
    Η Nova γιατι δεν σοβαρευτηκε και δεν φροντισε να φτασει μεχρι εκει που εφτανε η τσεπη της; Πετουσαν ολοι χρημα εδω κι εκει, πολιτικες και οικονομικες χαρουλες σε φιλαρακια και αδελφες εταιρειες και τωρα που
    δεν βγαινει ο λογαριασμος, αποφασισαν πως ο καθε μικροοφειλετης των 30-40 ευρω, ειναι η αιτια της οικονομικης του δυσπραγιας. ΑΦΟΥ ομως εφαγαν καλα! Καλη προσπαθεια αλλα δεν ειναι αρκετη για να πειστω προσωπικα.
    Ο πραγματικος στοχος της ανοχης ηταν τα νουμερα των συνδρομητων. Οι εταιρειες πωληθηκαν και αγοραστηκαν πολλαπλως και τα ποσα ηταν καθε φορα και μεγαλυτερα. Αυτος ειναι και ο λογος που αφησαν πολυ κοσμο
    να απολαμβανει υπηρεσιες που δεν πληρωνε. Συνενοχες οι εταιρειες. Αν μαλιστα συνεκτιμησω πως υπηρχε λογος για ολα αυτα (βλεπε εταιρικο οικονομικο κερδος), τοτε το ζυγι βαραινει προς τις εταιρειες, γιατι τελικως ενω βρεθηκαν φεσωμενες, διαπραγματευτηκανεαυτους με πολυ ευνοϊκοτερους ορους και με πολυ μεγαλυτερες οικονομικες απολαβες απο την πραγματικη τους αξια.
    Τα ιδια αλλωστε εκαναν και οι τραπεζες. Λιγοι τα μαγγωσαν και εξαφανιστηκαν πριν προκυψουν τα προβληματα ΚΑΙ στις τηλεπικοινωνιες. Αυτο σε γενικες γραμμες ηταν το μοντελο αναπτυξης της χωρας, το ονομαζω μοντελο του "χρηματιστηριου". Αγοραπωλησιες εταιρειων και χαρτοφυλακιων με τεχνητες αυξησεις των τιμων καθε μετοχης, με σκοπο την αυξηση της χρηματιστηριακης αξιας των εμπλεκομενων εταιρειων και την πωληση τους
    σε μεγαλυτερα τιμηματα. Σκεφτειτε λιγο τα οικονομικα οφελη των εταιρειων που βασισαν την αναπτυξη τους στις αυξησεις μετοχικων κεφαλαιων και στις αγοραπωλησιες των εαυτων τους, καθως και στους μαγκες
    που τα κονομησαν χοντρα και χαθηκαν απο το προσκηνιο. Υπαρχουν εκατονταδες παραδειγματα. Οι δε μετοχοι, οι περισσοτεροι εμειναν με το...περιστερι στο χερι ( καποιος ειπε να μη βριζουμε! )

    Να γινει και μια εταιρεια φακελωματος για τα τουριστικα γραφεια που βαρανε κανονι καθε χρονο. Τοσα χρονια κραταει αυτη η ιστορια στην κυρια πηγη εσοδων της χωρας και κανεις δεν κανει τιποτα!
    Ποιος φερνει περισσοτερο χρημα στα κρατικα ταμεια, οι τηλεπικοινωνιες ή ο τουρισμος; Και οταν λεω τουρισμος, εννοω τα παντα, απο τους φορους αεροδρομιων, μεχρι το τελευταιο λεπτο ΦΠΑ και φορολογιας
    που ακολουθει τις χρηματικες ενεργειες που κανει ενας επισκεπτης στη χωρα μας. Τι, δεν το το βρισκετε απαραιτητο;;;
    Και που να δειτε ποσες εταιρειες εχω στο μυαλο μου που μπορουν να γινουν για εξαπατηση πολιτων απο εταιρειες, δεν αρχιζω να απαριθμω γιατι δεν θα τελειωσει το μηνυμα.

    Φιλικα παντα.
    Καλο βραδυ σε ολους.

  5. #245
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Αυτό που πραγματικά με στεναχωρεί είναι που διαβάζω και βλέπω οτι κάποιοι δικαιολογούν πολύ εύκολα και χωρίς δεύτερη σκέψη ότι μια εταιρεία έχει το δικαίωμα να κάνει λάθος επιλογές, να στείλει λεφτά έξω, να αλλάζει όρους συνεργασίας σε συμβόλαια και το βασικότερο να επιβαρύνει το κράτος δλδ εμάς, αλλά όταν φτάσουμε στον πολίτη/καταναλωτή υπάρχει τέτοια αυστηρότητα λες και όλοι γεννήθηκαν λαμογια, λες και ο στόχος μας είναι πως θα φεσώσουμε την αγορά.... το ότι κάποιοι (οι περισσότεροι) φτάσανε στο σημείο να χρωστάνε επειδή μείωσαν οι (καλές) εταιρείες τους μισθούς, επειδή αύξησε το καλό κράτος τους φόρους και τα χαράτσια για να μπορούν να παίρνουν δάνεια οι εταιρείες και επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος που να προστατεύει τον πολίτη/καταναλωτή, το δεχόμαστε ως κανονικό.
    αυτό πρέπει να το δείτε. πρέπει να δείτε την γίνετε σε χώρες που ο πολίτης είναι το κέντρο και όχι οι επιχειρήσεις (ή έστω έχουν ίδια διακαιώματα).

  6. #246
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Προσωπικές μου απόψεις περι ντουφεκάκηδων:

    1) Εκτός απο ορισμένες περιπτώσεις (αυτών που σε κάποια στιγμή βρέθηκαν απρόοπτα σε τεράστια οικονομική δυσκολία) που σίγουρα αποτελούν μικρό ποσοστό, οι υπόλοιποι (αυτούς θεωρώ ντουφεκάκηδες) είναι απλά ανεύθυνα πλάσματα που θέλουν να φορτώνουν τις δικές τους υποχρεώσεις στις πλάτες αλλονών, απλά και μόνο εκμεταλευόμενοι "αδυναμίες" του συστήματος.
    2) Η λογική αυτή σκέψης των ανθρωπων αυτών είναι απλά κοινωνικά ανήθικη, και είμαι απόλυτα βέβαιος απο τα προσωπικά μου παραδείγματα και άλλων γνωστών μου ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν "αδυναμίες" και αλλού προκειμένου να μην πληρώνουν ή να αποκομίζουν οποιοδήποτε όφελος, και ας είναι εις βάρος άλλων.
    3) Η λογική ότι είναι μεγάλες εταιρίες δεν μπορεί να στέκει ούτε να δικαιολογείται ακόμα και εαν είναι ένας και μόνο ντουφεκάκιας και στον τζίρο της εταιρίας αποτελεί κόκκο άμμου στο σύνολο όλων των παραλιών της ελλάδος. Απλά και μόνο για λόγους δικαίου.
    4) Η ανευθυνότητα (και υποκρισία) στοιχειώνεται και απο το γεγονός ότι οι όποιες χρεώσεις είναι απο πριν συμφωνημένες, και απλά ο ντουφεκάκιας εκ των υστέρων προσπαθεί να νομιμοποιήσει το πιστόλιασμα, εαν είναι ηθική ή όχι η χρέωση. Σορρυ, όσο και ανήθικη και εαν είναι, δεν τιμάς την υπογραφή σου. Κάνεις μια συμφωνία, διάβασε τους όρους, εαν θεωρείς τους όρους ληστρικούς, μην κάνεις συμφωνία. Τόσο απλά. Εαν σου κάνουν το ίδιο απο την ανάποδη, πχ είσαι ΕλΕπ, κάνεις μια δουλειά, λέμε τώρα, υδραυλικά, και συμφωνήσετε σε 300 ευρώ, και μετά σου πεί ο πελάτης, όχι φίλε, πάρε 50, αφού μια μέρα μόνον σου πήρε, είναι κλεψιά να ζητάς 300, εσυ τι λές; θασαι ΟΚ; Δεν νομίζω. Οι συμφωνίες γιαυτό κλείνονται εκ των προτέρων.
    5) Θεωρώ επισης κάκιστο παράδειγμα σε μια κοινωνία η ύπαρξη ντουφεκάκιδων γιατί όσο και ναναι το πληρώνουν οι άλλοι. Δεν πληρώνεις φόρους; Τους πληρώνουν άλλοι. Δεν πληρώνεις λογαριασμούς; Ανεβαίνουν οι τιμές για άλλους. Δεν λέω ότι οι εταιρίες είναι άγιες. Αλλά στο τέλος όταν κάνουν ισολογισμό, και προυπολογισμό για το επόμενο έτος, σε γενικές γραμμές λένε τόσα έσοδα (πραγματικά έσοδα), τόσο το κόστος, (τα πιστόλια ειναι δανεικά και αγύριστα στο 99%), αρα δεν βγαίνει, αυξήστε τις τιμές. Δεν θα τα πληρώσουν απο την "τσέπη" τους τα σπασμένα, αυτοί θέλουν κέρδος, πάντα.
    6) Και συνεχίζοντας σαν κακό παράδειγμα, λειτουργεί ως μίασμα, γιατί η ατιμωρησία, οδηγεί και άλλους πολίτες, καταναλωτές, να γίνονται ντουφεκάκηδες. Σου λέει ο άλλος μαμάκας είμαι εγώ να πληρώνω, όταν ο Μήτσος και ο Τάκης δεν έχουν δώσει δεκάρα; Δεν θα το πεί ο καθένας, αλλά όταν έχεις στους 100, 5 ντουφεκάκηδες, μετά απο λίγο οι 5 θα γίνουν 10. Γιατί σίγουρα κάποιοι 5 θαναι πιο επιρρεπείς στο να ντουφεκιάσουν (ειδικά σε δύσκολους οικονομικά καιρούς). Μετα οι 10, λόγω μεγαλύτερου ποσοστού, θα γίνουν 20. Οσο μεγαλώνει ο αριθμός τους, τόσο πιο πολύ "νομιμοποιείται" το ντουφέκιασμα. Το έχουμε δει και στο κίνημα, δεν πληρώνω....
    7) Σε συνέχεια του προηγούμενου, αυτή η μενταλιτέ είναι που έχει δημιουργήσει και τον σύγχρονο έλληνα, τον τελείως αδιάφορο για τα πολιτικά αρκεί να γίνεται η δουλειά του. Με την στενή βραχυπρόθεσμη οπτική, εγώ να βολευτώ, και ας καεί το σύμπαν. Δηλαδή τέτοιες λογικές έχουν αντίκτυπο και γενικά στην ομαδικότητα στην κοινωνία, στο πόσο νοιώθουμε μέρος όλων ή απλά είμαστε εγωιστές ατομιστές παρτάκηδες.

    ΥΓ. Αλήθεια, τα όσα προσπαθείτε και λέτε προκειμένου για να εκλογικεύσετε την επιλογή του ντουφεκάκια και να την νομιμοποιήσετε, γιατί δεν προτεινετε ανοιχτά να τα κάνει ο εκάστοτε ντουφεκάκιας και αλλού; Πχ να πάει σούπερ μάρκετ, να γεμίσει ένα καρότσι, και να βγεί χωρίς να πληρώσει. Γιατί να πληρώσει; Τόσα βγάζει το σούπερμαρκετ (LIDL, Μασούτης klp). Αισχροκέρδεια σκέτη!!!! Γιατί κανένας σας δεν έκανε το ίδιο και σε σούπερ μάρκετ; Σε βενζινάδικο; Μόνο εκεί που μας παίρνει επειδή υπάρχει ευκολία έλλειψης δίωξης/ποινών; Γιατί είμαι σίγουρος, ότι εαν δεν κόστιζε τόσο πολύ μια δικαστική δίωξη για τις εταιρίες, και προχωρούσαν σε διώξεις στους ντουφεκάκηδες, τοτε κανείς τους δεν θα ήταν ντουφεκάκιας. Απλά το πλαίσιο τους επιτρέπει, και τώρα που προσπαθούν με έμμεσα τρόπο να κλείσουν κάποιες τρύπες χωρίς να χρειάζεται να προσφύγουν στην δικαιοσύνη (επειδή κοστίζει και τραβάει πάρα πολύ σε χρόνο), παραπονιούνται οι ντουφεκάκιδες.

    Οσο για τα περί κακών χρεώσεων κλπ κλπ κλπ, αποκτήστε καταναλωτική συνείδηση πρώτα και μετά μιλάμε. Γιατι ο έλληνας δεν έχει καθόλου καταναλωτική συνείδηση και ομαδική συνεργασία προκειμένου να βάλει κάποιες εταιρίες στην "θεση" τους. Ολα τα άλλα, είναι απλά λόγια για να λέμε.


    DISCLAIMER.
    Τα παραπάνω εκφράζουν καθαρά προσωπικες απόψεις. Θεωρώ ότι ένα μέρος, αλλά μικρό σε ποσοστό, των κακοπληρωτών, ότι δεν το κάνουν απο δόλο, αλλά επειδή οι συνθήκες της ζωής με απρόοπτα περιστατικά τους έφεραν σε δεινή θέση. Τα περι ντουφεκάκιδων που λέω αναφέρονται σε αυτούς που δεν είναι σε αυτή την κατηγορια, είναι άνθρωποι που έχουν να πληρώσουν και δεν το κάνουν, ή μπορεί να έχουν δυσκολίες αλλά προτιμούν να μην περιορίζονται στις δαπάνες τους όπου τους παίρνει να τις φορτώνουν τις δαπάνες αυτές αλλού.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που πραγματικά με στεναχωρεί είναι που διαβάζω και βλέπω οτι κάποιοι δικαιολογούν πολύ εύκολα και χωρίς δεύτερη σκέψη ότι μια εταιρεία έχει το δικαίωμα να κάνει λάθος επιλογές, να στείλει λεφτά έξω, να αλλάζει όρους συνεργασίας σε συμβόλαια και το βασικότερο να επιβαρύνει το κράτος δλδ εμάς, αλλά όταν φτάσουμε στον πολίτη/καταναλωτή υπάρχει τέτοια αυστηρότητα λες και όλοι γεννήθηκαν λαμογια, λες και ο στόχος μας είναι πως θα φεσώσουμε την αγορά.... το ότι κάποιοι (οι περισσότεροι) φτάσανε στο σημείο να χρωστάνε επειδή μείωσαν οι (καλές) εταιρείες τους μισθούς, επειδή αύξησε το καλό κράτος τους φόρους και τα χαράτσια για να μπορούν να παίρνουν δάνεια οι εταιρείες και επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος που να προστατεύει τον πολίτη/καταναλωτή, το δεχόμαστε ως κανονικό.
    αυτό πρέπει να το δείτε. πρέπει να δείτε την γίνετε σε χώρες που ο πολίτης είναι το κέντρο και όχι οι επιχειρήσεις (ή έστω έχουν ίδια διακαιώματα).
    To ένα λάθος δεν δικαιολογεί το άλλο.
    Εαν νομίζεις ότι οι εταιρίες λειτουργούν λάθος, στο ότι κάνουν, είσαι πολίτης αυτής της χώρας, και φρόντισε και εσύ και οι δικοί σου άνθρωποι να κάνουν τις σωστές πολιτικές επιλογές προκειμένου να μην γίνονται αυτά τα λάθη.
    Νομίζεις ότι με το ντουφέκιασμα, διορθώνεις την κατάσταση; Τιμωρείς την εταιρία κινητής; Η εταιρία κινητής θέλει κέρδη, και θα τα έχει, αυξάνοντας τα τιμολόγια. Βέβαια εσένα πολύ που σε νοιάζει, θα ξαναρίξεις ένα ντουφέκιασμα, και ας πάνε να πληρώνουν. Κάποιοι άλλοι.
    Ομως νομίζεις ότι γλύτωσες. Γιατί εαν ένα θεσμικό πλαίσιο είναι σαθρό και επιτρέπει στις εταιρίες να λειτουργούν έτσι, και να κλέβουν τον κοσμάκη, τότε είναι όλες οι εταιρίες. Οχι μόνον οι εταιρίες κινητής. Ετσι λοιπόν εσύ "τιμωρείς" τις εταιρίες κινητής, αλλά όλες οι άλλες μια χαρά κατακλέβουν τον κοσμάκη. ΕΥΓΕ. Εκανες ΠΟΛΕΜΟ. Πολέμησες το σύστημα. Μην ξεχασεις την επόμενη φορα στις εκλογές είτε να μην πας να ψηφίσεις καθόλου ή να ψηφίσεις τα ίδια, ώστε οι άλλες εταιρίες να συνεχίζουν να κλέβουν ανενόχλητα και να πηγαίνουν τα κέρδη τους αλλού και να μην πληρώνουν δεκάρα φόρο εδώ....
    Περιμένεις απο κάποιον να σε προστατεύσει, να προστατεύσει τα συμφέροντα του απλού κοσμάκη; Αν δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος, όχι με ντουφέκιασμα, αλλά με τις εκλογές, το μόνο όπλο που έχεις, τότε καλά σου κάνουν.

  7. #247
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    δηλαδή από αυτά που έγραψα, αυτό κατάλαβες? ότι δεν πλήρωσα? το ότι ζητούν παράλογα και παράνομα κάποιο ποσο που οι ίδιοι θα το διέγραφαν αν έκανα νέο συμβόλαιο (γιατί άραγε αφού δεν πληρώνω?) δεν σου λέει τίποτα?
    το ότι τους πρότεινα να πληρώσω το ποσο που πραγματικά μου έκαναν έκπτωση για τους 13 μήνες και αρνήθηκαν γιατί ήθελαν όλο το ποσο που αντιστοιχεί σε 24 μήνες το θεωρείς λογικό?
    αλλα τι ρωτάω, από το κατεβατό σου καταλαβαίνω ότι ή δεν έχεις σχέση με την Ελληνική πραγματικότητα η δεν σε νοιάζει γιατί είσαι σε άλλη... κατηγορια.

  8. #248
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν ντουφεκάκηδες. Πόσοι είναι αυτοί, σε κάθε εταιρεία; Το 1%; Το 1/1000; 25%;

    Αν μια εταιρεία θεωρεί ότι θίγονται συμφέροντά της, καλά κάνει και πράττει ανάλογες κινήσεις για να προστατεθεί. Δε σημαίνει όμως ότι είναι καθ'όλα νόμιμη: παράδειγμα οι τράπεζες με τα πανωτόκια (τόκοι επί τόκων). Το ότι υπήρχαν τέτοιοι όροι στις δανειακές/καρτικές συμβάσεις, δε σημαίνει ότι είναι νόμιμες, γι'αυτό και αναγκάστηκαν να το πάρουν πίσω. Όμως, εφάρμοσαν ένα τρυκ: δεν επέστρεψαν τίποτε απολύτως, αν ο πελάτης/ενδιαφερόμενος δεν προέβαινε σε σχετικό αίτημα. Σε αυτό είμαι απόλυτα βέβαιος, μιας και το γνωρίζω εκ των έσω. Όταν μιλάμε έστω για ελάχιστα ευρώ, πολλαπλασιαζόμενα όμως επί αναρίθμητο αριθμό δανείων/καρτών, μαντέψτε τί παντεσπάνι μάζεψαν παρανόμως και τί παντεσπάνι αρνήθηκαν ουσιαστικά να επιστρέψουν, προφασιζόμενες "μη ύπαρξη αιτήματος πελάτη".

    Στην περίπτωση των εταιρειών κινητής, καλά κάνουν και τους πιστολιάζουν ότι μπορούν: υπάρχει ξεκάθαρα καρτέλ και η ΕΕΤΤ σφυρίζει κλέφτικα. Λειτουργούν όπως πρακτικά γουστάρουν, ενώ ξέρουν να γκρινιάζουν μόνο για πράγματα που θίγουν τα συμφέροντά τους - για τις λοιπές υποχρεώσεις, με τις ευλογίες του κράτους/ΕΕΤΤ κάνουν την στρουθοκάμηλο.

    Καλά τους κάνουν. Δεν με βρίσκει σύμφωνο το εκ πεποιθήσεως πιστόλιασμα, αλλά πολύ το γουστάρω που τους το κάνουν.

  9. #249
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση των εταιρειών κινητής, καλά κάνουν και τους πιστολιάζουν ότι μπορούν: υπάρχει ξεκάθαρα καρτέλ και η ΕΕΤΤ σφυρίζει κλέφτικα. Λειτουργούν όπως πρακτικά γουστάρουν, ενώ ξέρουν να γκρινιάζουν μόνο για πράγματα που θίγουν τα συμφέροντά τους - για τις λοιπές υποχρεώσεις, με τις ευλογίες του κράτους/ΕΕΤΤ κάνουν την στρουθοκάμηλο.

    Καλά τους κάνουν. Δεν με βρίσκει σύμφωνο το εκ πεποιθήσεως πιστόλιασμα, αλλά πολύ το γουστάρω που τους το κάνουν.
    Και ποιος σε όρισε εσένα δικαστή και εκτελεστή της απόφασης. Αφού μπορείς να τεκμηριώσεις όσα λες, μπορείς να κάνεις καταγγελία και τα πράγματα να πάρουν τη δικαστική οδό. Μέχρι τότε, ακόμα κι αν συμφωνεί η πλειοψηφία των καταναλωτών μαζί σου, μπορείς να βρεθείς κατηγορούμενος για χρέη.

  10. #250
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από candlebox71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετω αναγνωριζεις πως το προβλημα μπορει να προκυψει ετσι κι αλλιως και πως πρεπει να κρατας πισινη σε καθε περιπτωση.
    Δεν εχει σημασια δηλαδη αν δανειζεσαι ή οχι, την πισινη την κρατας για τις πραξεις των αλλων...Ποσο ελπιδοφορο μπορει να ειναι αυτο
    για την κατασταση που προκρινεις απο εδω και περα, οταν ειναι εμφανες πια πως και εκεινοι που κρατουσαν πισινη (πχ κατοχοι ομολογων δημοσιου)
    εχουν βρεθει ξεβρακωτοι με ανυπαρκτη την πισινη;



    Και γιατι φιλε πουλας υπηρεσιες επι πιστωσει; Ιδια περιπτωση με το κινητο σε συνδεση που δεν υποχρεωνει κανενας καποιον να εχει κινητο με συνδεση.
    Εσενα ποιος σε υποχρεωνει να πουλας επι πιστωσει; Φεσια επι φεσιων αναφερεις, αλλα αποδεχεσαι να πουλας χωρις να πληρωνεσαι και να τους ψαχνεις μετα!
    Να πουλας μετρητοις για να μην εχεις φεσια. Καταλαβαινεις πως εσυ πρωτιστως ευθυνεσαι γι΄αυτη την κατασταση και εχεις αναλογη ευθυνη οπως οι παροχοι;

    Λες στο τελος, "μεχρι εκει που φτανει η τσεπη μας", αλλα παραδεχεσαι πως δινεις το δικαιωμα στον αλλο να φευγει με υπηρεσιες χωρις να τις εχει πληρωσει και μετα παραπονιεσαι που σε φεσωνει!
    Αν δεν γινει συνηθεια το "μετρητοις" και δεν εξαλειφθει παντελως το "επι πιστωσει" τα φεσια θα συνεχιζονται και αυτοι που τα εξασκουν δεν θα εκλειψουν. Με τη δικη σου συμβολη φυσικα.



    Πλακα κανεις; Τα τραπεζικα ιδρυματα γνωριζαν και συνεχιζουν να γνωριζουν πως οι διασωσεις εξασφαλιζουν τη βιωσιμοτητα τους, ειτε με bailout ειτε με bailin. Κλεισιμο υποκαταστηματων λες, μα ειχαν
    γεμισει την καθε γειτονιτσα με υποκαταστηματα για να αυξανουν την τιμη της μετοχης τους και να διαπραγματευονται τις μετοχες τους ψηλα. Αυτα στην εποχη των ηλεκτρονικων και πληρως
    αυτοματοποιημενων συναλλαγων θυμιζω. Οσο για τις "απολυσεις" δεν υπαρχουν τετοιες. Υπαρχουν μονο εθελουσιες εξοδοι και κανε τον κοπο να δεις ποσο κοστιζουν. Η Εθνικη ας πουμε μιλα για
    1200 θεσεις και συνολικο κοστος μισο δις ευρω. Αλλα ναι μωρε, τους...αγγιξε η κριση. Λεφτα δεν εχουν και περιμενουν την ΕΚΤ, αλλα μισο δις εθελουσια θα κανουν.

    Οι εταιρειες φιλοι μου δεν εσκασαν απο τις τεραστιες χορηγιες και τα τιτανοτεραστια δικαιωματα μεταδοσης;;; Δειτε τα ποσα της Nova για παραδειγμα για το ποδοσφαιρο! Δεν αξιζει τοσα λεφτα σε καμια περιπτωση.
    Η Nova γιατι δεν σοβαρευτηκε και δεν φροντισε να φτασει μεχρι εκει που εφτανε η τσεπη της; Πετουσαν ολοι χρημα εδω κι εκει, πολιτικες και οικονομικες χαρουλες σε φιλαρακια και αδελφες εταιρειες και τωρα που
    δεν βγαινει ο λογαριασμος, αποφασισαν πως ο καθε μικροοφειλετης των 30-40 ευρω, ειναι η αιτια της οικονομικης του δυσπραγιας. ΑΦΟΥ ομως εφαγαν καλα! Καλη προσπαθεια αλλα δεν ειναι αρκετη για να πειστω προσωπικα.
    Ο πραγματικος στοχος της ανοχης ηταν τα νουμερα των συνδρομητων. Οι εταιρειες πωληθηκαν και αγοραστηκαν πολλαπλως και τα ποσα ηταν καθε φορα και μεγαλυτερα. Αυτος ειναι και ο λογος που αφησαν πολυ κοσμο
    να απολαμβανει υπηρεσιες που δεν πληρωνε. Συνενοχες οι εταιρειες. Αν μαλιστα συνεκτιμησω πως υπηρχε λογος για ολα αυτα (βλεπε εταιρικο οικονομικο κερδος), τοτε το ζυγι βαραινει προς τις εταιρειες, γιατι τελικως ενω βρεθηκαν φεσωμενες, διαπραγματευτηκανεαυτους με πολυ ευνοϊκοτερους ορους και με πολυ μεγαλυτερες οικονομικες απολαβες απο την πραγματικη τους αξια.
    Τα ιδια αλλωστε εκαναν και οι τραπεζες. Λιγοι τα μαγγωσαν και εξαφανιστηκαν πριν προκυψουν τα προβληματα ΚΑΙ στις τηλεπικοινωνιες. Αυτο σε γενικες γραμμες ηταν το μοντελο αναπτυξης της χωρας, το ονομαζω μοντελο του "χρηματιστηριου". Αγοραπωλησιες εταιρειων και χαρτοφυλακιων με τεχνητες αυξησεις των τιμων καθε μετοχης, με σκοπο την αυξηση της χρηματιστηριακης αξιας των εμπλεκομενων εταιρειων και την πωληση τους
    σε μεγαλυτερα τιμηματα. Σκεφτειτε λιγο τα οικονομικα οφελη των εταιρειων που βασισαν την αναπτυξη τους στις αυξησεις μετοχικων κεφαλαιων και στις αγοραπωλησιες των εαυτων τους, καθως και στους μαγκες
    που τα κονομησαν χοντρα και χαθηκαν απο το προσκηνιο. Υπαρχουν εκατονταδες παραδειγματα. Οι δε μετοχοι, οι περισσοτεροι εμειναν με το...περιστερι στο χερι ( καποιος ειπε να μη βριζουμε! )

    Να γινει και μια εταιρεια φακελωματος για τα τουριστικα γραφεια που βαρανε κανονι καθε χρονο. Τοσα χρονια κραταει αυτη η ιστορια στην κυρια πηγη εσοδων της χωρας και κανεις δεν κανει τιποτα!
    Ποιος φερνει περισσοτερο χρημα στα κρατικα ταμεια, οι τηλεπικοινωνιες ή ο τουρισμος; Και οταν λεω τουρισμος, εννοω τα παντα, απο τους φορους αεροδρομιων, μεχρι το τελευταιο λεπτο ΦΠΑ και φορολογιας
    που ακολουθει τις χρηματικες ενεργειες που κανει ενας επισκεπτης στη χωρα μας. Τι, δεν το το βρισκετε απαραιτητο;;;
    Και που να δειτε ποσες εταιρειες εχω στο μυαλο μου που μπορουν να γινουν για εξαπατηση πολιτων απο εταιρειες, δεν αρχιζω να απαριθμω γιατι δεν θα τελειωσει το μηνυμα.

    Φιλικα παντα.
    Καλο βραδυ σε ολους.
    πάνω κάτω συμφωνώ μαζί σου (ειδικά στις εταιρείες που αναφέρεις)

    η μόνη ένσταση μου είναι στο θέμα "εθελούσιας εξόδου" ή οικειοθελούς απόλυσης όπως το λέω εγώ
    ξέρεις τα "έτοιμα" όσα και να πάρεις κάποτε τελειώνουν έτσι θα την πατήσουν και οι τραπεζικοί υπάλληλοι (οι οποίοι το γνωρίζουν φυσικά) είτε είναι της εθνικής τράπεζας (δημόσιο) είτε των άλλων ιδιωτικών τραπεζών

    όσο υπάρχουν οι "κλέφτες/λαμόγια" δεν αλλάζει τίποτα σε αυτή την χώρα όσες αρχές και να δημιουργηθούν , όσοι νόμοι και να ψηφιστούν

    ο "κλέφτης/λαμόγιο" παραμένει αλώβητος και ζει εις βάρος των άλλων

    αυτός θα συνεχίζει να κλέβει και εμείς να πληρώνουμε τον λογαριασμό του....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικές μου απόψεις περι ντουφεκάκηδων:

    1) Εκτός απο ορισμένες περιπτώσεις (αυτών που σε κάποια στιγμή βρέθηκαν απρόοπτα σε τεράστια οικονομική δυσκολία) που σίγουρα αποτελούν μικρό ποσοστό, οι υπόλοιποι (αυτούς θεωρώ ντουφεκάκηδες) είναι απλά ανεύθυνα πλάσματα που θέλουν να φορτώνουν τις δικές τους υποχρεώσεις στις πλάτες αλλονών, απλά και μόνο εκμεταλευόμενοι "αδυναμίες" του συστήματος.
    2) Η λογική αυτή σκέψης των ανθρωπων αυτών είναι απλά κοινωνικά ανήθικη, και είμαι απόλυτα βέβαιος απο τα προσωπικά μου παραδείγματα και άλλων γνωστών μου ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν "αδυναμίες" και αλλού προκειμένου να μην πληρώνουν ή να αποκομίζουν οποιοδήποτε όφελος, και ας είναι εις βάρος άλλων.
    3) Η λογική ότι είναι μεγάλες εταιρίες δεν μπορεί να στέκει ούτε να δικαιολογείται ακόμα και εαν είναι ένας και μόνο ντουφεκάκιας και στον τζίρο της εταιρίας αποτελεί κόκκο άμμου στο σύνολο όλων των παραλιών της ελλάδος. Απλά και μόνο για λόγους δικαίου.
    4) Η ανευθυνότητα (και υποκρισία) στοιχειώνεται και απο το γεγονός ότι οι όποιες χρεώσεις είναι απο πριν συμφωνημένες, και απλά ο ντουφεκάκιας εκ των υστέρων προσπαθεί να νομιμοποιήσει το πιστόλιασμα, εαν είναι ηθική ή όχι η χρέωση. Σορρυ, όσο και ανήθικη και εαν είναι, δεν τιμάς την υπογραφή σου. Κάνεις μια συμφωνία, διάβασε τους όρους, εαν θεωρείς τους όρους ληστρικούς, μην κάνεις συμφωνία. Τόσο απλά. Εαν σου κάνουν το ίδιο απο την ανάποδη, πχ είσαι ΕλΕπ, κάνεις μια δουλειά, λέμε τώρα, υδραυλικά, και συμφωνήσετε σε 300 ευρώ, και μετά σου πεί ο πελάτης, όχι φίλε, πάρε 50, αφού μια μέρα μόνον σου πήρε, είναι κλεψιά να ζητάς 300, εσυ τι λές; θασαι ΟΚ; Δεν νομίζω. Οι συμφωνίες γιαυτό κλείνονται εκ των προτέρων.
    5) Θεωρώ επισης κάκιστο παράδειγμα σε μια κοινωνία η ύπαρξη ντουφεκάκιδων γιατί όσο και ναναι το πληρώνουν οι άλλοι. Δεν πληρώνεις φόρους; Τους πληρώνουν άλλοι. Δεν πληρώνεις λογαριασμούς; Ανεβαίνουν οι τιμές για άλλους. Δεν λέω ότι οι εταιρίες είναι άγιες. Αλλά στο τέλος όταν κάνουν ισολογισμό, και προυπολογισμό για το επόμενο έτος, σε γενικές γραμμές λένε τόσα έσοδα (πραγματικά έσοδα), τόσο το κόστος, (τα πιστόλια ειναι δανεικά και αγύριστα στο 99%), αρα δεν βγαίνει, αυξήστε τις τιμές. Δεν θα τα πληρώσουν απο την "τσέπη" τους τα σπασμένα, αυτοί θέλουν κέρδος, πάντα.
    6) Και συνεχίζοντας σαν κακό παράδειγμα, λειτουργεί ως μίασμα, γιατί η ατιμωρησία, οδηγεί και άλλους πολίτες, καταναλωτές, να γίνονται ντουφεκάκηδες. Σου λέει ο άλλος μαμάκας είμαι εγώ να πληρώνω, όταν ο Μήτσος και ο Τάκης δεν έχουν δώσει δεκάρα; Δεν θα το πεί ο καθένας, αλλά όταν έχεις στους 100, 5 ντουφεκάκηδες, μετά απο λίγο οι 5 θα γίνουν 10. Γιατί σίγουρα κάποιοι 5 θαναι πιο επιρρεπείς στο να ντουφεκιάσουν (ειδικά σε δύσκολους οικονομικά καιρούς). Μετα οι 10, λόγω μεγαλύτερου ποσοστού, θα γίνουν 20. Οσο μεγαλώνει ο αριθμός τους, τόσο πιο πολύ "νομιμοποιείται" το ντουφέκιασμα. Το έχουμε δει και στο κίνημα, δεν πληρώνω....
    7) Σε συνέχεια του προηγούμενου, αυτή η μενταλιτέ είναι που έχει δημιουργήσει και τον σύγχρονο έλληνα, τον τελείως αδιάφορο για τα πολιτικά αρκεί να γίνεται η δουλειά του. Με την στενή βραχυπρόθεσμη οπτική, εγώ να βολευτώ, και ας καεί το σύμπαν. Δηλαδή τέτοιες λογικές έχουν αντίκτυπο και γενικά στην ομαδικότητα στην κοινωνία, στο πόσο νοιώθουμε μέρος όλων ή απλά είμαστε εγωιστές ατομιστές παρτάκηδες.

    ΥΓ. Αλήθεια, τα όσα προσπαθείτε και λέτε προκειμένου για να εκλογικεύσετε την επιλογή του ντουφεκάκια και να την νομιμοποιήσετε, γιατί δεν προτεινετε ανοιχτά να τα κάνει ο εκάστοτε ντουφεκάκιας και αλλού; Πχ να πάει σούπερ μάρκετ, να γεμίσει ένα καρότσι, και να βγεί χωρίς να πληρώσει. Γιατί να πληρώσει; Τόσα βγάζει το σούπερμαρκετ (LIDL, Μασούτης klp). Αισχροκέρδεια σκέτη!!!! Γιατί κανένας σας δεν έκανε το ίδιο και σε σούπερ μάρκετ; Σε βενζινάδικο; Μόνο εκεί που μας παίρνει επειδή υπάρχει ευκολία έλλειψης δίωξης/ποινών; Γιατί είμαι σίγουρος, ότι εαν δεν κόστιζε τόσο πολύ μια δικαστική δίωξη για τις εταιρίες, και προχωρούσαν σε διώξεις στους ντουφεκάκηδες, τοτε κανείς τους δεν θα ήταν ντουφεκάκιας. Απλά το πλαίσιο τους επιτρέπει, και τώρα που προσπαθούν με έμμεσα τρόπο να κλείσουν κάποιες τρύπες χωρίς να χρειάζεται να προσφύγουν στην δικαιοσύνη (επειδή κοστίζει και τραβάει πάρα πολύ σε χρόνο), παραπονιούνται οι ντουφεκάκιδες.

    Οσο για τα περί κακών χρεώσεων κλπ κλπ κλπ, αποκτήστε καταναλωτική συνείδηση πρώτα και μετά μιλάμε. Γιατι ο έλληνας δεν έχει καθόλου καταναλωτική συνείδηση και ομαδική συνεργασία προκειμένου να βάλει κάποιες εταιρίες στην "θεση" τους. Ολα τα άλλα, είναι απλά λόγια για να λέμε.


    DISCLAIMER.
    Τα παραπάνω εκφράζουν καθαρά προσωπικες απόψεις. Θεωρώ ότι ένα μέρος, αλλά μικρό σε ποσοστό, των κακοπληρωτών, ότι δεν το κάνουν απο δόλο, αλλά επειδή οι συνθήκες της ζωής με απρόοπτα περιστατικά τους έφεραν σε δεινή θέση. Τα περι ντουφεκάκιδων που λέω αναφέρονται σε αυτούς που δεν είναι σε αυτή την κατηγορια, είναι άνθρωποι που έχουν να πληρώσουν και δεν το κάνουν, ή μπορεί να έχουν δυσκολίες αλλά προτιμούν να μην περιορίζονται στις δαπάνες τους όπου τους παίρνει να τις φορτώνουν τις δαπάνες αυτές αλλού.

    - - - Updated - - -



    To ένα λάθος δεν δικαιολογεί το άλλο.
    Εαν νομίζεις ότι οι εταιρίες λειτουργούν λάθος, στο ότι κάνουν, είσαι πολίτης αυτής της χώρας, και φρόντισε και εσύ και οι δικοί σου άνθρωποι να κάνουν τις σωστές πολιτικές επιλογές προκειμένου να μην γίνονται αυτά τα λάθη.
    Νομίζεις ότι με το ντουφέκιασμα, διορθώνεις την κατάσταση; Τιμωρείς την εταιρία κινητής; Η εταιρία κινητής θέλει κέρδη, και θα τα έχει, αυξάνοντας τα τιμολόγια. Βέβαια εσένα πολύ που σε νοιάζει, θα ξαναρίξεις ένα ντουφέκιασμα, και ας πάνε να πληρώνουν. Κάποιοι άλλοι.
    Ομως νομίζεις ότι γλύτωσες. Γιατί εαν ένα θεσμικό πλαίσιο είναι σαθρό και επιτρέπει στις εταιρίες να λειτουργούν έτσι, και να κλέβουν τον κοσμάκη, τότε είναι όλες οι εταιρίες. Οχι μόνον οι εταιρίες κινητής. Ετσι λοιπόν εσύ "τιμωρείς" τις εταιρίες κινητής, αλλά όλες οι άλλες μια χαρά κατακλέβουν τον κοσμάκη. ΕΥΓΕ. Εκανες ΠΟΛΕΜΟ. Πολέμησες το σύστημα. Μην ξεχασεις την επόμενη φορα στις εκλογές είτε να μην πας να ψηφίσεις καθόλου ή να ψηφίσεις τα ίδια, ώστε οι άλλες εταιρίες να συνεχίζουν να κλέβουν ανενόχλητα και να πηγαίνουν τα κέρδη τους αλλού και να μην πληρώνουν δεκάρα φόρο εδώ....
    Περιμένεις απο κάποιον να σε προστατεύσει, να προστατεύσει τα συμφέροντα του απλού κοσμάκη; Αν δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος, όχι με ντουφέκιασμα, αλλά με τις εκλογές, το μόνο όπλο που έχεις, τότε καλά σου κάνουν.
    προσωπικά συμφωνώ 100% με την παραπάνω άποψη με κάλυψε απόλυτα ο φίλος "anon" δεν υπάρχει λόγος να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι.

    αυτό για μένα είναι το "ζουμί της υπόθεσης"

  11. #251
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος σε όρισε εσένα δικαστή και εκτελεστή της απόφασης. Αφού μπορείς να τεκμηριώσεις όσα λες, μπορείς να κάνεις καταγγελία και τα πράγματα να πάρουν τη δικαστική οδό. Μέχρι τότε, ακόμα κι αν συμφωνεί η πλειοψηφία των καταναλωτών μαζί σου, μπορείς να βρεθείς κατηγορούμενος για χρέη.
    Έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει λόγος να κάνω εγώ τον δικαστή, υπάρχει εποπτικός μηχανισμός που λειτουργεί με γνώμονα το γενικότερο συμφέρον και φροντίζει για την προστασία των καταναλωτών από ληστρικές πρακτικές

  12. #252
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει λόγος να κάνω εγώ τον δικαστή, υπάρχει εποπτικός μηχανισμός που λειτουργεί με γνώμονα το γενικότερο συμφέρον και φροντίζει για την προστασία των καταναλωτών από ληστρικές πρακτικές

  13. #253
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή από αυτά που έγραψα, αυτό κατάλαβες? ότι δεν πλήρωσα? το ότι ζητούν παράλογα και παράνομα κάποιο ποσο που οι ίδιοι θα το διέγραφαν αν έκανα νέο συμβόλαιο (γιατί άραγε αφού δεν πληρώνω?) δεν σου λέει τίποτα?
    το ότι τους πρότεινα να πληρώσω το ποσο που πραγματικά μου έκαναν έκπτωση για τους 13 μήνες και αρνήθηκαν γιατί ήθελαν όλο το ποσο που αντιστοιχεί σε 24 μήνες το θεωρείς λογικό?
    αλλα τι ρωτάω, από το κατεβατό σου καταλαβαίνω ότι ή δεν έχεις σχέση με την Ελληνική πραγματικότητα η δεν σε νοιάζει γιατί είσαι σε άλλη... κατηγορια.
    Εαν έχεις δίκιο, υπάρχει και ο συνήγορος του καταναλωτή. Στείλε τα στοιχεία εκεί, καθώς και στην ΕΕΤΤ για παραβίαση όρων. Σε επόμενο τηλεφώνημά τους, ή ακόμα καλύτερα επισήμως με κάποιο φαξ, στείλε ότι έχεις κάνει καταγγελία ότι ζητούν χρήματα που δεν δικαιούνται. Αυτά.
    Εγω έγραψα, άλλο ντουφεκάκιας που το κάνει εν συνειδήση και με δόλιο σκοπο. Και υπάρχουν αρκετοί, για την ακρίβεια, όπου τους παίρνει το κάνουν ορισμένοι (και ανέφερα παραδειματα όπου δεν τους παίρνει, απλά δεν το κάνουν, αυτά περι "ηθικής" πολέμου εναντίον των πολυεθνικών).
    Και το ξαναλέω. Οι εταιρίες, και οι κάθε εταιρίες, θα θέλουν αν όχι πάντα σε κάποιες περιπτώσιες να βγάλουν απο την μύγα ξγκι, ή και να κλέψουν τους πελάτες τους (αν μπορούν). Μην περιμένετε απο κάποιο εκ μηχανής θεό να σας προστατεύει. Δεν είστε μωρά. Μόνοι σας πρέπει να κινηθείται, είτε ατομικα είτε συλλογικά, είτε και με τις πολιτικές επιλογές σας (εκλογές) προκειμένου να μην δώσετε το δικαίωμα να εκμεταλεύονται.

  14. #254
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει λόγος να κάνω εγώ τον δικαστή, υπάρχει εποπτικός μηχανισμός που λειτουργεί με γνώμονα το γενικότερο συμφέρον και φροντίζει για την προστασία των καταναλωτών από ληστρικές πρακτικές
    Ετσί ακριβώς, κάτι ξέρουν και ζητάνε κάποιοι να έχουμε και όπλα, να είμαστε και δικαστές μετά και εκτελεστές, άλλωστε τι κάνει το κράτος τίποτα, μονο για να φυλάνε τους βουλευτές είναι

  15. #255
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Αυτή είναι η θεωρητικοποίηση, η δικαιολόγηση της πράξης από τον ντουφεκάκια. Αυτή η λογική τεντώνει παντού, σε οτιδήποτε θέλουμε να δικαιολογήσουμε την κλοπή/ντουφέκισμα. Απο τον κουλουρά που βγάζει πολλά πουλώντας μια σταλιά κουλούρι, μέχρι τον καφετζή που χρεώνει μια σταλιά καφέ με νερό 1,5 ευρώ, μέχρι μέχρι.
    Όρεξη να έχει ο λαμογιοντουφεκάκιας να δικαιολογεί. Αυτό είναι το εύκολο.
    Το δύσκολο, να βάλει δηλαδή κεφάλαιο και απεριόριστη προσωπική εργασία σαν ΕΛ.ΕΠ εκεί τζιζ κακά

Σελ. 17 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-15, 12:34
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 22:10
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:37
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 16:01
  5. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-15, 00:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας