Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    20-09-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29970/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    speedport entry 2i/DD-WRT
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 8.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μην το κουράζεις και μην μπαίνεις σε έξοδα.. αφού δεν έχεις καθόλου σήμα με λάπτοπ δεν θα πιάνεις ότι και να βάλεις..
    Η απόσταση είναι μεγάλη ~100μ για οικοιακό ρούτερ και τα δέντρα σε αυτές τις συχνότητες κάνουν μεγάλη ζημιά...
    εκτός και αν πείσεις τον γείτονα να βάλει το ρούτερ σε ανοιχτό παράθυρο και μάλιστα από την μεριά σου...
    και κόψεις και τα δέντρα...
    Σε πρώτη φάση μάλλον θα πρέπει να πείσει τον ιδιοκτήτη να βάλει το ρούτερ προς τη μεριά του γιατί μάλλον είναι ΒΑ αν κρίνουμε από το σημείο (κόκκινη κουκκίδα) που βρήκε σήμα με το κινητό.

    - - - Updated - - -



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα γιατί την βλέπω πράσινη.. αχρωματοψία έχω..?
    Γαλαζοπράσινη

    Spoiler:
    (είδα το λάθος αλλά βαρέθηκα να το διορθώσω)
    [*] Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
    [*] The luckiest man who walks on this earth is the one who finds...true love!

  2. #17
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Μηνύματα
    922
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17.864/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    Thomson TG789vn
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 13,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από understracker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαλαζοπράσινη
    Μήπως είναι πετρόλ..?
    Δεν έχουμε και καμιά γυναίκα εδώ να μας πει την ακριβή απόχρωση..

  3. #18
    Εγγραφή
    03-08-2014
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Sp/port AirPort extr Asus
    Δυσκολα θα κανεις σωστη δουλεια με το συγκεκριμενο ρουτερ.Εγω σε αναλογη περιπτωση δοκιμασα να συνδεθω με loco m2 σε σπιτι γειτονα γυρω στα 250μ χωρις εμποδια,μονο τους τοιχους του σπιτιου, κακη ζευξη,απο τη μερια του βεβαια,και κανω μια και το γυρναω προς το διπλανο χωριο 4.5km που εχει ο δημος free wifi hotspot και πιανω οριακα και μετα βιας -89-90dbm με το ζορυ 6mbps link και οχι σταθερα.βαζω το loco σε ενα δορυφορικο κατοπρο 65cm που ειχα,σε ιστο 5μ,και πιανω -78dbm 24-36mbps σταθερο link.Αυτο δειχνει οτι δεν παιζει ρολο τοσο η αποσταση οσο ο εξοπλισμος κι απο τις δυο μεριες.Για την ιστορια το hotspot ειχε κεραια τυπου panel με ubiquiti εξοπλισμο και δεν ηταν και γυρισμενη προς τη μερια μου μαλλον τα ''απονερα'' επιανα.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-10-2016
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν είχα και εγω κοντα wifi spot πιστευω αυτο θα εκανα αλλα το χωριο ειναι αναμεσα στα βουνα και ενα wifi hotspot του δημου ειναι στα 50 χιλιομετρα με πολλα βουνα οποτε ακυρο για αυτο, κριμα. Το θεμα ειναι ποτε θα παω να δω ξανα αν μπορω να πιασω κατι με απλη κεραια και θα σας απαντησω να δουμε τι θα γινει!

  5. #20
    Εγγραφή
    20-09-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29970/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    speedport entry 2i/DD-WRT
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 8.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι πετρόλ..?
    Δεν έχουμε και καμιά γυναίκα εδώ να μας πει την ακριβή απόχρωση..
    Spoiler:
    πορτοκαλιμελιτζανοκεραμυδοκόκκινο

    [*] Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
    [*] The luckiest man who walks on this earth is the one who finds...true love!

  6. #21
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kult66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχα και εγω κοντα wifi spot πιστευω αυτο θα εκανα αλλα το χωριο ειναι αναμεσα στα βουνα και ενα wifi hotspot του δημου ειναι στα 50 χιλιομετρα με πολλα βουνα οποτε ακυρο για αυτο, κριμα. Το θεμα ειναι ποτε θα παω να δω ξανα αν μπορω να πιασω κατι με απλη κεραια και θα σας απαντησω να δουμε τι θα γινει!
    Από την μεριά του σπιτιού που βρίσκεται το ρούτερ,
    σκοπεύεις να βάλεις εξωτερικό Access Point ή μπα..??
    SY2BYG

  7. #22
    Εγγραφή
    11-10-2016
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δε ξερω που ειναι το ρουτερ οχι αλλα οταν ξαναπαω θελω να δω τι μπορει να γινει να μετρησω

  8. #23
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kult66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξερω που ειναι το ρουτερ οχι αλλα οταν ξαναπαω θελω να δω τι μπορει να γινει να μετρησω
    Πως ακριβώς θα κάνεις τη μέτρηση?
    SY2BYG

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από understracker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα wifi που λειτουργεί σε (ονομαστικές) ταχύτητες 2-5 Mbps (οριακά) είναι πολύ χειρότερης απόδοσης από ένα adsl στις ίδιες ταχύτητες. Χάνει παρά πολλά πακέτα και δεν έχεις δυνατότητα interleaving. Επιπλέον, αν είναι σε κοινό subnet με το gateway του γείτονα (που πρέπει να είναι αν θες να εκμεταλλευτείς το upnp) μπορεί να δεις προβλήματα επιβράδυνσης και στο τοπικό δίκτυο.
    Τι σχέση έχουν αυτά, με το κείμενο που παραθέτεις;

    Έγραψες επί λέξη "Εξάλλου ακόμα και αν το router του γείτονα είναι 300 mbps, ακόμα και αν πιάσεις τα 300 mbps θα σε περιορίζει το utp μεταξύ του εσωτερικού και εξωτερικού AP που θα τρέχει στα 100mbps".
    Και σε αυτό που έγραψα εννοώ ότι δεν μας ενδιαφέρει αν το UTP περιορίζει την ταχύτητα επικοινωνίας (που δεν το κάνει αλλά ας το ξεπεράσουμε), όταν ούτως ή άλλως η ταχύτητα που χρειάζεται ο φίλος είναι πολύ-πολύ μικρότερη.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-10-2016
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μετρηση εννοω ποσο σημα πιανω σε διαφορα σημειο σε ευθεια γραμμη απο τον γειτονα με καρτα wifi usb

  11. #26
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kult66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετρηση εννοω ποσο σημα πιανω σε διαφορα σημειο σε ευθεια γραμμη απο τον γειτονα με καρτα wifi usb
    Τελείως παραπλανητικό αυτό.
    Δεν θα έχει καμία σχέση αν π.χ. βάλεις μία εξωτερική κεραία που θα λειτουργεί ως AP, από την μεριά του γείτονα και μία παρόμοια από την δική σου(ως Station)
    σε σχέση με δοκιμή με wifi usb...
    Δεν είναι καθόλου παρόμοιο.. Αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ..
    SY2BYG

  12. #27
    Εγγραφή
    11-10-2016
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καταλαβαίνω ναι αλλα το θεμα ειναι οτι ο γειτονας μου, μου δινει μονο τον κωδικο,δε θελει να τοποθετηθει τπτ στο μερος του δε ξερω γτ ετσι θελει οποτε εγω πρεπει να βρω να λειτουργει κατι απο εμενα προς αυτον, δηλαδη να εχω μονο εγω AP και να δω αν μπορω να εχω ιντερνετ ετσι, δε ξερω τι αλλο να κανω, μου εχετε πει ολοι πολλες ιδεες!

  13. #28
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kult66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω ναι αλλα το θεμα ειναι οτι ο γειτονας μου, μου δινει μονο τον κωδικο,δε θελει να τοποθετηθει τπτ στο μερος του δε ξερω γτ ετσι θελει οποτε εγω πρεπει να βρω να λειτουργει κατι απο εμενα προς αυτον, δηλαδη να εχω μονο εγω AP και να δω αν μπορω να εχω ιντερνετ ετσι, δε ξερω τι αλλο να κανω, μου εχετε πει ολοι πολλες ιδεες!
    Δύσκολα πάντως εάν το ρουτερ του γείτονα είναι πίσω από τοίχους ή έστω και κοντά στο παράθυρο, εσύ να καταφέρεις να κάνεις ζεύξη.
    Δηλαδή και να τη πετύχεις δεν θα πάει μία.. Να στο πω και πιο απλά.
    SY2BYG

  14. #29
    Εγγραφή
    11-10-2016
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    οταν θα παω ξανα στο χωριο θα περασω και απο το σπιτι του να δω που το εχει το ρουτερ και θα σας ενημερωσω, ευχαριστω ολους σας παιδια!

  15. #30
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, επειδη εχετε πει πολλα και ωραια και σωστα θα συμπληρωσω κατι καθαρα απο την εμπειρια μου επειδη το εχω κανει και το κανω....
    στο εξοχικο εχω εναν γειτονα στα 446μετρα αποσταση, ειχε μια κεραια omni λιγα dbi, και ηθελα να ειμαι πελατης του (awmn δικτυο), ειχα το ovislink 5460ΑP σε client mode και ενα 60αρι δορυφορικο πιατο στην στεγη μου με feeder 2,4ghz (δεν θυμαμαι απολαβη νομιζω 9dbi ητανε).
    Επιανα πισω απο ελιες (φυλωσιες) μπορει να ηταν στην σειρα και 3-4 λιγο πανω απο το μισο σημα και δεν ειχα προβληματα (αλλα μιλαμε για 2.4ghz και σε B).
    Τωρα που ειμαι κομβος το Link αυτο πλεον παιζει με panel 14dbi 5ghz Ν καθετης πολωσης και περναω αναμεσα σε ελιες δεν τις βρισκω αλλα εχει κατι καλαμιες καπου και βρισκω εκει. Οταν μεγαλωνουν το σημα παει 6-7db πανω. Τωρα χανω και ταχυτητα, δλδ σε bandwith test βγαζει 100mbps ανα λαμβανω και αμα στελνω δεν παει 15.
    Αυτο γινεται επειδη εχει πχ ανοιγμα 45μοιρες στο ξεκινημα εχει το μικρο ανοιγμα οποτε αμα βρει καπου χανει πολυ, αμα ειναι αναποδα ερχετε περισσοτερο, καταλαβαινετε τι εννοω.
    Γενικα οταν εχουμε εμποδια τετοια προτιμαμε κεραιες με μεγαλυτερο ανοιγμα (δεν ειναι για πολυ μεγαλες αποστασεις πχ πανω απο χλμ γιατι θα χανει πολυ το σημα) και καλυτερα νομιζω οριζοντια πολωση, εγω εχω καθετη επειδη ετσι ειναι το πανελ μου και δεν μπαινει αλλιως.
    Οταν γινεται αυτο το προβλημα με τα σηματα, παω και κοβω τα εμποδια με συνενοηση με γειτονες παντα.
    Σε ενα αλλο Link με βουνο μια συκια μου χαλαγε το σημα 10db!!!! 3χλμ+ αποσταση με πιατα 80αρια με feeder N διπλης πολωσης 5ghz.
    Ζητησα στον γειτονα αμα τον πειραζει να κοψω λεει κανε οτι θες, πηρα το αλυσοπριονο και βουαλα! σημα τελειοτατο....
    Γενικα πρεπει να μην εχει εμποδια. Κατοπιν συνενοησεων με γειτονες μπορουμε οτι εμποδιζει να το κοβουμε-κλαδευουμε κτλ.
    Αν εχει εμποδια μεγαλα πχ κορμους δεντρων δεν θα παιζει απλα. Αλλο πραγμα φυλωσιες, καλαμιες κτλ και αλλο κορμοι δεντρων.

    Αν ο γειτονας ΔΕΝ βαλει εξωτερικη κεραια δεν θα γινει ΠΟΤΕ δουλεια!!!!
    στην περιπτωση μου στην 1η ειχε omni εξωτερικη στην ταρατσα!
    και στην 2η και 3η εχουμε ιδιες κεραιες και στα 2 ακρα.
    Οσο δυνατος να εισαι εσυ οταν εχεις μια αδυναμη εκπομπη δεν γινεται τιποτα τελικα.
    αν δεν θελει να ειναι πανω στο σπιτι πρεπει να μπει κατι ενδιαμεσο με καλη στηριξη πχ στο χωραφι κατι σαν wireless repeater δλδ αλλα στην ακρη για εσενα πρεπει να εχει εξωτερικη κεραια να σε βλεπει! οχι ενα κεραιακι μικρο.
    Εγω το πανελ το εχω 65μετρα μακρια απο το σπιτι μου για να περασω αναμεσα στα δεντρα! μονο εκει ειχα οπτικη επαφη και παιζει και με POE το routerboard.

    Για τι αποσταση μιλαμε σε ευθεια?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-10-16 στις 09:48.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. WiFi στο χωριό
    Από napsteronly στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-16, 15:14
  2. Ιντερνετ στο εξοχικο
    Από thelos257 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 23:29
  3. [Asus] Προσβαση στο μοντεμ μεσω ιντερνετ
    Από pankostas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-16, 22:44
  4. Ίντερνετ στο σπίτι ΒΟΗΘΕΙΑ
    Από mangr7 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 20:36
  5. Πρόβλημα με Wifi Usb Adapter και συνδεση στο ιντερνετ.
    Από SpaceMarine13 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 18:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας