Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-32 από 32
  1. #31
    Εγγραφή
    11-10-2016
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σου φίλε, η αποσταση σε ευθεια ειναι 120-150 μετρα οχι παραπανω και εχει δεντρα 2 μεγαλα μπροστα μου μετα ενα χωραφι κενο χωρις δεντρα και αλλα 2-3 δεντρα στην ευθεια στο σπιτι του γειτονα μου.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kult66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε, η αποσταση σε ευθεια ειναι 120-150 μετρα οχι παραπανω και εχει δεντρα 2 μεγαλα μπροστα μου μετα ενα χωραφι κενο χωρις δεντρα και αλλα 2-3 δεντρα στην ευθεια στο σπιτι του γειτονα μου.
    καλημερα! αμα δεν ξεπερασεις τα δεντρα και δεν μπει και εξωτερικη κεραια στον αλλον δεν υπαρχει περιπτωση να κανετε συνδεση δυστυχως!
    στο λεω γιατι εχω κανει απειρες φορες τετοιες δοκιμες, μην πεδευεσαι τσαμπα και δωσεις και χρηματα κιολας!
    στο εξοχικο μονο απο καλαμιες δλδ εκει που ειναι οι κορυφες τους εχασα σημα 10db απο την συνδεση μου στα 446 μετρα αποσταση 5ghz N καθετης πολωσης με panel 14dbi.
    επειδη τον ξερω τον ανθρωπο θα παμε να τις κοψουμε....αν βαρας ΠΑΝΩ στα δεντρα και οχι σε φυλωσιες αναμεσα το link δεν βγαινει που να χτυπιεσαι σαν χταποδι.
    Και χωρις εξωτερικη κεραια στο αλλο ακρο ΔΕΝ το συζηταμε ειναι εντελως αδυνατον!
    Τα adsl wifi routers εχουν μια κεραια που εχει απολαβη 1.5-2dbi το πολυ.
    Πρεπει να βαλει εστω ενα wireless repeater σε εξωτερικο σημειο που η δευτερη κεραια του να ειναι εξωτερικου τυπου και να κοιταει προς τα εσενα.
    Και παλι ξαναλεω αν πεφτεις πανω σε κορμους δεντρων και οχι σκετες φυλωσιες δεν υπαρχει περιπτωση να συνδεθεις.
    Αν ειναι μονο φυλωσιες λογω μικρης αποστασης και αμα βαλεις πανελ μπορει να γινει αλλα οπως και να εχει παλι θελει κεραια απο τον απεναντι.
    Στο εξοχικο η συνδεση που εχω που εχω εμποδιο τις καλαμιες ειναι αυτο το πανελ http://i180.photobucket.com/albums/x...ps7c5a247a.jpg
    η γωνια ειχε μπει παλιοτερα για να τις προσπερασω αλλα τωρα μεγαλωσαν και αλλο και πρεπει να τις "κλαδεψω".
    Με αυτο εδω (δεν ειχα τεντωσει ακομα τις αντιριδες) περνουσα αρκετες φυλωσιες απο ελιες σε link 2.4ghz B στα 446 μετρα http://i180.photobucket.com/albums/x...WMN/piato4.jpg
    60αρι πιατο με feeder 11dbi 2.4ghz και αυτο για router http://i180.photobucket.com/albums/x...linkinside.jpg
    ο απεναντι ειχε εξωτερικη κεραια omni ΑP 2.4ghz 8dbi νομιζω.
    To 1o μου link παλι με ιδια κεραια ο αλλος απεναντι ηταν 7χλμ μακρια!! με καθαρη οπτικη επαφη ομως και με το ιδιο μηχανακι αλλα με αυτη την κεραια http://i180.photobucket.com/albums/x...iawifiscan.jpg ημουν για καιρο πελατης του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 16-10-16 στις 12:47.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. WiFi στο χωριό
    Από napsteronly στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-16, 15:14
  2. Ιντερνετ στο εξοχικο
    Από thelos257 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 23:29
  3. [Asus] Προσβαση στο μοντεμ μεσω ιντερνετ
    Από pankostas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-16, 22:44
  4. Ίντερνετ στο σπίτι ΒΟΗΘΕΙΑ
    Από mangr7 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 20:36
  5. Πρόβλημα με Wifi Usb Adapter και συνδεση στο ιντερνετ.
    Από SpaceMarine13 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 18:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας