Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποίον θα ψηφίζατε στις αμερικάνικες εκλογές?

Ψήφισαν
54. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Hillary Clinton

    10 18,52%
  • Donald Trump

    17 31,48%
  • Gary E Johnson

    3 5,56%
  • Jill Stein

    5 9,26%
  • Κανέναν / άκυρο - λευκό

    12 22,22%
  • Δεν γνωρίζω αρκετά για να επιλέξω

    7 12,96%
Σελ. 180 από 218 ΠρώτηΠρώτη ... 160170175178179180181182185190200 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.686-2.700 από 3264
  1. #2686
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κίνδυνος να γίνει φθηνότερο; Κίνδυνος να γίνει αποκλειστικό για ορισμένους θα γίνει. Εξάλλου τι άλλο νόημα έχει η κατάργηση του net neutrality; Οι πάροχοι τι ζητούσαν, να τους πληρώνουν όσες υπηρεσίες καταλανώνουν μεγαλύτερη χωρητικότητα, σωστά; Με τη σειρά τους λοιπόν αυτοί θα συμφωνήσουν να πληρώνουν, αρκεί να έχουν αποκλειστικότητα στο δίκτυο. Γιατί να έχει πρόσβαση στο δίκτυο του παρόχου πχ ο ανταγωνιστής της Netflix, χωρίς throttling, αν αυτή πληρώνει τον πάροχο κι αυτός όχι; Θα συμφωνήσουν λοιπόν σε ένα πακέτο που θα δίνει απεριόριστη πρόσβαση στη Netflix, ενώ οι άλλοι θα έχουν περιορισμούς...
    Δηλαδή υπάρχει κίνδυνος να γίνει αυτό που είναι σήμερα, αλλά όπως το έχουμε πληρώσει αδρά... Net neutrality έχεις σήμερα και τόσα χρόνια, Που είναι οι εναλλακτικοί? Το internet ουσιαστικά είναι το Facebook και το Youtube. Γιατί νομίζεις ότι μπορούνε να λογοκρίνουνε? Γιατί... που θα πας άμοιρε? Όπου είναι ο κόσμος θα πας.

  2. #2687
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Οπότε αντί να απαιτήσετε από το FCC να εφαρμήσει και να προωθήσει μία πολιτική και κανονισμούς που θα προωθούν στην πράξη το net neutrality, και να τιμωρούν εταιρείες που κάνουν throttling, όπως πχ την περιβόητη Comcast, κάνατε το αντίθετο, προωθείτε μία πολιτική κατάργησης του net neutrality και επισημοποίησης του throttling! Μπράβο!

    ΥΓ. Τι σκοπεύει να κάνει η αμερικανική κυβέρνηση για το Facebook μετά τις αποκαλύψεις για τη χρήση προσωπικών δεδομένων εκατομμυρίων χρηστών του, που πιθανόν χρησιμοποιήθηκαν για την προώθηση της εκστρατείας του Τραμπ; Θα αρκεστεί στη συγνώμη του Zuckerberg , ή θα ήταν καλύτερο να επιβάλλει και κάποιο πρόστιμο δισεκατομμυρίων, αντίστοιχο με αυτά που επιβάλλει η ΕΕ;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  3. #2688
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλή ερώτηση σου κάνω. Αφού είμαι ο διάβολος, προφανώς μπορείς πανεύκολα να αντικρούσεις τα επιχειρήματά μου. Ιδού η Ρόδος:

    Για σένα δεν ξέρω, αλλά είμαι σίγουρος (αν θυμάμαι καλά τον είχα διαβάσει κιόλας) ότι ο MNP-10 ήταν υπέρ p2p και τήρησε την στάση που τήρησε. Υπέρ αυτής της φιλοσοφίας είμαι κι εγώ. Fast forward στο 2018. Με net neutrality η Google και το Facebook λογοκρίνουν το internet. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί πρακτικά η Google και το Facebook είναι (for all intents and purposes) το internet.

    Οπότε σε ρωτώ πάλι και απάντησε συνετά αυτή τη φορά:
    Σήμερα, με το net neutrality, οι ανταγωνιστές της Google και του φατσοβιβλίου ποιοί είναι?
    μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Η διαφορά μας είναι ότι εσυ νομίζεις ότι η κατάργηση του net neutrality θα οδηγήσει να πρέπει να πληρώνεις εξτρα για τις μεγάλες εταιρίες όπως Google & Facebook. Εγώ σου λέω ότι γίνεται το αντίθετο. Με την κατάργηση του net neutrality, παίρνεις ΜΟΝΟΝ τις μεγάλες εταιρίες, και εαν θέλεις να έχεις σωστή πρόσβαση (*) και σε όλο το υπόλοιπο ιντερνετ, θα πρέπει να πληρώνεις εξτρά. Δυστυχώς, είναι βέβαιο ότι έτσι θα γίνει, και δεν έχει να κάνει επειδή καταλανώνουν bandwidth οι "μεγάλοι". Οι "μεγάλοι" θα μπορούν να δίνουν, όπως ήδη κάνει το facebook, χρήματα στους παρόχους προκειμένου να διατηρήσουν την πελατειακή τους βάση. Γιατί κερδίζουν χοντρά. Οι μικροί δεν μπορούν να το κάνουν. Σε αυτό αποσκοπούν οι πάροχοι, προκειμένου να βάλουν χέρι σε μέρος των κερδών απο τους κολοσσούς του Ιντερνετ, όπως Facebook/Google. Η Google προσπάθησε να "επιτεθεί" σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, με το να χτίσει δική της υποδομή, αλλά και υποστηρίζοντας το net neutrality. Γιατί δεν έχει μπεί στο τριπάκι να πληρώνει παρόχους. Η Facebook που ήδη πληρώνει, δεν είναι υποστηρικτής του net neutrality. Ομως και η Google (μαζί με τις συναφείς υπηρεσίες που προσφέρει και δεν είναι μόνο το Youtube), όπως και η Facebook έχουν ένα μεγάλο αβαντάζ με την κατάργηση του net neutrality. Αυτομάτως κλειδώνει απεξω όλους τους άλλους. Οι πάροχοι έχουν ήδη τις υποδομές, είτε αξιοποιούνται με 100% traffic είτε με 10% traffic, το κόστος ειναι σχεδόν το ίδιο. Επαναλαμβάνω. Ο στόχος ειναι μερίδιο των κερδών. Προσωπικά δεν με νοιάζει αν μπορούν να πάρουν ή όχι μερίδιο των κερδών. Με νοιάζει μόνον, με τον τρόπο που πάνε να τα πάρουν. Μπορεί η Google ναναι κερδισμένη απο το net neutrality (στάση που θα αλλάξει αμέσως εαν την συμφέρει να μην υπάρχουν ανταγωνιστές, μέχρι τώρα δεν έχει ουσιαστικούς ανταγωνιστές) και για αυτό να υποστηρίζει τους ακτιβιστές υπερ του net neutrality. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα όμως. Εσυ σαν καταναλωτής θα καταλάβεις τι εστί NO NET NEUTRALITY, όταν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το ότι εχεις πληρώσει, θα πάει σέρνοτας ή θαναι μπλοκαρισμένο τελείως. Δες το παράδειγμα της Πορτογαλίας.
    Σήμερα ανταγωνιστές...
    στο google search, gogoduck. οσο πάει ανεβαίνει, και ελπίζω να ανέβει αρκετά.
    στο facebook. Ανερχόμενο social media, mastodon. Open source, completely decentralized.
    Με ΝΟ ΝΕΤ NEUTRALITY, δεν μπορεί να υπάρξει, δεν υπάρχει πιθανότητα, να υπάρξει, άλλος, πέραν των ήδη υπαρχόντων μεγαθηρίων. Απλά κλειδώνουν τα πάντα. Θα πρέπει να πληρώσεις ένα κάρο λεφτά για να έχεις το ιντερνετ που έχεις τώρα. Οτι θέλεις, πχ email, browsing κλπ θα σου σίνεται με ένα-δυο πακέτα και τέλος. Οχι κλασικό email, ftp, ssh, tor, torrent, amule, streaming, οτιδήποτε ας πούμε διαφορετικό.
    Ακόμα χειρότερα, και ελπίζω ο ΜΝΠ να τοποθετηθεί επ αυτού, επειδή οι πάροχοι θα έχουν οικονομικά πακέτα μόνο για τα μεγαθήρια, οτιδήποτε decentralized, θα πρέπει να το πληρώνεις αρκετά ακριβότερα, σαν ένα πακέτο, γενικής πρόσβασης στο ιντερνετ. Ούτε μπιτκόνια, ούτε τίποτα. Τα διόδια στις λεωφόρους του ιντερνετ θα ελέγχονται ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ απο τους παρόχους, όπως θέλει ο καθένας.
    Οποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει.
    Απο την άλλη, εαν ολοκληρωθεί η μετάβαση στο NO NET NEUTRALITY, καλά να πάθετε. Θα δειτε το αποτέλεσμα αρκετά γρήγορα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κίνδυνος να γίνει φθηνότερο; Κίνδυνος να γίνει αποκλειστικό για ορισμένους θα γίνει. Εξάλλου τι άλλο νόημα έχει η κατάργηση του net neutrality; Οι πάροχοι τι ζητούσαν, να τους πληρώνουν όσες υπηρεσίες καταλανώνουν μεγαλύτερη χωρητικότητα, σωστά; Με τη σειρά τους λοιπόν αυτοί θα συμφωνήσουν να πληρώνουν, αρκεί να έχουν αποκλειστικότητα στο δίκτυο. Γιατί να έχει πρόσβαση στο δίκτυο του παρόχου πχ ο ανταγωνιστής της Netflix, χωρίς throttling, αν αυτή πληρώνει τον πάροχο κι αυτός όχι; Θα συμφωνήσουν λοιπόν σε ένα πακέτο που θα δίνει απεριόριστη πρόσβαση στη Netflix, ενώ οι άλλοι θα έχουν περιορισμούς...
    Aυτό λέω αλλα ο άλλος δεν εννοεί να καταλάβει. Μιλάμε για πολύ....
    Ειναι δεδομένο, και εξάλλου έχει ειπωθεί απο πολλά χείλη, ότι στόχος των παρόχων είναι τα πορτοφόλια των μεγάλων μεγαθηρίων με τα κολοσσιαία κέρδη. το Facebook έχει ήδη συμφωνήσει, γιαυτό δεν ακούς τίποτα. Το Google όχι, γιατί θεωρεί ότι δεν έχει ανταγωνισμό ούτε ότι θα έχει, και έτσι δεν φοβάται και σου λέει γιατί να μοιραστώ τα κέρδη μου με τους παρόχους; Ομως αργά ή γρήγορα θα μπεί στο λούκι και αυτός. Netflix και άλλοι έχουν ήδη συμφωνήσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή υπάρχει κίνδυνος να γίνει αυτό που είναι σήμερα, αλλά όπως το έχουμε πληρώσει αδρά... Net neutrality έχεις σήμερα και τόσα χρόνια, Που είναι οι εναλλακτικοί? Το internet ουσιαστικά είναι το Facebook και το Youtube. Γιατί νομίζεις ότι μπορούνε να λογοκρίνουνε? Γιατί... που θα πας άμοιρε? Όπου είναι ο κόσμος θα πας.
    Για σένα ίσως. Οχι για τον περισσοτερο κόσμο. Επιπλέον, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο, είτε θα χρεώνεται είτε θα μπλοκάρετε. Επίσης, θα υπάρχει το μπλοκάρισμα (ή εξαιρετικά μειωμένη ταχύτητα) ΝΟΜΙΜΑ, που σημαίνει διαφορα συμφέροντα θα αλλάζουν του τι μπορεί να περνάει και τι όχι. Φαντάσου τους αυτοκινητόδρομους, να έχουν διόδια, και να λένε, ΟΚ, η Greyhound περνά τσάμπα (γιατί πληρώνει μια φορά το χρόνο ένα γενναίο ποσό για free pass), αλλά οι υπόλοιποι 10 δολλάρια κάθε φορά που περνάτε στο highway. Εαν δεν σας αρέσει, να πάτε απο περιφερειακούς δρόμους, που θαναι διπλάσια η απόσταση, θαναι γεμάτοι λακούβες, θα κάνεις το λιγότερο διπλάσιο ή και τριπλάσιο χρόνο. Ναι, θα μπορείς να πάς, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εστί διαφοροποιημένη υπηρεσία.

    Προσωπικά εμένα, χεστ..κα για το NET NEUTRALITY στο Αμερικα. Δεν το θέλετε, με γεια σας με χαρά σας, λεφτά έχετε, ας πληρώνετε, αν θέλετε, ή ας μείνετε μόνο Facebook & Youtube μια ζωή. Το μόνο που με κόφτει είναι ότι δυστυχώς οι πολιτικές αυτές μετά περνάνε και στην εδώ όχθη, αφού υλοποιηθούν εκεί, τα λόμπυ των εταιριών είναι πολύ μεγάλα, σε συνδιασμό ότι οι περισσότεροι πάροχοι στην ΕΕ είναι κρατικές εταιρίες και σίγουρα θα τους καθόταν πολύ όμορφα ένα επιπλέον ποσό απο Faceboo/Google. Διαφορετικά, δεν θα με ένοιαζε καθόλου, και ας σας κλειδώσουν αποκλειστικά στο Facebook και στο youtube. Εξάλλου, όπως και εσυ είπες, δεν βλέπετε και τίποτα άλλο. Είστε τόσο ελεύθεροι, που έχετε μόνοι σας περιορίσει την ελευθερία του Ιντερνετ σε ένα φατσομπούκι, το οποίο κάνει τα χίλια μύρια όσα, χειρότερα και απο την τηλεόραση, στην χειραγώγιση του κόσμου ή στην πώληση προσωπικών δεδομένων και δεν ξέρω τι άλλο. Εχετε μια δήθεν ελευθερία αλλά είστε υποχείρια του φατσοβιβλίου, και ακόμα χειρότερα, θα το κάνετε χωρίς να υπάρχει δυνατότητα διαφυγής ή επιλογής στο μέλλον! Τι να πώ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Τι σκοπεύει να κάνει η αμερικανική κυβέρνηση για το Facebook μετά τις αποκαλύψεις για τη χρήση προσωπικών δεδομένων εκατομμυρίων χρηστών του, που πιθανόν χρησιμοποιήθηκαν για την προώθηση της εκστρατείας του Τραμπ; Θα αρκεστεί στη συγνώμη του Zuckerberg , ή θα ήταν καλύτερο να επιβάλλει και κάποιο πρόστιμο δισεκατομμυρίων, αντίστοιχο με αυτά που επιβάλλει η ΕΕ;
    Το ρώτησα και εγω αυτό... Μάντεψε... Απολύτως τίποτα! Γιατί ειναι the land of the brave and the free. Oποιος είναι brave και έχει φράγκα, είναι free να κάνει ότι θέλει Μετά μιλάμε για ένοπλη αντίσταση σε τυραννικές κυβερνήσεις και άλλα τέτοια φαιδρά, και ότι υπάρχει δικαιοσύνη εκεί. Εντάξει, εδώ δεν έχει, το ξέρουμε, αλλά μην μας πουλάτε μούρη ότι έχει εκεί δικαιοσύνη. Εχει αποδειχτεί πολλάκις στο Αμερικα, ότι όποιος πληρώνει τα πιο πολλά σε μια δίκη, κερδίζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 24-03-18 στις 19:41.

  4. #2689
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Η διαφορά μας είναι ότι εσυ νομίζεις ότι η κατάργηση του net neutrality θα οδηγήσει να πρέπει να πληρώνεις εξτρα για τις μεγάλες εταιρίες όπως Google & Facebook. Εγώ σου λέω ότι γίνεται το αντίθετο. Με την κατάργηση του net neutrality, παίρνεις ΜΟΝΟΝ τις μεγάλες εταιρίες, και εαν θέλεις να έχεις σωστή πρόσβαση (*) και σε όλο το υπόλοιπο ιντερνετ, θα πρέπει να πληρώνεις εξτρά. Δυστυχώς, είναι βέβαιο ότι έτσι θα γίνει, και δεν έχει να κάνει επειδή καταλανώνουν bandwidth οι "μεγάλοι". Οι "μεγάλοι" θα μπορούν να δίνουν, όπως ήδη κάνει το facebook, χρήματα στους παρόχους προκειμένου να διατηρήσουν την πελατειακή τους βάση. Γιατί κερδίζουν χοντρά. Οι μικροί δεν μπορούν να το κάνουν. Σε αυτό αποσκοπούν οι πάροχοι, προκειμένου να βάλουν χέρι σε μέρος των κερδών απο τους κολοσσούς του Ιντερνετ, όπως Facebook/Google. Η Google προσπάθησε να "επιτεθεί" σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, με το να χτίσει δική της υποδομή, αλλά και υποστηρίζοντας το net neutrality. Γιατί δεν έχει μπεί στο τριπάκι να πληρώνει παρόχους. Η Facebook που ήδη πληρώνει, δεν είναι υποστηρικτής του net neutrality. Ομως και η Google (μαζί με τις συναφείς υπηρεσίες που προσφέρει και δεν είναι μόνο το Youtube), όπως και η Facebook έχουν ένα μεγάλο αβαντάζ με την κατάργηση του net neutrality. Αυτομάτως κλειδώνει απεξω όλους τους άλλους. Οι πάροχοι έχουν ήδη τις υποδομές, είτε αξιοποιούνται με 100% traffic είτε με 10% traffic, το κόστος ειναι σχεδόν το ίδιο. Επαναλαμβάνω. Ο στόχος ειναι μερίδιο των κερδών. Προσωπικά δεν με νοιάζει αν μπορούν να πάρουν ή όχι μερίδιο των κερδών. Με νοιάζει μόνον, με τον τρόπο που πάνε να τα πάρουν. Μπορεί η Google ναναι κερδισμένη απο το net neutrality (στάση που θα αλλάξει αμέσως εαν την συμφέρει να μην υπάρχουν ανταγωνιστές, μέχρι τώρα δεν έχει ουσιαστικούς ανταγωνιστές) και για αυτό να υποστηρίζει τους ακτιβιστές υπερ του net neutrality. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα όμως. Εσυ σαν καταναλωτής θα καταλάβεις τι εστί NO NET NEUTRALITY, όταν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το ότι εχεις πληρώσει, θα πάει σέρνοτας ή θαναι μπλοκαρισμένο τελείως. Δες το παράδειγμα της Πορτογαλίας.
    Σήμερα ανταγωνιστές...
    στο google search, gogoduck. οσο πάει ανεβαίνει, και ελπίζω να ανέβει αρκετά.
    στο facebook. Ανερχόμενο social media, mastodon. Open source, completely decentralized.
    Με ΝΟ ΝΕΤ NEUTRALITY, δεν μπορεί να υπάρξει, δεν υπάρχει πιθανότητα, να υπάρξει, άλλος, πέραν των ήδη υπαρχόντων μεγαθηρίων. Απλά κλειδώνουν τα πάντα. Θα πρέπει να πληρώσεις ένα κάρο λεφτά για να έχεις το ιντερνετ που έχεις τώρα. Οτι θέλεις, πχ email, browsing κλπ θα σου σίνεται με ένα-δυο πακέτα και τέλος. Οχι κλασικό email, ftp, ssh, tor, torrent, amule, streaming, οτιδήποτε ας πούμε διαφορετικό.
    Ακόμα χειρότερα, και ελπίζω ο ΜΝΠ να τοποθετηθεί επ αυτού, επειδή οι πάροχοι θα έχουν οικονομικά πακέτα μόνο για τα μεγαθήρια, οτιδήποτε decentralized, θα πρέπει να το πληρώνεις αρκετά ακριβότερα, σαν ένα πακέτο, γενικής πρόσβασης στο ιντερνετ. Ούτε μπιτκόνια, ούτε τίποτα. Τα διόδια στις λεωφόρους του ιντερνετ θα ελέγχονται ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ απο τους παρόχους, όπως θέλει ο καθένας.
    Οποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει.
    Απο την άλλη, εαν ολοκληρωθεί η μετάβαση στο NO NET NEUTRALITY, καλά να πάθετε. Θα δειτε το αποτέλεσμα αρκετά γρήγορα
    Η θεωρία σου ακούγεται ωραία και λογική. Στην πράξη όμως χωλαίνει. Σήμερα έχεις Net neutrality και σαν ανταγωνισμό της Google μου παρουσιάζεις κάτι παγκοσμίως άγνωστες εναλλακτικές που δεν είναι ούτε το 5% του 5%. Δηλαδή, ήδη σήμερα με, Net Neutrality, και οι μεγάλοι είναι μονοπώλιο.

    Δεν σου θυμίζει τίποτα?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό λέω αλλα ο άλλος δεν εννοεί να καταλάβει. Μιλάμε για πολύ....
    Ειναι δεδομένο, και εξάλλου έχει ειπωθεί απο πολλά χείλη, ότι στόχος των παρόχων είναι τα πορτοφόλια των μεγάλων μεγαθηρίων με τα κολοσσιαία κέρδη. το Facebook έχει ήδη συμφωνήσει, γιαυτό δεν ακούς τίποτα. Το Google όχι, γιατί θεωρεί ότι δεν έχει ανταγωνισμό ούτε ότι θα έχει, και έτσι δεν φοβάται και σου λέει γιατί να μοιραστώ τα κέρδη μου με τους παρόχους; Ομως αργά ή γρήγορα θα μπεί στο λούκι και αυτός. Netflix και άλλοι έχουν ήδη συμφωνήσει.
    Εγώ μπορεί να είμαι πολύ... Αλλά ο εναλλακτικός των μεγαθηρίων δεν παρουσιάζεται με τόσο net neutrality. Τόσα χρόνια τώρα, δεν είναι ένα και δύο ή τοπικό φαινόμενο το Net Neutrality.

    Και ας πούμε ότι εγώ δεν καταλαβαίνω. Εσύ που καταλαβαίνεις, γιατί επιχειρηματολογείς στο επίπεδο του τελικού καταναλωτή μου κάνει εντύπωση...

  5. #2690
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Για ξανασκέψου λίγο αυτό που γράφεις. Το net neutrality δεν υπάρχει για να δημιουργήσει ανταγωνισμό. Υπάρχει για να εξασφαλίσει την ισότιμη μεταχείριση όλων όσων παιρνούν μέσα από τα δίκτυα των παρόχων, ασχέτως αν είναι η google, ή η antigoogle. Η κατάργηση του απλά θα εξαφανίσει κάθε πιθανότητα να εμφανιστεί σοβαρός ανταγωνιστής αυτών των υπηρεσιών. Και ίσως εσένα να μην σε ενδιαφέρει η ύπαρξη μίας "antigoogle" (ή του υπαρκτού duckduckgo εν προκειμένω), αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει ένας όχι τόσο ευκαταφρόνητος αριθμός χρηστών που για όποιους λόγους δεν θέλουν μόνο google και facebook...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  6. #2691
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θεωρία σου ακούγεται ωραία και λογική. Στην πράξη όμως χωλαίνει. Σήμερα έχεις Net neutrality και σαν ανταγωνισμό της Google μου παρουσιάζεις κάτι παγκοσμίως άγνωστες εναλλακτικές που δεν είναι ούτε το 5% του 5%. Δηλαδή, ήδη σήμερα με, Net Neutrality, και οι μεγάλοι είναι μονοπώλιο.

    Δεν σου θυμίζει τίποτα?
    Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά επειδή είμαι αρκετά παλιός, πριν πολλά χρόνια, στην δεκαετία του 90, οταν μιλούσες για search engine τότε, μιλούσες για yahoo ή altavista, Lycos, Excite. Ημουν απο τους πρώτους χρήστες του Google, γιατί μου άρεσε το καθαρό interface και είχε και καλή μηχανή αναζήτησης. Πόσο ήταν τότε στην αρχή (προ 2000); 5%; Ουτε καν!!!
    Εαν λοιπόν είχαμε NO NET NEUTRALITY τότε, πολύ απλά δεν θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει Google. Τόσο απλά.
    Δεν λέω ότι τώρα έχουμε κάποιο σοβαρό ανταγωνιστή. Αλλά ελλείψει NET NEUTRALITY, δεν θα μπορεί να υπάρξει ποτέ. Θα μείνεις με αυτούς, για πάντα. Το Ιντερνετ θα πάψει ναναι περίπτωση να γίνουν νέοι επιχειρηματίες, μιας και οι ήδη υπάρχοντες δεν θα επιτρέψουν την είσοδο νέων. Οτιδήποτε νέα ιδέα προκύψει, θα είναι νεκρή απο την αρχή. Θα πρέπει να την "πουλήσεις" στους "ιδιοκτήτες" του Ιντερνετ, γιατί διαφορετικά, δεν θα εμφανιστεί καν πουθενά. Ακόμα και σχετικά νεώτερες ιδέες-υλοποιήσεις, όπως πχ Instagram, AirBnB κλπ δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν. Δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν νέες δυνατότητες, θαταν αποκλεισμένο το ιντερνετ. Για να κάνεις κάτι, θα πρέπει ναναι στην πλατφόρμα είτε του Google είτε της Facebook ή δεν ξέρω ποιών άλλων. Αυτομάτως δηλαδή όλο το ιντερνετ είναι πουλημένο σε μερικές Content Providers, και μερίδιο των κερδών παίρνουν οι πάροχοι. Για αυτούς ειναι win-win situation....

  7. #2692
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά επειδή είμαι αρκετά παλιός, πριν πολλά χρόνια, στην δεκαετία του 90, οταν μιλούσες για search engine τότε, μιλούσες για yahoo ή altavista, Lycos, Excite. Ημουν απο τους πρώτους χρήστες του Google, γιατί μου άρεσε το καθαρό interface και είχε και καλή μηχανή αναζήτησης. Πόσο ήταν τότε στην αρχή (προ 2000); 5%; Ουτε καν!!!
    Εαν λοιπόν είχαμε NO NET NEUTRALITY τότε, πολύ απλά δεν θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει Google. Τόσο απλά.
    Δεν λέω ότι τώρα έχουμε κάποιο σοβαρό ανταγωνιστή. Αλλά ελλείψει NET NEUTRALITY, δεν θα μπορεί να υπάρξει ποτέ. Θα μείνεις με αυτούς, για πάντα. Το Ιντερνετ θα πάψει ναναι περίπτωση να γίνουν νέοι επιχειρηματίες, μιας και οι ήδη υπάρχοντες δεν θα επιτρέψουν την είσοδο νέων. Οτιδήποτε νέα ιδέα προκύψει, θα είναι νεκρή απο την αρχή. Θα πρέπει να την "πουλήσεις" στους "ιδιοκτήτες" του Ιντερνετ, γιατί διαφορετικά, δεν θα εμφανιστεί καν πουθενά. Ακόμα και σχετικά νεώτερες ιδέες-υλοποιήσεις, όπως πχ Instagram, AirBnB κλπ δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν. Δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν νέες δυνατότητες, θαταν αποκλεισμένο το ιντερνετ. Για να κάνεις κάτι, θα πρέπει ναναι στην πλατφόρμα είτε του Google είτε της Facebook ή δεν ξέρω ποιών άλλων. Αυτομάτως δηλαδή όλο το ιντερνετ είναι πουλημένο σε μερικές Content Providers, και μερίδιο των κερδών παίρνουν οι πάροχοι. Για αυτούς ειναι win-win situation....
    Το northern light το θυμάσαι παλιέ?

    Αναλογίσου αυτό που γράφεις: Με τόσα χρόνια net neutrality κι έχεις καταλήξει σε duopoly... Που είναι οι μικροί σου?
    Πως θα ξεφύγεις από Google και Facebook όταν ήδη είναι οι μόνοι που έχουν το scale να σου δώσουν τις υπηρεσίες που θα σου δώσουν? Ποιός καινούργιος θα πληρώσει τους cache servers για να τους ανταγωνιστεί? Έχεις ήδη καταλήξει το internet να είναι θέμα ολίγων και κεντρικοποιημένο με το Net Neutrality απείραχτο. Ώρα για καλύτερη λύση.

    Προσπαθείς να με φοβήσεις ότι θα επικρατήσει μια κατάσταση... που ήδη επικρατεί. For all intents and purposes δεν υπάρχει αποκεντρωμένο internet.

  8. #2693
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Νομίζω ο MNP-10 μπορεί να σου κάνει μια τεχνική ανάλυση...
    Είστε και απο την ίδια ομάδα, ίσως μπορεί να σου τα εξηγήσει καλύτερα.
    Εκτός εαν συμμερίζεται τις απόψεις σου, κάτι που λογικά θα έρχεται σε αντιδιαστολή με άλλα που λέει αλλού. Επίσης η δυνατότητα του νόμιμου μπλοκαρίσματος στο Ιντερνετ εκτός των σαιτς που επιτρέπει ο πάροχος (σε συνδιασμό με το πακέτο που πήρες), νομίζω ότι ειναι κάτι σαν χειραγώγιση της πληροφόρισης. Μπορεί πχ πριν 30 χρόνια όλοι να διάβαζαν New York Times, αλλά υπήρχαν και άλλες εφημερίδες, έστω με πολύ πολύ χαμηλότερη κυκλοφορία. Με την κατάργηση του NET NEUTRALITY είναι σαν να λες, δεν υπάρχει άλλη εφημερίδα, μόνο οι New York Times. Οποιος θέλει να δημοσιεύσει κάτι, πρέπει να πάει εκεί, και εαν το δεχτούν. Κάτι λέγαμε για δικτατορίες....
    Eίστε ωραίοι. Ψηφίζετε μόνοι σας τυραννικούς-δικτατορικούς νόμους, και το καυχιέστε και απο πάνω και προσπαθείτε με χίλιους τρόπους να το δικαιολογήσετε.
    Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια. Ολα αυτά ανήκουν πλέον στην σφαίρα του δόγματος.
    Δεν μου κάνει εντύπωση.
    Πολλάκις έχετε επιχειρηματολογήσει με δογματικές λογικές.
    Ενα εχω να πώ.
    Με γειά σας.....

  9. #2694
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτσε και παίρνε στα σοβαρά το bot...
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #2695
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε και παίρνε στα σοβαρά το bot...
    Μόλις ολοκληρωθεί η μετάβαση σε NO NET NEUTRALITY, θα βλέπει μόνο facebook & youtube και έτσι δεν θα ποστάρει εδώ.... ή θα κάνει τόσο timeout, που άστο καλύτερα...

  11. #2696
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Δε ξερω αν εχετε καταλαβει οτι εδω και μερικα χρονια ενα απ'τα σημαντικοτερα προβληματα του ιντερνετ ειναι οτι εχει στηθει παραλληλο ιντερνετ.... οπου cloudflare/amazon/akamai κτλ κτλ κανουν κουμαντο.

    Το πραγματικο νταβατζιλι των ημερων μας ειναι αν αντεχεις στα DDOS... και για να αντεξεις στα DDOS πρεπει να πλερωσεις τους μεγαλους... Πχ εισαι bitcoin exchange και θες να αντεξεις ddos? Νταβατζιλικι τυπου cloudflare δε το γλυτωνεις.

    Τα DDOS και οι cloudflares ειναι το αντιστοιχο "το μαγαζι σου χρειαζεται προστασια γιατι μπορει να στο σπασουν"... Για μικρα site ισως να μη παιζει τοσο ρολο, αλλα για τα μεγαλα που δε μπορουν να κανουν afford downtime (και δεν εχουν τα resources των fb/google για να εχουν πχ δικα τους data centers) δε μπορει να παιξει καποιος χωρις.

    Αυτο επισης αλλαζει και τη "τοπολογια" του internet, αφου παιζει πολυ περισσοτερο centralization απ'οτι θα περιμενε κανεις αμα το ιντερνετ δουλευε οσο αποκεντρωμενα σχεδιαστηκε να δουλευει. Επισης εισαγονται single points of failure σε μερικες εταιριες.

  12. #2697
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξερω αν εχετε καταλαβει οτι εδω και μερικα χρονια ενα απ'τα σημαντικοτερα προβληματα του ιντερνετ ειναι οτι εχει στηθει παραλληλο ιντερνετ.... οπου cloudflare/amazon/akamai κτλ κτλ κανουν κουμαντο.

    Το πραγματικο νταβατζιλι των ημερων μας ειναι αν αντεχεις στα DDOS... και για να αντεξεις στα DDOS πρεπει να πλερωσεις τους μεγαλους... Πχ εισαι bitcoin exchange και θες να αντεξεις ddos? Νταβατζιλικι τυπου cloudflare δε το γλυτωνεις.

    Τα DDOS και οι cloudflares ειναι το αντιστοιχο "το μαγαζι σου χρειαζεται προστασια γιατι μπορει να στο σπασουν"... Για μικρα site ισως να μη παιζει τοσο ρολο, αλλα για τα μεγαλα που δε μπορουν να κανουν afford downtime (και δεν εχουν τα resources των fb/google για να εχουν πχ δικα τους data centers) δε μπορει να παιξει καποιος χωρις.

    Αυτο επισης αλλαζει και τη "τοπολογια" του internet, αφου παιζει πολυ περισσοτερο centralization απ'οτι θα περιμενε κανεις αμα το ιντερνετ δουλευε οσο αποκεντρωμενα σχεδιαστηκε να δουλευει. Επισης εισαγονται single points of failure σε μερικες εταιριες.
    1. πας την κουβέντα αλλού, φαίνεται δεν θες να τοποθετηθείς επι του θέματος... φοβάσαι μην χαλάσεις την καρδιά του c4lex ή μην βρεθείς ενάντια στις δικές σου θέσεις;;;;
    2. Cloudfare κοστίζει κάπου 20 με 30 δολλάρια τον μήνα. Για κάποιον που έχει site και θέλει να υπάρχει, και να αντέχει Gbps απο DDOS, είναι μικρό το κόστος. Οι πολύ μεγάλοι, πχ faceboook έχουν τα δικά τους.
    3. Εαν δεν θες cloudfare, υπάρχουν και άλλοι που κάνουν το ίδιο. πχ incapsula.
    4. οπως είπες και εσύ, εαν είσαι πολύ μικρός, είσαι under the radar και άρα νο προμπλεμ. Εκτός και εαν προκαλέσεις κάποια ομάδα , πχ anonymous, και θελήσουν να σε κάνουν φύλλο και φτερό. Αλλά ακόμα και τότε, με 20-30 δολλάρια το μήνα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    5. Υπάρχουν και αλλοι τρόποι προστασίας, πχ selective blackhole routing. https://security.stackexchange.com/q...e-ddos-attacks
    μάλιστα το selective θα μπορούσε να γίνεται και για συγκεκριμένες IP's και όχι μεγάλα ranges που μπορεί ναναι ολόκληρα κράτη, αρκεί βέβαια οι πάροχοι να έχουν εξοπλισμό που να "αντέχει" τόσο μεγάλες λίστες, που βέβαια θα γίνονται propagated στους edge routers του δικτου τους, και έτσι δεν θα φορτώνουν και το δικό τους δίκτυο....

    Και να ξαναπώ, υπηρεσίες τύπου cloudfare χρειάζονται τα μεσαια προς μεγάλα sites (για τα αμερικανικά δεδομένα).

    Περιμένω την θέση σου στο NET NEUTRALITY.... Oχι υπεκφυγές....

    - - - Updated - - -

    Και ένα ενδιαφέρον άρθρο (και βίντεο) για το φατσομπούκι και για την απώλεια δημοκρατίας με τον έλεγχο που έμμεσα προκαλεί (και έχει ήδη αποδειχθεί), όπως επίσης το χτισιμο του προφιλ του κάθε ατόμου με μόλις περιπου 50 λαικς ενώ με 200 τον ξέρουν καλύτερα και απο τον ψυχολόγο του ή και τον ίδιο τον εαυτό του.
    http://nautil.us/blog/is-facebook-re...er-than-google
    Δεν πρέπει να μπερδεύουμε την ανάγκη επικοινωνίας και χρήσης / ύπαρξης των social media με την προσπάθεια χειραγώγησης μέσω αυτών. Δυστυχώς ο νομοθέτης, σε όλες τις χώρες, δεν κάνουν τιποτα, όχι μόνο γιατί το πεδίο είναι καινούργιο και άγνωστο για τους νομοθέτες, αλλά γιατί υποψιάζομαι ότι λειτουργεί σε αγαστή συνεργασία με τα κέντρα εξουσίας για χειραγώγηση του κόσμου. Γιαυτό ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, αρκέστηκε σε μια συγνωμη του Ζουκ (επειδή γίνανε ρόμπα διεθνώς), αλλά δεν πήρανε κανένα σοβαρό θεσμικό μέτρο ελέγχου ή ποινών για κάτι τέτοιο. Να τον τιμωρήσουν για την δουλειά που τους κάνει; απαπαπαπα.... που ξέρεις, μπορεί να βγάλει καμμιά βρώμα.

  13. #2698
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω την θέση σου στο NET NEUTRALITY.... Oχι υπεκφυγές....
    Ειμαι υπερ του net neutrality απο μια εποχη που το ζητημα δεν το γνωριζε κανεις ή εστω δεν ηταν ...public affair.

  14. #2699
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράδειγμα απο NO NET NEUTRALITY.... η φωνή του MNP-10 και το μοντάζ, το αρχικό βίντεο και οι δοκιμές απο τον anon....
    https://www.youtube.com/watch?v=srn6cE68a3M&fmt=18
    Οταν περνάει ότι θέλουν να περνάει, και τα υπόλοιπα κομμένα. Τότε τουλαχιστον δεν μπορούσαν να το κάνουν, νόμιμα. Με NO NET NEUTRALITY, θα μπορούν, όπως γουστάρουν, και όπου γουστάρουν...

  15. #2700
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ο MNP-10 μπορεί να σου κάνει μια τεχνική ανάλυση...
    Είστε και απο την ίδια ομάδα, ίσως μπορεί να σου τα εξηγήσει καλύτερα.
    Εκτός εαν συμμερίζεται τις απόψεις σου, κάτι που λογικά θα έρχεται σε αντιδιαστολή με άλλα που λέει αλλού. Επίσης η δυνατότητα του νόμιμου μπλοκαρίσματος στο Ιντερνετ εκτός των σαιτς που επιτρέπει ο πάροχος (σε συνδιασμό με το πακέτο που πήρες), νομίζω ότι ειναι κάτι σαν χειραγώγιση της πληροφόρισης. Μπορεί πχ πριν 30 χρόνια όλοι να διάβαζαν New York Times, αλλά υπήρχαν και άλλες εφημερίδες, έστω με πολύ πολύ χαμηλότερη κυκλοφορία. Με την κατάργηση του NET NEUTRALITY είναι σαν να λες, δεν υπάρχει άλλη εφημερίδα, μόνο οι New York Times. Οποιος θέλει να δημοσιεύσει κάτι, πρέπει να πάει εκεί, και εαν το δεχτούν. Κάτι λέγαμε για δικτατορίες....
    Eίστε ωραίοι. Ψηφίζετε μόνοι σας τυραννικούς-δικτατορικούς νόμους, και το καυχιέστε και απο πάνω και προσπαθείτε με χίλιους τρόπους να το δικαιολογήσετε.
    Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια. Ολα αυτά ανήκουν πλέον στην σφαίρα του δόγματος.
    Δεν μου κάνει εντύπωση.
    Πολλάκις έχετε επιχειρηματολογήσει με δογματικές λογικές.
    Ενα εχω να πώ.
    Με γειά σας.....
    Anon, σήμερα αυτός είναι ο κόσμος στον οποίο ζεις. Άνοιξε τα μάτια σου και δες την πραγματικότητα πάλι. Αν κάτι δεν είναι στο Facebook ή στην πλατφόρμα της Google, δεν αποτελεί είδηση. Γιατί τόσος ντόρος για το Fake news? Τώρα ξαφνικά ανακάλυψαν ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις στο internet? Δεν είναι προφανές οικονομικά ότι η κατάργση του Net Neutrality θα σημαίνει αποκλεισμός των μικρών πέρα από τον defacto αποκλεισμό που ισχύει σήμερα. Ίσα ίσα υποστηρίζω ότι ένας ISP (που είναι ο μόνος gatekeeper που σου μένει, αφού σε επίπεδο λειτουργικού το παιχνίδι το χάσαμε), τον συμφέρει να σου πουλήσει μικρό παίχτη γιατί ο μικρός κάνει μηδέν κίνηση και λόγω περιεχομένου και λόγου scale. Και 1 ευρώ να σε χρεώσει ο ISP γι αυτό, είναι 1 ευρώ που θα κερδίσει από τα χρέη του Uplink του.

    Δεν αρκεί η αλλαγή του οικονομικού μοντέλο (έστω και προσωρινά) για να αποκεντρικοποιήσεις το internet πάλι. Θέλει και βιώσιμη εναλλακτική να το εκμεταλλευτεί. Αρκεί να δεις την σημερινή πρώτη σελίδα του slashdot (σελίδα που θυμάμαι παλιά τουλάχιστον παρακολουθούσες. Σε κέρδισε το φατσοβιβλίο? )

    https://tech.slashdot.org/story/18/0...ve-to-facebook

    (Δεν αμφέβαλλα για τις τεχνικές σας ικανότητες ποτέ και μπράβο για την συνεργασία. Χρειαζόμαστε τέτοια μυαλά. Απλά αρνούμαι να δεχτώ απόψεις με βάση το ποιός είναι κάποιος. Πρέπει να με πείσεις ότι αυτό που υποστηρίζεις είναι αλήθεια.)

Σελ. 180 από 218 ΠρώτηΠρώτη ... 160170175178179180181182185190200 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας