Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 68
  1. #46
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που θελω να καταλαβω ειναι πως θα λειτουργει το FTTH. Ξερω στο FTTC εχεις οπτικη ινα απο το ΑΚ μεχρι την καμπινα και απο την καμπινα μεχρι το σπιτι χαλκο. Στο FTTH θα ειναι οπτικη ινα (ΑΚ)-καφαο-σπιτι ?
    Όπως εξηγεί και ο Sharky, προφανώς θα πρέπει τα κεντρικά καλώδια να περνάνε και από το ΚΑΦΑΟ της Wind. Αυτό στην περίπτωση του FTTC. Για φυσική συνεγκατάσταση στο ίδιο ΚΑΦΑΟ νομίζω υπάρχει πρόβλημα όταν θα παίξει Vectoring αφού απαιτεί τη μείωση του θορύβου του σήματος κάτι που δεν επιτυγχάνεται με την ύπαρξη πολλών providers στο ίδιο κουτί.
    Στην περίπτωση του FTTH, αν τελικά υπάρξει αφού δεν έχει επιβεβαιωθεί, θα είναι όπως της Inalan. Θα ενώνονται μόνο (<200μ) απευθείας με οπτική οι συνδρομητές πάνω στο backbone της εταιρείας. Εκτός και αν τελικά μπουν μόνο καινούριες καμπίνες και το υπόλοιπο έργο που βλέπουμε είναι επέκταση του δικτύου. Υποθέσεις κάνουμε, δεν έχουμε ακόμη υπεύθυνη ενημέρωση.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  2. #47
    Εγγραφή
    08-03-2003
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    82
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    221999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Sercomm Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που θελω να καταλαβω ειναι πως θα λειτουργει το FTTH. Ξερω στο FTTC εχεις οπτικη ινα απο το ΑΚ μεχρι την καμπινα και απο την καμπινα μεχρι το σπιτι χαλκο. Στο FTTH θα ειναι οπτικη ινα (ΑΚ)-καφαο-σπιτι ?
    Βάση της τοπολογίας που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ για το NGA,

    ΑΚ -> ΚΑΦΑΟ-> Οπτικό Splitter 1:4 -> Οπτικό Splitter 1:8 -> Σπίτι

    όπου βλέπεις καμπίνα VDSL το κομμάτι AK->ΚΑΦΑΟ είναι έτοιμο (FTTH ready).


    Βέβαια παίζει να δούμε και υλοποίηση FTTDp με την οπτική ίνα να φτάνει μέχρι την κολόνα που θα έχει ένα mini dslam που θα παίρνει ρεύμα από τον εξοπλισμό του χρήστη και θα μοιράζει G-Fast ώστε να παίρνεις ταχύτητες μέχρι 1 Gbit μέσω χαλκού.

  3. #48
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    G.Fast δοκιμες θα κανει ο ΟΤΕ.

  4. #49
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    G.Fast δοκιμες θα κανει ο ΟΤΕ.
    με οπτικές της wind?
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  5. #50
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Από την αρχική επικοινωνία που είχα με Wind μεσω fb group έλαβα την παρακάτω απάντηση για Μοσχάτο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ftth_wind.jpg 
Εμφανίσεις:  313 
Μέγεθος:  93,3 KB 
ID: 176786
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  6. #51
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    1 μήνα μετά από την επικοινωνία που είχα με την φόρμα επικοινωνίας τους, μόλις μου έστειλαν το παρακάτω...



    Αξιότιμε Κύριε *****

    Σε συνέχεια του αιτήματος σας με κωδικό *****, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αναφορικά με τις οπτικές ίνες, θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση μέσω της ιστοσελίδας μας.

    Τέλος, θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών υπηρεσιών WIND παραμένει στη διάθεσή σας, έχοντας την δυνατότητα να αποστείλετε γραπτό αίτημα μέσω της ιστοσελίδας μας www.WIND.gr ή επικοινωνώντας στο 1260 (για κινητή τηλεφωνία) και 13800 (για σταθερή τηλεφωνία), 24 ώρες το 24-ωρο και 7 ημέρες την εβδομάδα, για οποιoδήποτε θέμα τεχνικής ή άλλης φύσεως αναφορικά με τις παρεχόμενες προς τους Συνδρομητές μας υπηρεσίες.

    Mε εκτίμηση,

    ***** *****
    Wind Customer Experience Team

  7. #52
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Τους πήρα τηλέφωνο για κάτι άλλο, και τους ρώτησα ξανά για τις παραπάνω εργασίες.
    Της είπα της υπαλήλλου για την ερώτηση/απάντηση που είχα, τα είδε και στο σύστημα, και της είπα πως αν κάποια στιγμή δώσουν FTTH ή οτιδήποτε άλλο πιλοτικά, αν γίνεται θέλω να συμμετάσχω.
    Κράτησε τα στοιχεία μου και την ευχαρίστησα.

  8. #53
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά στο κατάστημα Wind της Ν.Σμύρνης μου είπανε για FTTH μέχρι τέλη Μαίου σε όλη τη Ν.Σμύρνη. Τώρα λέει είναι μέχρι την Νικ.Πλαστήρα 100+ δεν θυμάμαι ακριβώς αριθμό. Ταχύτητες μέχρι 300Mbps. Δεν βρίσκω πουθενά αναφορά σε αυτό, τι παίζει;

  9. #54
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή θα ηταν εξαιρετική εξέλιξη. Εχουμε κάποια σχετική πληροφορηση;
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #55
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Έχω ακούσει ότι η WIND περνάει εδώ και μήνες οπτικές ίνες στην Καλαμάτα, που μένει ο αδερφός μου. Φυσικά οι εργολάβοι δε φορούσαν σήματα της WIND, αλλά αυτό φαίνεται πάνω στα καπάκια των φρεατίων. Έχει δει κανείς καμιά νέα καμπίνα εκεί κάτω, προς την παραλία; Ο αδερφός μου όχι ακόμα, αλλά ακόμα και να έβλεπε, δε θα έδινε σημασία.

    Ωστόσο, υπάρχουν κάποιοι συνεργάτες της εταιρίας, που ήδη μαζεύουν αιτήσεις για 300 Mbps FTTB. Κάτοικος πολυκατοικίας εκεί, ανέφερε ότι όντως η WIND έχει φέρει οπτική ίνα μπροστά από το κτίριο που μένει,αλλά κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά αν είναι απατεώνες οι συνεργάτες or not..

  11. #56
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακούσει ότι η WIND περνάει εδώ και μήνες οπτικές ίνες στην Καλαμάτα, που μένει ο αδερφός μου. Φυσικά οι εργολάβοι δε φορούσαν σήματα της WIND, αλλά αυτό φαίνεται πάνω στα καπάκια των φρεατίων. Έχει δει κανείς καμιά νέα καμπίνα εκεί κάτω, προς την παραλία; Ο αδερφός μου όχι ακόμα, αλλά ακόμα και να έβλεπε, δε θα έδινε σημασία.

    Ωστόσο, υπάρχουν κάποιοι συνεργάτες της εταιρίας, που ήδη μαζεύουν αιτήσεις για 300 Mbps FTTB. Κάτοικος πολυκατοικίας εκεί, ανέφερε ότι όντως η WIND έχει φέρει οπτική ίνα μπροστά από το κτίριο που μένει,αλλά κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά αν είναι απατεώνες οι συνεργάτες or not..
    εχω παραθεσει σχετικη ενημερωση https://www.eleftheriaonline.gr/loca...-stin-kalamata

  12. #57
    Υπάρχει σχετική ενέργεια που έχουν ξεκινήσει οι εναλλακτικοί Wind Και Vodafone-Hol Οι οποίοι θα καλύψουν (ήδη έχουν αρχίσει) περίπου 25 Αστικά κέντρα έκαστος για αρχή (Αττική και επαρχία) με δικές τους καμπίνες, φυσικά σε σημεία που δεν έχουν παρουσία τόσο ή καθόλου καμπίνες του ΟΤΕ, η λογική είναι να μοιραστούνε το κόστος (λογικό) και να έχουνε την μεγαλύτερη δυνατή κάλυψη.
    Πάραυτα δεν γνωρίζω για την Wind αλλά η Vodafone δουλεύει το θέμα του FTTC προς το παρόν και όταν είναι έτοιμη θα προχωρήσει σε Β και Η.
    Ωστόσο η διαδρομή που θα ακολουθεί η οπτική ίνα σε αναφορές που άκουσα από μέσα είναι Data Center - Mini dslam - καφάο ΟΤΕ (με υπόγεια διασύνδεση max 10-12 μέτρων) και από εκεί σπίτι. Δλδ δεν ασχολείται πλέον καθόλου με το Αστικό κέντρο και έρχεται κατευθείαν στο mini dslam.

  13. #58
    Εγγραφή
    22-10-2016
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ WIND ΝΕΑΣ ΜΣΥΡΝΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΤΡΑΜ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΨΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΑΜΣΑ ΟΠΤΙΚΗΣ ΙΝΑΣ ΑΛΛΑ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ

  14. #59
    Εγγραφή
    22-10-2016
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    προχθες παλι περασα απο ομηρου και περναγανε οπτικη μπροστα απτο μαγαζι που πηγαινε προσ αγιασς φωτεινης μαλλον η εγκατασταση γιατο μαγαζι διαφημιση του fiber η ο ξεκινα ο κορμος κατι τετοιο

  15. #60
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Ανέφεραν στις εργασίες πως ήταν από WIND? Τι κατάστημα είναι?

    Γιατί κάτι παρόμοιο έχει γίνει και στο κατάστημα του Γερμανού στην Μακρυγιάννη, που πριν λίγο καιρό
    πήραν απευθείας γραμμή μόνο για το μαγαζί τους από το ΚΑΦΑΟ (του ΟΤΕ) που είναι έξω από το γνωστό σουβλατζίδικο.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πιλοτικό FTTH OTE
    Από d.stathopoulos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 02:49
  2. Αλλαγή παρόχου από Wind--->OTE
    Από George98 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 22:55
  3. Vdsl απο Wind 45Mb Lan 15 απο wifi
    Από i1964i στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 00:30
  4. Προσφορά 2play από WIND
    Από kogos στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-16, 15:09
  5. Προσφορά συμβολαίου από Wind
    Από Kur1987 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 03:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας