Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Έχω wind vdsl 50mbps και αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Ενώ γενικά το ίντερνετ πάει σφαίρα με μερικά σάιτ έχω θέμα. Συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει κάποιες φορές τα βίντεο στο facebook να κολλάνε και να μη φορτώνουν και το πιο χτυπητο είναι σε ένα σαιτ streaming που παρατήρησα ότι μετά το απόγευμα όλα τα streams κολλάνε. Συνδέθηκα με το wifi του πάνω διαμερίσματος που έχει ΟΤΕ και όλα τρέχουν τέλεια. Μου κάνει απίστευτη εντύπωση καθώς κατά τ'άλλα όλα τρέχουν μια χαρά και συγκεκριμένα σε αυτά τα 2 έχω βρει θέμα ειδικά με τη σελίδα streaming είναι απίστευτο το buffering. Θέμα ταχύτητας δεν υπάρχει στο YouTube φορτώνει βίντεο 1080p πένα. Καμία ιδέα μήπως υπάρχει κάποιο θέμα συνδεσιμότητας της Wind με συγκεκριμένες σελίδες;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Arrow
    καλημέρα!
    πιθανόν χθες να είχαν κάποια εργασία συντήρησης
    Δες σήμερα αν είναι εντάξει...αλλιώς κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών μήπως έχει θέμα η γραμμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    επιστρέφω για να αναφέρω ότι παρατηρώ γενική πτώση στη ταχύτητα του ίντερνετ τις ώρες αιχμής. Η γραμμή είναι μέσω καμπίνας οπότε θέμα δεν έχει. Παρατηρεί κανείς κάτι τέτοιο τελευταία; Σε απλή χρήση η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τόσο αισθητό αλλά είναι υπαρκτό θέμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως να δοκίμαζες να άλλαζες dns στις ρυθμίσεις του pc; Αν έχεις της wind βάλε της google και το ανάποδο.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να δοκίμαζες να άλλαζες dns στις ρυθμίσεις του pc; Αν έχεις της wind βάλε της google και το ανάποδο.
    δεν είναι αυτό το θέμα πρόκειται ξεκάθαρα για πτώση ταχύτητας με το πέρασμα της ημέρας. Είναι εμφανές και σε ένα απλό speedtest όπου ενώ το πρωί πιάνω 40 mbps στο κινητό, αυτή τη στιγμή πιάνει με το ζόρι 15.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Περίεργο θέμα, γενικά δεν χάνεις κάτι να κάνεις ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι να πάρεις τηλέφωνο πάρε στο 1212 που είναι δωρεάν από τηλέφωνο wind και εξυπηρετεί τις βλάβες του δικτύου σταθερής της Wind.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Το να μην έχει την απαραίτητη χωρητικότητα η Wind, για να καλύψει όλους τους πελάτες με 50άρες, δεν σου πέρασε καθόλου από το μυαλό?? Το ότι πιάνεις 50Mbit δεν σημαίνει πως θα τα έχεις και όλη την ημέρα. Έχεις best effort υπηρεσία με contention ratio συνήθως στο 50:1. Αν πλήρωνες business πακέτο μπορεί να σε είχαν σε κανά 20:1 (και πάλι δύσκολα). Επίσης, έχεις δει αν παίρνεις κανονική IP?? Μπορεί να παίζεις, όπως πολλοί πελάτες της Wind, σε CGN διότι τους έχουν τελειώσει οι public IPs και εφαρμόζουν "Double NAT". Για την σύνδεση του ΟΤΕ που αναφέρεις. Ο ΟΤΕ έχει την OTE Globe απο πίσω, οπότε βγαίνει με "μπουριά" στο εξωτερικό. Δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους οι 2 εταιρίες, σε θέμα bandwidth...

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να μην έχει την απαραίτητη χωρητικότητα η Wind, για να καλύψει όλους τους πελάτες με 50άρες, δεν σου πέρασε καθόλου από το μυαλό?? Το ότι πιάνεις 50Mbit δεν σημαίνει πως θα τα έχεις και όλη την ημέρα. Έχεις best effort υπηρεσία με contention ratio συνήθως στο 50:1. Αν πλήρωνες business πακέτο μπορεί να σε είχαν σε κανά 20:1 (και πάλι δύσκολα). Επίσης, έχεις δει αν παίρνεις κανονική IP?? Μπορεί να παίζεις, όπως πολλοί πελάτες της Wind, σε CGN διότι τους έχουν τελειώσει οι public IPs και εφαρμόζουν "Double NAT". Για την σύνδεση του ΟΤΕ που αναφέρεις. Ο ΟΤΕ έχει την OTE Globe απο πίσω, οπότε βγαίνει με "μπουριά" στο εξωτερικό. Δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους οι 2 εταιρίες, σε θέμα bandwidth...
    Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggos_fromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.
    Μήν ψάχνεστε γενικότερα γιά όλους τούς ΑΛΛΟΥΣ παρόχους πού επινοικιάζουν τίς εγκαταστάσεις τού ΟΤΕ και τό "παίζουν"και καλά ότι είναι και πιό γρήγοροι,όπως είπαμε στό θέμα streaming πραγματικά ό ΟΤΕ δέν παίζεται!!!
    Είμαι και εγώ στήν wind αλλά θα έπρεπε να είμαστε στήν wind τής Ιταλίας ή να μήν πώ στήν Τ-κομ τών Σκοπίων πού είναι χρόνια μπροστά σέ όλα τους...
    Επιμένουμε Ελλάδα,και φυσικά ο ΟΤΕ είναι πρώτος και λιγάκι ακριβότερος ίσως αλλά πιστέψτε με δέν έχει ποτέ προβλήματα!!!
    Εξ,άλλου τί περιμένεις με τήν wind πού έχει 100ms ping σέ όλα τα διεθνή σάιτ?????
    Και άντε να τό κατεβάσουν,θα φτάσουν ποτέ στα 8--12 τής Cosmote???
    Απάντηση φυσικά και όχι...οπότε ξέρετε τί λαγούς με πετραχύλια σάς τάζουν και ιδού τα αποτελέσματα!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggos_fromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.
    Μετά τις 7 φίλε μου, είναι οι λεγόμενες ώρες αιχμής. Οπότε αν το συγκεκριμένο site εκείνη την ώρα έχει θέμα μόνο με Wind, είναι θέμα χωρητικότητας της Wind και τπτ άλλο...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkostass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήν ψάχνεστε γενικότερα γιά όλους τούς ΑΛΛΟΥΣ παρόχους πού επινοικιάζουν τίς εγκαταστάσεις τού ΟΤΕ και τό "παίζουν"και καλά ότι είναι και πιό γρήγοροι,όπως είπαμε στό θέμα streaming πραγματικά ό ΟΤΕ δέν παίζεται!!!
    Είμαι και εγώ στήν wind αλλά θα έπρεπε να είμαστε στήν wind τής Ιταλίας ή να μήν πώ στήν Τ-κομ τών Σκοπίων πού είναι χρόνια μπροστά σέ όλα τους...
    Επιμένουμε Ελλάδα,και φυσικά ο ΟΤΕ είναι πρώτος και λιγάκι ακριβότερος ίσως αλλά πιστέψτε με δέν έχει ποτέ προβλήματα!!!
    Εξ,άλλου τί περιμένεις με τήν wind πού έχει 100ms ping σέ όλα τα διεθνή σάιτ?????
    Και άντε να τό κατεβάσουν,θα φτάσουν ποτέ στα 8--12 τής Cosmote???
    Απάντηση φυσικά και όχι...οπότε ξέρετε τί λαγούς με πετραχύλια σάς τάζουν και ιδού τα αποτελέσματα!!!
    Δεν το "παίζουν" οι άλλοι πιο γρήγοροι, ο ΟΤΕ το "παίζει" πιο γρήγορος και απροβλημάτιστος... Αρκεί να μιλήσεις με μερικούς του 13888, να δεις πόσο υπερόπτες είναι, λες και δουλεύουν στην Google, ένα πράγμα... Φυσικά και έχει προβλήματα ο ΟΤΕ, απλά έχει λιγότερα σε σχέση με άλλους παρόχους, που όμως πληρώνεις τα μισά λεφτά. Σε αυτή τη ζωή, ό,τι πληρώνεις, παίρνεις.

    Εγώ με WIND ADSL έχω το καλύτερο Ping που είδα ποτέ μου στην ίδια γραμμή (πέρασα από ΟΤΕ και HOL), χωρίς Fastpath. Μου έκανε εντύπωση, γιατί περίμενα ν' ανεβεί, που όλοι λένε για το χάλια Ping της WIND και σ' εμένα συνέβη το αντίθετο. Σύντομα, ίσως αναβαθμίσω κι εγώ σε WIND VDSL, από Αστικό Κέντρο όμως, να δω πως θα πάει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggos_fromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.
    1) Δοκίμασε αν γίνεται, να συνδέσεις τον υπολογιστή ενσύρματα πάνω στο μόντεμ (με καλώδιο ethernet), μετά τις 7 το απόγευμα και να δεις αν κολλάνε πάλι τα βίντεο και τα streamings.
    2) Πρέπει να το ψάξεις το θέμα με την IP. Τον πρώτο καιρό που συνδέθηκα στη WIND, με είχε σε NAT και είχα προβλήματα με την πρόσβαση σε μερικά sites. Πήρα στο 1212, ζήτησα Public IP και σε λίγες ώρες που έκανα επανεκκίνηση το μόντεμ, την είχα. Από τότε, δεν εντόπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, πουθενά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 06-11-16 στις 01:02.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τις 7 φίλε μου, είναι οι λεγόμενες ώρες αιχμής. Οπότε αν το συγκεκριμένο site εκείνη την ώρα έχει θέμα μόνο με Wind, είναι θέμα χωρητικότητας της Wind και τπτ άλλο...
    χαίρω πολύ δεν μου λες κάτι καινούριο. Το ότι οι τύποι είναι ανίκανοι να παρέχουν 5 mbps bandwidth (γιατί τόσο απαιτεί το κάθε στριμ στο συγκεκριμένο σαιτ) από μια συγκεκριμένη ώρα και μετά δεν σημαίνει ότι θα το δεχτώ κιόλας.

    Φίλε Μητσο πώς μπορώ να δω αν είμαι σε νατ; Το θέμα υπάρχει τόσο ενσύρματα όσο και ασύρματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vaggos_fromhell : 06-11-16 στις 02:45.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βλέπεις τί public IP έχεις, στο whatismyipaddress.com ή οποιοδήποτε ανάλογο.
    Τσεκάρεις αν είναι η ίδια με αυτή που βλέπεις στο Interface του modem σου.
    Αν είναι ίδια είσαι ΟΚ, αν όχι είσαι σε NAT.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπεις τί public IP έχεις, στο whatismyipaddress.com ή οποιοδήποτε ανάλογο.
    Τσεκάρεις αν είναι η ίδια με αυτή που βλέπεις στο Interface του modem σου.
    Αν είναι ίδια είσαι ΟΚ, αν όχι είσαι σε NAT.
    Είναι η ίδια αλλά πιο πάνω στο interface γράφει nat enabled. Σημαίνει κάτι αυτό;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβόλαιο με Wind
    Από alive στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 16:02
  2. Παράξενο πρόβλημα με powerline.
    Από peragialos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 11:19
  3. ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ WIND
    Από mitsaki στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-16, 15:30
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-16, 14:05
  5. Πρόβλημα με Wind
    Από Fanfaras στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 14:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας