Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    baudtec tw263r4-a0
    Στις 12 Οκτωβρίου έκανα αίτηση φορητότητας των δυο γραμμών μου στην Cyta μετά από μη συμφέρουσα προσφορά από την Vodafone που ήμουν μέχρι τότε.
    Στις 18 του μηνός δέχτηκα προσφορά από την Vodafone που ήταν μέσα στα πλαίσια που είχα ορίσει και δέχτηκα. Η εκπρόσωπος της εταιρίας με διαβεβαίωσε πως δεν χρειάζεται να επικοινωνήσω εγώ με την Cyta για την ακύρωση της αίτησης και πως το αναλαμβάνουν αυτοί. Η Cyta συνέχισε να στέλνει μηνύματα σχετικά με την ενεργοποίηση των γραμμών στις 24/10. Σε επικοινωνία με την εκπρόσωπο της Vodafone πήρα την επιβεβαίωση πως έχει σταλθεί το ακυρωτικό από μέρους τους από τις 18/10. Χτες 21 Οκτωβρίου το πρωί που ήρθε κούριερ να μου παραδώσει τα ρούτερ από την Cyta, αρνήθηκα και πήρα την GetaLine που είχα κάνει την αίτηση να με ενημερώσουν για την πορεία της ακύρωσης. Με παρέπεμψαν στο 13877 όπου μίλησα για με δύο εκπροσώπους που ήταν τελικά αναρμόδιοι και με σύνδεσαν με το τμήμα ακυρώσεων, το οποίο δεν σήκωσε ποτέ τη γραμμή μετά από αναμονή 20 λεπτών. Έστειλα αμέσως φαξ στο 2155555907 με νέο αίτημα ακύρωσης με ταυτότητα αφμ κλπ. Το απόγευμα της ίδια μέρας δέχτηκα αυτόματη κλήση από τη Cyta για την ενεργοποίηση της γραμμής στις 24/10 και επέλεξα να μιλήσω με εκπρόσωπο. Μου είπε πως δεν μπορώ να ακυρώσω πια την αίτηση και πως η αίτηση υπαναχώρησης ισχύει μόνο αν δεν υπάρχει γραμμή. Περιμένω την Δευτέρα την αναφορά παράδοσης του ακυρωτικού φαξ από την Vodafone για να προχωρήσω σε καταγγελία στη ΕΕΤΤ. Έχετε να προτείνεται κάτι ακόμα;

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Η εκπρόσωπος της εταιρίας με διαβεβαίωσε πως δεν χρειάζεται να επικοινωνήσω εγώ με την Cyta για την ακύρωση της αίτησης και πως το αναλαμβάνουν αυτοί.
    Εκεί έγινε το λάθος καθώς σε ενημέρωσε λανθασμένα ο εκπρόσωπος της Vodafone.

    Έπρεπε να κάνεις ακύρωση της αίτησης φορητότητας ο ίδιος στη Cyta. Ο πάροχος δε το αναλαμβάνει αυτό. Ίσχυε ανέκαθεν

    Αυτό που τώρα μπορείς να ζητήσεις είναι να επιστρέψεις στη Vodafone με τη προσφορά που σου δόθηκε και λόγω της λανθασμένης ενημέρωσης να μη χρεωθείς εκ νέου τέλη ενεργοποίησης

    Αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή στη Cyta έχεις 14 ημέρες περιθώριο (υπαναχώρηση) χωρίς να σε χρεώσουν τέλη απενεργοποίησης για να κάνεις αυτό που περιγράφω. Μετά θα έχουν κάθε δικαίωμα να σε χρεώσουν καθώς δεν ήταν δικό τους το σφάλμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    baudtec tw263r4-a0
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι πως με διαβεβαίωσαν δύο φορές, τη μια γραπτώς, από την Βονταφον πως έχει σταλεί η ακύρωση. Δεν ήταν τίποτα να στείλω ένα φαξ ή ένα μέιλ. Επίσης θυμάμαι πολύ καλά, τις προηγούμενες φορές η εξουσιοδότηση που έκανα στον εκαστοτε πάροχο είχε ισχύ. Το να μην τη λαμβάνουν υπ όψη από την συτα εφόσον έχει κοινοποιηθεί μπορεί να έχει δόλο. Δεν συζητάω καν το πως με αντιμετώπισαν στο τηλέφωνο. Επίσης το πόση ώρα με άφησαν στην αναμονή στο 13877, που το θεωρώ το λιγότερο αντιεπαγγελματικό.
    Υπενθυμίζω πως δεν έχει ακόμα γίνει η φορητότητα και είναι έννομο συμφέρων μου να συνεχίσω στην Βονταφον.

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Σύμφωνα με το κανονισμό της ΕΕΤΤ η φορητότητα δε μπορεί να ακυρωθεί όταν το χρονικό περιθώριο είναι μικρότερο από 3 εργάσιμες πριν την υλοποίηση της.

    Σου εξήγησα ποια είναι η μόνη λύση που έχεις.
    Αντίστροφη φορητότητα και να απαιτήσεις να μη χρεωθείς τα τέλη λόγω παραπληροφόρησης.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    baudtec tw263r4-a0
    Την ζητάω από Βονταφον;

  6. #6
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από didimas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ζητάω από Βονταφον;
    Η Vodafone δε σου είπε πως ζητάνε αυτοί για σένα ακύρωση της αίτησης προς τη CYTA? Αυτοί φταίνε για το μπάχαλο που δημιουργήθηκε.

    Ζητάς λοιπόν από τη Vodafone να πάρεις τη προσφορά που σου έκαναν και να μη χρεωθείς τέλη επιστροφής στο δίκτυο τους επειδή ο εκπρόσωπος τους σε ενημέρωσε λανθασμένα πως την ακύρωση την αναλαμβάνει ο πάροχος.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    baudtec tw263r4-a0
    Πολύ ωραία Ευχαριστώ και πάλι

  8. #8
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Μηνύματα
    502
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14660/1022
    ISP
    Troll Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από didimas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή. Περιμένω την Δευτέρα την αναφορά παράδοσης του ακυρωτικού φαξ από την Vodafone για να προχωρήσω σε καταγγελία στη ΕΕΤΤ. Έχετε να προτείνεται κάτι ακόμα;
    Φίλε, επειδή πρόσφατα "έμπλεξα" σε παρόμοια ιστορία συγγενικού μου προσώπου, η ΕΕΤΤ στο site της αναφέρει αυτό:

    20. Θέλω να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας του αριθμού μου. Ποια είναι η διαδικασία και οι σχετικές προθεσμίες;

    Η προθεσμία υποβολής του αιτήματος ακύρωσης της αίτησης φορητότητας είναι:

    - για τη σταθερή τηλεφωνία μέχρι 3 εργάσιμες ημέρες πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης στον νέο πάροχο.
    - για την κινητή τηλεφωνία μέχρι την παραλαβή της κάρτας SIM.

    Τα εκπρόθεσμα αιτήματα απορρίπτονται και η υλοποίηση της αίτησης φορητότητας προχωρά κανονικά.

    Οπότε δεν παίρνω όρκο ότι θα βρεις το "δίκιο" σου...

  9. #9
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    baudtec tw263r4-a0
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Υπαναχώρηση ισχύει 14 ημέρες από την ημέρα που θα κάνεις την αίτηση όχι από την ημέρα της ενεργοποίησης. Επίσης σε αυτό που λες δε μπορεί η Vodafone να ακυρώσει την αίτηση στη Cyta που εσύ υπέγραψες για να κάνεις φορητότητα τον αριθμό σου..
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  11. #11
    Εγγραφή
    26-11-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    31(dB) / 8(dB)
    Σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε πρόσφατα, το τμήμα Ακυρώσεων της Cyta ισχυρίστηκε ότι το fax που στείλαμε με το αίτημα υπαναχώρησης ήταν δυσανάγνωστο. Το fax εστάλη 2 φορές και δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν δυσανάγνωστο και τις 2. Η εκτίμησή μου μετά από επικοινωνία μαζί τους (κα Xxxx Xxxxxxxxx, Ακυρώσεις) είναι ότι σκοπίμως κωλύουν τις υπαναχωρήσεις για να υποχρεώσουν καταναγκαστικά κάποιον να γίνει πελάτης. Είναι μια αθέμιτη και καταχρηστική τεχνική που πιστεύω να τιμωρηθεί από την ΕΕΤΤ. Προσωπικά προχώρησα σε καταγγελία.

    Σημαντικό επίσης, η αναμονή στην τηλεφωνική γραμμή για το τμήμα Ακυρώσεων ήταν πάντα απαράδεκτα μεγάλο χρονικό διάστημα. Ένας άλλος τρόπος να αποθαρρύνουν τις υπαναχωρήσεις - ακυρώσεις.

    Με αυτό τον τρόπο η εν λόγω εταιρία θα λάβει τη θέση που της αξίζει στην αγορά (ή έξω από αυτή).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 12-12-16 στις 12:59. Αιτία: Αφαίρεση προσωπικών στοιχείων

  12. #12
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για το κινητο δεν λαμβανεις , αν εχεις αλλαξει αποψη , ποτέ τις κάρτες sim για να μην χρεωθείς τελη κλπ,αλλα θα εισαι 1-2 εργασιμες ημερες στη cyta ως συνδρομητης μολονοτι δεν θα εχεις καρτα ωσπου να ολοκληρωθει η επιστροφη
    για το σταθερο πρεπει οπωσδηποτε εντος 3 ημερων να στειλεις φαξ για ακυρωση απο την ημνια αιτησης
    αυτα ειχα κανει πριν 2 χρονια,στην αρχη μπορει να σου ερθει λογ cyta με το προστιμο προωρου τελους , αλλα μετα σου ερχεται μηδενικη εκκθαριση

  13. #13
    Εγγραφή
    07-03-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Παρόμοια περίπτωση και εδώ. Εγώ συμφώνησα τηλεφωνικά με τη Cyta για μεταφορά του σταθερού μου από τη Vodafone, και στις 13/1/2017 μου έφερε ο courier και υπέγραψα το συμβόλαιο με τα συμφωνηθέντα. Στις 17/1 μου έρχεται SMS ότι το αίτημά μου υποβλήθηκε στις 17/1. Μέχρι εδώ καλά.

    Την ίδια μέρα (17/1), με παίρνουν από τη Vodafone και μου κάνουν καλύτερη προσφορά για να παραμείνω, και όντως συμφωνώ, αφού ο εκπρόσωπός της με διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να στείλω ένα φαξ ακύρωσης με τα στοιχεία της τηλεφωνικής σύνδεσης και φωτοτυπία της ταυτότητάς μου, πράγμα το οποίο έκανα την επομένη (18/1) κρατώντας και το αποδεικτικό παράδοσης όπου φαίνεται ότι το φαξ έχει σταλεί κανονικά. Την Παρασκευή 20/1 μου έρχεται SMS από τη Cyta ότι το η υπηρεσία μου αναμένεται να ενεργοποιηθεί έως τις 24/1, παρά το ακυρωτικό φαξ, και παρά το ότι είχα ζητήσει στην τηλεφωνική συμφωνία η ενεργοποίηση να γίνει όχι πριν την 2.2.2017 οπότε και έληγε το συμβόλαιο με Vodafone.
    Για να μην πολυλογώ, σήμερα έχω φάει 1-2 ώρες σε τηλέφωνα και αναμονές, με κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα, αφού αυτοί "δεν έχουν λάβει κανένα φαξ" και δε μπορούν να κάνουν κάτι λόγω των <3 ημερών μέχρι την ημ/νία ενεργοποίησης, (η οποία είπαμε είχα ζητήσει να γίνει με τη λήξη του προηγούμενου συμβολαίου μου και όχι νωρίτερα), και παρά μόνο με τη διαβεβαίωση ότι το τμήμα ακυρώσεων ΘΑ το κοιτάξει και βλέπουμε.

    Εγώ εννοείται τους έστειλα και σε mail (στο complaints) σκαναρισμένο το φαξ μαζί με το αποδεικτικό παράδοσής του. Πέρα από αυτό τι άλλο προτείνετε?

    "...αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή στη Cyta έχεις 14 ημέρες περιθώριο (υπαναχώρηση) χωρίς να σε χρεώσουν τέλη απενεργοποίησης για να κάνεις αυτό που περιγράφω...
    Και εννοείται (??) χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να καταβάλεις στη Cyta τέλη φορητότητας έτσι?

    Ένα τελευταίο: μαζί με το συμβόλαιο μου άφησαν και μια SIM (για το Cyta4U ή κάτι τέτοιο) την οποία φυσικά ούτε καν άνοιξα. Πρέπει να κάνω κάτι με αυτήν? Να τους πω πχ να έρθουν να την πάρουν, δε θέλω να μου βγει κάνα μπλέξιμο ΚΑΙ με αυτό, έλεος!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας κ για τις όποιες απαντήσεις

  14. #14
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Η υπαναχώρηση έχει ισχύ 14 ημέρες από την υπογραφή της αίτησης και όχι ενεργοποίησης. Η sim είναι καρτοκινητό και να μη το δώσεις δε γίνεται κάτι. Το cyta4u είναι app δεν χρειάζεται κάρτα sim cyta για να λειτουργήσει.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-03-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υπαναχώρηση έχει ισχύ 14 ημέρες από την υπογραφή της αίτησης και όχι ενεργοποίησης. Η sim είναι καρτοκινητό και να μη το δώσεις δε γίνεται κάτι. Το cyta4u είναι app δεν χρειάζεται κάρτα sim cyta για να λειτουργήσει.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Σήμερα το απόγευμα, κι αφού είχα φάει όλη την ημέρα μου στα τηλέφωνα, με άπειρη ώρα αναμονής, και με την κουβέντα πάντα να καταλήγει στο "αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να κάνουμε κάτι" και "δεν είμαστε το αρμόδιο τμήμα", με πήρε υπάλληλος η οποία ψάχνοντας τελικά "βρήκε" την Αίτηση Ακύρωσης μου, η οποία κατά τα λεγόμενά της δεν είχε σταλεί στο 2155555907 όπως έπρεπε, αλλά στο 2155555900, έτσι τουλάχιστον "έλεγε ο fax server τους"... Την ίδια στιγμή εγώ είχα μπροστά μου την αναφορά παράδοσης του φαξ που είχα στείλει, στην οποία καθαρά φαίνεται ότι το φαξ το είχα στείλει στο 907, σωστά δηλαδή...Παρόλα αυτά, με υφός αυστηρό λες και έφταιγα εγώ που ο fax server τους τα έκανε μπ%$@#λο και τώρα εγώ είμαι που τρέχω και καλούμαι να πληρώνω σε χρήμα και σε χρόνο, μου δήλωσε απαθέστατα ότι δε μπορεί να κάνει κάτι, κι ότι αφού ενεργοποιηθεί αύριο η υπηρεσία, ύστερα θα μπορώ να κάνω αίτηση υπαναχώρησης πληρώνοντας φυσικά (κατά Cyta) τα τέλη αποσύνδεσης!

    Τους έχω ήδη στείλει από το πρωί και με email σκαναρισμένη την αίτηση ακύρωσης που είχα στείλει και με φαξ, μαζί με το report του φαξ...Έχω ενημερώσει (με email κ τηλεφωνικά) σχετικά και τη Vodafone μήπως και αυτοί μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω...Αύριο θα ξαναστείλω και την αίτηση ακύρωσης με φαξ, μαζί με το αρχικό report και θα προσπαθήσω να βρω κάποιον να μου πει αν το παρέλαβε, μην παρέλθει και το 14ήμερο από τις 13 που υπέγραψα και μου πουλάνε άλλο παπά μετά...

    Πέρα από αυτό καμιά συμβουλή? Καταγγελία σε ΕΕΤΤ, Συνήγορο του Καταναλωτή, ΙΝΚΑ είναι στα άμεσα σχέδια πάντως

    Ευχαριστώ....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-16, 17:54
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 19:03
  3. Προβλημα με ακυρωση φορητοτητας.
    Από nikos_se στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 23:06
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-16, 00:40
  5. Ακύρωση φορητότητας
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-15, 12:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας