Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Εδω και λιγο καιρο αντιμετωπιζα ενα περιεργο προβλημα. Στα Windows 10 γενικα εδω και καιρο ειχα lag spikes στο latency σε διαφορα online παιχνιδια, πολυ αργο browsing. Για παραδειγμα επαιζα overwatch και ξαφνικα το latency εκτοξευοταν απτα 55ms στα 1000 - 5000ms και μετα απο κανα 2 λεπτα επανερχοταν...αλλες φορες απο 55 στα 300 και με αλλα λογια δεν γινοταν να παιξω για κανενα λογο. Εβαλα στο terminal ενα συνεχομενο ping στο google και παρατηρησα οτι μετα απο 2 λεπτα περιπου εκανε μερικα timeout και χτυπαγε κατι 1200 - 2500ms και μετα επανερχοταν, με αλλα λογια σχεδον η ιδια συμπεριφορα που ειχα και στο overwatch.
    Βρηκα πολλα guide στο ιντερνετ με διαφορα πραγματα που μπορει να φταινε οπως windows update, peer-to-peer updates, ενα xbox dvr κτλπ αλλα τιποτα δεν βοηθησε. Επισης ακριβως το ιδιο προβλημα το ειχε και ο πατερας μου στο λαπτοπ του. Και τελικα εβαλα Windows 8,1 και στο pc μου και στο λαπτοπ και ολα τα προβληματα εξαφανιστηκαν. Το laptop η αληθεια ειναι οτι δεν ειχε support για windows 10 αλλα νταξει....
    Στο pc μου ομως η μητρικη μου ( Gigabyte 970A-UD3P Rev2) ειχε driver για windows 10. Ειχα δοκιμασει και 2 -3 φορες καθαρη εγκατασταση αλλα δεν βοηθησε. Εχει κανεις καμια ιδεα για ποιο λογο μπορει να γινοταν αυτο τουλαχιστον στο pc μου ; Προβλημα με τους driver του ethernet adapter ; να παρω εξωτερικη καρτα δικτυου ;

  2. #2
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Έχουμε την ίδια μητρική και είχα και εγώ τρελό πρόβλημα με το ίντερνετ με τα windows 10,κάποιες φορές αναβίωσα εποχές pstn. Για μια εβδομάδα ότι προτεινόμενη λύση έβρισκα την δοκίμασα και άκρη δεν έβγαλα. Έβαλα τα 8 και ησύχασε το κεφάλι μου. Γενικά τα 10 έχουν πολλά θέματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Αρα δεν ειμαι ο μονος.... Ρε συ μιλαμε π.χ παταγα να ανοιξω facebook και μου θυμησε εποχες isdn 64kbps που ειχα. Οπως κιεσυ τα δοκιμασα ολα τιποτα. Παντως κανενας απτους γνωστους - φιλους μου δεν εχουν παρομοιο θεμα. Αρα μαλλον κατι παιζει με τον driver της καρτας δικτυου... Τον κατεβασα επισης κατευθειαν απτην realtek καμια βελτιωση... Σκεφτηκα μηπως αγορασω καμια pci καρτα αλλα να σου πω την αληθεια δεν με χαλανε ιδιαιτερα τα 8αρια... οποτε μεχρι την επομενη αναβαθμιση του χρονου μενω στα windows 8. Απτη στιγμη που μου λες κιεσυ οτι εχεις το ιδιο θεμα με την ιδια μητρικη μη καθομαι να σκαω...

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με καρτα γραφικών GIGABYTE
    Από webm0nst3r στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 23:28
  2. προβλημα με καρτα ασυρματης δικτυωσης
    Από lazy13 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 21:33
  3. προβλημα με καρτα γραφικων
    Από ALALOYM στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 07:17
  4. Προβλημα με συνδεση WiFi windows 10
    Από van62 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 13:40
  5. Προβλημα με καρτα γραφικων(?) και windows10
    Από kontinos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-15, 13:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας