Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τον Μάιο είχα φτιάξει νέο υπολογιστή, το σχετικό νήμα εδώ http://www.adslgr.com/forum/threads/...ge4?highlight=
    Λόγω διαφόρων θεμάτων που προέκυψαν τον άφησα και μόλις χθες τον έφτιαξα. [Και, ναι, Cranky, ΔΕΝ ξέχασα τους αποστάτες αυτή τη φορά. ]

    Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε τώρα είναι ότι ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει τον HDD, τον οποίο χρησιμοποιώ ως αποθηκευτικό μέσο. Τι έχω κάνει εως τώρα: έχω αλλάξει καλώδιο, έχω δοκιμάσει διάφορες θύρες στη μητρική, έβαλα το καλώδιο στη θέση του DVD που αποδεδειγμένα λειτουργεί, αλλά τίποτα. Στο BIOS δεν εμφανίζεται πουθενά, ούτε φυσικά και στα Win 7.

    Ο δίσκος μέχρι χθες το απόγευμα λειτουργούσε μια χαρά, οπότε είναι αδύνατον να τα "τίναξε" μέσα σε δυο ώρες. Πρόκειται για έναν Samsung HD103DJ 1TB.
    Είναι θέμα συνδεσμολογίας; Στον παλιό υπολογιστή ήταν συνδεδένος με το τροφοδοτικό και με τη μητρική και δούλευε μια χαρά. Είναι θέμα BIOS; Πρέπει να κάνω κάποιες αλλαγές για να τον δει το σύστημα; Δεν έχω ιδέα. Α, το πιο περίεργο όλων είναι ότι η εκκίνηση των Win γίνεται πιο αργά απ' ό,τι γινόταν στον AMD.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως πριν χαλάσει κάτι δούλευε

    Αν δεν τον βλέπει και στο bios, τότε μάλλον έχει πρόβλημα, αν μπορείς να το δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο μηχάνημα μηπως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μητρικής με δίσκο έτσι για να είσαι 100% σίγουρος

    Η εκκίνηση που λες είναι με τον samsung Πάνω;

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Ο δίσκος απλώς χάλασε και ναι έτσι ξαφνικά όλα χαλάνε

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Σταθείτε, ρε παιδιά. Δεν μπορεί να χάλασε κατά τη μεταφορά από τον έναν υπολογιστή στον άλλο. Δεν θέλω καν να το διανοηθώ ως ενδεχόμενο, έχω αρχεία 300GB εκεί μέσα.

    Άλλος υπολογιστής να τον δοκιμάσω δεν υπάρχει. Ούτε στον παλιό δεν μπορώ να τον βάλω διότι χρησιμοποίησα το παλιό μου τροφοδοτικό. Επίσης, έκανα έλεγχο του BIOS και όλες οι SATA θύρες είναι enabled.

    @sdirk
    Ναι, η εκκίνηση γίνεται με τον HDD συνδεδεμένο. Δοκιμάζω επανεκκίνηση χωρίς, κι επανέρχομαι.

    - - - Updated - - -

    @sdirk
    Ναι, όντως η καθυστέρηση οφείλεται στην σύνδεση του HDD. Τον αποσύνδεσα και η εκκίνηση των Win έγινε σε χρόνο ρεκόρ. Τι κάνω τώρα;


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθείτε, ρε παιδιά. Δεν μπορεί να χάλασε κατά τη μεταφορά από τον έναν υπολογιστή στον άλλο. Δεν θέλω καν να το διανοηθώ ως ενδεχόμενο, έχω αρχεία 300GB εκεί μέσα.

    Άλλος υπολογιστής να τον δοκιμάσω δεν υπάρχει. Ούτε στον παλιό δεν μπορώ να τον βάλω διότι χρησιμοποίησα το παλιό μου τροφοδοτικό. Επίσης, έκανα έλεγχο του BIOS και όλες οι SATA θύρες είναι enabled.

    @sdirk
    Ναι, η εκκίνηση γίνεται με τον HDD συνδεδεμένο. Δοκιμάζω επανεκκίνηση χωρίς, κι επανέρχομαι.

    - - - Updated - - -

    @sdirk
    Ναι, όντως η καθυστέρηση οφείλεται στην σύνδεση του HDD. Τον αποσύνδεσα και η εκκίνηση των Win έγινε σε χρόνο ρεκόρ. Τι κάνω τώρα;
    Είναι sdikr

    Τώρα το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι δοκιμή τον δίσκο σε κάποιον άλλον υπολογιστή για το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στην μητρική με τον δίσκο.
    Αλλιώς λυπάμαι αλλά ο δίσκος παρέδωσε πνεύμα

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Σε περίπτωση ασυμβατότητας με τη μητρική τί επιλογές έχω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bhaal : 23-10-16 στις 17:22. Αιτία: διόρθωση τόνου


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση ασυμβατότητας με τη μητρική τί επιλόγες έχω;
    Οχι πολλές δυστυχώς, ίσως ενα Bios update

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να χάλασε κατά τη μεταφορά από τον έναν υπολογιστή στον άλλο.
    Συμφωνώ.
    Συνήθως, προειδοποιούνε.
    Ειδικά, ποιοτικοί δίσκοι σαν τον δικό σου.
    Δύο έχω, κι' έναν 640άρη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλος υπολογιστής να τον δοκιμάσω δεν υπάρχει. Ούτε στον παλιό δεν μπορώ να τον βάλω διότι χρησιμοποίησα το παλιό μου τροφοδοτικό.
    Θα κάνεις ένα κόπο, και θα ξανασυνδέσεις πρόχειρα το τροφοδοτικό και τους δυό δίσκους στο παλιό πισί.
    Δοκίμασε ακόμα μιά φορά αλλαγή καλωδίων sata και τροφοδοσίας

    Να έχεις καβάτζα και ένα δίσκο ακόμα, ωστε αν αναγνωριστεί, να πάρεις τα δεδομένα σου άμεσα.

    Και, πού 'σαι : ένα backup = κανένα backup.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ.
    Συνήθως, προειδοποιούνε.
    Ειδικά, ποιοτικοί δίσκοι σαν τον δικό σου.
    Δύο έχω, κι' έναν 640άρη.
    Συμφωνούμε σ' αυτό. Ο HDD δεν είχε κανένα πρόβλημα, ενώ αντιθέτως, ο 70GB SSD της Intel, έδειχνε ότι ετοιμαζόταν για ψόφο.

    Θα κάνεις ένα κόπο, και θα ξανασυνδέσεις πρόχειρα το τροφοδοτικό και τους δυό δίσκους στο παλιό πισί.
    Όχι δυο, αυτόν μόνο. Ο παλιός SSD με τα Win 7 και τα σχετικά έχει μείνει στον παλιό υπολογιστή - και πάει για πέταμα.
    Δοκίμασε ακόμα μιά φορά αλλαγή καλωδίων sata και τροφοδοσίας

    Να έχεις καβάτζα και ένα δίσκο ακόμα, ωστε αν αναγνωριστεί, να πάρεις τα δεδομένα σου άμεσα.
    Καλά, σύνδεση τροφοδοτικού και κάρτας στον παλιό υπολογιστή και ξανά πίσω στον νέο δεν το λες και "πρόχειρο".
    Αυτό σημαίνει πως, είτε καταφέρω ν' ανακτήσω τα παλιά αρχεία μου είτε όχι, θα πρέπει ν' αγοράσω καινούριο HDD για το νέο υπολογιστή. Έχεις να μου προτείνεις κάποιον;

    Και, πού 'σαι : ένα backup = κανένα backup.
    Μπορεί, αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ έως τώρα.
    Ερώτηση: Ο εν λόγω HDD είναι χωρισμένος σε τρία partition, στο ένα δε, είχα όλα τα program files που δεν ήθελα να γεμίζουν τον παλιό SSD. Το γεγονός ότι ο δίσκος ήταν σε σύστημα AMD και προσπαθεί να πάει σε Intel παίζει/έπαιξε κάποιο ρόλο;

    Ευχαριστώ πολύ!


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο παλιός SSD με τα Win 7 και τα σχετικά έχει μείνει στον παλιό υπολογιστή
    Ωραία, καλό αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    - και πάει για πέταμα.
    Δεν πετάμε τίποτα.
    Μπορείς να το χαρίσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, σύνδεση τροφοδοτικού και κάρτας στον παλιό υπολογιστή και ξανά πίσω στον νέο δεν το λες και "πρόχειρο".
    Εννοώ, δεν χρειάζεται να το βάλεις κανονικά στη θέση του, να το βιδώσεις, κλπ.
    Ξάπλωσε το κουτί, και ακούμπα το τροφοδοτικό πάνω του, έτσι ωστε απλώς να φτάνουν τα καλώδια να κουμπώσουν στη μητρική.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  F3.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  5,2 KB 
ID: 175900
    Το ίδιο θά κάνεις και με τον δίσκο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις να μου προτείνεις κάποιον;
    Western Digital Caviar Blue 1TB.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονός ότι ο δίσκος ήταν σε σύστημα AMD και προσπαθεί να πάει σε Intel παίζει/έπαιξε κάποιο ρόλο;
    Όχι, αφού ο δίσκος συνδέεται σαν δεύτερος.
    Άλλωστε, το θέμα είναι οτι δεν φαίνεται ούτε στο bios.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Άλλαξα καλώδια και θύρες στη μητρική, έβαλα νέο καλώδιο και ύστερα ξανά το παλιό που είχα στην άλλο υπολογιστή. Ο δίσκος ακουγόταν να δουλεύει μια χαρά, αλλά δεν εμφανιζόταν στον υπολογιστή με τίποτα.
    Πριν ξεκινήσω το "πρόχειρο" ξήλωμα και ράψιμο που πρότεινε ο Cranky, θυμήθηκα πως όταν έκανα την εγκατάσταση των Win 7 δεν είχα συνδεδεμένο τον HDD, μόνο τον καινούριο SDD. Κατά συνέπεια αναρωτήθηκα μήπως το τι ακριβώς είχαν "δει" τα Win έπαιζε κάποιο ρόλο...

    Έκανα, λοιπόν, επανεκκίνηση του συστήματος από το cd των win 7 και πήγα στο repair system και από εκεί στο recovery options. Στο σημείο αυτό πάτησα το κουμπί "load drivers" για να δω εάν το cd εγκατάστασης των Win έβλεπε τον σκληρό δίσκο. Και, ναι, ξεστραβώθηκε και τον είδε. Κλίκαρα όλα τα partitions και βρήκα όλα τα αρχεία μου σε μια χαρά κατάσταση. Ύστερα απ' αυτό ακύρωσα την εντολή repair των Win κι έκανα επανεκκίνηση κανονικά από τον SSD.

    Το σύστημα βλέπει κανονικά πλέον τον HDD κι εγώ πετάω από τη χαρά μου που σώθηκαν τα αρχεία μου - κι ελπίζω αύριο το απόγευμα που θ' ανοίξω τον υπολογιστή μου ο HDD να βρίσκεται στη ...θέση του.
    Και, ναι, Cranky, θ' αγοράσω και δεύτερο HDD, για να κάνω backup του backup.

    Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε για το πρόβλημά μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την πρόταση, Cranky. Θα τον πάρω.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ενημέρωση:

    Στο παρά 1' πρόλαβα την ολοκληρωτική καταστροφή.
    Ο εν λόγω δίσκος έχει βαρέσει μπιέλες.
    Δεν τον είχα καν συνδεδεμένο στη μητρική μέχρι ν' αγοράσω τον καινούριο, το οποίο και έκανα σήμερα. Μόλις τους σύνδεσα και άνοιξα τον υπολογιστή ο παλιός HDD έβγαζε κάτι ήχους άλλο πράγμα, και μόλις μπήκα στα windows, το SMART ειδοποίησε "disk failure is imminent". Αυτή τη στιγμή παίρνω αντίγραφα των αρχείων μου, και το Σάββατο θα πάω ν' αγοράσω έναν δεύτερο WD Caviar Blue.

    Έτσι αποδεικνύεται ότι είχε δίκιο ο Cranky όταν έλεγε, ένα backup = κανένα backup.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν αναγνωριζει το πληκτρολογιο και το ποντικι
    Από nokian82 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 21:55
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-16, 18:18
  3. Ο υπολογιστης μου σταματαει στο bios
    Από Antonios D στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-16, 10:12
  4. Άλλαξα κουτί και ο υπολογιστής δεν ανάβει !
    Από poli361 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 21:35
  5. Ο υπολογιστής δεν ανοίγει!
    Από therion στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 22:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας