Σελ. 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 170
  1. #136
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΒΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2017-06-03-22-18-56.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  315,2 KB 
ID: 183860

    Εγώ δεν έχω λόγο να υποστηρίξω κάποια εταιρεία. Την εμπειρία μου καταθέτω ώστε να συγκρίνουν και οι άλλοι με τη δική τους. Σου στέλνω ένα capture με μέτρηση που έκανα τελευταία σε παραλιακή καφετέρια στη Θεσσαλονίκη (Διασταύρωση Αγίας Σοφίας και Λεωφόρος Νίκης). Στην επαρχία που μένω η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα ειναι η ταχυτητα στην Q ,εσυ πληρωνε στην cosmote 1GB 10 ευρω

  2. #137
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από titan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που η ταχύτητα στην Q είναι 0,36 Μbs ενώ στην cosmote είναι πάνω από 40 Mbs με 8 Ευρώ για 7 μήνες πάλι συμφαίρει αφού το 2ο δεκαπενθήμερο το μήνα που λήγει το δώρο της cosmote έχω κάτι για ώρα ανάγκης.
    0,36 Mbps;; Είσαι σε περιοχή της Βόρειας Ελλάδας, που η WIND δεν έχει ακόμα αναβαθμίσει; Γιατί μόνο το παλιό 3G έπιανε τόσο λίγο...

  3. #138
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από titan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2017-06-03-22-18-56.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  315,2 KB 
ID: 183860

    Εγώ δεν έχω λόγο να υποστηρίξω κάποια εταιρεία. Την εμπειρία μου καταθέτω ώστε να συγκρίνουν και οι άλλοι με τη δική τους. Σου στέλνω ένα capture με μέτρηση που έκανα τελευταία σε παραλιακή καφετέρια στη Θεσσαλονίκη (Διασταύρωση Αγίας Σοφίας και Λεωφόρος Νίκης). Στην επαρχία που μένω η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη.
    Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω,ουτε εγω υποστηριζω καποια εταιρια,απλα σαν καταναλωτης κοιταω το συνφερον μου
    Απλα εγω εκει που κινουμε δεν αντιμετωπιζω προβλημα,και ακομα και με 3G την δουλεια μου την κανω,
    Ουτε αρκετα mb θελω τον μηνα γιατι δεν κατεβαζω αρχεια κτλ,ουτε και 50mbps

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    0,36 Mbps;; Είσαι σε περιοχή της Βόρειας Ελλάδας, που η WIND δεν έχει ακόμα αναβαθμίσει; Γιατί μόνο το παλιό 3G έπιανε τόσο λίγο...
    Ποσα Mbps μπορει να πιασει το 3G??
    το 4G ειναι μεχρι 50 Mbps?

  4. #139
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΒΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Με cosmote 4G Δίπλα στο κτίριο του OTE στην Πτολεμαϊδα η μέτρηση έδειξε 80 Mbps.
    Και εγώ αγόρασα την προσφορά Q γιατί όντως με το Cosmote χρειαζόταν 7Χ5 = 35 Ευρώ.
    Βέβαια αν δεν είσαι σχεδόν συνέχεια μπροστά στον υπολογιστή και μέσα σε δίκτυο WIFI όπως εγώ αξίζουν τα 27 Ευρώ παραπάνω για 7 μήνες.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω,ουτε εγω υποστηριζω καποια εταιρια,απλα σαν καταναλωτης κοιταω το συνφερον μου
    Απλα εγω εκει που κινουμε δεν αντιμετωπιζω προβλημα,και ακομα και με 3G την δουλεια μου την κανω,
    Ουτε αρκετα mb θελω τον μηνα γιατι δεν κατεβαζω αρχεια κτλ,ουτε και 50mbps

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -



    Ποσα Mbps μπορει να πιασει το 3G??
    το 4G ειναι μεχρι 50 Mbps?

  5. #140
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ποσα Mbps μπορει να πιασει το 3G??
    το 4G ειναι μεχρι 50 Mbps?
    Το παλιό 3G (σκέτο H), στις καλές του μέρες, μπορούσε να πιάσει 1-2 Mbps. Το καινούργιο 3G (ένδειξη H+), μπορεί να πιάσει μέχρι και πάνω από 30 Mbps (έως 33 έχω δει με WIND).

    To απλό 4G, θεωρητικά μπορεί να πιάσει έως 150 Mbps (έως 107 έχω δει με WIND). Το 4G+ μπορεί να φτάσει ακόμα και 500 Mbps. Αυτό εξαρτάται από τη συσκευή και το δίκτυο (Cosmote κυρίως). Το 4G+ των WIND και Vodafone, είναι ελάχιστο...

    Αλλά δε βαριέσαι. Ας έπιανε παντού η WIND 20 Mbps σε ώρες αιχμής και θα ήταν τέλεια. Στην Αθήνα μπουκώνει αρκετά...

  6. #141
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EPEKSERG.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  143,1 KB 
ID: 183870Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20170604-180735.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  557,1 KB 
ID: 183871

    Η πρωτη ειναι με 4G(~34 mbps) εξω απο το σπιτι μου και στην ευρητερη περιοχη και η δευτερη με 3G μεσα στο σπιτι μου.
    Εχω παρατηρησει πως αρκετες φορες απο 3G πηγαινει σε Ε και οταν μενει σε Ε αργει υπερβολικα
    το Ε τι ακριβως ειναι?το 2G??

  7. #142
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EPEKSERG.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  143,1 KB 
ID: 183870Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20170604-180735.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  557,1 KB 
ID: 183871

    Η πρωτη ειναι με 4G(~34 mbps) εξω απο το σπιτι μου και στην ευρητερη περιοχη και η δευτερη με 3G μεσα στο σπιτι μου.
    Εχω παρατηρησει πως αρκετες φορες απο 3G πηγαινει σε Ε και οταν μενει σε Ε αργει υπερβολικα
    το Ε τι ακριβως ειναι?το 2G??
    Το Ε σημαίνει EDGE, χρησιμοποιεί το ραδιοδίκτυο του 2G για να προσφέρει ταχύτητες εώς 384 kbit/s. Είναι η τελευταία τεχνολογία δεύτερης γενιάς και προσδιορίζεται ώς 2,75G. Το 2G πέρα από τα SMS δεν προβλέπει άλλη δυνατότητα mobile data. Αυτό ξεκινάει με το δίκτυο τεχνολογίας GPRS, ή G στο κινητό ή 2,5 G. Το GPRS επιτρέπει ταχύτητες μετάδοσης από 9,6 μέχρι 150 kbps.

  8. #143
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ε σημαίνει EDGE, χρησιμοποιεί το ραδιοδίκτυο του 2G για να προσφέρει ταχύτητες εώς 384 kbit/s. Είναι η τελευταία τεχνολογία δεύτερης γενιάς και προσδιορίζεται ώς 2,75G. Το 2G πέρα από τα SMS δεν προβλέπει άλλη δυνατότητα mobile data. Αυτό ξεκινάει με το δίκτυο τεχνολογίας GPRS, ή G στο κινητό ή 2,5 G. Το GPRS επιτρέπει ταχύτητες μετάδοσης από 9,6 μέχρι 150 kbps.
    Μου το βγαζει πολυ συχνα το Ε,εκει που εχω 3G η 4G(ενω γνωριζω οτι εκει που βρισκομαι εχει 3g η 4g) μου πεταει το Ε για 40-50 δευτερολεπτα και κολλανε ολα,δεν μπορει να φορτωσει ουτε σελιδα...
    Ειναι θεμα δικτυου η συσκευης καποια ρυθμιση η δεν ξερω εγω τι αλλο?

  9. #144
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου το βγαζει πολυ συχνα το Ε,εκει που εχω 3G η 4G(ενω γνωριζω οτι εκει που βρισκομαι εχει 3g η 4g) μου πεταει το Ε για 40-50 δευτερολεπτα και κολλανε ολα,δεν μπορει να φορτωσει ουτε σελιδα...
    Ειναι θεμα δικτυου η συσκευης καποια ρυθμιση η δεν ξερω εγω τι αλλο?
    Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό, με την Q κυρίως. Ενώ έχω καλό σήμα 3G, με γυρίζει σε EDGE χωρίς λόγο. Σε 4G με κρατάει λίγο πιο σταθερά. Με F2G δεν είχα τέτοιο θέμα (το έχω καταργήσει τώρα). Ίσως να φταίει που η Q παίζει με Roaming και το δίκτυο της WIND το έχει σε χαμηλή προτεραιότητα. Μόνο αυτή η εξήγηση υπάρχει...

    Υ.Γ. Αν σε εκνευρίζει αυτό, δοκίμασε Vodafone. Εκεί να δεις εναλλαγές από φουλ σήμα 4G σε EDGE...

  10. #145
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου το βγαζει πολυ συχνα το Ε,εκει που εχω 3G η 4G(ενω γνωριζω οτι εκει που βρισκομαι εχει 3g η 4g) μου πεταει το Ε για 40-50 δευτερολεπτα και κολλανε ολα,δεν μπορει να φορτωσει ουτε σελιδα...
    Ειναι θεμα δικτυου η συσκευης καποια ρυθμιση η δεν ξερω εγω τι αλλο?
    Δικτύου, το σήμα είναι οριακά με αποτέλεσμα να αλλάζει απο το ένα στο άλλο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις με το χέρι αν έχει επιλογή σε 3g only (όχι το prefered)

    Spoiler:
    Μπορείς βέβαια να πάς και στο άλλο δίκτυο με τα 4.4

  11. #146
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πάντως σε όποιες περιοχές έχει αναβαθμίσει η wind τις κεραίες της η ποιότητα είναι πολύ καλή, ο ήχος άριστος, και θα μπορούσα να πώ πως ώς τεχνολογία και σήμα είναι καλύτερο δίκτυο από cosmote και vodafone! Λίγο υπομονή να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση και στη βόρεια Ελλάδα. Δεν υπάρχει αυτοφυές δίκτυο αλλά όλα θέλουν προσπάθεια ιδιαίτερα όταν πρόκειται για μια ιδιωτική επένδυση.

  12. #147
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικτύου, το σήμα είναι οριακά με αποτέλεσμα να αλλάζει απο το ένα στο άλλο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις με το χέρι αν έχει επιλογή σε 3g only (όχι το prefered)

    Spoiler:
    Μπορείς βέβαια να πάς και στο άλλο δίκτυο με τα 4.4
    το εχω στο νου μου,μολις τελειωσει το 13μηνο απο το 2o f2g που εχω να παω frog...κοσμοτε ομως δεν παω

  13. #148
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως σε όποιες περιοχές έχει αναβαθμίσει η wind τις κεραίες της η ποιότητα είναι πολύ καλή, ο ήχος άριστος, και θα μπορούσα να πώ πως ώς τεχνολογία και σήμα είναι καλύτερο δίκτυο από cosmote και vodafone! Λίγο υπομονή να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση και στη βόρεια Ελλάδα. Δεν υπάρχει αυτοφυές δίκτυο αλλά όλα θέλουν προσπάθεια ιδιαίτερα όταν πρόκειται για μια ιδιωτική επένδυση.
    Αν ήταν καλύτερη τεχνολογία όπως λες τότε θα έπρεπε και η συσκευή σου να το υποστηρίζει, η ίδια τεχνολογία είναι

  14. #149
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως σε όποιες περιοχές έχει αναβαθμίσει η wind τις κεραίες της η ποιότητα είναι πολύ καλή, ο ήχος άριστος, και θα μπορούσα να πώ πως ώς τεχνολογία και σήμα είναι καλύτερο δίκτυο από cosmote και vodafone! Λίγο υπομονή να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση και στη βόρεια Ελλάδα. Δεν υπάρχει αυτοφυές δίκτυο αλλά όλα θέλουν προσπάθεια ιδιαίτερα όταν πρόκειται για μια ιδιωτική επένδυση.
    Όντως, στις περιοχές που έχει αναβαθμίσει η WIND, έχει συνήθως μεγαλύτερες ταχύτητες 3G/4G από τη Vodafone και στην κάλυψη δικτύου πλησιάζει την Cosmote. Σε κάποια "δύσκολα" σημεία όμως, η Cosmote συνεχίζει να παίζει "μπάλα" μόνη της, αλλά τουλάχιστον η WIND τα τελευταία χρόνια έχει πλησιάσει τα άλλα δίκτυα, από εκεί που ήταν τελείως χάλια...

    Η ποιότητα κλήσεων της WIND είναι αρκετά καλή, όμως στην Αθήνα με το 2G είχα κάποια θεματάκια, παρόμοια με το 2G της Cosmote... Ο συνομιλητής να ακούγεται σαν ρομπότ κι εμένα να κόβεται η φωνή μου.

  15. #150
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Εγώ βλέπω ότι η wind έχει αρχίσει να ανεβάζει τιμές χωρίς να έχει ολοκληρώσει το δίκτυο....φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν το τελειώσει...η vodafone φαρμακείο...η κοσμοτε όπως την ξερουμε...

Σελ. 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-16, 18:36
  2. Μηνύματα: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 18:57
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 22:01
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 21:49
  5. Ο βάτραχος και οι άλλοι... (Frog Mobile vs Q-Card)
    Από swind στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 421
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-16, 13:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας