Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά να βλέπουν εκείνοι που λένε "αργεί ο ΟΤΕ με το FTTC!" ή "γιατί FTTC/VDSL κι όχι κατευθείαν FTTH?"...
    Κακό παράδειγμα, γιατί βασική τροχοπέδη του Google Fiber ήταν το ενιαίο μέτωπο των κραταιών παρόχων που έθεταν προσκόμματα στην επέκτασή του. Έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσει κανείς και την επιρροή που είχαν τόσο σε τοπικό όσο και σε πολιτειακό επίπεδο, ώστε η επέκταση του Fiber να γίνει τόσο αργή και κοστοβόρα, που να αποφασίσουν να την αναστείλουν.
    Νομίζω πάντως ότι φάνηκε ότι μπορεί να είναι επιτυχημένο πείραμα και διατάραξε επαρκώς την Αμερικάνικη αγορά ώστε να υποχωρήσουν ελαφρώς οι παραδοσιακοί πάροχοι, πχ σε θέματα neutrality (βοήθησε βεβαίως και η πίεση της FCC).

  2. #17
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.969
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά για κάποιο λόγο μας αρέσει να αυτομαστιγωνόμαστε. Π.χ. εσύ τη βρίσκεις να λες πως η κάλυψη VDSL από καμπίνα "ΔΕΝ είναι ούτε στο 1% της Πανελλαδικής Κάλυψης". Μόνο και μόνο τους δήμους της Αθήνας (για αλλού δεν έχω εικόνα) αν προσθέσεις που έχουν αυτή τη στιγμή VDSL από καμπίνα, θα δεις πως δεν έχει καμία δόση αλήθειας αυτό που λες. Αλλά τη βρίσκεις να το λες, οπότε ποιός είμαι εγώ που θα σου πω να μην το λες;
    Ανέφερε μου σε παρακαλώ....πάρα μα πααααααααααρα πολύ σε ποιους Δήμους και σε τι ποσοστό κάλυψης στον εκάστοτε Δήμο με νέες καμπίνες (Σε ΕΝΕΡΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ) και FTTC έχει προχωρήσει ο ΟΤΕ. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  645267542.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  219,2 KB 
ID: 175999 Θέλω απο ΜΕΓΑΛΗ περιέργεια να μου πεις να μάθω (όχι με χάρτες και άλλες ιστορίες).....


    Και σε ευχαριστώ για το
    μας αρέσει να αυτομαστιγωνόμαστε + τη βρίσκεις να το λες, οπότε ποιός είμαι εγώ που θα σου πω να μην το λες;

  3. #18
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.875
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλει να πει είναι ότι δεν είναι όλα τόσο πιο ρόδινα έξω, όπως τα παρουσιάζουμε εμείς εδώ τις περισσότερες φορές.
    Δεν είναι ρόδινα και δεν είναι εύκολα.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέφερε μου σε παρακαλώ....πάρα μα πααααααααααρα πολύ σε ποιους Δήμους και σε τι ποσοστό κάλυψης στον εκάστοτε Δήμο με νέες καμπίνες (Σε ΕΝΕΡΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ) και FTTC έχει προχωρήσει ο ΟΤΕ. Θέλω απο ΜΕΓΑΛΗ περιέργεια να μου πεις να μάθω (όχι με χάρτες και άλλες ιστορίες).....
    Αλήθεια τώρα θες να παίξουμε αυτό το παιχνίδι;

    Δεν έχει VDSL (από καμπίνα) το Χαλάνδρι; Η Αγ. Παρασκευή; Ο Χολαργός και ο Παπάγος; Το Ηράκλειο; Το Μαρούσι; Το Ψυχικό; Η Πεντέλη; Τα Βριλήσσια;

    Μόνο και μόνο αυτοί οι Δήμοι έχουν πληθυσμό πολύ μεγαλύτερο από το 1% που αναφέρεις.

    Και προφανώς έχουν ενεργοποιηθεί πάρα πολλές περιοχές ακόμα που δεν τις αναφέρω παραπάνω (γιατί δεν τις γνωρίζω και δεν έχω σκοπό να κάτσω να τις ψάξω) όχι μόνο στην Αττική αλλά και εκτός.

    Δεν μπορώ να σου πω ποιό είναι το ακριβές ποσοστό κάλυψης γιατί δεν το γνωρίζω. Είμαι σίγουρος όμως ότι είναι κάτι που ούτε εμένα με κάνει χαρούμενο (εγώ ο ίδιος γκρινιάζω τόσο καιρό και ακόμα δεν έχω VDSL στη Ν. Ιωνία όπου ανήκω, αν και θα ενεργοποιηθεί προσεχώς καθώς οι καμπίνες έχουν μπει ήδη). Άλλο όμως αυτό και άλλο οι υπερβολές του καφενείου.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άστον Symos, είναι σαν μια φίλη μου που κράζει έναν πρώην της αλλά όλο κλαίγεται drama queen για αυτόν :/
    Βάζω στοίχημα ότι ο ΟΤΕ έχει ραγίσει την καρδιά του και δεν είναι στο roadmap του 16 η περιοχή του για VDSL

    Mormnak no offence αλλά έχεις ιδέα για το πως λειτουργούν οι επενδύσεις και σε τι ακριβώς πρότυπα δουλεύουν τα VDSL ;
    Ψάχτο λίγο και μετά θα διαπιστώσεις αρκετά πράγματα που δεν έχεις σκεφτεί φίλε μου.
    Πληροφοριακά να σε ενημερώσω , χοντρικά, πως το FTTC ως επένδυση δεν είναι ούτε πεταμένα λεφτά, ούτε ψόφια τεχνολογία. Το FTTH κουμπώνει πάνω του...

    Επίσης ξεκολλάτε με τον μύθο 1GBPS WOAH μαλέα στο Χονκ Κόνγκ κ μεις Ουγκάντα, διότι :
    1) Δεν γίνεται ένας πάροχος με πελατολόγιο 500.000+ συνδρομητών να δώσει 1GBPS με Ratio 1:10 ή 1:20 και να έχουμε τις ονομαστικές ταχύτητες 24/24 . Αυτό ονομάζεται μισθωμένο κύκλωμα. Οποιαδήποτε xDSL τεχνολογία στον πλανήτη ΓΗ δεν είναι εγγυημένη ταχύτητα.
    2) Έχετε ταξιδέψει και έχετε χρησιμοποιήσει για π.χ 1 εβδομάδα τέτοια φευγάτη σύνδεση στο εξωτερικό και μιλάτε με εμπειρία ; Σε Γαλλία, Αγγλία και Γερμανία που έχω χρησιμοποιήσει και ξεκοκαλίσει τα Router των εκεί FTTH super wanna have too συνδέσεων, πέρα από το ποιοτικότερο CPE (π.χ Entry Level Netgear) , σαν γραμμή απόδοση και δίκτυο παρόχου είναι για να κλαίμε. Ονομαστική έως 100Mbps και πρακτικά speedtest κάτω από 30Mpbs most of the times. Routing και pings να ξερνάς τα βρώμικα από την πλατεία , και όσες συνδέσεις ήταν "καλές" δεν σε άφηναν βάσει POLICY να τις "χρησιμοποιήσεις" , τι είπατε κύριε ταινιούλα κατέβασμα ; Τσιμπήστε ένα μύδι παρακαλώ πολύ..... ξέρεις τι είναι φίλε να μην μπορείς σε ένα πάρτυ να ακούσεις ένα ΤΡΑΓΟΥΔΙ ; FTTH με εναέριο .... Να την κλάσεις !
    3) Εμείς διαμορφώνουμε την αγορά και οι συμπολίτες μας. Αν ο κόσμος αγοράζει και αυτοί πουλάνε σε τιμές Λονδίνου με μισθό 1/3 , τότε καλά κάνουν και τα πουλάνε ΤΟΣΟ ακριβά και δεν βλέπουμε FTTH. Καταναλωτική συνείδηση ο Έλληνας είναι ένα μηδενικό.
    4) Όταν θα κάνουν σοβαρή ανακοίνωση διάθεσης FTTH έστω και ένας πάροχος, θα ακολουθήσουν και οι άλλοι. Απλά δες τι έγινε με την μαλακιάρ@ που ανακοίνωσε αρχικά η Voda 3G/4G + DSL (Bonding) πιλοτικά και έτρεξε μετά ο ΟΤΕ και έβγαλε το P-OOSTER . Δηλαδή αν ξόδεψαν τόσες εργατοώρες , δυναμικό και resources για να κάνουν εντύπωση , διότι με τις τιμές που πουλάνε τα πακέτα GB στην κινητή πέρα από κύκλους εφοπλιστών δεν νομίζω άνω των 1000 να αγόρασαν την υπηρεσία , φαντάσου τι θα γινόταν για το FTTH . Βασική αρχή στον ανταγωνισμό είναι να κάνεις επενδύσεις ώστε να είσαι ένα βήμα μπροστά , το να είσαι δύο βήματα μπροστά είναι κακή τακτική και σπατάλη πόρων.- (Well said AssVas!" #fuckyeahSon! Hi5 nigga!)


    Έχω γράψει αναλυτικά ωραίες εκθέσεις σε άλλα topics, μπες στον κόπο και διάβασε καμία.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παντως στη συρο εχουν βαλει καμπινα vdsl μες στη μεση του πουθενα διπλα στο σπιτακι του στουρναρα πανω σε κατι βουνα που ζητημα να εξυπηρετει 3 σπιτια. The real 1%!

    Για συγκριση οι τριγυρω περιοχες ειναι ακομα με 4mbit με το ζορι.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.969
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άστον Symos, είναι σαν μια φίλη μου που κράζει έναν πρώην της αλλά όλο κλαίγεται drama queen για αυτόν :/
    Βάζω στοίχημα ότι ο ΟΤΕ έχει ραγίσει την καρδιά του και δεν είναι στο roadmap του 16 η περιοχή του για VDSL

    Mormnak no offence αλλά έχεις ιδέα για το πως λειτουργούν οι επενδύσεις και σε τι ακριβώς πρότυπα δουλεύουν τα VDSL ;
    Ψάχτο λίγο και μετά θα διαπιστώσεις αρκετά πράγματα που δεν έχεις σκεφτεί φίλε μου.
    Πληροφοριακά να σε ενημερώσω , χοντρικά, πως το FTTC ως επένδυση δεν είναι ούτε πεταμένα λεφτά, ούτε ψόφια τεχνολογία. Το FTTH κουμπώνει πάνω του...

    Επίσης ξεκολλάτε με τον μύθο 1GBPS WOAH μαλέα στο Χονκ Κόνγκ κ μεις Ουγκάντα, διότι :
    1) Δεν γίνεται ένας πάροχος με πελατολόγιο 500.000+ συνδρομητών να δώσει 1GBPS με Ratio 1:10 ή 1:20 και να έχουμε τις ονομαστικές ταχύτητες 24/24 . Αυτό ονομάζεται μισθωμένο κύκλωμα. Οποιαδήποτε xDSL τεχνολογία στον πλανήτη ΓΗ δεν είναι εγγυημένη ταχύτητα.
    2) Έχετε ταξιδέψει και έχετε χρησιμοποιήσει για π.χ 1 εβδομάδα τέτοια φευγάτη σύνδεση στο εξωτερικό και μιλάτε με εμπειρία ; Σε Γαλλία, Αγγλία και Γερμανία που έχω χρησιμοποιήσει και ξεκοκαλίσει τα Router των εκεί FTTH super wanna have too συνδέσεων, πέρα από το ποιοτικότερο CPE (π.χ Entry Level Netgear) , σαν γραμμή απόδοση και δίκτυο παρόχου είναι για να κλαίμε. Ονομαστική έως 100Mbps και πρακτικά speedtest κάτω από 30Mpbs most of the times. Routing και pings να ξερνάς τα βρώμικα από την πλατεία , και όσες συνδέσεις ήταν "καλές" δεν σε άφηναν βάσει POLICY να τις "χρησιμοποιήσεις" , τι είπατε κύριε ταινιούλα κατέβασμα ; Τσιμπήστε ένα μύδι παρακαλώ πολύ..... ξέρεις τι είναι φίλε να μην μπορείς σε ένα πάρτυ να ακούσεις ένα ΤΡΑΓΟΥΔΙ ; FTTH με εναέριο .... Να την κλάσεις !
    3) Εμείς διαμορφώνουμε την αγορά και οι συμπολίτες μας. Αν ο κόσμος αγοράζει και αυτοί πουλάνε σε τιμές Λονδίνου με μισθό 1/3 , τότε καλά κάνουν και τα πουλάνε ΤΟΣΟ ακριβά και δεν βλέπουμε FTTH. Καταναλωτική συνείδηση ο Έλληνας είναι ένα μηδενικό.
    4) Όταν θα κάνουν σοβαρή ανακοίνωση διάθεσης FTTH έστω και ένας πάροχος, θα ακολουθήσουν και οι άλλοι. Απλά δες τι έγινε με την μαλακιάρ@ που ανακοίνωσε αρχικά η Voda 3G/4G + DSL (Bonding) πιλοτικά και έτρεξε μετά ο ΟΤΕ και έβγαλε το P-OOSTER . Δηλαδή αν ξόδεψαν τόσες εργατοώρες , δυναμικό και resources για να κάνουν εντύπωση , διότι με τις τιμές που πουλάνε τα πακέτα GB στην κινητή πέρα από κύκλους εφοπλιστών δεν νομίζω άνω των 1000 να αγόρασαν την υπηρεσία , φαντάσου τι θα γινόταν για το FTTH . Βασική αρχή στον ανταγωνισμό είναι να κάνεις επενδύσεις ώστε να είσαι ένα βήμα μπροστά , το να είσαι δύο βήματα μπροστά είναι κακή τακτική και σπατάλη πόρων.- (Well said AssVas!" #fuckyeahSon! Hi5 nigga!)


    Έχω γράψει αναλυτικά ωραίες εκθέσεις σε άλλα topics, μπες στον κόπο και διάβασε καμία.


    Πληρώνω 100ευρώ το δίμηνο για 30Mbps/2,5.... γνωρίζεις πολύ καλά ότι υπάρχει άλλη εταιρεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που δίνει ταχύτητα 100/100 ΧΩΡΙΣ ΜΙΣΘΩΜΕΝΟ κύκλωμα....με 27 ευρώ το μήνα!!!! και μου λες ότι κλαίγομαι και γκρινιάζω γιατί δεν μου δίνει ο Κολοσσός ΟΤΕ (Deutsche Telekom) Vdsl από καμπίνα και που ούτε θα δώ και το 2017....αλλά και να δώσει μην που πεις οτι θα διαθέσει ταχύτητες 100/100 σε οικιακή χρήση...όπως με το πιλοτικό που έβαλε...

    Και ναι...το παραδέχομαι οτι έχω κόλλημα ότι οσο θα ζω Ελλάδα γιατι δεν έχω πάει Χονγκ Κογκ δεν θα δω από τον ΠΟΤΕ ταχύτητα 1GPS και αυτό με κάνει και κλαίγομαι!! το παραδέχομαι γιατί ξέρω οτι 10000000000000000%% ΑΛΗΘΕΙΑ.

    Spoiler:


    ας διαβάσω τώρα με ηρεμία τις εκθέσεις σου ... (#fuckyeahSon!)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mormnak : 27-10-16 στις 14:38.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άστον Symos, είναι σαν μια φίλη μου που κράζει έναν πρώην της αλλά όλο κλαίγεται drama queen για αυτόν :/
    Βάζω στοίχημα ότι ο ΟΤΕ έχει ραγίσει την καρδιά του και δεν είναι στο roadmap του 16 η περιοχή του για VDSL

    Mormnak no offence αλλά έχεις ιδέα για το πως λειτουργούν οι επενδύσεις και σε τι ακριβώς πρότυπα δουλεύουν τα VDSL ;
    Ψάχτο λίγο και μετά θα διαπιστώσεις αρκετά πράγματα που δεν έχεις σκεφτεί φίλε μου.
    Πληροφοριακά να σε ενημερώσω , χοντρικά, πως το FTTC ως επένδυση δεν είναι ούτε πεταμένα λεφτά, ούτε ψόφια τεχνολογία. Το FTTH κουμπώνει πάνω του...

    Επίσης ξεκολλάτε με τον μύθο 1GBPS WOAH μαλέα στο Χονκ Κόνγκ κ μεις Ουγκάντα, διότι :
    1) Δεν γίνεται ένας πάροχος με πελατολόγιο 500.000+ συνδρομητών να δώσει 1GBPS με Ratio 1:10 ή 1:20 και να έχουμε τις ονομαστικές ταχύτητες 24/24 . Αυτό ονομάζεται μισθωμένο κύκλωμα. Οποιαδήποτε xDSL τεχνολογία στον πλανήτη ΓΗ δεν είναι εγγυημένη ταχύτητα.
    2) Έχετε ταξιδέψει και έχετε χρησιμοποιήσει για π.χ 1 εβδομάδα τέτοια φευγάτη σύνδεση στο εξωτερικό και μιλάτε με εμπειρία ; Σε Γαλλία, Αγγλία και Γερμανία που έχω χρησιμοποιήσει και ξεκοκαλίσει τα Router των εκεί FTTH super wanna have too συνδέσεων, πέρα από το ποιοτικότερο CPE (π.χ Entry Level Netgear) , σαν γραμμή απόδοση και δίκτυο παρόχου είναι για να κλαίμε. Ονομαστική έως 100Mbps και πρακτικά speedtest κάτω από 30Mpbs most of the times. Routing και pings να ξερνάς τα βρώμικα από την πλατεία , και όσες συνδέσεις ήταν "καλές" δεν σε άφηναν βάσει POLICY να τις "χρησιμοποιήσεις" , τι είπατε κύριε ταινιούλα κατέβασμα ; Τσιμπήστε ένα μύδι παρακαλώ πολύ..... ξέρεις τι είναι φίλε να μην μπορείς σε ένα πάρτυ να ακούσεις ένα ΤΡΑΓΟΥΔΙ ; FTTH με εναέριο .... Να την κλάσεις !
    3) Εμείς διαμορφώνουμε την αγορά και οι συμπολίτες μας. Αν ο κόσμος αγοράζει και αυτοί πουλάνε σε τιμές Λονδίνου με μισθό 1/3 , τότε καλά κάνουν και τα πουλάνε ΤΟΣΟ ακριβά και δεν βλέπουμε FTTH. Καταναλωτική συνείδηση ο Έλληνας είναι ένα μηδενικό.
    4) Όταν θα κάνουν σοβαρή ανακοίνωση διάθεσης FTTH έστω και ένας πάροχος, θα ακολουθήσουν και οι άλλοι. Απλά δες τι έγινε με την μαλακιάρ@ που ανακοίνωσε αρχικά η Voda 3G/4G + DSL (Bonding) πιλοτικά και έτρεξε μετά ο ΟΤΕ και έβγαλε το P-OOSTER . Δηλαδή αν ξόδεψαν τόσες εργατοώρες , δυναμικό και resources για να κάνουν εντύπωση , διότι με τις τιμές που πουλάνε τα πακέτα GB στην κινητή πέρα από κύκλους εφοπλιστών δεν νομίζω άνω των 1000 να αγόρασαν την υπηρεσία , φαντάσου τι θα γινόταν για το FTTH . Βασική αρχή στον ανταγωνισμό είναι να κάνεις επενδύσεις ώστε να είσαι ένα βήμα μπροστά , το να είσαι δύο βήματα μπροστά είναι κακή τακτική και σπατάλη πόρων.- (Well said AssVas!" #fuckyeahSon! Hi5 nigga!)


    Έχω γράψει αναλυτικά ωραίες εκθέσεις σε άλλα topics, μπες στον κόπο και διάβασε καμία.
    Άστους μωρέ, αφού δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν τις ωραίες εκθέσεις σου να μορφωθούν...
    Φταίει βέβαια και που δεν ταξιδεύουν στο εξωτερικό για να έχουν την εμπειρία σου. Εγώ νομίζω ότι θα έπρεπε να αναπτύξουν καταναλωτική συνείδηση και να μην βάζουν καν συνδέσεις για μποϋκοτάζ, αφού όλες οι εταιρείες έχουν τις ίδιες τιμές και δεν υπάρχει πραγματική επιλογή ή ανταγωνισμός.
    Σε συγχαίρω πάντως που συγχαίρεις τον εαυτό σου, οι άλλοι οι αδαείς το παίζουν μετριόφρωνες.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... γνωρίζεις πολύ καλά ότι υπάρχει άλλη εταιρεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που δίνει ταχύτητα 100/100 ΧΩΡΙΣ ΜΙΣΘΩΜΕΝΟ κύκλωμα....με 27 ευρώ το μήνα
    Θεσσαλονίκη...ΝΟΤ!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #25
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακό παράδειγμα, γιατί βασική τροχοπέδη του Google Fiber ήταν το ενιαίο μέτωπο των κραταιών παρόχων που έθεταν προσκόμματα στην επέκτασή του. Έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσει κανείς και την επιρροή που είχαν τόσο σε τοπικό όσο και σε πολιτειακό επίπεδο, ώστε η επέκταση του Fiber να γίνει τόσο αργή και κοστοβόρα, που να αποφασίσουν να την αναστείλουν.
    Νομίζω πάντως ότι φάνηκε ότι μπορεί να είναι επιτυχημένο πείραμα και διατάραξε επαρκώς την Αμερικάνικη αγορά ώστε να υποχωρήσουν ελαφρώς οι παραδοσιακοί πάροχοι, πχ σε θέματα neutrality (βοήθησε βεβαίως και η πίεση της FCC).
    This.
    Οι ΕΠΑνοι και στο θέμα του Διαδικτύου όπως και παλαιότερα στο θέμα της κινητής τηλεφωνίας την πατήσανε επειδή... εξελίχθηκαν πολύ γρήγορα για το καλό τους.
    Σε όλα τα αστικά κάντρα των ΗΠΑ υπάρχει καλωδιακή (coaxial cable) σύνδεση μέσα από την οποία οι πάροχοι τους περνάνε ΟΛΕΣ τις υπηρεσίες. Τηλεφωνία, internet και καλωδιακή τηλεόραση που είναι πολύ σηαντική στις ΗΠΑ.
    Οποιαδήποτε κίνηση σπάει αυτό το πρότυπο με οποιονδήποτε τρόπο είναι απόλυτα λογικό να συναντήσει οργανωμένες αντιδράσεις. Σιγά μην είναι κορόιδα οι Αμερικάνοι πάροχοι να δημιουργήσουν νέα τεχνολογία/τεχνογνωσία/υποδομη εκ του μηδενός.

    Όσο για τις συγκρίσεις με την Ελλάδα είναι το λιγότερο ατυχείς. Σε δεύτερο διαμερίσμα που κατοικώ στον δύσμοιρο Δήμο Θεσσαλονίκης, πάλι δεν υπάρχει επιλογή για VDSL. Και έφαγα πόρτα και από τον γείτονα που ο εναλλακτικός FTTP Provider μου ζήτησε να περάσω την ίνα... από το οικόπεδό του (ναι, μόνο στην Ελλάδα- δεν το λέω για κακό- αλλά δυστυχώς δεν πέτυχε).
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φταίει βέβαια και που δεν ταξιδεύουν στο εξωτερικό για να έχουν την εμπειρία σου. Εγώ νομίζω ότι θα έπρεπε να αναπτύξουν καταναλωτική συνείδηση και να μην βάζουν καν συνδέσεις για μποϋκοτάζ, αφού όλες οι εταιρείες έχουν τις ίδιες τιμές και δεν υπάρχει πραγματική επιλογή ή ανταγωνισμός.
    Κοίτα, δεν είναι μεμπτό κάποιος να μην μπορεί να ταξιδέψει στο εξωτερικό, πολλώ δε μάλλον να μείνει ή να δουλέψει έξω (γιατί μόνο από εκεί μπορείς να αποκομίσεις σωστή εικόνα).

    Αλλά εφόσον δεν το κάνει, μπορεί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να σταματήσει να μοιράζεται μαζί μας την άποψή του για το τί συμβαίνει στο εξωτερικό;

    Έχουμε όλοι εύκολη την καραμέλα για το πόσο φανταστικά είναι όλα στο εξωτερικό και εδώ είμαστε μπανανία και δεν ξέρω και γω τί άλλο. Ε, λοιπόν, surprise: ΔΕΝ είναι όλα τέλεια στο εξωτερικό, ούτε όλα είναι τόσο χάλια εδώ.

    Το είπα και παραπάνω, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να σταματήσουμε να απαιτούμε καλύτερες υπηρεσίες* στην Ελλάδα (από τις εταιρείες, από το κράτος κλπ.) αλλά ο μηδενισμός και η απολυτότητα δεν βοηθάει σε τίποτα.

    *Αυτό βέβαια κανονικά πάει μαζί με το να απαιτούμε και πράγματα από τον εαυτό μας ως πολίτες, αλλά αυτό άσ'το, το'χουμε χάσει από χέρι.

  12. #27
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πρέπει να βγάλουν λεφτά από κάθε ενδιάμεση τεχνολογία
    Δεν είναι ενδιάμεση τεχνολογία, είναι ενδιάμεση επένδυση.
    Αν έχεις Χ εκατομμύρια για επενδύσεις στο last mile μπορείς ή να δώσεις FTTH σε αριθμό α ή να δώσεις πολύ καλό VDSL σε αριθμό ν φορές α.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 22:27
  2. Μηνύματα: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-16, 23:47
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 14:21
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 17:14
  5. Μηνύματα: 336
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 23:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας