Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 108
  1. #31
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostol70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πια όταν παίρνεις την εξυπηρέτηση οι υπάλληλοι σου λένε μόνο το μικρό τους όνομα; Για να μην μπορείς να κάνεις χρήση της συνομιλίας;
    Γιατί κάποιος φωστήρας το σκέφτηκε πριν ορισμένους μήνες και εδώ και δυο μήνες περίπου το κάνανε παντού. Και καλά ότι είναι πιο κοντά στον πελάτη.. Γελοιότητες..
    Δεν έχει να κάνει με χρήση συνομιλίας. Εξάλλου αν θελήσεις να κάνεις χρήση της οποιαδήποτε συνομιλίας απλά θα δώσεις αρ. τηλεφώνου, θα γίνει ταυτοποίηση και ύστερα εκείνοι με όλα τα interactions που αφορούν το τηλέφωνο θα βρούνε την συνομιλία που χρειάζεσαι.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-11-2016
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Βασικά στον ΟΤΕ έγινε ότι έγινε και στον κάθε δημόσιο ΟΤΕ του κόσμου με πιο συγγενή καταστάσεις του ευρωπαϊκού τομέα με εξαίρεση BT.
    Έως σήμερα τα κατά και τα υπέρ.

    Κατά :
    1. Πουλήθηκε η πιο κερδοφόρα επιχείριση στο χρηματιστήριο
    2.Έγιναν αποεπενδύσεις αρκετών εκατ. από την DT για να ενισχύσει τις δικές της τρύπες
    3. Η DT που είναι η αντίστοιχη στριμωγμένη Wind στην Γερμανία κέρδισε πάρα πολλά από τις υποδομές του ΟΤΕ (πρωτοποριακά έτοιμα εργαστήρια, έτοιμη αγορά, τεχνογνωσία, ενώ αυτή δεν προσφέρει τίποτε
    4. Θέτονται στόχοι άπιαστοι και προς λάθος κατεύθυνση, το ίδιο κάνουν και με τους άλλους ISP που έχουν αγοράσει, παράλογες απαιτήσεις για τις υποδομές τους (ενώ την ίδια στιγμή δεν δίνει την όποια τεχνογνωσία της (όση έχουν) ούτε δικά της στατιστικά). Απλά κάντε μια σύγκριση τι δίνεται στην αγορά της Γερμανίας και τι εδώ (για τα ίδια πακέτα).
    5. Η ποιότητα των υπηρεσιών έχει πέσει στα χαμηλότερα επίπεδα από ποτέ. Δεν θυμάμαι αλήθεια μια υπηρεσία τα τελευταία 6 χρόνια που δούλεψα χωρίς πρόβλημα εγώ ή γνωστός μου. Στο forum τα έχουμε γράψει τόσες φορές έχουμε ξεχωριστό topic για το καθένα , FON ? Routers? Booster? Cloud mail ? VDSL ? VOIP? μιλάμε για παραλήψεις σε επίπεδα αρχιτεκτονικής , σχεδιασμού και ελέγχου από τους Vendors, έχουμε καταλήξει Beta testers ως πελάτες πρόβατα και η αντίδραση με patches/fixes να αγγίζει τα 6+ μηνα...
    6. Έχουν καταργήσει κάθε μορφή δημοκρατικής έκφρασης και καταχώρησης βλάβης με τεχνικά στοιχεία δρομολογημένη στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα που πρέπει, ξεχάσαμε το noc@otenet.gr , ξεχάσαμε τα τηλέφωνα στα τοπικά τεχνικά τμήματα.
    7. Έχουν εξαφανίσει κάθε ίχνος καταγραφής τεχνικής πληροφορίας που γινότανε expose σε εμάς (θυμάστε τις αποσυνδέσεις που είχαν κάποτε στο my.otenet.gr από εποχή otenet
    8. Προσπαθούν με νύχια και με δόντια να δεχτούμε ασθενικές καταστάσεις , κλειδώναμε στα 14, μετά στα 10 , στα 8 , φτάσαμε τα 5 με αποσυνδέσεις και λαμβάνουμε απάντηση "έτσι είναι ο μέσος όρος της ταχύτητας στην περιοχή σας κύριε" και δεν μπορούμε να ανοίξουμε βλάβη, ενώ η σύνδεση στον γείτονα στο διπλανό διαμέρισμα στα 12 σταθερότατη.
    9. Αυτοματοποιημένες αλλαγές προφίλ σε ολόκληρες περιοχές πάντα με σκοπό και πλάνο την εξομάλυνση του δικτύου, με αποτέλεσμα να πέφτουμε όλοι 2-5Mbps... ο σωστός τρόπος είναι η σωστή συντήρηση του δικτύου κύριοι όχι να μην στέλνετε συνεργεία σε σάπια καλώδια για να γλυτώσετε έξοδα.
    10. Περικοπές από λάθος τμήματα, κάποτε ερχόντουσαν 2 για τη βλάβη μέτραγαν μαζί έκαναν σωστά πράγματα με λίγο φιλότιμο (οι χαμηλόμισθοι δούλοι έχουμε μάθει παίρνουν λιγότερα, και η ελίτ / βύσματα καλύπτουν τον εαυτό τους, που και που στα ψηλά υπάρχει και ένας μάγκας αλλά που να επικρατήσει η ηθική και το λογικό απέναντι σε τόσο εγωισμό και ανιδεότητα μαζεμένη ;

    11. χαχαχα ε ρε εξυπηρέτηση του πελάτη λένε διότι μαζί είμαστε ένα .... μιλάς με το call center 40 λεπτά, για 7η φορά, βλάβη που έχουμε 1000 συζητήσει εδώ και ενώ μιλάς με τον άνθρωπο που ευτυχώς σε νιώθει και τα γράφει όλα στο σύστημα και όχι αλλού, προσπαθώντας να σου δώσει 10 GB στο κινητό για τη ταλαιπωρία και ένα UPS επειδή βάλαμε και το VOIP (ξέρετε που) ... ενώ λοιπόν όλα αυτά φίλοι μου ναι .... ΤΣΑΑΑΑΑΑΚ !!! ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ αυτή η εταιρία !!!! The.Flash.S016E05 τσακ! SMS "η βλάβη σας αποκαταστάθηκε" Τι λες ρε παιδί μου! μου το έλεγε ένα παλικάρι σε μπύρα και τον είχα για μεθυσμένο, όχι μόνο μου πετάξανε αλλαγή προφίλ για ξεφόρτωμα αλλά δεν διάβασαν καν τα σχόλια από τον ίδιο τον συνάδελφό τους. Δώστε μας αλλαγή προφίλ σε μάς μέσω του portal σας να την κάνουμε μόνοι μας . μην πληρώνετε άδικα τεχνικούς Β επιπέδου ... αφού είμαστε βιτσιόζοι και το ξέρουν οι managers σας , είμαστε σε μία σχέση μαζί σας μίσους και πάθους, που να βρούμε άλλον , χειρότερα είναι .
    12. Τι άλλο; Προτεραιότητα που δίνουν αν κράξουμε στο FB .... δηλαδή με τον σταυρό στο χέρι ένας χριστιανός, δηλώνει την ίδια βλάβη εξάμηνο και δεν έχει ελπίδα έτσι...
    13. Τέλος οι κακοί / ψεύτες managers που μαγειρεύουν νούμερα και το μόνο που τους νοιάζει είναι να πιάνουν τις προθεσμείες των παρανοικών στόχων . Δηλαδή το να βγάζουν προβληματική υπηρεσία και να μαμάνε κοσμάκι είναι στις ανεκτές απώλειες . Το ότι έχουν 7πλασιαστεί οι καταγγελίες ενώ η συνδρομητική βάση έχει μείνει ίδια δεν μας λέει κάτι ;
    14. Το τμήμα πωλήσεων τους έγινε σαν των άλλων , ξενδιάντροπα λεκτικά, ψέματα (άκου εκεί να μου λένε βάλε VDSL έχει και FON...) γιατί ρε εξυπνάκια, το ADSL δεν έχει ; γιατί επίσης δεν μου λες ότι δεν έχει όριο στο πόσο δίνω στο upload ; Γιατί το φύτεψες στο εξοχικό μου, στην γιαγιά μου και όπου αλλού μπόρεσες; στο ζήτησαν ; αλλά δεν φταίς εσύ , παπαγαλάκι είσαι και θες να πάρεις το μπόνους σου ) όταν όμως το γράφουμε εδώ και δεν το φτιάχνουν , τότε αγγίζει τα όρια της αλητείας. Δεν υπάρχει γνωστός μας που να ενημερώθηκε για το FON τα τελευταία 2 χρόνια .
    15. Αστάθεια Ping και προβλήματα κόμβων ;
    16. Ξέρετε σε πόσους πελάτες μου τα τελευταία δύο χρόνια έτυχαν προβλήματα εσωτερικά του συστήματός τους (siebel γερμανικό μας είχαν πει σε κατάστημα, το είχαν γράψει και άλλοι) με παραγγελίες κολλημένες ; ή αστοχίες του συστήματος ; Να περιμένετε παραγγελίες και να μην δέχεστε.... τι έγινε ρε παιδί μου, τόση κρίση ; Ώπ ! νεκρό τηλ.! το καλούσαν και ο αριθμός δεν υπήρχε! χαχαχα
    17. μεταφέρουν τα προβλήματα που σκάνε σε εμάς, πληρώνουμε εντός προθεσμίας, αργεί το δικό τους σύστημα να ενημερώσει 2 μέρες μας το κόβουν και μετά μας κάνουν και την χάρη που μας το ανοίγουν.... και δεν πληρώνουμε τα τέλη επανασύνδεσης.....
    18. Ιστορικότητα στα συστήματα των βλαβών , όταν ρωτάω να μου διαβάσουν τι κάναμε με τον προηγούμενο .... φτου και από την αρχή
    19. Έκει πρέπει να μην την παλεύουν οι υπεύθυνοι και να φεύγουν μόνοι τους ή να βάζουν καημένα παιδάκια να κάνουν τους υπεύθυνους ενώ οι πραγματικοί υπεύθυνοι κάνουν κανα τσιγαράκι , κάθε εβδομάδα διαφορετικό όνομα!
    20. Ενημέρωση ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ ! Απομακρυσμένες κάμερες και Port fwd , ξαφνικά τα χάνουμε όλα, συναγερμούς, κάμερες , εξοχικά παπούδες με προβλήματα .... και να ψαχνόμαστε , να μας λένε "φταίτε εσείς κύριε από εδώ όλα καλά είναι" ... και τελικά είχανε βάλει τις γραμμές σε CGN, εννοείται με αυτό που τους φημίζει , την στοιχειώδη οργανωσιά που θα σκεφτόταν και ακόμα και μπαμπουίνος.
    21. Βράβευση εξυπηρέτησης πελατών ISP/τραπεζών , οι επιτροπές αποτελούνται από μέλη διευθυντικά των τμημάτων των εκάστοτε εταιριών που βραβεύουν τους εαυτούς τους για τις δουλοπαροικίες των ατόμων που βάζουν να εξυπηρετήσουν στα τηλεφωνικά κέντρα με 340e κάνοντας τα πάντα .
    22. Αντιγραφή , ότι κάνει η voda θα κάνει και η cosmote και το ανάποδο , το έχουμε δει πολλές φορές , ποιος τη πληρώνει στη βιασύνη ; Εμείς!
    23. Διαφημίσεις , βγάζουν ένα κάρο κακές διαφημίσεις με προσδοκίες στο κοινό και όταν έρθει το break promise.... δεν τους νοιάζει . Αυτοί βλέπουν τις διαφημίσεις στην TV και νιώθουν περήφανοι !

    Υπέρ: κανένα που να ευθύνεται η DT και η ιδιωτικοποίηση καθώς δεν έχουν τεχνικά και εμπειρικά κάτι παραπάνω ως εταιρία/προσωπικό με ελάχιστες εξαιρέσεις μαθήματα ανθρωπιάς και αξιοκρατικών ίσως διαδικασιών (λέμε τώρα) που δεν έχουν καταφέρει να τα εφαρμόσουν στον ΟΤΕ για να διώξουν την μικτή νοοτροποία βουλής και στρατού, ανευθυνότητα, ατιμωρισία και ανοργανωσιά το τρύπτιχο της επιτυχίας. Όλα τα θετικά που λέγονται και γράφονται guess what.... θα γινόντουσαν ανεξαρτήτως εάν ο ΟΤΕ έμενε ιδιωτικός ή δημόσιος αφού είναι η φυσική εξέλιξη ενός Telco που απλά ακολουθεί τις εξελίξεις και είναι #1 στην χώρα του με ελάχιστες επενδύσεις από τους ανταγωνιστές του. Δεν έχει δώσει καμία πραγματική πρωτοποριακή υπηρεσία και δεν έχει δώσει καμία που δεν έχει παίξει στο εξωτερικό εδώ και 5 χρόνια τουλάχιστον. Όλες οι διαφημίσεις που βλέπουμε και τα νέα που διαβάζουμε εδώ (με την τραγική προσπάθεια Cosmote "αλλάζουμε" κτλ. είναι φανφάρες με ελάχιστες εξαιρέσεις). Ο πελάτης τους, εμείς, το μόνο που έχουμε είναι OTE TV , συγνώμη , cosmote TV (αχαχα) με 20e ενώ παίρνουμε 350!

    Με λίγα λόγια τα θετικά που βλέπουμε δεν είναι αποτέλεσμα των Γερμανών και για όλα τα παραπάνω το πρόβλημα ξεκινά από ψηλά .-
    Φίλοι μου καταλάβετε κάτι , ως πελάτες αυτής της εταιρίας όπως και κάθε εταιρίας , τους έχουμε δώσει τόσα λεφτά που θα έπρεπε αν είχαν την παραμικρή ευαισθησία όχι να μας φέρουν οπτική σπίτι , αλλά όταν κλείνουν μια βλάβη να πιστοποιούν την ορθή αποκατάσταση και εάν αδυνατούν λόγω συμπτώματος να το επιβεβαιώσουν να έχουν σε εκκρεμότητα τη βλάβη ή έστω σε κάποιου είδους monitor και ένα Router να κάνει τα προβλεπόμενα. Όπως επίσης να κάνουν τα προβλεπόμενα και αυτοί όσον αφορά την εξυπηρέτηση του πελάτη! μας αρμέγουν που μας αρμέγουν...

    Όταν έχουμε να δώσουμε λύσεις και έχουμε εντοπίσει προβλήματα, τόσα bypass και διορθώσεις έχουμε αναρτήσει ... δεν υπάρχει πιο γολγοθάς .... τόσα εμπόδια, τόσα θα σας καλέσει ο υπεύθυνος..... αλήθεια στα βιογραφικά των εργαζόμενων ζητάγανε χειριστές χωματικών εργασιών ; το τι θάψιμο έχει πέσει δεν λέγετε !!!
    Υπάρχει περίπτωση να έχετε τόσα θέματα στα forum με μαζεμένα τα προβλήματα, τα συμπτώματα, τις λύσεις και ... να μην κάνετε τίποτα για αυτά ; Είναι δυνατόν να υπάρχει έτοιμη η δυνατότητα ενεργού community και να μην υπάρχει εκμετάλλευση ;
    Αυτό μας δείχνει μονάχα ένα πράγμα, το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πρεσβεύουν στις διαφημίσεις τους. Δεν θέλουν ποιότητα , εξυπηρέτηση και το καλό μας, θέλουν μονάχα να πάρουν τα λεφτά μας.

    Πιο σάπιος από ποτέ δεν υπήρξε ο ΟΤΕ . Το μόνο πραγματικό θετικό που έχω κρατήσει είναι κάτι παλικάρια , κάτι μάγκες που διατηρούν τον χαρακτήρα τους ενάντια σε όλες τις "άτυπες" εσωτερικές πολιτικές και εντολές που τους πιέζουν να ακολουθήσουν. Αλλά αυτό είναι θέμα ανθρώπου, όχι εταιρίας.

    Αυτά τα έγραψα και σε άλλο topic, για την εξυπηρέτηση πελατών, κολλάνε και εδώ . Καλη νύχτα

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και όλα αυτά που ζητάς εσύ τα θέλεις με 50 ευρώ τον μήνα;
    Αυτοί που πληρώνουν τα μισθωμένα δηλαδή τι είναι;

    Σίγουρα σε κάποια πράγματα υπάρχουν προβλήματα, αλλά είναι μια υπηρεσία που στην καλύτερη είναι best effort, δεν έχεις καμία εγγύηση
    Το fon που αναφέρεις στην αρχή ξεκίνησε έτσι όπως λες, αλλά πλέον πρέπει να το επιλέξει ο πελάτης να γίνει ενεργοποίηση, είναι στην αίτηση άλλο το ότι ο πελάτης δεν διαβάζει τι υπογράφει.

    Το cgn, ήρθε για να μείνει, όχι μόνο στον ΟΤΕ αλλά και αλλου, μόνο όταν περάσουμε σε Ipv6 θα αλλάξει αυτό

    ΥΓ για να μην γίνει χαμός με τα crossposting νομίζω πως θα πρέπει να μείνει ενα ποστ

  4. #34
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Σε έναν φίλο Παλαιό Φάληρο εδώ και 2 βδομάδες δεν έχει καθόλου τηλέφωνο και ιντερνετ. Τους έχει πάρει 20 τηλέφωνα και όλο του λένε από αύριο. Εντωμεταξύ αυτός έχει δει μια τρύπα από σκάψιμο μπροστά στο καφάο. Χτες τους πήρε τηλέφωνο και του το κλείσανε. Σκέφτεται για εξώδικο και αλλαγή παρόχου, γιατί η κοροϊδία έχει πάει σύννεφο. Απλά κάποια στιγμή τους δώσανε χρόνο ομιλίας και ίντερνετ στο κινητό. Έχει και ΟΤΕ TV αλλά μέσω δορυφόρου οπότε είναι τυχερός. Δεν του έχουν πει ακόμα τι βλάβη είναι
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  5. #35
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας γκρινιάξω κι εγώ λίγο:

    Έντυπος λογαριασμός για Δεκέμβρη-Γενάρη (κινητή, οικογενειακό πακέτο), γιοκ.

    Έχει ξαναγίνει στο παρελθόν, κάπου πριν ένα χρόνο (και λιγότερο, νομίζω), "έφταιγε" το ότι κατέβασα σε ένα κινητό την εφαρμογή τους και έχουν αποφασίσει πως αν έχεις το MyCosmote, χαρτί δεν δικαιούσαι.

    Μετά τη σχετική επικοινωνία τότε με την εξ.πε., λύθηκε το θέμα.

    Υπέθεσα ότι και τώρα το ίδιο έχει γίνει, οπότε ξανακάλεσα.

    Η υπάλληλος, με ενημερώνει πως αυτό ισχύει από 12/12/16, επειδή "κάτι έκανα" εγώ.

    Την ενημέρωσα πως δεν έχω κάνει το παραμικρό και πως επιπλέον εγώ μόνο διαχειρίζομαι τα στοιχεία του πακέτου (user/pass), συνεπώς δεν γίνεται κάποιος άλλος να το έκανε.

    Απάντηση: Σας λέω πως μπορεί κάποιος άλλος να κατέβασε την εφαρμογή, από άλλο νούμερο (του πακέτου, υποθέτω) για το οποίο δεν έχω πρόσβαση να δω (δηλαδή όταν παίρνεις για οικογενειακό πακέτο και δηλώνεις έναν από τους αριθμούς, η DT έχει αποφασίσει πως μόνο για τον συγκεκριμένο αριθμό και μόνο μπορεί να σε εξυπηρετήσει ο υπάλληλος?!?).

    Δική μου απάντηση, κατά λέξη, εμφανώς ενοχλημένος: Καλή μου, εγώ αποκλειστικά διαχειρίζομαι τα στοιχεία του MyCosmote, οπότε δεν μπορεί κανένας άλλος να τα περάσει. Αν κάποιος κατέβασε απλά την εφαρμογή, χωρίς τα στοιχεία, πώς την ενεργοποίησε και μπήκε?

    Στο βάθος: Τα-Τα-Τα-Τα-Ταααα

    Πέτρος: Όχι τα-τα-τα-τα σε εμένα. Είναι δικό σας το λάθος, δική σας η ευθύνη αλλά δικό μου το μπλέξιμο κάθε φορά.

    Τελικά, μετά την "απαραίτητη" διαδικασία "πιστοποίησης" του κατόχου του πακέτου, ενημέρωσαν πως θα ενημερώσουν και σε 1-2 ημέρες θα μας καλέσουν για να μας ενημερώσουν.

    Το ξέρουμε το παραμύθι...στοιχίζει το χαρτί, προσπαθούμε με κάθε τρόπο και τρελίτσα να το κόψουμε. Αν δεν διαμαρτυρηθεί ο "πελάτης", δεν τρέχει και τίποτα. Αν διαμαρτυρηθεί, φταίει ο ίδιος γιατί "κάτι έκανε".

    Το ίδιο και η 4νετ (έχω προσωπική εμπειρία), το ίδιο φαντάζομαι όλοι τους.

    Αν ρωτήσετε γιατί δεν χρησιμοποιώ το site τους για να κάνω τη δουλειά μου:

    (1) Έτσι με βολεύει, απλά.

    (2) Δεν έχω πρόσβαση στο νούμερό μου στα αναλυτικά στοιχεία του λογαριασμού(!). Πρόσβαση υπάρχει μόνο από τον αριθμό που χρησιμοποιεί ο αδερφός μου (!!), δεν γίνεται να το αλλάξω online(!!!), πρέπει να πάω σε κατάστημα μαζί με τον πατέρα μου (κάτοχος του πακέτου) με ένα σωρό έντυπα κλπκλπκλπ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #36
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Είναι γεγονός πως πολλά πράγματα που σε όλους τους άλλους γίνονται απλά μέσω web interface στον ΟΤΕ απαιτείται φυσική παρουσία, πολύς χρόνος αναμονής, χαρτούρα και αμέτρητη υπομονή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #37
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Χα χα καρμπόν και σε μένα το έκαναν αυτό. Ξαφνικά εκδόθηκε μηνιαίος λογαριασμός και έτσι το πήρα χαμπάρι. Στην αρχή είπαν ότι το έκανα εγώ. Μετά παραδέχτηκαν ότι το σύστημα το έκανε αυτόματα.
    Ζήτησα ξανά τον έντυπο γιατί κρατάμε πάντα αρχείο. Λένε μα αφού μπορείτε να τον τυπώσετε. Λέω και γιατί να ξοδεύω χαρτί και μελάνι για κάτι που μπορώ να έχω δωρεάν;
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  8. #38
    Εγγραφή
    03-09-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Είμαι στον ΟΤΕ από το 2008 και από τους τυχερούς γιατί πάντα η γραμμή συγχρόνιζε σε υψηλές ταχύτητες. Έχω πακέτο σταθερής και Cosmote tv ευρυζωνική σε γραμμή VDSL30. Για την ποιότητα των αποκωδικοποιητών δεν θα σχολιάσω, να πω μόνο ότι κάθε 1,5-2 χρόνια καίγονται (έχω αλλάξει αισίως 4). Η τελευταία αλλαγή έγινε υποχρεωτικά λόγω της τεχνολογίας hybrid όπου τις μισές φορές ο αποκωδικοποιητής ανοίγοντας ψάχνει για δορυφορική σύνδεση και πρέπει να γίνει 3-4 φορές restart για να πάρει μπρος.
    Στις 14.1.2017 η τηλεόραση άρχισε να μην παίζει λόγω αδυναμίας δέσμευσης επαρκούς όγκου δεδομένων. Δηλώνεται η βλάβη. Έρχεται sms ότι υπάρχει βλάβη στην ευρύτερη περιοχή και το θέμα ελέγχεται. H VDSL εν τω μεταξύ αντί να συγχρονίζει στα 28900 (σταθερά εδώ και 1,5 χρόνο) έπεσε στα 7500. Στις 17.1.2017 κόβεται τελείως η υπηρεσία (ούτε τηλέφωνο γιατί είναι VOIP) για δύο μέρες. Επανειλημμένες επικοινωνίες με 13888 (το κοιτάζουν, βλάβη στην ευρύτερη περιοχή κ.λπ.). Στις 20.1.2017 επανέρχεται η γραμμή (τηλέφωνο και internet) σε ταχύτητες 7400 (η VDSL υποτίθεται) ενώ η τηλεόραση δεν παίζει κανονικά βέβαια λόγω της ποιότητας της σύνδεσης. Ξανά 13888 και ενημερώνομαι για εκτιμώμενο χρόνο αποκατάστασης της βλάβης για 23.1.2017. Στις 23.1.2017 μου στέλνουν sms ότι η βλάβη επιδιορθώθηκε. Γυρίζω το βράδυ σπίτι και τι να δω; Η VDSL στα 7400, η τηλεόραση δεν παίζει λόγω ποιότητας σύνδεσης κ.λπ. Παίρνω επι τόπου 13888 και μου λένε ότι πράγματι φαίνεται πως η βλάβη δεν έχει διορθωθεί και καταχωρίζεται νέο αίτημα για το οποίο με ενημέρωσαν βεβαίως με sms ότι το κοιτάζουν. Σήμερα 25.1.2017, οι ταχύτητες έχουν ανέβει λίγο, αλλά η τηλεόραση φυσικά δεν παίζει ενώ από το router βλέπω ότι η γραμμή έχει μεταβεί από προφίλ VDSL σε ADSL2 plus. Χρόνος αποκατάστασης άγνωστος. Πλέον αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να τους πάρω να τους βρίσω ή να κάνω μια αίτηση φορητότητας να πάρω μια γραμμή στα 25 € και να σταματήσω να ασχολούμαι. Να προσθέσω ότι στο 13888 εκτός από την φράση "το κοιτάζουμε" άλλη απάντηση δεν πήρα.

  9. #39
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazp11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στον ΟΤΕ από το 2008 και από τους τυχερούς γιατί πάντα η γραμμή συγχρόνιζε σε υψηλές ταχύτητες. Έχω πακέτο σταθερής και Cosmote tv ευρυζωνική σε γραμμή VDSL30. Για την ποιότητα των αποκωδικοποιητών δεν θα σχολιάσω, να πω μόνο ότι κάθε 1,5-2 χρόνια καίγονται (έχω αλλάξει αισίως 4). Η τελευταία αλλαγή έγινε υποχρεωτικά λόγω της τεχνολογίας hybrid όπου τις μισές φορές ο αποκωδικοποιητής ανοίγοντας ψάχνει για δορυφορική σύνδεση και πρέπει να γίνει 3-4 φορές restart για να πάρει μπρος.
    Στις 14.1.2017 η τηλεόραση άρχισε να μην παίζει λόγω αδυναμίας δέσμευσης επαρκούς όγκου δεδομένων. Δηλώνεται η βλάβη. Έρχεται sms ότι υπάρχει βλάβη στην ευρύτερη περιοχή και το θέμα ελέγχεται. H VDSL εν τω μεταξύ αντί να συγχρονίζει στα 28900 (σταθερά εδώ και 1,5 χρόνο) έπεσε στα 7500. Στις 17.1.2017 κόβεται τελείως η υπηρεσία (ούτε τηλέφωνο γιατί είναι VOIP) για δύο μέρες. Επανειλημμένες επικοινωνίες με 13888 (το κοιτάζουν, βλάβη στην ευρύτερη περιοχή κ.λπ.). Στις 20.1.2017 επανέρχεται η γραμμή (τηλέφωνο και internet) σε ταχύτητες 7400 (η VDSL υποτίθεται) ενώ η τηλεόραση δεν παίζει κανονικά βέβαια λόγω της ποιότητας της σύνδεσης. Ξανά 13888 και ενημερώνομαι για εκτιμώμενο χρόνο αποκατάστασης της βλάβης για 23.1.2017. Στις 23.1.2017 μου στέλνουν sms ότι η βλάβη επιδιορθώθηκε. Γυρίζω το βράδυ σπίτι και τι να δω; Η VDSL στα 7400, η τηλεόραση δεν παίζει λόγω ποιότητας σύνδεσης κ.λπ. Παίρνω επι τόπου 13888 και μου λένε ότι πράγματι φαίνεται πως η βλάβη δεν έχει διορθωθεί και καταχωρίζεται νέο αίτημα για το οποίο με ενημέρωσαν βεβαίως με sms ότι το κοιτάζουν. Σήμερα 25.1.2017, οι ταχύτητες έχουν ανέβει λίγο, αλλά η τηλεόραση φυσικά δεν παίζει ενώ από το router βλέπω ότι η γραμμή έχει μεταβεί από προφίλ VDSL σε ADSL2 plus. Χρόνος αποκατάστασης άγνωστος. Πλέον αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να τους πάρω να τους βρίσω ή να κάνω μια αίτηση φορητότητας να πάρω μια γραμμή στα 25 € και να σταματήσω να ασχολούμαι. Να προσθέσω ότι στο 13888 εκτός από την φράση "το κοιτάζουμε" άλλη απάντηση δεν πήρα.
    Εγώ θα έλεγα να τους ζητήσεις να σου επιστρέψουν κάποιο ποσό για ανεπαρκείς υπηρεσίες.
    vdsl έπαιρνες από κέντρο ή από kv;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #40
    Εγγραφή
    03-09-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Από kv. Έχω ήδη ζητήσει να πιστωθεί το 1/3 των παγίων (75 το μήνα) απλώς με έχουν κουράσει λίγο γιατί η αλήθεια είναι ότι έβαλα ΟΤΕ εν γνώσει μου ότι είναι ακριβός γιατί πίστευα ότι έχει καλύτερο support και η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πια ούτε και οι συνδέσεις τους είναι τόσο απροβλημάτιστες. Ακόμη και εγώ που ήμουν πάντα από τους τυχερούς (η 24άρα ADSL συγχρόνιζε στα 19-20 και παλαιότερα η 8άρα στα 7,5) προβλήματα με αποσυνδέσεις και δυσλειτουργίες είχα. Απλά τώρα προστέθηκε και το "ευχαριστούμε που καλέσατε την εξυπηρέτηση πελατών cosmote το ζήτημά σας ελέγχεται και θα ενημερωθείτε...." Κώστας, Μαρία, Τάσος, Κατερίνα, βάλε όποιο όνομα θες

  11. #41
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazp11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από kv. Έχω ήδη ζητήσει να πιστωθεί το 1/3 των παγίων (75 το μήνα) απλώς με έχουν κουράσει λίγο γιατί η αλήθεια είναι ότι έβαλα ΟΤΕ εν γνώσει μου ότι είναι ακριβός γιατί πίστευα ότι έχει καλύτερο support και η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πια ούτε και οι συνδέσεις τους είναι τόσο απροβλημάτιστες. Ακόμη και εγώ που ήμουν πάντα από τους τυχερούς (η 24άρα ADSL συγχρόνιζε στα 19-20 και παλαιότερα η 8άρα στα 7,5) προβλήματα με αποσυνδέσεις και δυσλειτουργίες είχα. Απλά τώρα προστέθηκε και το "ευχαριστούμε που καλέσατε την εξυπηρέτηση πελατών cosmote το ζήτημά σας ελέγχεται και θα ενημερωθείτε...." Κώστας, Μαρία, Τάσος, Κατερίνα, βάλε όποιο όνομα θες
    Ίσως καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #42
    Εγγραφή
    03-09-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Να σου πω το σκέφτηκα. Έχω κάνει μία πριν από 4 χρόνια και την κέρδισα (κατά της Cosmote). Μάλλον κατά 'κει με βλέπω απλώς είναι κουραστικό να κάνεις διαδικασίες για τα αυτονόητα.

  13. #43
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazp11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω το σκέφτηκα. Έχω κάνει μία πριν από 4 χρόνια και την κέρδισα (κατά της Cosmote). Μάλλον κατά 'κει με βλέπω απλώς είναι κουραστικό να κάνεις διαδικασίες για τα αυτονόητα.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει εύκολος δρόμος σε αυτές τις περιπτώσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #44
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Αυτό που το πας.

    Τα έλυσαν όλα τα προβλήματα (αναμονής, χρόνοι επίλυσης κλπ) που έχουν και έβαλαν τα ονόματα των εκπροσώπων για πιο προσωπική -μη- επίλυση.

    Α ναι έβαλαν και βίντεο κλήση στη σελίδα ως τρόπο εξυπηρέτησης.

    Πρόοδος

  15. #45
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Δυστυχώς ο ΟΤΕ έχει παραμείνει σε μεγάλο βαθμό με τη δημόσια νοοτροπια....χάλια σαιτ, χάλια εφαρμογές αλλά λιγότερες βλάβες...

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ και Voip τηλεφωνια
    Από Deus στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 17:25
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 16:29
  3. VDSL σε ΟΤΕ και πληροφορίες
    Από EnigmaUnl στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-16, 08:36
  4. [Other] vdsl οτε: αγορά modem-router ή modem οτε και αγορά router?
    Από MiltosM στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 20:19
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 03:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας