Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amlet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε ρε φιλε γιατι δεν φευγεις? Μας τα εχετε πρηξει οσοι "μπορειτε" να ξεφυγετε αλλα στην τελικη καθεστε εδω με τους πληβείους. Δηλαδη εισαι καθηγητης και εχεις τετοια αντιμετωπιση για την χωρα η οποια σου δινει δουλεια? Μονο στην μπανανια Ελλας αυτα.
    Γιατί μπορώ απλά. Γιατί να φύγω; Έχω την οικογένεια μου εδώ και μπορώ να ζήσω. Δεν έχω ανάγκη τα πολλά λεφτά. Βγάζω παραπάνω από όσα μου χρειάζονται και πληρώνω τρελούς φόρους.
    Αν όμως χρειαστεί ή αν βαρεθώ τη μιζέρια της χώρας θα φύγω.

    Και δεν έχω κανένα σύνδρομο ότι "μου δίνει δουλειά η χώρα μου". Έχω κάνει αρκετά για αυτήν και θα κάνω και άλλα ακόμα, αλλά θα πληρώνομαι - δεν είμαι δούλος της χώρας μου ή των τενεκέδων πολιτικών ή πολιτών της, ούτε ζω σε κομμουνιστικό καθεστώς ώστε να δουλεύω για το κράτος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 02-11-16 στις 21:26.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-02-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ωραια απο την στιγμη που πληρωνεσαι και παιρνεις και παραπανω χρηματα απο αυτα που χρειαζεσαι και

    Α) Οταν ατομα διπλα μας εχουν διδακτορικα και τυλιγουν σουβλακια
    Β) Εισαι δασκαλος και διδασκεις παιδια

    Πρεπει να εκφραζεσαι καλυτερα και μην απαξιωνεις την χωρα η οποια σου δινει δουλεια,και να εχεις το συνδρομο "μου δίνει δουλειά η χώρα μου" γιατι στην τελικη τα παιρνεις τα λεφτα του κρατους που ειναι και στην τελικη παραπανω απο οτι χρειαζεσαι. Να εχεις ευαισθησιες και να μην πετας κουβεντες που πετανε τα 20αχρονα " θα ξεφυγω και θα ξεφυγω" Ε ξεφυγε εαν ειναι. Καλα για τους τρελους φορος θα γελασω...εαν μπορεις να δωσεις τα 70.000+ ευρω που δινω εγω απο την επιχειρηση μου τοτε εισαι μαγκας. Αλλα ξεχασα οτι μπορεις αλλα δεν θελεις να "ξεφυγεις"

  3. #33
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amlet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια απο την στιγμη που πληρωνεσαι και παιρνεις και παραπανω χρηματα απο αυτα που χρειαζεσαι και

    Α) Οταν ατομα διπλα μας εχουν διδακτορικα και τυλιγουν σουβλακια
    Β) Εισαι δασκαλος και διδασκεις παιδια

    Πρεπει να εκφραζεσαι καλυτερα και μην απαξιωνεις την χωρα η οποια σου δινει δουλεια,και να εχεις το συνδρομο "μου δίνει δουλειά η χώρα μου" γιατι στην τελικη τα παιρνεις τα λεφτα του κρατους που ειναι και στην τελικη παραπανω απο οτι χρειαζεσαι. Να εχεις ευαισθησιες και να μην πετας κουβεντες που πετανε τα 20αχρονα " θα ξεφυγω και θα ξεφυγω" Ε ξεφυγε εαν ειναι. Καλα για τους τρελους φορος θα γελασω...εαν μπορεις να δωσεις τα 70.000+ ευρω που δινω εγω απο την επιχειρηση μου τοτε εισαι μαγκας. Αλλα ξεχασα οτι μπορεις αλλα δεν θελεις να "ξεφυγεις"
    Μια που έθεσες θέμα σπουδών θα σου απαντήσω ότι και εγώ έχω το συγκεκριμένο προσον.
    Δεν έχει καμία σημασία το χαρτί, αλλά η εφαρμογή του.

    Στην ελλάδα δυστυχώς έχουμε πήξει στα κολόχαρτα χωρίς καμία αξία. Δεν μου λέει λοιπόν απολύτως τίποτα ο τίτλος του χαρτιού, ένα κάρο συνάδελφοί μου έτρεχαν στο ΕΑΠ να αγοράσουν μεταπτυχιακά όταν η Διαμαντοπούλου έλεγε για αξιολόγηση, μόνο και μόνο για το χαρτί. Δεν τους ενδιέφεραν οι σπουδές.

    Σε ένα σχολείο είχα μία συνάδελφο με μεταπτυχιακό στη ρομποτική και γ*αμαγε και έδερνε, και έίχα άλλους τρεις διδακτορικά που πληρώνονταν περισσότερο από αυτή και δεν ήξεραν τι τους γινόταν.
    Και εμένα μου είπαν να βάλω π.χ. διευθυντής και είπα φυσικά όχι, αυτά που ξέρω εγώ δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τη διοίκηση ενός σχολείου - αλλά στο δημόσιο κοιτάνε τον τίτλο και όχι την ουσία.

    Λοιπόν, σημασία έχει η τεχνογνωσία που αποκτάς, αν αποκτάς μέσω των μεταπτυχιακών σπουδών να έχει νόημα. Και κατά πόσο έιναι εφαρμόσιμη στην πράξη (εκπαίδευση, επιστήμη, τέχνη, τεχνολογία κλπ).
    Και όχι να λέμε ότι μαζεύουμε άχρηστα χαρτιά.

    Δεν έχω κανένα οίκτο για όλους αυτούς που στην δεκαετία του 90 και του 2000 μπαίναν στα πανεπιστήμια με βάση 2 στην κάθε κολοπετεινίτσα που το μόνο που ενδιέφερε είναι να έχει φοιτητόκοσμο, ενοίκια, ταβέρνες, σουβλάκια και οίκους ανοχής με "διακοποδάνεια" και "σπουδαζοδάνεια", και μάζευαν τρελά χαρτιά (αφού πρώτα ξεφτίλιζαν το σχολείο με καταλήψεις και απεργίες της πλάκας).

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ετσι, αλλά πάρα πολλοί είναι.

    Μαθηματικά ήξεραν ότι δεν θα βρούν ποτέ δουλειά, ακόμα και χωρίς κρίση.
    Στο εξωτερικό για να πάρεις διδακτορικό ή μεταπτυχιακό σε ξεσκονίζουν στην ικανότητα και δεν πηγαίνεις με "κλήρωση" ή αν έχεις λεφτά μόνο.

    Λοιπόν, αρκετά η κλάψα για τους δήθεν άνεργους πτυχιούχους της σήμερον. Οι περισσότεροι το ήξεραν από την αρχή.

    Και επειδή κρίνεις την καθηγητική μου ιδιότητα, ναι αυτήν την νοοτροπία περνάω και στους μαθητές μου.
    Να μην χάνουν το χρόνο τους σε άχρηστα χαρτιά με σκοπό τον διορισμό στο δημόσιο.
    Διότι, ακόμα και σήμερα, ο ελληνικός λαός αυτήν την ίδια νοοτροπία έχει: Να μπούμε σε ένα πανεπιστήμιο, να το κουτσοβγάλουμε και να βρούμε ένα βύσμα να μας διορίσει.
    Και όσοι δεν έχουμε βύσμα να θάβουμε αυτούς που έχουν (= βλέπε την συνομιλία εδώ μέσα που όσοι είναι απέξω από το χορό πολύ άνετα θάβουν όλους τους μέσα).

    Ε λοιπόν, αυτό το σίχαμα θα σταματήσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 02-11-16 στις 21:56.

  4. #34
    Εγγραφή
    12-02-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που έθεσες θέμα σπουδών θα σου απαντήσω ότι και εγώ έχω το συγκεκριμένο προσον.
    Δεν έχει καμία σημασία το χαρτί, αλλά η εφαρμογή του.

    Στην ελλάδα δυστυχώς έχουμε πήξει στα κολόχαρτα χωρίς καμία αξία. Δεν μου λέει λοιπόν απολύτως τίποτα ο τίτλος του χαρτιού, ένα κάρο συνάδελφοί μου έτρεχαν στο ΕΑΠ να αγοράσουν μεταπτυχιακά όταν η Διαμαντοπούλου έλεγε για αξιολόγηση, μόνο και μόνο για το χαρτί. Δεν τους ενδιέφεραν οι σπουδές.

    Λοιπόν, σημασία έχει η τεχνογνωσία που αποκτάς, αν αποκτάς μέσω των μεταπτυχιακών σπουδών να έχει νόημα. Και κατά πόσο έιναι εφαρμόσιμη στην πράξη (εκπαίδευση, επιστήμη, τέχνη, τεχνολογία κλπ).
    Και όχι να λέμε ότι μαζεύουμε άχρηστα χαρτιά.

    Δεν έχω κανένα οίκτο για όλους αυτούς που στην δεκαετία του 90 και του 2000 μπαίναν στα πανεπιστήμια με βάση 2 και μάζευαν τρελά χαρτιά (αφού πρώτα ξεφτίλιζαν το σχολείο με καταλήψεις και απεργίες της πλάκας).
    Μαθηματικά ήξεραν ότι δεν θα βρούν ποτέ δουλειά, ακόμα και χωρίς κρίση.
    Μαζι σου, και αν επιτρεπεται τι εχεις σπουδασει και ποιες οι περαιτέρω γνωσεις σου στο αντικειμενο σου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Amlet : 02-11-16 στις 22:02.

  5. #35
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amlet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζι σου, και αν επιτρεπεται τι εχεις σπουδασει και ποιες οι περαιτέρω γνωσεις σου στο αντικειμενο σου?
    Μουσικη, DSP, τεχνητη νοημοσυνη σε θεματα ηχου (και γενικοτερα αναλυση σηματος) και εφαρμογη σε software.

    Ουσιαστικα συνδυασα μουσικη-μαθηματικα-πληροφορικη και σταθηκα πολυ τυχερος. Ομως, εκανα και εξυπνες επιλογες.

  6. #36
    Εγγραφή
    12-02-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μουσικη, DSP, τεχνητη νοημοσυνη σε θεματα ηχου (και γενικοτερα αναλυση σηματος) και εφαρμογη σε software.

    Ουσιαστικα συνδυασα μουσικη-μαθηματικα-πληροφορικη και σταθηκα πολυ τυχερος. Ομως, εκανα και εξυπνες επιλογες.
    Εισαι αποφοιτος Μουσικος και εκανες μεταπτυχιακο σε Digital signal processing ?

  7. #37
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amlet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι αποφοιτος Μουσικος και εκανες μεταπτυχιακο σε Digital signal processing ?
    Κατι τετοιο.

  8. #38
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή: δεν μίλησα για έλλειψη προσωπικού για την οποία προσωπικά εχω αμφιβολίες οτι ισχύει... απλα χρειάζονται αναδιάρθρωση
    Ουτε για χαλασμένα παλιά pc
    Και φυσικα η διαδικασία ηταν απλα μια απλη έγκριση... υπόθεση λεπτών... τους πηρε 3 μήνες!
    Χίλιες φορές ουρά και χαρτούρα και σε 1-2-3 μερες τέλος.
    Μιλάω ξεκάθαρα για άχρηστους χειριστές που δεν μπορούν να ανοίξουν ενα αρχείο κι ανεύθυνους υπαλλήλους που δεν τους νιαζει αν εσυ καταστρέφεσαι και χάνεις χιλιάδες ευρω γιατι πολυ απλα δεν μπορείς να τους κανεις τιποτα αφού δεν προκειτε να απολυθούν ποτε...
    Για αυτο δεν ξερω τι λείπει απο τη χωρα μας... τα digital υπουργεία ή οι σωστοί υπάλληλοι που θα ειναι υπεύθυνοι των πράξεων τους και θα λογοδοτούν.
    Λογικό ειναι οι μόνες επενδύσεις στη χωρα να ειναι απο ξένα κοράκια που παίρνουν ΔΕΚΟ, Τράπεζες και σπιτια μπίρα παρά! Ποιος σοβαρός επιχειρηματίας θα ερχόταν εδω να μπλέξει??
    Εδω στα ιδια συστήματά η ιδια δημόσια υπηρεσία (εφορεία) δεν μπορεί να διασταυρώσει τα περιουσιακά στοιχεία για το ίδιο ΑΦΜ.

    Για αυτο λέω ολα αυτα ειναι για να βολευτούν τα "αριστερά παιδιά" και οι Καλογριτσαιοι...
    Γενικά ακόμα τα ηλεκτρονικά είναι μπάχαλο... Πιστεύω όμως σε 1-2 χρόνια θα έχει στρώσει αρκετά. Και πρέπει να βρουν και κάποιους τρόπου οι υπηρεσίες με ασφάλεια να επικοινωνούν μεταξύ τους αλλά ο καθένας να έχει πρόσβαση όπου πρέπει... Είναι γελοίο να αλλάζεις ταυτότητα πχ και να πρέπει να ενημερώσεις τον ΑΜΚΑ την εφορία και το ασφαλιστικό ταμείο κλπ... Αυτόματα έπρεπε να γίνεται...

  9. #39
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Τελικά μεγάλη μούφα το όλο θεμα...
    Υπουργός ο Παππας!!
    Και τελικά όλο το θεμα εχει να κανει παλι με τα καναλια και στο νεο υπουργείο.....

    Νεα μελετη του πανεπιστημίου της Φλωρεντιας αναφέρει οτι δεν χρειαζόμαστε πανω απο 2 provider τηλεπικοινωνιών και την επόμενη εβδομάδα θα προκυρηχτει διαγωνισμός για 2 άδειες!
    Ηρθε η ώρα οι εταιρειες κινητής που χρησιμοποιούν τζαμπα τις συχνότητες να πληρώσουν

  10. #40
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Εγώ προτίνω επαναφορά του μονοπωλίου γιατί τόσο σηκώνει η αγορά των τηλεπικοινωνιών!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  11. #41
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ακριβώς η αγορά δεν σηκώνει πολλούς

    για αυτό τηλεόραση και ραδιόφωνο θα μείνει μόνο η κρατική (δημόσια) τηλεόραση ή αλλιώς ΕΡΤ

    ότι αφορά την κινητή τηλεφωνία θα μείνει μόνο η COSMOTE (DT) μην τα χαλάσουμε με τους "φίλους" μας γερμανούς

    ότι αφορά την σταθερή τηλεφωνία και το διαδίκτυο θα μείνει μόνο η COSMOTE (DT) για τους ίδιους λόγους

    δεν πειράζει που θα προστεθούν μερικές χιλιάδες (πρώην) εργαζόμενοι στους ανέργους

    είπαμε "να πεθάνει στην φορολογία ο γείτονας"

    ΣΥΡΙΖΑ για 1000 χρόνια
    ΜΝΗΜΟΝΙΟ για 1000 χρόνια

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-16, 23:37
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 00:14
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 22:15
  4. [Gennet] Router της Vodafone για χρήση σε άλλο πάροχο
    Από chbatsis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 10:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας