Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10016/1022
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Zyxel
    Πήραν χθες τη γυναίκα μου και της είπαν "μετατρέπουμε το τηλέφωνό σας σε ευρυζωνικό, πότε να σας φέρουμε το καινούριο modem?".

    Συνήθως τους παραπέμπει σε μένα, αλλά αυτή τη φορά τη φορά όχι, οπότε έκλεισε ραντεβού για αύριο με τον courier για παραλαβή του modem.

    Από χθες επικοινώνησα 2 φορές με 13888 για να ακυρώσω τη μετάβαση. Μίλησα με 2 διαφορετικούς ανθρώπους οι οποίοι μου είπαν ότι κανείς τους δε βλέπει καμία τέτοια αίτηση, μόνο την αίτηση για παραλαβή νέου modem. Τους εξήγησα ότι δεν είναι απλή αίτηση για αλλαγή modem, αλλά επακόλουθο της δικής τους κλήσης για μετάβαση σε VoIP, διαδικασία η οποία προφανώς τρέχει ήδη.

    Με δύο λόγια, κανείς τους δεν βλέπει στο σύστημα ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία ώστε να την ακυρώσει. Σε γενικές γραμμές μου πρότειναν να μην παραλάβω από τον courier και αν κάποια στιγμή δε δουλεύει το internet ή το τηλέφωνο να μιλήσω τότε ξανά με 13888 και να ζητήσω την ακύρωση.

    Ψάχνοντάς το έμαθα ότι το σύστημα που χρησιμοποιεί το 13888 ουσιαστικά δεν "μιλάει" με αυτό που χρησιμοποιούν αυτοί που τρέχουν τη διαδικασία της μετάβασης σε VoIP, αλλά κανείς δεν ήξερε να μου πει πως θα επικοινωνήσω μαζί τους.

    Μήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω για να ακυρώσω άμεσα τη μετάβαση?
    Think for yourself.
    Question Authority.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Κάνεις αυτό που σου είπαν. Δεν παραλαμβάνεις το καινούριο router. Ή αν θες το παραλαμβάνεις αλλά δεν το συνδέεις στη γραμμή σου. Άσχετα απ' αυτό, γιατί δε θές να κάνεις την αλλαγή σε voip;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Catchphrase : 02-11-16 στις 22:47.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Προφανώς , γι αυτό : http://www.adslgr.com/forum/threads/...03#post5993703

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10016/1022
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Zyxel
    Ο λόγος είναι ότι δουλεύω πολλές φορές από το σπίτι και για να έχω αυτό το option μου έχουν δώσει από τη δουλειά ένα draytek προ-στημένο με site-to-site VPN , οπότε δεν παίζει να μπει το modem του παρόχου. Έχω μιλήσει με το ΙΤ μας και η ενημέρωση είναι ότι λογικά κάποια στιγμή θα αλλάξουν το hardware VPN σε client software VPN, οπότε μετά βλέπουμε...

    Για την ιστορία, φαντάστηκα ότι αφού το ραντεβού με τον τεχνικό ήταν σήμερα 8:30-10:30 θα εμφανιζόταν κάποια στιγμή σήμερα στο σύστημα η αίτηση, οπότε ξαναπήρα σήμερα 8πμ στο 13888 και όντως είχε εμφανιστεί. Εξήγησα την κατάσταση και έκαναν αίτηση ακύρωσης. Μετά από καμιά ώρα πήρε τηλ ο τεχνικός για να περάσει, του εξήγησα πάλι την όλη ιστορία και ακύρωσε και αυτός την επίσκεψη.
    Think for yourself.
    Question Authority.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gedi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι ότι δουλεύω πολλές φορές από το σπίτι και για να έχω αυτό το option μου έχουν δώσει από τη δουλειά ένα draytek προ-στημένο με site-to-site VPN , οπότε δεν παίζει να μπει το modem του παρόχου. Έχω μιλήσει με το ΙΤ μας και η ενημέρωση είναι ότι λογικά κάποια στιγμή θα αλλάξουν το hardware VPN σε client software VPN, οπότε μετά βλέπουμε...

    Για την ιστορία, φαντάστηκα ότι αφού το ραντεβού με τον τεχνικό ήταν σήμερα 8:30-10:30 θα εμφανιζόταν κάποια στιγμή σήμερα στο σύστημα η αίτηση, οπότε ξαναπήρα σήμερα 8πμ στο 13888 και όντως είχε εμφανιστεί. Εξήγησα την κατάσταση και έκαναν αίτηση ακύρωσης. Μετά από καμιά ώρα πήρε τηλ ο τεχνικός για να περάσει, του εξήγησα πάλι την όλη ιστορία και ακύρωσε και αυτός την επίσκεψη.
    ...μα μπορεί να μπει μετά το speedport το ρουτερ που έχεις ( λογικά θα έχει δυνατότητα για ETH pppoe ) και θα λειτουργείς όπως και πριν!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν θα κερδίσεις τίποτε.
    Θα σου γίνει υποχρεωτικά η μετατροπή σε voip κάποια στιγμή.
    Το μόνο που θα κάνεις είναι να καθυστερήσεις λίγο την όλη μετάβαση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Ίσως μεχρι τότε να ειναι και το 13888 δωρεαν από όπου και να καλέσεις. Οι βλαβες των παροχων γενικότερα δηλαδη οχι μονο αυτο. Είμαι χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ απο το σαββατο το πρωι. Εκτιμώμενα ημερομηνία αποκατάστασης την τριτη. Μεχρι τωρα εχω ξοδέψει 6€ για να μιλήσω με το 13888 για να δηλώσω τη βλαβη. Callback έβαλα απο χθες με επιλογη καλέστε με τωρα και με πήραν σημερα.
    Μου ενεργοποιησαν προώθηση κλήσεων και πρόσφεραν 500 λεπτα προς όλους και 10 γίγα δωρεαν αν εχω κινητο cosmote. Δυστυχώς στο νουμερο που εχω δεν εχω βάλει μονάδες πανω από χρονο και δεν μπορούν να μου τις βάλουν εκει. Επισης εχει κολλήσει το πορτακι της καρτας και δεν μπορω να τη βγάλω για να βάλω άλλη.
    Ζήτησα επιστροφη στην παλια τεχνολογία. Δρομολογήθηκε ήδη.

Παρόμοια Θέματα

  1. ISDN DDI σε VOIP
    Από agos στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 04:18
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-16, 10:49
  3. ISDN OTE σε VOIP με BRI
    Από atux_null στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 20:44
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-16, 02:06
  5. PSTN σε ISDN με 2 γραμμες
    Από Zer0cooL στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-15, 15:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας