Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα..

    Ψάχνω επιλογές για εκτυπωτή/εκτυπωτές για μικρή ατομική επιχείρηση. Είχα σχεδόν καταλήξει σε έναν συνδυασμό ενός HP LaserJet P1102w (ή το νεότερο LaserJet Pro m12w) για οικονομική εκτύπωση ασπρόμαυρων εκτυπώσεων κι ενός Canon Pixma MX925 για τις έγχρωμες εκτυπώσεις, καθώς και για τις υπόλοιπες λειτουργίες που έχει (fax, ADF, auto-duplex scanning+printing κλπ).

    Τον τελευταίο καιρό όμως με έχει πριζώσει ένας φίλος που μου παινεύει πολύ την σειρά L της Epson με τα Ink Tanks. Συγκεκριμένα έχει το L455 και μου λέει ότι εκτυπώνει συνέχεια και το μελάνι δεν μειώνεται με τίποτα, ενώ τα μελάνια (αυθεντικά) είναι πάρα πολύ φθηνά. Έχει κανείς εμπειρία από την συγκεκριμένη σειρά; Είναι όντως τόσο εντυπωσιακοί ή μου τα φουσκώνει κάπως; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είναι πιο οικονομικοί για ασπρόμαυρη εκτύπωση από έναν Laser;

    Θα άξιζε να σκεφτώ να αντικαταστήσω την αρχική μου σκέψη για LaserJet P1102+Canon MX925 με έναν Epson L455 ή καλύτερο;

    Υπάρχει κάποια διαφορά στην ποιότητα εκτύπωσης ή κάποιος άλλος παράγοντας που θα έπρεπε να λάβω υπόψιν μου;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Θα πρέπει να δεις τον μηνιαίο κύκλο εκτυπώσεων κατά την άποψή μου.
    Κι από εκεί και μετά να αρχίσεις να ψάχνεις για μοντέλα κλπ
    Επίσης να καθορίσεις στο περίπου το ποσό που θέλεις να επενδύσεις για πολυμηχάνημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Χμμμ.. Κοίταξε. Τον μηνιαίο κύκλο των εκτυπώσεων ως προς τις ανάγκες της επιχείρησης δεν τον γνωρίζω, γιατί πρόκειται για επιχείρηση που ΘΑ ανοιχτεί. Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα στην μία περίπτωση (της αγοράς 2 ξεχωριστών εκτυπωτών) θα μοιράζεται στα 2, με ό,τι συνεπάγεται αυτό ως προς την καταπόνηση τους.

    Ως προς το μπάτζετ, οι 2 εκτυπωτές που έχω βάλει βγαίνουν γύρω στα 250 ευρώ. Οπότε ξεκινάω με αυτό ως μια πρώτη βάση. Βέβαια, μιας και ο συγκεκριμένος εξοπλισμός θα μπει σε επιδότηση, υπάρχει η δυνατότητα να το "ξεχυλώσω" λίγο προς τα πάνω, εφόσον βέβαια πραγματικά αξίζει, αφαιρώντας ή συμψηφίζοντας με κάποιο άλλο κομμάτι του εξοπλισμού...

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Νομίζω ότι μπορεί ο καθένας να ξέρει προς τα που θα κυμανθεί το πλήθος των εκτυπώσεων.
    Αν η επιχείρηση είναι ένα mini market θα έχει σαφέστατα μεγαλύτερο πλήθος εκτυπώσεων από μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων...
    Το πλεονέκτημα των δύο εκτυπωτών είναι η σιγουριά ότι πάντα θα μπορείς να εκτυπώσεις, μιας και να πάθουν ταυτόχρονα βλάβη κι οι δύο είναι απίθανη στατιστικά.
    Κοίτα και για ανακατασκευασμένο φωτοτυπικό, σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολύ αξιόλογες προτάσεις για πολύ δυνατά all in one επαγγελματικά με ελάχιστο κόστος εκτύπωσης.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Αν το εννοείς τόσο γενικά, οκ. Δεν θα πρόκειται για mini-market ή τέτοιου είδους επιχείρηση με καθημερινές αποδείξεις κλπ. Μικρή ατομική επιχείρηση με διάφορες υπηρεσίες, μεταξύ των οποίων και γραφιστικές εργασίες. Οπότε το μεγαλύτερο μέρος τον εκτυπώσεων εκτιμώ ότι θα είναι ασπρόμαυρες (κείμενα ή έγγραφα με μικρά έγχρωμα μέρη που δεν με πειράζει κι αν εκτυπωθούν ασπρόμαυρα) και κάποιες έγρωμες, που θα αφορούν γραφιστικά που θα εκτυπωθούν για λόγους παρουσίασης. Τον όγκο δεν μπορώ να το προβλέψω, καθώς δεν μπορώ να γνωρίζω πόση δουλειά θα έχω.

    Το πλεονέκτημα που αναφέρεις το έχω σκεφτεί κι εγώ, εκτός από την σιγουριά του να έχω πάντα διαθέσιμο εκτυπωτή, δεν θα υπάρχει και τόσο μεγάλη καταπόνηση στα μηχανήματα αφού θα μοιράζονται οι εκτυπώσεις. Στο Pixma έχω δει και πολλά άλλα πραγματάκια που μου αρέσουν και θα με βολέψουν πολύ νομίζω. Fax (διαφορετικά θα χρειαστεί να αγοράσω ξεχωριστά), auto-duplex εκτύπωση ΚΑΙ σκανάρισμα, ADF κλπ).

    Βασικά από ό,τι έχω καταλάβει οι εκτυπωτές με Ink Tank συμφέρουν περισσότερο αν έχεις πολύ μεγάλο όγκο έγχρωμων εκτυπώσεων, γιατί η εκτύπωση είναι πολύ συμφέρουσα. Απλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι ΤΟΣΟ πιο συμφέρουσα από ό,τι με τον Pixma MX925 που να αξίζει να κάνω την αλλαγή.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Γιατί δεν πας σε αυτό;
    http://www.skroutz.gr/s/6902917/Epson-L565.html

    (Ο L455 δεν έχει feeder)

Παρόμοια Θέματα

  1. Canon PIXMA MG3550 - Πολυμηχάνημα - Photo Printer - Wifi
    Από Green Dragon στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-16, 01:03
  2. CANON PIXMA MG2550
    Από cranky στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-16, 00:15
  3. HP LASERJET PRO COLOR M277DW
    Από chillath στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 20:30
  4. Canon Pixma MG6850
    Από diosak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 11:12
  5. Βουλωμένο μπέκ σε Canon PIXMA iP4600
    Από villasg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 01:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας