Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-44 από 44
  1. #31
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Τομή ίνας σε 2 σημεία έγινε όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω και σχεδόν ταυτόχρονα οπότε και χάθηκε ο δακτύλιος.

  2. #32
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    εχασε κανεις τη συνδεση του μολις τωρα?
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #33
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Υπάρχει πάλι σε μικρό ποσοστό πρόβλημα είναι υπό διερεύνηση.

  4. #34
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει πάλι σε μικρό ποσοστό πρόβλημα είναι υπό διερεύνηση.
    Ναι γιατι εφαγα ενα ακυρο ντισκονεκτ και λεω παλι τα ιδια. Σε ευχαριστω φιλε μου
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  5. #35
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο (και IP Management) εδώ και καμια βδομάδα, δεν παίρνουν 10άρα ΙΡ με τίποτα. Πιθανόν λόγω της αίτησης VDSL που έχω κάνει εδώ και καιρό, η τύχη της οποίας αγνοείται. Ευτυχώς το Internet σαλεύει ακόμα και δεν είχε πρόβλημα σήμερα.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  6. #36
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Κανα ρεσετ έκανες στο ρουτερ;

  7. #37
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανα ρεσετ έκανες στο ρουτερ;
    Γύρω στα δέκα αλλά εις μάτην.

    • Είτε προέρχεται από το ότι κούμπωσα για λίγο το VDSL router και το σύστημα έφαγε κανα σκάλωμα (άσχετα αν ούτε αυτό το router δούλεψε αφού δεν γίνεται authentication, δεν με αφήνει να βάλω τα στοιχεία μου),
    • είτε λόγω των εργασιών που υποτίθεται ότι γίνονται για την αναβάθμιση σε VDSL (μεταξύ άλλων ξαφνικά η γραμμή ξαφνικά ανέβηκε από τα 10 στα 14Mbps, όταν είχε κλειδώσει στο πρώτο νούμερο εδώ και δύο χρόνια),
    • είτε είναι πρόβλημα άσχετο με τα παραπάνω που αυτή τη στιγμή με καίει πολύ λιγότερο να το φτιάξω σε σχέση με την επικείμενη αναβάθμιση της γραμμής (να δω πότε θα πάρουν τηλέφωνο για τα περαιτέρω αφού φτάσαμε 9/11 και ακόμα, μ' αρέσει που θεωρητικά το Νοέμβριο θα τον πληρώσω με τις χρεώσεις VDSL κάτι που φυσικά αποκλείεται να κάνω αν αργήσουν κι άλλο)


    Τεσπά, όλα αυτά δεν φαίνονται να έχουν σχέση με το χθεσινό πρόβλημα οπότε δεν έχει και νόημα να συνεχίσω.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  8. #38
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Δεν γίνεται να χρεωθείς VDSL αν δεν έχεις υπηρεσία vdsl, και το router vdsl που σου έστειλαν δεν γίνεται να παίξει γτ είναι περασμένο στο συστημα αυτό που έχεις τώρα. Αν και το vdsl μπορεί να παίξει σε ADSL. Technicolor σου έστειλαν ή ZTE;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostakislarisa : 09-11-16 στις 20:40.

  9. #39
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Technicolor. Το οποίο κλειδώνει σε ADSL μόνο, δεν με αφήνει να αλλάξω σε VDSL WAN-sensing από τον browser (έκανα requestmode VDSL από telnet αλλά και πάλι κλειδώνει σε ADSL). Όπως επίσης δεν με αφήνει να βάλω τα credentials του χρήστη άρα δεν παίρνω ΙΡ από τη Cyta. Ούτε και τραβάει τις ρυθμίσεις με TR-069. Ήδη έχει δηλωθεί σαν βλάβη στο τεχνικό τους τμήμα και περιμένω...

    Στο μεταξύ βέβαια είχαμε κάμποσες στιγμές απείρου κάλλους του στιλ:

    - Γεια σας, περιμένω να αναβαθμιστεί η γραμμή μου σε VDSL. Μου είχατε πει για αρχές Νοεμβρίου, έχουμε 9 του μήνα και ακόμα τίποτα.
    - Τι εννοείται; Εδώ βλέπω ότι αυτό έχει γίνει από τις 2 Νοεμβρίου. Τι σας είπε ο τεχνικός;
    - Ποιος τεχνικός; Δεν με έχει ειδοποιήσει κανένας, εμένα απλώς ένα ρούτερ μου έφεραν με κούριερ και περίμενα να με ενημερώσετε όπως έλεγε το SMS που μου στείλατε.
    - ...

    Και αργότερα:

    - ΟΚ, ας το δηλώσουμε σαν βλάβη αφού μετά από δύο επαναφορές σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το ρούτερ ακόμα δεν σαλεύει.
    - Σωστά. Αφήστε το έτσι μέχρι να σας ξαναπάρουμε σε 1-3 εργάσιμες.
    - Δεν θέλω να μείνω χωρίς Internet για 3 μέρες, αν είναι να συνδέσω πάλι το παλιό ADSL ρούτερ μέχρι να βρείτε τι γίνεται.
    - Μα αυτό δεν θα συνδέεται αφού η γραμμή έχει γυρίσει σε VDSL εδώ και μία εβδομάδα.
    - Και τότε πως είχα Internet μέχρι πριν μια ώρα; Το μόνο που δεν δούλευε ήταν το VoIP και το IP Management.
    - ...

    Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή τους για να μην μπερδευτεί όποιος τσεκάρει τη βλάβη και νομίζει ότι υπάρχει συνδεδεμένη συσκευή που δουλεύει. Επιπλέον πιθανώς να έχουν περάσει τη νέα MAC στο σύστημά τους και άρα το παλιό όντως να μην δουλέψει ξανά. Πάει να πει άνευ Ίντερνετ πιθανώς μέχρι Δευτέρα και βλέπουμε. Από Τρίτη αρχίζω να ψάχνω για αλλού.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  10. #40
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeppos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Technicolor. Το οποίο κλειδώνει σε ADSL μόνο, δεν με αφήνει να αλλάξω σε VDSL WAN-sensing από τον browser (έκανα requestmode VDSL από telnet αλλά και πάλι κλειδώνει σε ADSL). Όπως επίσης δεν με αφήνει να βάλω τα credentials του χρήστη άρα δεν παίρνω ΙΡ από τη Cyta. Ούτε και τραβάει τις ρυθμίσεις με TR-069. Ήδη έχει δηλωθεί σαν βλάβη στο τεχνικό τους τμήμα και περιμένω...

    Στο μεταξύ βέβαια είχαμε κάμποσες στιγμές απείρου κάλλους του στιλ:

    - Γεια σας, περιμένω να αναβαθμιστεί η γραμμή μου σε VDSL. Μου είχατε πει για αρχές Νοεμβρίου, έχουμε 9 του μήνα και ακόμα τίποτα.
    - Τι εννοείται; Εδώ βλέπω ότι αυτό έχει γίνει από τις 2 Νοεμβρίου. Τι σας είπε ο τεχνικός;
    - Ποιος τεχνικός; Δεν με έχει ειδοποιήσει κανένας, εμένα απλώς ένα ρούτερ μου έφεραν με κούριερ και περίμενα να με ενημερώσετε όπως έλεγε το SMS που μου στείλατε.
    - ...

    Και αργότερα:

    - ΟΚ, ας το δηλώσουμε σαν βλάβη αφού μετά από δύο επαναφορές σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το ρούτερ ακόμα δεν σαλεύει.
    - Σωστά. Αφήστε το έτσι μέχρι να σας ξαναπάρουμε σε 1-3 εργάσιμες.
    - Δεν θέλω να μείνω χωρίς Internet για 3 μέρες, αν είναι να συνδέσω πάλι το παλιό ADSL ρούτερ μέχρι να βρείτε τι γίνεται.
    - Μα αυτό δεν θα συνδέεται αφού η γραμμή έχει γυρίσει σε VDSL εδώ και μία εβδομάδα.
    - Και τότε πως είχα Internet μέχρι πριν μια ώρα; Το μόνο που δεν δούλευε ήταν το VoIP και το IP Management.
    - ...

    Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή τους για να μην μπερδευτεί όποιος τσεκάρει τη βλάβη και νομίζει ότι υπάρχει συνδεδεμένη συσκευή που δουλεύει. Επιπλέον πιθανώς να έχουν περάσει τη νέα MAC στο σύστημά τους και άρα το παλιό όντως να μην δουλέψει ξανά. Πάει να πει άνευ Ίντερνετ πιθανώς μέχρι Δευτέρα και βλέπουμε. Από Τρίτη αρχίζω να ψάχνω για αλλού.
    VDSL από που σου έδωσαν?? Καμπίνα ΟΤΕ ή Α/Κ??

  11. #41
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Προφανώς από καμπίνα, αλλά αν σου είχαν περάσει το νέο router θα έπαιρνες κανονικά υπηρεσίες και με αυτό σε adsl..

  12. #42
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Ναι λογικά είναι καμπίνα, αφού είμαι σχετικά μακρυά από το Α/Κ Πεντέλης. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τις ρυθμίσεις, βαρέθηκα πλέον να περιμένω και ξανακούμπωσα το παλιό ADSL router. Το οποίο εξακολουθεί να δουλεύει, έστω και μόνο στο 8/35 αφού τα άλλα δύο (VoIP/IP management) δεν μπορούν να πάρουν ΙΡ εδώ και 5-10 μέρες. Καμία επικοινωνία ακόμα, τραγωδία η κατάσταση. Εντός της εβδομάδας κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο αν δεν έχω κάτι νεότερο.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  13. #43
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Εφόσον παίζεις ακόμα από το παλιό ΑΚ προφανώς και δεν έγινε η αλλαγή στο KV για VDSL (αλλαγή ορίου) άρα είναι θέμα ΟΤΕ υποψιάζομαι γιατί ακόμα δεν σου έχει δώσει το βρόχο από το KV.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για το ΠΜ που μου έστειλες. Αυτό που λες δεν είναι καθόλου απίθανο και εξηγεί γιατί ο τεχνικός της Cyta πίστευε πως αν η γραμμή έχει όντως "γυρίσει" σε VDSL, τότε το παλιό ADSL router δεν θα έπρεπε να δουλεύει (το οποίο όμως εξακολουθεί να δουλεύει μια χαρά, εκτός από τα κυκλώματα για VoIP και IP management).

    Δεν εξηγεί όμως το ότι ρώτησα γνωστό μου στον ΟΤΕ με πρόσβαση σε τέτοιου είδους αιτήματα και με διαβεβαίωσε πως το σταθερό μου τηλέφωνο δεν φαίνεται πουθενά στις λίστες τους. Άρα είτε δεν έχουν λάβει αίτηση, είτε αν αυτή έχει ολοκληρωθεί κάτι έχει πάει πολύ στραβά. Και, κυρίως, δεν εξηγεί το ότι στο Support της Cyta δύο διαφορετικοί άνθρωποι μου είπαν ότι σύμφωνα με τα κιτάπια τους οι εργασίες και η αναβάθμιση φαίνονται να έχουν ολοκληρωθεί από τις 2/11. Τεσπά, ξανακούμπωσα το ADSL router για να βγάλω τουλάχιστον το ΣΚ και θα στείλω σχετικό μήνυμα/email στο Cyta VDSL Support thread του φόρουμ καθώς και στο τμήμα παραπόνων τους. Στη χειρότερη μέσα στη βδομάδα κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για μεταφορά και ας πληρώσω και το τέλος πρόωρης διακοπής (το οποίο φυσικά δεν πρόκειται να τους χαρίσω εύκολα).

    edit: η συνέχεια εδώ, ας μη μαγαρίσουμε άλλο τη συζήτηση με το δικό μου πρόβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeppos : 12-11-16 στις 22:24.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-16, 16:06
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 22:01
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 16:09
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 19:04
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 04:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας