Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    08-03-2003
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    82
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    221999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Sercomm Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aν πάτησες το cancel και το αποδείξεις μπορεί να σε καταδικάσουν για απόπειρα :-P

  2. #17
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν πάτησες το cancel και το αποδείξεις μπορεί να σε καταδικάσουν για απόπειρα :-P


    Διαλογος στην φυλακή:

    -Τον βλέπεις αυτον εκεί ?
    -Ναι. Γιατι είναι μέσα αυτός ?
    -Για απόπειρα download κατα συρροή (download manager)

    Εϊναι κατα συρροή downloader

  3. #18
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Με ενδεχόμενο δόλο ή χωρίς?

    Θα αναγνωριστεί πρότερος έντιμος βίος?

    Το adslgr κινδυνεύει με ηθική αυτουργία λόγω του παρόντος thread?

  4. #19
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Είμαι σε browser και παω να κατεβάσω ένα video πχ *.mp4, πατάω "Save As" και στο παράθυρο που ανοίγει για να επιλέξω folder δεν κάνω τίποτα αλλά κάθομαι και το κοιτάζω.
    2. Μετά απο λίγη ώρα (ανάλογα το μέγεθος του αρχείου) πηγαίνω στο folder που κατεβάζει προσωρινά o browser και βλέπω το προσωρινό αρχείο με κατάληξη (προσωρινού αρχείου) και το size του να πολύ κοντά στο full size (διαφορές kb).
    3. Οπότε ουσιαστικά το video έχει κατέβει αλλά δεν έχει πάρει τα headers για να αναγνωριστεί ώς mp4 κτλ.
    4. Κάνω λοιπόν το προσωρινό αρχείο αντιγραφή - επικόλληση σε άλλο folder και κλείνω το παράθυρο που με ρώταγε που ήθελα αρχικά να κατεβάσω το αρχείο. Με άλλα λόγια λέω στον browser ότι δεν θέλω να απθηκεύσω το αρχείο video τελικά.
    5. Το προσωρινό αρχείο ανοίγει κανονικά με VLC και άλλους players και βλέπω κανονικά το περιεχόμενο του video. Επίσης μπορώ να το κάνω rename και να του βάλω την κατάληξη *.mp4.

    Κατέβασα το αρχείο video ή όχι?
    Ήδη από το σημείο 4 είσαι παράνομος. Κατέβασες το αρχείο, το αναγνώρισες και το επεξεργάστηκες (μετέφερες/μετονόμασες).
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #20
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη από το σημείο 4 είσαι παράνομος. Κατέβασες το αρχείο, το αναγνώρισες και το επεξεργάστηκες (μετέφερες/μετονόμασες).
    Πολύ ωραία. Αλλά ποιο αρχείο? Πως ταυτοποιείται ένα αρχείο ότι είναι ίδιο με κάποιο άλλο? Αν το Χ video έχει md5 ABC12345, το ημιτελές αρχείο έχει άλλο md5, size κτλ. Πως λοιπόν το ημιτελές αρχείο μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι είναι ολόκληρο το video? Από το περιεχόμενο? Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι στο ίδιο καρε μεταξύ των δύο αρχείων δεν βλέπει το ίδιο πράγμα. Πως μπορείς να ταυτοποιήσεις και αποδείξεις πέρα απο κάθε αμφιβολία όπως γίνεται σε εμάς με δακτυλικά αποτυπώματα, DNA κτλ ότι ένα αρχείο είναι ίδιο με ένα άλλο?

    Επίσης δεν κατέβηκε τίποτα (τουλάχιστον με ενέργεια του χρήστη) καθώς ο χρήστης δεν είπε στο browser "Save" και η επεξεργασία, ξαναλέω σε ποιό αρχείο έγινε?

    Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, ελπίζω να καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου έστω και παρατραβηγμένο.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία. Αλλά ποιο αρχείο? Πως ταυτοποιείται ένα αρχείο ότι είναι ίδιο με κάποιο άλλο? Αν το Χ video έχει md5 ABC12345, το ημιτελές αρχείο έχει άλλο md5, size κτλ. Πως λοιπόν το ημιτελές αρχείο μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι είναι ολόκληρο το video? Από το περιεχόμενο? Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι στο ίδιο καρε μεταξύ των δύο αρχείων δεν βλέπει το ίδιο πράγμα. Πως μπορείς να ταυτοποιήσεις και αποδείξεις πέρα απο κάθε αμφιβολία όπως γίνεται σε εμάς με δακτυλικά αποτυπώματα, DNA κτλ ότι ένα αρχείο είναι ίδιο με ένα άλλο?

    Επίσης δεν κατέβηκε τίποτα (τουλάχιστον με ενέργεια του χρήστη) καθώς ο χρήστης δεν είπε στο browser "Save" και η επεξεργασία, ξαναλέω σε ποιό αρχείο έγινε?

    Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, ελπίζω να καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου έστω και παρατραβηγμένο.
    Και εκεί έρχεται ο έμπειρος δικηγόρος που έχει ακούσει την κάθε δικαιολογία και στην ακρόαση σε κάνει να παραδεχτείς οτι ναι το κατεβάσεις αλλά όχι ολόκληρο..... .

    Πάντως το να είναι μόνο ενα αρχείο δεν θα φτάσεις στα δικαστήρια, ούτε αν είναι πχ 10, αν όμως μετά απο κάποιον αριθμό πούνε να σε πάνε στα δικαστήρια, τι θα πεις οτι 100 φόρες το έκανες κατά λάθος;

  7. #22
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν κάποιοι απλοί νομικοί όροι που νομίζω μπορείς να τους καταλάβεις: "κλεπταποδοχή", "αποδοχή προϊόντων εγκλήματος" και πάει λέγοντας. Αφού αντιλαμβάνεσαι ότι "άλλοι είναι οι παράνομοι", κάνε τις επαγωγές σου. TANSTAAFL (δυστυχώς).
    Δεν είναι δωρεάν, χρειάζεσαι τερματικό εξοπλισμό, πληρώνεις ρεύμα, ISP και φόρους. Δεν είσαι παράνομος αν βρεις οτιδήποτε στο ιντερνετ, και το κατεβάσεις με νόμιμο τρόπο, το παρακολουθήσεις από περιέργεια κ μετά το σβήσεις αμέσως. Δεν κέρδισες ούτε cent, ακόμα και για copyright αρχεία τα διαφυγόντα κέρδη είναι μηδενικά, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί η προσωπική χρήση, επαναλαμβάνω δε μιλάω για χακεριές, δε θα έπρεπε να υπερισχύει του copyright. Πάντως στην ελληνική νομοθεσία τα πράγματα είναι θολά... ακόμα.

    Ως προς το streaming, νομίζω πως πρέπει να γίνει διάκριση με το downloading γιατί δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε χρήστης να αντιλαμβάνεται τι ακριβώς σημαίνει το κάθε τι, ως προς την τεχνολογία που χρησιμοποιεί και πως δουλεύει. Χρησιμοποιεί πχ μια συνδρομητική ή ελεύθερη πλατφόρμα/εργαλείο και βλέπει την ταινία/σειρά της επιλογής του. Δεν έχει καμία σημασία για αυτόν αν κατεβαίνει, τι είναι buffer με τι μέγεθος και όλα τα συναφή, το μόνο που θέλει να περάσει 1-2 ώρες ευχάριστα. Το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αποθήκευση του αρχείου και άρα Copyright infringement, ναι χαίρω πολύ αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Όπως καθετί είναι δικανικό, έτσι και εδώ υπάρχουν 2 όψεις.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  8. #23
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία. Αλλά ποιο αρχείο? Πως ταυτοποιείται ένα αρχείο ότι είναι ίδιο με κάποιο άλλο? Αν το Χ video έχει md5 ABC12345, το ημιτελές αρχείο έχει άλλο md5, size κτλ. Πως λοιπόν το ημιτελές αρχείο μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι είναι ολόκληρο το video? Από το περιεχόμενο? Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι στο ίδιο καρε μεταξύ των δύο αρχείων δεν βλέπει το ίδιο πράγμα. Πως μπορείς να ταυτοποιήσεις και αποδείξεις πέρα απο κάθε αμφιβολία όπως γίνεται σε εμάς με δακτυλικά αποτυπώματα, DNA κτλ ότι ένα αρχείο είναι ίδιο με ένα άλλο?

    Επίσης δεν κατέβηκε τίποτα (τουλάχιστον με ενέργεια του χρήστη) καθώς ο χρήστης δεν είπε στο browser "Save" και η επεξεργασία, ξαναλέω σε ποιό αρχείο έγινε?

    Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, ελπίζω να καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου έστω και παρατραβηγμένο.
    Το ημιτελές αρχείο έχει όντως άλλο checksum. Το τελικό αρχείο το οποίο θα δεις (κάνεις copy/paste κτλ.) έχει το ίδιο.
    Επίσης... από που θα κατεβάσεις το προστατευμένο αρχείο; Από κάποιο server/ΗΥ. Αυτός μπορεί να είναι των εταιρειών (honeypot) ή μπορεί να κρατάει logs των συνδέσεών σου. Και τίποτε από τα δύο να μην είναι μπορεί ανά πάσα στιγμή να πέσει στα χέρια των διωκτικών αρχών. Αυτές μπορούν αντί να τον βγάλουν offline επί τόπου να τον κρατήσουν ενεργό καταγράφοντας τις συνδέσεις που γίνονται.
    Επίσης υπάρχει ενέργεια του χρήστη (πάτησες το link η το κουμπί/whatever) και υπάρχουν και μεταγενέστερες ενέργειες (αντιγραφή/μετονομασία κτλ.).
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν κάποιοι απλοί νομικοί όροι που νομίζω μπορείς να τους καταλάβεις: "κλεπταποδοχή", "αποδοχή προϊόντων εγκλήματος" και πάει λέγοντας. Αφού αντιλαμβάνεσαι ότι "άλλοι είναι οι παράνομοι", κάνε τις επαγωγές σου. TANSTAAFL (δυστυχώς).
    απο την στιγμη που πληρωνω φορους, ISP και γενικα πανακριβα πραγματα για τα ευρωπαικα δεδομενα δεν ειμαι καθολου παρανομος.
    Παρανομος θα ημουν αν κατεβαζα τα εγραφα καπου πχ σε δισκακια και τα πουλαγα, τοτε ναι.
    για δικια μου χρηση ΟΧΙ δεν ειμαι!!!
    Παρανομος ειναι αυτος που τα ανεβαζει στο ιντερνετ γιατι βρηκε καπου το ΑΡΧΙΚΟ προιον και το αντεγραψε.
    Γιαυτο και ειπα για παραδειγμα αμα παω εγω πχ σε βιντεο κλαμπ νοικιασω αντιγραψω και βγαλω κερδος απο αυτο ναι ειμαι παρανομος.
    Αν απλα βλεπω εγω οχι δεν ειμαι. Ειναι απλα τα πραγματα και κοινη απλη λογικη που νομιζω διαθετουμε ολοι.
    Τωρα ο καθε συμφεροντολογος θελει να μας βαπτιζει παρανομος ολους ακομα και αυτους που δεν βγαζουν κερδος ειναι στοκος για να μην πω τιποτα χειροτερο....
    Εγω αυτα πιστευω απολυτα και δεν δεχομαι τιποτα αλλο και απο κανεναν τελος.
    Καλα εννοειτε οτι δεν νοειτω να ειναι παρανομο το streaming!!! αν ειναι ΠΟΤΕ δυνατον δλδ!!!
    εκτος βεβαια στην περιπτωση που καποιος το κανει επι πληρωμη!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι δωρεάν, χρειάζεσαι τερματικό εξοπλισμό, πληρώνεις ρεύμα, ISP και φόρους. Δεν είσαι παράνομος αν βρεις οτιδήποτε στο ιντερνετ, και το κατεβάσεις με νόμιμο τρόπο, το παρακολουθήσεις από περιέργεια κ μετά το σβήσεις αμέσως. Δεν κέρδισες ούτε cent, ακόμα και για copyright αρχεία τα διαφυγόντα κέρδη είναι μηδενικά, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί η προσωπική χρήση, επαναλαμβάνω δε μιλάω για χακεριές, δε θα έπρεπε να υπερισχύει του copyright. Πάντως στην ελληνική νομοθεσία τα πράγματα είναι θολά... ακόμα.

    Ως προς το streaming, νομίζω πως πρέπει να γίνει διάκριση με το downloading γιατί δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε χρήστης να αντιλαμβάνεται τι ακριβώς σημαίνει το κάθε τι, ως προς την τεχνολογία που χρησιμοποιεί και πως δουλεύει. Χρησιμοποιεί πχ μια συνδρομητική ή ελεύθερη πλατφόρμα/εργαλείο και βλέπει την ταινία/σειρά της επιλογής του. Δεν έχει καμία σημασία για αυτόν αν κατεβαίνει, τι είναι buffer με τι μέγεθος και όλα τα συναφή, το μόνο που θέλει να περάσει 1-2 ώρες ευχάριστα. Το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αποθήκευση του αρχείου και άρα Copyright infringement, ναι χαίρω πολύ αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Όπως καθετί είναι δικανικό, έτσι και εδώ υπάρχουν 2 όψεις.
    μιλαμε καρασυμφωνω απολυτως και επαυξανω ισα με 1.000.000.000!!!

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την στιγμη που πληρωνω φορους, ISP και γενικα πανακριβα πραγματα για τα ευρωπαικα δεδομενα δεν ειμαι καθολου παρανομος.
    Παρανομος θα ημουν αν κατεβαζα τα εγραφα καπου πχ σε δισκακια και τα πουλαγα, τοτε ναι.
    για δικια μου χρηση ΟΧΙ δεν ειμαι!!!
    Παρανομος ειναι αυτος που τα ανεβαζει στο ιντερνετ γιατι βρηκε καπου το ΑΡΧΙΚΟ προιον και το αντεγραψε.
    Γιαυτο και ειπα για παραδειγμα αμα παω εγω πχ σε βιντεο κλαμπ νοικιασω αντιγραψω και βγαλω κερδος απο αυτο ναι ειμαι παρανομος.
    Αν απλα βλεπω εγω οχι δεν ειμαι. Ειναι απλα τα πραγματα και κοινη απλη λογικη που νομιζω διαθετουμε ολοι.
    Τωρα ο καθε συμφεροντολογος θελει να μας βαπτιζει παρανομος ολους ακομα και αυτους που δεν βγαζουν κερδος ειναι στοκος για να μην πω τιποτα χειροτερο....
    Εγω αυτα πιστευω απολυτα και δεν δεχομαι τιποτα αλλο και απο κανεναν τελος.
    Καλα εννοειτε οτι δεν νοειτω να ειναι παρανομο το streaming!!! αν ειναι ΠΟΤΕ δυνατον δλδ!!!
    εκτος βεβαια στην περιπτωση που καποιος το κανει επι πληρωμη!



    μιλαμε καρασυμφωνω απολυτως και επαυξανω ισα με 1.000.000.000!!!
    Παράνομος είσαι, αλλά δεν θα δώσουνε το οκ για άρση απορρήτου ώστε να βρούνε ποιος είσαι.
    Συμφεροντολόγος είσαι εσύ, καθότι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι εσύ να δείς την ταινία και να μην έχεις κίνδυνο, πως θα δεις την ταινία αν δεν την ανεβάσει κάποιος;

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράνομος είσαι, αλλά δεν θα δώσουνε το οκ για άρση απορρήτου ώστε να βρούνε ποιος είσαι.
    Συμφεροντολόγος είσαι εσύ, καθότι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι εσύ να δείς την ταινία και να μην έχεις κίνδυνο, πως θα δεις την ταινία αν δεν την ανεβάσει κάποιος;
    Συμφεροντολογους εννοουσα αυτους που ασχολουνται με τα δικαιωματα και τις εταιριες κτλ οχι ατομα εδω μεσα αν δεν το καταλαβες.
    Εγω οχι δεν ειμαι συμφεροντολογος ειμαι απλα αυτος που σκεφτεται σωστα και λογικα.
    Αν δεν θελουν να βλεπουμε να πιασουν τους παρανομους που ανεβαζουν τα αντιγραφα απο τα αρχικα οχι αυτους που τα κατεβαζουν επειδη τα βρισκουν ελευθερα.
    Φανταζομαι καταλαβαινεις την διαφορά. Αυτη ειναι η λογικη απλα.
    Οποτε ουτε συμφεροντολογος ειμαι εφοσον αφου πληρωνω εχω ιντερνετ αρα κατεβαζω οτι βρισκω ΕΛΕΥΘΕΡΑ δεν κανω κατι παρανομο δηλαδη και φυσικα καθολου παρανομος δεν ειμαι.
    Αυτα και επειδη με το να παιζουμε με τις λεξεις δεν εχει νοημα....

  12. #27
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12500kbps/100kbps up
    ISP
    voda(no)fone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    SNR / Attn
    4-11(dB) / 34.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτα λετε και κανετε και πεσανε τα εσοδα του πιτ και την εκανε με ελαφρα πηδηματα-κια η angelina jolie
    Μα καλα ρε νικιφορε δεν τον σκεφτεσαι τον πιτακο που ειναι και μεγαλο bra(n)d.
    Οτι και να λετε το download προσωρινο και μη ειναι παρανομο αφου το δειχνει και το σποτακι τους ποτε δεν θα εκανες copy/paste-download εεε εκλεβες θελω να πω την τσαντα και το αμαξι

    ειμαι υπερ στο να βαζουν φυλακη τα 11/10 του πλανητη μπας και σωθει απο την ανθρωπηνη βλακεια και τους δικηγορους

  13. #28
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ημιτελές αρχείο έχει όντως άλλο checksum. Το τελικό αρχείο το οποίο θα δεις (κάνεις copy/paste κτλ.) έχει το ίδιο.
    Ο χρήστης δεν θα δει το τελικό αλλά το ημιτελές που κάνει copy paste. Τελικό γίνεται όταν ο χρήστης πατήσει "Save" (στο παράδειγμά μου ΔΕΝ το πατάει) όπου και παίρνει την κατάληξη και ότι άλλα attributes χρειάζονται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης... από που θα κατεβάσεις το προστατευμένο αρχείο; Από κάποιο server/ΗΥ. Αυτός μπορεί να είναι των εταιρειών (honeypot) ή μπορεί να κρατάει logs των συνδέσεών σου. Και τίποτε από τα δύο να μην είναι μπορεί ανά πάσα στιγμή να πέσει στα χέρια των διωκτικών αρχών. Αυτές μπορούν αντί να τον βγάλουν offline επί τόπου να τον κρατήσουν ενεργό καταγράφοντας τις συνδέσεις που γίνονται.
    Αυτό σίγουρα. Μιλάμε αφού έχουν γίνει αυτές οι ενέργειες και κατηγορούν ήδη κάποιον ότι κατέβασε copyrighted περιεχόμενο με logs κτλ. Ας μην αναλωθούμε στην διαδικασία πριν. Μιλάω για την νομική πλευρά απο εκεί και μετά και πως αποδεικνύεται ότι κατέβηκε το αρχείο όταν ο χρήστης υποστηρίζει αυτά που αναφέρω και επαναλαμβάνω και πιο κάτω με bold.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης υπάρχει ενέργεια του χρήστη (πάτησες το link η το κουμπί/whatever)
    Η ενέργεια του χρήστη ήταν το κουμπί download και όχι το τελικό "Save". Το download πατήθηκε από λάθος γιατι ο χρήστης είναι άσχετος ή ότι άλλο θες και χρησιμοποιούσε και touch συσκευή που είναι πιο εύκολο να πατήσεις κάτι άλλο από αυτά που θες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    και υπάρχουν και μεταγενέστερες ενέργειες (αντιγραφή/μετονομασία κτλ.).
    Οι μεταγενέστερες ενέργειες έγιναν στο folder που αποθηκεύει ο browser την cache. Ο χρήστης παίρνει περιοδικά back up αυτού του folder όπως οι υπόλοιποι παίρνουν back up τις φωτογραφίες τους.

    Συνοψίζοντας λοιπόν ο χρήστης πάτησε από λάθος το κουμπί download, δεν οριστικοποίησε το download ακριβώς επειδή ήταν από λάθος και στα πλαισια back up έχει αντιγράψει το cache folder με πολλά ημιτελή αρχεία ανάμεσα και στα οποία βρίσκεται και το ημιτελές video.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Onyx_ : 11-11-16 στις 12:07.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χρήστης δεν θα δει το τελικό αλλά το ημιτελές που κάνει copy paste. Τελικό γίνεται όταν ο χρήστης πατήσει "Save" (στο παράδειγμά μου ΔΕΝ το πατάει) όπου και παίρνει την κατάληξη και ότι άλλα attributes χρειάζονται.
    Αρχικά έγραψες ότι ο χρήστης περιμένει να ολοκληρωθεί το αρχείο πριν το κάνει copy/paste. Όταν ολοκληρωθεί ακόμη κι αν ονομάζεται ABCDEFG.[κενό] είναι ένα αρχείο βίντεο. Έχει όλα τα απαραίτητα attributes του αρχείου βίντεο όπως ξέρεις πολύ καλά και μπορείς να δεις ανοίγοντάς το με το VLC.
    Αν κρύβεσαι πίσω από μια παπαρούνα και θες να με πείσεις πόσο καλά κρύβεσαι δεν έχω πρόβλημα εκτός από το ότι αυτά που λές δεν ευσταθούν νομικά.
    Δηλαδή srsly θα υποστηρίξεις ότι παίρνεις backup την προσωρινή cache του browser?

    Για να ολοκληρώσω και να σε αφήσω πίσω από την παπαρούνα σου: Αν το αρχείο είναι ημιτελές μπορείς να υποστηρίξεις τα πάντα αφού δεν μπορείς να κάνεις θέαση ή έστω ολοκληρωμένη θέαση του βίντεο. Αν το κατέβασμα έχει ολοκληρωθεί, έχεις παρανομήσει. That simple.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #30
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν πάτησες το cancel και το αποδείξεις μπορεί να σε καταδικάσουν για απόπειρα :-P


Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 02:58
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 19:12
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-16, 11:19
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:18
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας