Σελ. 217 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 197207212215216217218219222227237 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.241-3.255 από 9003
  1. #3241
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    μωρε εγω προτιμησα να μεινω με redmi note 5a & nokia 6 αντι να παρω το mi a3 που πηρα δωρο στη γυναικα,
    μονο και μονο γιατι στα δυο πρωτα ειμαι ρουτ
    αλλο πραγμα το ρουτ, δεν συγκρινεται, μακαρι να ειμαι παντα ρουτ σε οτι και οσα κινητα εχω,
    (ξερω οτι θα μπορουσα να ρουταρω το mi a3, αλλα δεν συνηθιζω να ρουταρω τοσο νωρις για λογους εγγυησης)
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πια την υπερ-χρησιμότητα του. Σταμάτησα ουσιαστικά μόλις πήγα σε android one. (Εμένα titanium δεν δούλεψε ποτέ σωστά) Ασε ότι στο mi9t έβαλα την migration εφαρμογή και όλα (μετά από ώρα) ήταν σχεδόν όπως τα είχα αφήσει.

  2. #3242
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ρουταρες το nokia 6? Το εχει ο ανηψιος μου και ψηνομαι αγρια να του το κανω.
    ο μονος τροπος που βρηκα ηταν επι πληρωμη, εδωσα 5 ευρω ή δολαρια σε εναν τυπο που βρηκα απο google και
    μου εστειλε ενα unlock.bin αρχειο και του το περασα και ρουταριστηκε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πια την υπερ-χρησιμότητα του. Σταμάτησα ουσιαστικά μόλις πήγα σε android one. (Εμένα titanium δεν δούλεψε ποτέ σωστά) Ασε ότι στο mi9t έβαλα την migration εφαρμογή και όλα (μετά από ώρα) ήταν σχεδόν όπως τα είχα αφήσει.
    ναι, android one ειναι και το mi a3, ενας απο τους λογους που το επελεξα,
    αλλα απο εκει και περα, sd maid πλεον με τους περιορισμους της google στις νεοτερες εκδοσεις καθαριζει cache μονο με ρουτ,
    titanium backup μου παιζει μια χαρα, αλλα ειμαι σε nougat και στα δυο τηλεφωνα (παρολο που μου πεταγε/πεταει μηνυματα το nokia 6 για αναβαθμιση),
    κανω disable services, εχω adaway/adgurd με http proxy που ειναι πολυ καλυτερο απ το vpn,
    εχω xposed επισης και πολλα αλλα,
    πολυ βασικο επισης που μπορω να ανοιξω και να σκαλισω οποιο αρχειο θελω, οτι ωρα θελω

    ακομα και το cosy που συγχρονιζει τις φωτογραφιες των επαφων με το facebook,
    με ρουτ συνδεεται με την εφαρμογη του facebook και συγχρονιζει τις επαφες τσακα-τσακα

  3. #3243
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε εναν τυχαιο τυπο? Γιατι και η νοκια εχει υπηρεσια ξεκλειδωματος bootloader, αλλα δεν ξερω ποσα ζηταει.
    ديميتريس

  4. #3244
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, android one ειναι και το mi a3, ενας απο τους λογους που το επελεξα,
    αλλα απο εκει και περα, sd maid πλεον με τους περιορισμους της google στις νεοτερες εκδοσεις καθαριζει cache μονο με ρουτ,
    titanium backup μου παιζει μια χαρα, αλλα ειμαι σε nougat και στα δυο τηλεφωνα (παρολο που μου πεταγε/πεταει μηνυματα το nokia 6 για αναβαθμιση),
    κανω disable services, εχω adaway/adgurd με http proxy που ειναι πολυ καλυτερο απ το vpn,
    εχω xposed επισης και πολλα αλλα,
    πολυ βασικο επισης που μπορω να ανοιξω και να σκαλισω οποιο αρχειο θελω, οτι ωρα θελω

    ακομα και το cosy που συγχρονιζει τις φωτογραφιες των επαφων με το facebook,
    με ρουτ συνδεεται με την εφαρμογη του facebook και συγχρονιζει τις επαφες τσακα-τσακα
    Ok είσαι από αυτούς (εννοώ τους γνώστες που θα παίξουν με τις βασικές ρυθμίσεις). Γιατί πολλοί (όπως ήμουν και εγώ) είχαμε ρουτ ουσιαστικά συμπληρωματικά στις ατέλειες αλλά με την εξέλιξη και τα προβλήματα που παράγει έχασε την αξία του για μένα.

    Εμένα το μόνο που μου λείπει είναι κάποιες επιλογές από το xposed. Clear cache δεν ξέρω αλλά αυτό από τις επιλογές (data+cache) μου είναι αρκετό. Και ναι θα ήθελα να βουλώσω κάποια πράγματα, ειδικά στην xiaomi, αλλά αν ήθελα να ασχοληθώ θα πηγαινα σε κάποια καλή stock που να ανανεώνεται όπως οι επίσημς. Κάπως θεωρώ την ανανέωση την βασική λειτουργία και λόγω ότι το κινητό έχει γίνει εντελώς φορητός υπολογιστής, τα μειωμένα δικαιώματα επίσης αν και γνωστό ότι το android είναι τρύπα.

  5. #3245
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.367
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok είσαι από αυτούς (εννοώ τους γνώστες που θα παίξουν με τις βασικές ρυθμίσεις). Γιατί πολλοί (όπως ήμουν και εγώ) είχαμε ρουτ ουσιαστικά συμπληρωματικά στις ατέλειες αλλά με την εξέλιξη και τα προβλήματα που παράγει έχασε την αξία του για μένα.

    Εμένα το μόνο που μου λείπει είναι κάποιες επιλογές από το xposed. Clear cache δεν ξέρω αλλά αυτό από τις επιλογές (data+cache) μου είναι αρκετό. Και ναι θα ήθελα να βουλώσω κάποια πράγματα, ειδικά στην xiaomi, αλλά αν ήθελα να ασχοληθώ θα πηγαινα σε κάποια καλή stock που να ανανεώνεται όπως οι επίσημς. Κάπως θεωρώ την ανανέωση την βασική λειτουργία και λόγω ότι το κινητό έχει γίνει εντελώς φορητός υπολογιστής, τα μειωμένα δικαιώματα επίσης αν και γνωστό ότι το android είναι τρύπα.
    Έχει αναλυθεί εδώ και χρόνια το θέμα ροοτ.
    Και δεν αλλάζει τίποτα. Και κανένας λόγος για ατέλειες.
    Το κάνεις για να μην έχεις διαφημίσεις, για να παίρνεις σωστά backup, να αλλάζεις εμφάνιση σε βασικά στοιχεία και άλλα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #3246
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok είσαι από αυτούς (εννοώ τους γνώστες που θα παίξουν με τις βασικές ρυθμίσεις). Γιατί πολλοί (όπως ήμουν και εγώ) είχαμε ρουτ ουσιαστικά συμπληρωματικά στις ατέλειες αλλά με την εξέλιξη και τα προβλήματα που παράγει έχασε την αξία του για μένα.
    Πλέον το root γίνεται systemless, με το magisk. Δεν πειράζει τίποτα από το system partition κι έτσι δεν χάνεις ούτε ota updates, ούτε αλλοιώνεται κάτι στο system (εκτός αν το επιλέξεις εσύ).

    Το root είναι θεμελιώδες δικαίωμα ενός χρήστη που θέλει να έχει τον έλεγχο της συσκευής του, είναι μονόδρομος για όσους θέλουν να έχουν έναν ισχυρό ad blocker (adaway), ένα αξιοπρεπές firewall (afwall+), εργαλεία που απενεργοποιούν trackers εντός των εφαρμογών (disable service), που απενεργοποιούν προγράμματα του συστήματος, super ισχυρό recovery manager (twrp + όποιες παραλλαγές του) ώστε να παίρνουν πλήρες system+data image, να ενεργοποιούν το camera api 2 για να εγκαθιστούν gcam σε μη υποστηριζόμενες συσκευές, custom kernels για αυτούς που θέλουν να παραμετροποιήσουν στο έπακρο κάθε πτυχή του συστήματος, για custom theming, για 1002 άλλα πράγματα που δεν μπορούν να γίνουν δίχως root.

    Ναι, το root δεν είναι χρήσιμο για την κουτσή μαρία, η κουτσή μαρία δεν γνωρίζει καν το 90% των όσων αναφέρω παραπάνω.
    Αλλά για όσους χρειάζονται έστω κι ένα από τα παραπάνω που αναφέρω, το root είναι must have.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #3247
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το root δεν είναι χρήσιμο για την κουτσή μαρία, η κουτσή μαρία δεν γνωρίζει καν το 90% των όσων αναφέρω παραπάνω.
    Αλλά για όσους χρειάζονται έστω κι ένα από τα παραπάνω που αναφέρω, το root είναι must have.
    Ακριβώς. Αυτό το non-ststemless το είχα ξεχάσει. Έτσι είχα βάλει api2 στο mia1. Θα το ξανασκεφτώ, κυρίως για τις διαφημίσεις και κανένα στοπ σέρβις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αναλυθεί εδώ και χρόνια το θέμα ροοτ.
    Και δεν αλλάζει τίποτα. Και κανένας λόγος για ατέλειες.
    Το κάνεις για να μην έχεις διαφημίσεις, για να παίρνεις σωστά backup, να αλλάζεις εμφάνιση σε βασικά στοιχεία και άλλα.
    Πριν χρόνια δεν είχαμε οτα και δεν είχαμε κινητά. Λίγο μέτρο στον τεχνολολαικισμο. Στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ αλλά όπως γράφτηκε παραπάνω είναι ζήτημα αν τα γνωρίζεις και αν τα θεωρείς αρκετά σημαντικά.


    Να επισημάνω επίσης κάτι που γενικά ξεχνιέται. Time is money και όλοι δεν έχουν να ξοδέψουν στα ίδια. Δεν είναι απλά θέμα γνώσης. Είναι ότι όταν ένα τεχνολογικό προϊόν θέλει να θεωρείται καταναλωτικό, δεν μπορεί να έχει την ή αντίστοιχες φιλοσοφία του λινουξ ειδικά όταν πουλιέται και ακριβά. Ο καταναλωτής αγοράζει και εκτός αν το λέει ξεκάθαρα περιμένει το προϊόν να δουλεύει. Αλλιώς είναι σαν να μην έχει ο κατάλογος τιμές με ΦΠΑ. Η καταναλωοοιηπη της τεχνολογίας πάντα αφήνει τους "έμπειρους" με παραπονα αλλά τα λεφτά είναι πολλά στο mainstreaming. Can't serve 2 masters.

    Αυτό rastaviper έχει αναλυθεί χρόνια και δεν αλλάζει με την πάροδο των χρόνων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 22-11-19 στις 09:53.

  8. #3248
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.367
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό με το ΟΤΑ τρελή καραμέλα που ακόμα την γλύφουν κάποιοι.

    Τόσο δύσκολο είναι σε ρουταρισμενο κινητό να κατεβάσεις όλη την ΡΟΜ και να την φλασαρεις από recovery;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #3249
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το ΟΤΑ τρελή καραμέλα που ακόμα την γλύφουν κάποιοι.

    Τόσο δύσκολο είναι σε ρουταρισμενο κινητό να κατεβάσεις όλη την ΡΟΜ και να την φλασαρεις από recovery;
    Το ota αξίζει μόνο στις stock roms. Και πολλοί χρήστες δεν θέλουν να το χάσεις, γι'αυτό απορρίπτουν το root, όμως αυτό που δεν θέλουν να καταλάβουν είναι ότι με το magisk μπορείς να συνεχίσεις να έχεις ota updates.

    Σε custom roms, το dirty flash δεν είναι ενδεδειγμένος τρόπος update, αλλά και το να φλασάρεις εκ νέου το κάθε update με clean flash και να τα ξαναστήσεις όλα απ'την αρχή, κι αυτό δεν βολεύει.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #3250
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.697
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Kαι υπάρχει και η πλειοψηφία (μέσα κι εγώ) που αγοράζει κινητό για την δουλειά του και τη διασκέδασή του χωρίς καμμία διάθεση για να παίξει.

    Και δεν έχει διάθεση να πληρώνει για κινητά όσα και για thinkpad ή latitude.

    Παίζω καλύτερα με linux παρά με google android και το φχαριστιέμαι περισσότερο.

    Kai για κάμερα έχει cannon/nikon

    ΥΓ
    root ?
    Tι να το κάνω?
    Εχω su
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #3251
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ota αξίζει μόνο στις stock roms. Και πολλοί χρήστες δεν θέλουν να το χάσεις, γι'αυτό απορρίπτουν το root, όμως αυτό που δεν θέλουν να καταλάβουν είναι ότι με το magisk μπορείς να συνεχίσεις να έχεις ota updates.

    Σε custom roms, το dirty flash δεν είναι ενδεδειγμένος τρόπος update, αλλά και το να φλασάρεις εκ νέου το κάθε update με clean flash και να τα ξαναστήσεις όλα απ'την αρχή, κι αυτό δεν βολεύει.
    Νομίζω ότι βλέπετε(μαζί με τον rastaviper) το δέντρο και χάνετε το δάσος. Δεν έχει σημασία πόσο εύκολο είναι. Απλά χάνετε την ουσία. Για τους περισσότερους ανθρώπους το κινητό είναι περισσότερο αξεσουάρ παρά υπολογιστής

    Magisk παίζει με miui11; Να υποθέσω πρέπει να κάνω unlock το boot;

  12. #3252
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι βλέπετε(μαζί με τον rastaviper) το δέντρο και χάνετε το δάσος. Δεν έχει σημασία πόσο εύκολο είναι. Απλά χάνετε την ουσία. Για τους περισσότερους ανθρώπους το κινητό είναι περισσότερο αξεσουάρ παρά υπολογιστής
    Ναι οκ, αλλά τώρα συζητάμε για αυτούς που ψάχνονται για root αλλά αποθαρρύνονται από διάφορους μύθους.
    Δεν μιλάμε για την κουτσή Μαρία που έχει το κινητό για selfie και instagram.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #3253
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ, αλλά τώρα συζητάμε για αυτούς που ψάχνονται για root αλλά αποθαρρύνονται από διάφορους μύθους.
    Δεν μιλάμε για την κουτσή Μαρία που έχει το κινητό για selfie και instagram.
    Τότε σωστά. Εγώ πάντως γενικά δεν ψαχνομαι ίσως γιατί έχω αποθαρρύνθει (δικηγόρος του διαβόλου). Όταν είχα διαβάσει γι'αυτό με mia1 ο μόνος λόγος που το σκέφτηκα ήταν το api2 το οποίο λύθηκε τελικά χωρίς magisk. Το σκέφτηκα λίγο αλλά ελικρινά δεν ξέρω αν το χρειάζομαι. Το βασικότερο που με ενοχλεί αλλά όχι σε βαθμό που να με απασχολεί είναι κάποια stop service και ίσως απεγκατασταση και κάποιοproxy. To πρόβλημα γενικά με τα stop και uninstall είναι ότι έχουν κάποιο ρίσκο και θέλουν ψάξιμο και πειραματισμούς και άρα back to square one. Πέρα από την ιδιωτικότητα γιατί να κάνω stop services; Για την μπαταρία, τις επιδόσεις; Χρηστικά είναι καλυμμένα αυτά σε ένα μοντέρνο κινητό.

    Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ρουτ αλλά και τα επακόλουθα όσον αφορά την δυσκολία, ρίσκο και χρόνο. Γι'αυτό πιστεύω ότι για πολύ κόσμο μετά την έκδοση 6 και ειδικά 7 του Android η ανάγκη μειώθηκε δραματικά καθώς αυτές οι εκδόσεις έλυσαν πολλά θέματα. Χαρακτηριστικό είναι ότι με την έλευση αυτών των εκδόσεων ειδααμε και την μαζική προέλαση τού vanilla Android.

    Αν και γενικεύω τώρα την προσωπική μου εμπειρία, από ανθρώπους που μιλάω πιστεύω ότι εκπροσωπω μια μέση αποψη ακόμα και για ανθρώπους της τεχνολογίας. Δεν θέλω να σας πείσω εναντίον του ρουτ πάντως. Απλά το κάνε ρουτ ρε αδερφέ δεν έρχεται τσάμπα και για πολλούς δεν αξίζει στο σύνολο. Οι λύσεις όμως ευπρόσδεκτες.

  14. #3254
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε σωστά. Εγώ πάντως γενικά δεν ψαχνομαι ίσως γιατί έχω αποθαρρύνθει (δικηγόρος του διαβόλου). Όταν είχα διαβάσει γι'αυτό με mia1 ο μόνος λόγος που το σκέφτηκα ήταν το api2 το οποίο λύθηκε τελικά χωρίς magisk. Το σκέφτηκα λίγο αλλά ελικρινά δεν ξέρω αν το χρειάζομαι. Το βασικότερο που με ενοχλεί αλλά όχι σε βαθμό που να με απασχολεί είναι κάποια stop service και ίσως απεγκατασταση και κάποιοproxy. To πρόβλημα γενικά με τα stop και uninstall είναι ότι έχουν κάποιο ρίσκο και θέλουν ψάξιμο και πειραματισμούς και άρα back to square one. Πέρα από την ιδιωτικότητα γιατί να κάνω stop services; Για την μπαταρία, τις επιδόσεις; Χρηστικά είναι καλυμμένα αυτά σε ένα μοντέρνο κινητό.

    Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ρουτ αλλά και τα επακόλουθα όσον αφορά την δυσκολία, ρίσκο και χρόνο. Γι'αυτό πιστεύω ότι για πολύ κόσμο μετά την έκδοση 6 και ειδικά 7 του Android η ανάγκη μειώθηκε δραματικά καθώς αυτές οι εκδόσεις έλυσαν πολλά θέματα. Χαρακτηριστικό είναι ότι με την έλευση αυτών των εκδόσεων ειδααμε και την μαζική προέλαση τού vanilla Android.

    Αν και γενικεύω τώρα την προσωπική μου εμπειρία, από ανθρώπους που μιλάω πιστεύω ότι εκπροσωπω μια μέση αποψη ακόμα και για ανθρώπους της τεχνολογίας. Δεν θέλω να σας πείσω εναντίον του ρουτ πάντως. Απλά το κάνε ρουτ ρε αδερφέ δεν έρχεται τσάμπα και για πολλούς δεν αξίζει στο σύνολο. Οι λύσεις όμως ευπρόσδεκτες.
    Κοίτα, το root είναι επιβεβλημένο σε συγκεκριμένες περιστάσεις, το μόνο σίγουρο.

    Αν κάποιος πχ θέλει να κόψει τις διαφημίσεις καθολικά στο σύστημα, το root είναι μονόδρομος, δεν μπορείς να προτείνεις κάτι άλλο.

    Αν θέλεις να απαλαγείς από clouds, syncing apps και λοιπές σκουπιδοεφαρμογές που έρχονται προεγκατεστημένες με τη stock rom, το root είναι μονόδρομος.

    Αν θέλεις να χρησιμοποιείς εφαρμογές που απαιτούν root acess για να ξεδιπλώσουν τις δυνατότητές τους, το root είναι μονόδρομος.

    Τώρα από 'κει και πέρα, το πως θα ζυγίσει ο καθένας το χρόνο που θα αφιερώσει και για το αν αξίζει να κάτσει να πειραματιστεί, είναι δικό του θέμα.

    Προσωπικά, πιστεύω πως αν κάτσει κάποιος ένα σκ να ασχοληθεί, θα βγάλει άκρη και ακόμη και μ@λκία να συμβεί, θα το επαναφέρει και τέλος.

    Κακά τα ψέματα, όσοι προσπαθούν να αποδείξουν πως η χρήση του root είναι περιττή, εκείνοι είναι που κατά βάθος θέλουν αλλά για χ,ψ λόγους δεν τολμούν.

    Εγώ χρησιμοποιώ παντού και πάντα root, διαχρονικά, σε όλες τις android συσκευές μου, κι ένα διάστημα που πέρασα κι από ios είχα jailbreak. Απλά, δεν μπορώ να ζήσω με κλειδωμένα συστήματα, είναι η φιλοσοφία μου, κι ας έχω επιπτώσεις, δεν μ'ενδιαφέρει. Ας χάσω εγγύηση, ας ρισκάρω να μπρικάρω τη συσκευή (δεν μου έτυχε ποτέ στα 10 χρόνια), απλά δεν δέχομαι περιορισμούς.

    Από 'κει και πέρα όμως, δεν με ενδιαφέρει καν αν ο οποιοσδήποτε θέλει ή δεν θέλει να root-άρει τη συσκευή του.

    Απλά δεν έχει νόημα να λέει κάποιος πως το root δεν χρειάζεται, όταν όντως χρειάζεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

    Αν εμένα μου ζητήσει ένας γνωστός/συγγενής να τον απαλλάξω από τα ads καθολικά, δεν μπορώ να μη του προτείνω το root, δεν ξέρω και δεν γνωρίζω αν υπάρχει rootless μέθοδος.

    Μόνο για browsing και youtube γνωρίζω τρόπους χωρίς root.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #3255
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος πχ θέλει να κόψει τις διαφημίσεις καθολικά στο σύστημα, το root είναι μονόδρομος, δεν μπορείς να προτείνεις κάτι άλλο.
    Μπορεις να κανεις αυτο, αλλα απαιτει android 9+.
    https://old.reddit.com/r/Android/com...n_pie_we_have/
    Βεβαια, προσφατα ακουσα εναν να λεει οτι καθεται και βλεπει τις διαφημησεις στο Χ παιχνιδι που παιζει γιατι του δινει μετα το παιχνιδι καποιο μπονους και με adblock το εχανε! Σε unrooted κινητο με android 9 (huawei p30)

    Αν θέλεις να απαλαγείς από clouds, syncing apps και λοιπές σκουπιδοεφαρμογές που έρχονται προεγκατεστημένες με τη stock rom, το root είναι μονόδρομος.
    Αν και δεν κερδιζεις κατι απο χωρο, μιας και στην ουσια απενεργοποιει τις εφαρμογες μονο για τον χρηστη και δεν τις αφαιρει απο το συστημα. Το εκανα απο την πρωτη μερα που πηρα νεο κινητο και δεν μπορουσα να κανω root για να μην χασω την εγγυηση.
    https://www.xda-developers.com/unins...t-root-access/

    Εγω παλι κραταω το παλιο κινητο επειδη εχει root και εχω βαλει σε αυτο το netcut. Και να πω και την αμαρτια μου, πριν κανα εξαμηνο, με αυτο εκοψα το ιντερνετ απο εναν "dj" που επαιζε μουσικη σε μαγαζι με playlists απο το youtube και τον αφησα να ψαχνεται.
    https://apkpure.com/netcut/com.arcai.netcut
    ديميتريس

Σελ. 217 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 197207212215216217218219222227237 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9738
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-24, 09:50
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας