Σελ. 417 από 600 ΠρώτηΠρώτη ... 397407412415416417418419422427437 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.241-6.255 από 8990
  1. #6241
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως σκέψου κάποια στιγμή και την αγορά νέου κινητού με nfc.
    Είναι μεγάλη ευκολία για πολλά πράγματα.
    Εκτός από πληρωμές τι άλλο; Αναρωτιέμαι αν χρησιμοποιείται περισσότερο στην Ελλάδα.
    Δεν το έχω χρειαστεί ποτέ, αλλά νόμιζω βοηθάει στην αρχικοποίηση συσκευών όπως πχ Bluetooth.

  2. #6242
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από πληρωμές τι άλλο; Αναρωτιέμαι αν χρησιμοποιείται περισσότερο στην Ελλάδα.
    Δεν το έχω χρειαστεί ποτέ, αλλά νόμιζω βοηθάει στην αρχικοποίηση συσκευών όπως πχ Bluetooth.
    Μέσω NFC μπορείς να στείλεις και αρχεία (NFC beam λέγεται), δεν το έχω δοκιμάσει, δεν γνωρίζω πόσο γρήγορο είναι (προφανώς καμία σχέση όπως μέσω wifi).

    Κυρίως όμως για πληρωμές θα το χρειαστεί κάποιος. Στην Ελλάδα τώρα παίρνει τα πάνω του (επιτέλους και άργησε), γιατί τώρα άρχισαν (επιτέλους) να κάνουν στροφή οι συστημικές τράπεζες προς το NFC pay.

    Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις με το NFC, είναι να έχεις αντίγραφα NFC keys. Πχ, στη δουλειά μου, "χτυπάμε" κάρτα με NFC token. Αυτό ας πούμε μπορείς να το αντιγράψεις στη συσκευή και μετά να χρησιμοποιείς τη συσκευή για να "χτυπάς" κάρτα.

    Για μένα, είναι απαραίτητο ένα smartphone πλέον να διαθέτει NFC και IR blaster. Απαραίτητη προϋπόθεση για να επιλέξω συσκευή.

    Γι'αυτό κυρίως Xiaomi επιλέγω, αν και υπάρχουν και κάποιες εναλλακτικές από samsung μεριά.

  3. #6243
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από πληρωμές τι άλλο; Αναρωτιέμαι αν χρησιμοποιείται περισσότερο στην Ελλάδα.
    Δεν το έχω χρειαστεί ποτέ, αλλά νόμιζω βοηθάει στην αρχικοποίηση συσκευών όπως πχ Bluetooth.
    Είχα συμμετάσχει σε conference πριν 10 χρόνια όπου η είσοδος σε διαφορετικούς χώρους γινόταν μέσω nfc.
    Πολύ έξυπνη υλοποίηση αντί να έχεις κάποιον να τσεκάρει πού δικαιούσαι να μπεις έξω από κάθε πόρτα.
    Αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #6244
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις με το NFC, είναι να έχεις αντίγραφα NFC keys. Πχ, στη δουλειά μου, "χτυπάμε" κάρτα με NFC token. Αυτό ας πούμε μπορείς να το αντιγράψεις στη συσκευή και μετά να χρησιμοποιείς τη συσκευή για να "χτυπάς" κάρτα.
    Πως γίνεται αυτό; Ενδιαφέρον πολύ.
    Φαντάζομαι δεν δουλεύει με RFID cards/readers σωστά; Δεν τα ξέρω προφανώς.

  5. #6245
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται αυτό; Ενδιαφέρον πολύ.
    Φαντάζομαι δεν δουλεύει με RFID cards/readers σωστά; Δεν τα ξέρω προφανώς.
    Έχει εφαρμογές όπου μπορούν να κάνουν το NFC chip του κινητού να "διαβάσει" κάποιο άλλο παθητικό NFC chip από πχ κάρτα, κλειδιά, κλπ.

    Βέβαια αναλόγως το κλείδωμα, μπορεί να μην είναι πάντα εφικτό να κρατήσει αντίγραφο προς χρήση, αλλά πρακτικά μπορεί να αντιγραφούν NFC keys και να χρησιμοποιηθούν.

    Μιλάω πάντα για περιπτώσεις που έχουμε στην ιδιοκτησία μας τέτοια κλειδιά και όχι για παράνομες ενέργειες με κλοπή τρίτων.

  6. #6246
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από πληρωμές τι άλλο; Αναρωτιέμαι αν χρησιμοποιείται περισσότερο στην Ελλάδα.
    Δεν το έχω χρειαστεί ποτέ, αλλά νόμιζω βοηθάει στην αρχικοποίηση συσκευών όπως πχ Bluetooth.
    Γενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για authentication/authorisation, πχ όπως αυτό που ανέφερε ο RASTAVIPER παραπάνω. Εγώ το χρησιμοποιώ στο γραφείο για authentication στους εκτυπωτές (follow-me printing).

    Στο Λονδίνο χρησιμοποιείται και για την πρόσβαση/πληρωμή στα ΜΜΜ (οκ, εμπίπτει στην κατηγορία πληρωμών).

    Αρκετοί κατασκευαστές αυτοκινήτων δίνουν τη δυνατότητα να κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις το όχημα μέσω NFC από κινητό (https://www.autoknowledge.com/index....vehicle-access)
    Ανυπόγραφος

  7. #6247
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για authentication/authorisation, πχ όπως αυτό που ανέφερε ο RASTAVIPER παραπάνω. Εγώ το χρησιμοποιώ στο γραφείο για authentication στους εκτυπωτές (follow-me printing).

    Στο Λονδίνο χρησιμοποιείται και για την πρόσβαση/πληρωμή στα ΜΜΜ (οκ, εμπίπτει στην κατηγορία πληρωμών).

    Αρκετοί κατασκευαστές αυτοκινήτων δίνουν τη δυνατότητα να κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις το όχημα μέσω NFC από κινητό (https://www.autoknowledge.com/index....vehicle-access)
    Α ναι, ξέχασα να αναφέρω τα ΜΜΜ στο Λονδίνο. Ήμουν εκεί 1.5 μήνα πριν και ήταν πραγματικά ευχάριστο που ακόμα και για μένα σαν τουρίστας δεν χρειαζόταν να ασχολούμαι με έκδοση εισιτηρίων. Είχα το Google Pay ανοιχτό και απλά περνούσα με το κινητό και πλήρωνα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #6248
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ναι, ξέχασα να αναφέρω τα ΜΜΜ στο Λονδίνο. Ήμουν εκεί 1.5 μήνα πριν και ήταν πραγματικά ευχάριστο που ακόμα και για μένα σαν τουρίστας δεν χρειαζόταν να ασχολούμαι με έκδοση εισιτηρίων. Είχα το Google Pay ανοιχτό και απλά περνούσα με το κινητό και πλήρωνα.
    Ναι, αυτό είναι τρομερή ευκολία. Την τελευταία φορά που ήμουν στο Λονδίνο (το μακρυνό...2018), δεν είχα Google Pay, αλλά χρησιμοποιούσα τη φινλανδική χρεωστική μου για να μπαινοβγαίνω στο μετρό με ανέπαφες συναλλαγές. Ούτε να ψάχνω εκδοτήρια εισιτηρίων, ούτε Oyster Card...απλά και όμορφα με την καρτούλα μου.
    Ανυπόγραφος

  9. #6249
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αυτό είναι τρομερή ευκολία. Την τελευταία φορά που ήμουν στο Λονδίνο (το μακρυνό...2018), δεν είχα Google Pay, αλλά χρησιμοποιούσα τη φινλανδική χρεωστική μου για να μπαινοβγαίνω στο μετρό με ανέπαφες συναλλαγές. Ούτε να ψάχνω εκδοτήρια εισιτηρίων, ούτε Oyster Card...απλά και όμορφα με την καρτούλα μου.
    Εμείς πάντως οι ντόπιοι ακόμα συζητάμε για το το πώς μας παρακολουθούν μέσω του wallet του gov.gr.
    Κατά τα άλλα; Όλα καλά;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #6250
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για authentication/authorisation, πχ όπως αυτό που ανέφερε ο RASTAVIPER παραπάνω. Εγώ το χρησιμοποιώ στο γραφείο για authentication στους εκτυπωτές (follow-me printing).

    Στο Λονδίνο χρησιμοποιείται και για την πρόσβαση/πληρωμή στα ΜΜΜ (οκ, εμπίπτει στην κατηγορία πληρωμών).

    Αρκετοί κατασκευαστές αυτοκινήτων δίνουν τη δυνατότητα να κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις το όχημα μέσω NFC από κινητό (https://www.autoknowledge.com/index....vehicle-access)
    Το αυτοκινητο ειναι έξυπνο στην κατηγορία του keyless entry.
    Το London είναι πληρωμές και ήταν γνωστό. και στο Βέλγιο νομίζω το ίδιο ειναι.
    Για την αντιγραφή κλειδιών που νόμιμα κατέχω ψήνομαι για να έχω 1-2 κάρτες λιγότερο.

  11. #6251
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Δεν έχω καταφέρει να αντιγραψω κάρτες που ανοίγουν πόρτες στο κινητο.
    Αν κάποιος έχει υπόψιν κάποιον οδηγό ας γραψει.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #6252
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Λέω να κρατήσω το καλώδιο από τον ΟΡ φορτιστή 30w που έχω και να παραγγείλω μόνο το τελικό εξάρτημα που μπαίνει στην μπρίζα από τον ΟΡ 65w φοριστή.
    το καλώδιο παίζει ρόλο;
    υποθέτω θα κάνει το προηγούμενο όπως είναι.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #6253
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω να κρατήσω το καλώδιο από τον ΟΡ φορτιστή 30w που έχω και να παραγγείλω μόνο το τελικό εξάρτημα που μπαίνει στην μπρίζα από τον ΟΡ 65w φοριστή.
    το καλώδιο παίζει ρόλο;
    υποθέτω θα κάνει το προηγούμενο όπως είναι.
    Ναι παίζει ρόλο το καλώδιο για το πόσα Α μπορεί να σηκώσει, συνήθως δε έχουν τσιπάκια μέσα που δηλώνουν στον φορτιστή τι αντέχουν

  14. #6254
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλώδιο παίζει ρόλο;
    Ναι παίζει ρόλο.
    Στο 9άρι που έχω είναι πολύ σκληρό σε σχέση με το 5άρι (και εκείνο ήταν σκληρό).
    Το λυγίζεις σε κάποιο σημείο και κρατάει το σημείο καμπής.
    Επίσης είναι πιο χοντρό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #6255
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Clown store issues.
    Για αρχη, ξερει κανενας τι σημαινει το πορτοκαλι εικονιδιο με το θαυμαστικο στην εφαρμογη της panasonic? Εχω δει να το πεταει και σε αλλες εφαρμογες παλιοτερα, με την ιδια δικαιολογια και μετα απο 1 λεπτο να τις κανει εγκατασταση κανονικα.
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση που φαινεται στο screenshot, ενημερωσε κανονικα την εφαρμογη της panasonic και απετυχε στον vlc. Και οταν τελειωσε, εβγαλε για ενημερωση στον lawnchair, που την εκανε. Μετα τσεκαρα τον vlc και ηταν ηδη στην τελευταια εκδοση.

    Η ηλιθιοτητα στα παραπανω, που νομιζω την εχω ξαναθιξει παλιοτερα για αλλες εφαρμογες, εινια πως η εφαρμογη της panasonic εχει να δει ενημερωση απο το 2018 και ο lawnchair απο το 2019.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20220811-155617.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 12-08-22 στις 11:59.
    ديميتريس

Σελ. 417 από 600 ΠρώτηΠρώτη ... 397407412415416417418419422427437 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9723
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 16:31
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας