Σελ. 497 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 477487492495496497498499502507517 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.441-7.455 από 9015
  1. #7441
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ouch.... νταξ.. για αυτό ποιο πολύ με pattern είμαι.. αυτά τα δύσκολα Π χαχαχαχα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #7442
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα, ρώτησα αν χρειάζεται kill.
    Δεν φταίω εγώ που η εφαρμογή δεν υποστηρίζει Android 13 (το γράφει στο Store, δεν σε αφήνει, φαντάσου επίπεδο εφαρμογής)
    Δεν έχω kodi ναι αλλά και να είχα δεν πιστεύω ότι θα ήθελε kill.
    Το aurora δεν χρειάζεται root.

    Πραγματικά όταν και ΑΝ χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόσφατο λειτουργικό AOSP τα λέμε..

    Σε εμένα το Spotify ΔΕΝ αλλάζει το volume
    Μπραβο στο spotify ΣΟΥ. Αλλα εδω δεν λεμε για τα χαλια της χ εφαρμογης αλλα για το οτι το λειτουργικο εχει τετοιο permission και οι εφαρμογες το κανουν ξερο abuse. Αν το spotify δεν χρησιμοποιει το συγκεκριμενο permission, δεν το κανει και abuse, οποτε δεν υπαρχει και λογος να το παινεψει καποιος.

    Για τις αλλες εφαρμογες τωρα. Νομιζω πως στις οδηγιες που εδωσα λεω "aurora με δικαιωματα root για να κανει εγκαταστασεις μονο του". Αν δεν του δωσεις δικαιωματα => δεν θα κανει τις εγκαταστασεις μονο του => δεν κατσικωνεται το μηνυμα σαν notification. Αν δεν κανεις λοιπον το βασικοτερο, τοτε no shit sherlock που δεν στο κανει!
    Και αυτο δεν οφειλεται στο "πεντακαθαρο και προσφατο" aosp που λες, μιας και σε μενα το ταμπλετ εχει επισης aosp. Οφειλεται στο οτι η χ εφαρμογη καβατζωνεται στο notification tray και το λειτουργικο δεν μπορει να την κανει kill για καποιο λογο. Και ναι, το greenify με δικαιωματα root κανει kill, οχι force stop.

    Για το pedometer σε android 13, υποθετοντας οτι δεν περιμενει ή ζηταει καποιο περιεργο permission (μιας και εχει ~4 χρονια να δει major ενημερωση), μπορεις να ανοιξεις ενα issue στο github του τυπου που το φτιαχνει.

    Ασχετο με τα οσα λεμε, αλλα παρατηρω πως το store στον browser δεν δειχνει σχολια και βαθμολογια σε "μικρες" εφαρμογες σαν το pedometer ή το simple keyboard (του simple mobile tools), αλλα δειχνει σε πιο γνωστες, πχ facebook, και σε αλλες με περισσοτερα downloads, πχ fing.
    Ισως να ειναι ακομα μια "βοηθεια" της google στις σπανιες/νεες εφαρμογες, για το καλο του χρηστη παντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 22-05-23 στις 09:29.
    ديميتريس

  3. #7443
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    root και rant για δικαιώματα δεν πάνε μαζί Τζιμ.
    Δεν είναι spotify ΜΟΥ. Σε καμία από τις 5 συσκευές μου δεν μου κάνει τέτοια το Spotify.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #7444
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #7445
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    root και rant για δικαιώματα δεν πάνε μαζί Τζιμ.
    Δεν είναι spotify ΜΟΥ. Σε καμία από τις 5 συσκευές μου δεν μου κάνει τέτοια το Spotify.
    Το root δεν εχει καμια σχεση με την περισπτωση των δικαιωματων του tiktok. Τι θα αλλαζε αν ο χρηστης ηταν root? Θα εκοβε απο την εφαρμογη κατι που γινεται να κοπει μονο μεσω adb? Δε νομιζω.
    Καμια αλλη δικαιολογια για τις εφαρμογες που καβατζωνονται στο notification tray?

    Το "σου" στο τελος της προτασης το εβαλα για να δειξω πως οι αδειες που ζητα το spotify δεν εχουν καμια σχεση με αυτες που ζηταει το tiktok. Βεβαια, επειδη δεν εχω καποιο αμεσο τροπο (= κατεβαζω το εκαστοτε apk και το σκαλιζω με το χερι) να δω τι ζηταει το καθενα, κατεφυγα στο exodus, που δεν αναφερει το συγκεκριμενο permission για καμια απο τις 2 εφαρμογες.
    https://reports.exodus-privacy.eu.or....trill/latest/
    https://reports.exodus-privacy.eu.or....music/latest/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 22-05-23 στις 15:23.
    ديميتريس

  6. #7446
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Google bans Downloader app after TV firms complain it can load a pirate website
    https://old.reddit.com/r/Android/com...fter_tv_firms/

    #κλοουν
    ديميتريس

  7. #7447
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πουντη;
    Τσεκαρα με Oxygen updater και δε βλέπω κάτι.
    Μου ήρθε σήμερα η 13.1 για το 9άρι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #7448
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παρατηρώ ότι πλέον το wifi calling αναφέρεται ως cosmote wifi calling.
    Το volte απουσιάζει σαν επιλογή για δεύτερη συνεχόμενη αναβάθμιση
    Παρ όλα αυτά το βλέπω ενεργοποιημένο και σαν ένδειξη
    αλλά και να ανοίγει και να κλείνει ανάλογα με την ισχύ του σήματος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #7449
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ ότι πλέον το wifi calling αναφέρεται ως cosmote wifi calling.
    Το volte απουσιάζει σαν επιλογή για δεύτερη συνεχόμενη αναβάθμιση
    Παρ όλα αυτά το βλέπω ενεργοποιημένο και σαν ένδειξη
    αλλά και να ανοίγει και να κλείνει ανάλογα με την ισχύ του σήματος.
    Εμένα συνεχίζει να είναι wifi calling (κλήσεις wifi) πάντως στο Samsung.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #7450
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταφερα χτες να περασω crdroid 8.2 (android 12 based) σε ενα a40 και διαπιστωσα ενα νεο, material you κουσουρι της λειτουργικαρας που δεν περιμενα.

    Οταν περασα απο android 8.1 σε 9 (android one συσκευη) ειχα παραπονεθει για τα εικονιδια στο drawer που γινανε 6 απο 8 που ηταν πριν (και 9 σε πληρη εκταση του drawer). Η δικαιολογια των fanboys τοτε ηταν πως πλεον εχουμε οθονες με μεγαλη αναλυση και αλλα τετοια, λες και οταν ειχαμε android 8 πχ δεν υπηρχαν συσκευες 1080p ή παραπανω, οποτε ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ που εχουμε λιγοτερα εικονιδια.
    Και βλεπω χτες ΤΕΣΣΕΡΑ μολις εικονιδια στο drawer, να καλυπτουν το διπλασιο χωρο απο τα 6 ή τα 8 που λεω παραπανω, προφανως επειδη εινια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχουν και την επεξηγηση διπλα τους! Και γινονται ΕΞΙ με το drawer κατεβασμενο ως κατω, ενω για 6+ κανει νεα σελιδα δεξια!
    Επιπλεον, το drawer πιανει μεχρι το κατω μερος της οθονης ακομα και οταν ειναι μισο-ανοιγμενο και απλα αφηνει κενο το χωρο που θα υπηρχαν οι ειδοποιησεις.
    Πραγματικα γαματα features! Ο ορισμος του when missing functionality is a feature!

    Πριν το crdroid η συσκευη ειχε android 11 με oneui 3.1. Ευτυχως η samsung ειχε κανονικα 6 εικονιδια στο drawer και πισω απο το μισο-ανοιγμενο drawer φαινοταν κανονικα ο launcher. Για αυτο το λογο σκεφτομαι, στην επομενη συσκευη που θα παρω, να προτιμησω το skin καποιου κατασκευαστη απο την στοκ μπουρδα της google.

    In other news, το καθαγιασμενο play store με ειδοποιησε σημερα οτι εχω 11 εφαρμογες που μπορω να απεγκαταστησω γιατι εχω να χρησιμοποιησω πολυ καιρο. Δεν τις ειδα ολες (θα τις δω μια μια αργοτερα), αλλα μια απο αυτες που ανεφερε την εγκατεστησα πριν ~1 μηνα! Αν καποιος ξερει απο που τραβαει τα stats που θελε για αυτες τις ηλιθιοτητες ας μου πει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 01-06-23 στις 12:32.
    ديميتريس

  11. #7451
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταφερα χτες να περασω crdroid 8.2 (android 12 based) σε ενα a40 και διαπιστωσα ενα νεο, material you κουσουρι της λειτουργικαρας που δεν περιμενα.

    Οταν περασα απο android 8.1 σε 9 (android one συσκευη) ειχα παραπονεθει για τα εικονιδια στο drawer που γινανε 6 απο 8 που ηταν πριν (και 9 σε πληρη εκταση του drawer). Η δικαιολογια των fanboys τοτε ηταν πως πλεον εχουμε οθονες με μεγαλη αναλυση και αλλα τετοια, λες και οταν ειχαμε android 8 πχ δεν υπηρχαν συσκευες 1080p ή παραπανω, οποτε ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ που εχουμε λιγοτερα εικονιδια.
    Και βλεπω χτες ΤΕΣΣΕΡΑ μολις εικονιδια στο drawer, να καλυπτουν το διπλασιο χωρο απο τα 6 ή τα 8 που λεω παραπανω, προφανως επειδη εινια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχουν και την επεξηγηση διπλα τους! Και γινονται ΕΞΙ με το drawer κατεβασμενο ως κατω, ενω για 6+ κανει νεα σελιδα δεξια!
    Επιπλεον, το drawer πιανει μεχρι το κατω μερος της οθονης ακομα και οταν ειναι μισο-ανοιγμενο και απλα αφηνει κενο το χωρο που θα υπηρχαν οι ειδοποιησεις.
    Πραγματικα γαματα features! Ο ορισμος του when missing functionality is a feature!

    Πριν το crdroid η συσκευη ειχε android 11 με oneui 3.1. Ευτυχως η samsung ειχε κανονικα 6 εικονιδια στο drawer και πισω απο το μισο-ανοιγμενο drawer φαινοταν κανονικα ο launcher. Για αυτο το λογο σκεφτομαι, στην επομενη συσκευη που θα παρω, να προτιμησω το skin καποιου κατασκευαστη απο την στοκ μπουρδα της google.

    In other news, το καθαγιασμενο play store με ειδοποιησε σημερα οτι εχω 11 εφαρμογες που μπορω να απεγκαταστησω γιατι εχω να χρησιμοποιησω πολυ καιρο. Δεν τις ειδα ολες (θα τις δω μια μια αργοτερα), αλλα μια απο αυτες που ανεφερε την εγκατεστησα πριν ~1 μηνα! Αν καποιος ξερει απο που τραβαει τα stats που θελε για αυτες τις ηλιθιοτητες ας μου πει.
    Ρεεεεεεεεε παρατετεμένα tap και θα το βρεις στις επιλογές του launcher -> 5x5, 5x6 κλπ
    Μην κράζεις -> Θαυμάζεις
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #7452
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο που λες θα αλλαξει μονο το πληθος των εικονιδιων στον launcher, αντε και στο drawer του, δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λεω.
    Αν βρω το ποστ με το προηγουμενο κραξιμο θα στο δειξω. Αν ξερει κανεις πως μπορω να δω ολες τις φωτο που εχω ποσταρει στο φορουμ ας πει.

    - - - Updated - - -

    Αυτο λεω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6655899

    - - - Updated - - -

    Ας τα πουμε tiles για να αρεσει ο ορος και σε οσους με διορθωσανε τοτε. Εχω 6 tiles που τα θελω μονιμα (wifi, data, φακος, rotation, flight mode, screenshot) + 3 για που συμπληρωνουν την 9αδα (bt, location, dnd) για "σελιδα" + 1 στην διπλα "σελιδα" (pqdns) που δεν το αλλαζω σχεδον ποτε απο on.
    Σε android 11+ θα εβαζα ακομα ενα, το tile για adb over wifi, οποτε θελω συνολικα 11, οποτε 2 σελιδες σχεδον γεματες και σκρολλαρισμα γιατι εκει στη google εχουν κατι τετοιες γαματες ιδεες για tiles με το κειμενο στα δεξια αντι απο κατω!
    ديميتريس

  13. #7453
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πάνω σε αυτό που λέει ο Jim_p, εμένα το Samsung με android 12 έχει 6 tiles... αν κάνω ποτέ το Android 13 update θα μου γίνουν και εμένα λιγότερα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #7454
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο λεω. Οτι τα λιγα tiles, με το κειμενο στα δεξια, ειναι το νεο αντιfeature του στοκ android, οχι του skin του καθε κατασκευαστη. Αν δεν πας σε συσκευη με android one ή με στοκ android ή με aosp based rom, οχι.
    ديميتريس

  15. #7455
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο λεω. Οτι τα λιγα tiles, με το κειμενο στα δεξια, ειναι το νεο αντιfeature του στοκ android, οχι του skin του καθε κατασκευαστη. Αν δεν πας σε συσκευη με android one ή με στοκ android ή με aosp based rom, οχι.
    One UI 5.1 θα είναι εμένα αν πάω σε 13..... άστο θα δω από κάναν άλλο εδώ μέσα στη δουλειά.

    - - - Updated - - -

    Ok είδα το Α54 συναδέλφου με Android 13 και OneUi 5.1 και δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στα μενού, στα dropdown κλπ ... Samsung...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 497 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 477487492495496497498499502507517 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9748
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 16:44
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας