Σελ. 355 από 597 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365375 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.311-5.325 από 8955
  1. #5311
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν χρειάζεται να σχολιάσεις. Γνώμη μου είναι και δεν αλλάζει. Αέρας κοπανιστος με εφόδιο το σήμα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #5312
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Tiffany ποιο είναι το πρόβλημα με pixel? Δεν είναι επίσημη εισαγωγή; Αν το πάρεις από πχ γερμανικό αμαζον δεν θα έχει εγγύηση;

  3. #5313
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tiffany ποιο είναι το πρόβλημα με pixel? Δεν είναι επίσημη εισαγωγή; Αν το πάρεις από πχ γερμανικό αμαζον δεν θα έχει εγγύηση;
    Τα Pixel όχι. Δεν εισάγονται κανονικά. Μόνο μέσω Google Store το οποίο μας έχει εκτός αγοράς. Υπάρχει τρόπος με τριγωνική αγορά αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Για το Amazon δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. Ο λόγος είναι ότι μέχρι πέρυσι - πρόπερσι τα κινητά έπαιζαν στην υψηλή κατηγορία τιμής και δεν ήθελα να δώσω τόσα χρήματα. Πέρυσι ήρθε το nord και το προτίμησα λόγω μνήμης και χώρου. 12/256.

    Πάντως το καινούριο είναι καλούλι. Το τρομερά θετικό είναι η μεγάλη μπαταρία που έχει. Στο GSM Arena δίνουν 122 ώρες στο "συνθετικό" τεστ αντοχής. Τα ίδια έδιναν και στα Xiaomi Max 2 + 3 που είχα. Με τη δική μου χρήση "όλα ενεργά" έπαιρνα 2 μέρες αυτονομία. Από τις 7 το πρωί της πρώτης μέρας μέχρι το βράδυ της δεύτερης με υπόλοιπο γύρω στο 20%. Και έτσι να μην είναι τουλάχιστον μια βαρβάτη μέρα θα τη βγάζει. Βέβαια έχει γύρω στα 450 που με αυτά βρίσκεις τούμπανα μεν bloat δε.

    Πάντως θα επιμείνω για τα "μικρά" Nord. Επίσης δες και κάποιο Nokia τα οποία έχουν και αυτά "καθαρό" Android.

    Πάντως να ξέρεις πως μόνο με root θα γλιτώσεις από τα Google Services. Δυστυχώς κάνουν του κεφαλιού τους όπως και να έχει. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με εναλλακτικές για να ξέρω τι γίνεται και πως στέκονται. Αλλά θα συμφωνήσω πως είναι μπάχαλο. Ειδικά το Play Store δεν παλεύεται σε κάποια πράγματα. Η Apple δε συγκρίνεται κάποιες φορές. Πχ εγώ έχω 5GHz WiFi σε VDSL 50 και εννοείται το κινητό μου το υποστηρίζει. Μιλάμε για βάσανο οι πολλαπλές αναβαθμίσεις. Μια μια και με συχνά λάθη. Στην "ακατονόμαστη" τις κατεβάζεις ταυτόχρονα χωρίς θέμα. Γιατί να καθυστερήσει μια αναβάθμιση μερικών KB επειδή μαμιέται το σύμπαν; Ενώ εδώ και χρόνια παίζουν με delta updates δεν τα βλέπουμε καθόλου. Και εννοείται τρώνε μπαταρία. Να μη μιλήσω φυσικά για τις διάφορες support libraries που δε τις βλέπεις καν αλλά αναβαθμίζονται μέσα από το Play Store. Και κάθεσαι σαν χαζός να κοιτάς τη μπάρα και να λες γιατί δεν κατεβάζει. Προχτές έβγαλε σφάλμα 2 ή 3 φορές ο Chrome στην εγκατάσταση διότι πίσω έτρεχε τέτοια αναβάθμιση.

    Άλλο σπάσιμο. Κολλάνε οι ενημερώσεις από τα Google News. Θα πατήσω να διαβάσω κάτι και δε θα φύγει από τις ειδοποιήσεις. Θα μείνει για μέρες. Όχι όλα. Μπορεί να έχω 4-5 ενημερώσεις και η μία να κολλήσει εκτός και αν την σύρω να φύγει.

  4. #5314
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν αύριο η Google ερχόταν επίσημα θα πήγαινα σε Pixel 5a για μηδενικό bloat.
    To bloat της Google δεν μετράει;

  5. #5315
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Κι εγώ είμαι fun του pure Android και περίμενα να βγει το Pixel 6 για να το αγοράσω (από Google Play άλλης ευρωπαϊκής χώρας, ή από το fnac.com), αλλά δυστυχώς δεν λειτουργούν αρκετά (βασικά για μένα) πράγματα λόγω του ότι η συσκευή δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα, όπως τα VoLTE, VoWiFi και 5G.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  6. #5316
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπηκα στο gsmarena να δω για oneplus και πετυχα αυτο. 400ε για mediatek? Καλυτερα να παρω iphone μεταχειρισμενο σε αυτα τα λεφτα, τουλαχιστον θα παιρνει ενημερωσεις για περισσοτερο.
    https://www.gsmarena.com/oneplus_nord_2_5g-10960.php
    ديميتريس

  7. #5317
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.317
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Και λίγα λες.

  8. #5318
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το Nord 2 όντως έχει mediatek και δεν ξέρω το μέλλον του. Σου πρότεινα τα 2 μικρά που έχουν snapdragon βάση του budget που ανεφερες χτες.

    Όσο για το bloat της Google δεκτό. Αλλά γιατί να ανέχομαι και το bloat του κατασκευαστή; Ποιος ο λόγος πχ στα Samsung να έχω Google assistant και bixby; Η στα Xiaomi ολόκληρο οικοσύστημα παράλληλα με αυτό της google;

  9. #5319
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Nord 2 όντως έχει mediatek και δεν ξέρω το μέλλον του. Σου πρότεινα τα 2 μικρά που έχουν snapdragon βάση του budget που ανεφερες χτες.

    Όσο για το bloat της Google δεκτό. Αλλά γιατί να ανέχομαι και το bloat του κατασκευαστή; Ποιος ο λόγος πχ στα Samsung να έχω Google assistant και bixby; Η στα Xiaomi ολόκληρο οικοσύστημα παράλληλα με αυτό της google;
    Στο review και συγκριτικό πάντως φάνηκε πολύ καλύτερο σε όλα αν θυμάμαι καλά αν δεν σε ενδιαφέρουν οι custom ROM.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Pixel όχι. Δεν εισάγονται κανονικά. Μόνο μέσω Google Store το οποίο μας έχει εκτός αγοράς. Υπάρχει τρόπος με τριγωνική αγορά αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Για το Amazon δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. Ο λόγος είναι ότι μέχρι πέρυσι - πρόπερσι τα κινητά έπαιζαν στην υψηλή κατηγορία τιμής και δεν ήθελα να δώσω τόσα χρήματα. Πέρυσι ήρθε το nord και το προτίμησα λόγω μνήμης και χώρου. 12/256.
    Οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ που το υποστηρίζει. Ποια τριγωνική;

  10. #5320
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπηκα στο gsmarena να δω για oneplus και πετυχα αυτο. 400ε για mediatek? Καλυτερα να παρω iphone μεταχειρισμενο σε αυτα τα λεφτα, τουλαχιστον θα παιρνει ενημερωσεις για περισσοτερο.
    https://www.gsmarena.com/oneplus_nord_2_5g-10960.php
    Εγώ φλερτάρω με το 8άρι στα ίδια χρήματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #5321
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ φλερτάρω με το 8άρι στα ίδια χρήματα.
    Λογικό. Καμία σχέση.

  12. #5322
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.662
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Σαν τα Xiaomi που ξεκλειδώνουν δεν υπάρχει VFM.
    Ποτέ δεν υπήρχε αντίπαλος.
    Τα Pixel επειδή δεν υποστηρίζονται Ελλάδα είναι DoA ( Κάτοχος 3 Pixel )
    Ακόμη και τώρα σε γνωστούς που ασχολούνται με modding προτείνω refurb Mi 8 π.χ. με 150 ευρώ και όλα στην εντέλεια Android 11 καθαρό, VoLTE, 4G+, voWIFI, κλπ.
    Σε όσους θέλουν κάτι uptodate Poco F3, με unlock κάνεις τα ΠΑΝΤΑ.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #5323
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν τα Xiaomi που ξεκλειδώνουν δεν υπάρχει VFM.
    Ποτέ δεν υπήρχε αντίπαλος.
    Ξεκλειδώνουν αλλά σου βγάζουν την πίστη με το waiting time που φτάνει μέχρι και 1 μήνα.

    Οκ, γνωστοί οι λόγοι για το οποίο γίνεται αυτό still, είναι εκνευριστικό.

    Αλλά φυσικά κι εγώ xiaomi και poco δουλεύω εδώ και 6 χρόνια, το 'χω συνηθίσει
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #5324
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.662
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκλειδώνουν αλλά σου βγάζουν την πίστη με το waiting time που φτάνει μέχρι και 1 μήνα.

    Οκ, γνωστοί οι λόγοι για το οποίο γίνεται αυτό still, είναι εκνευριστικό.

    Αλλά φυσικά κι εγώ xiaomi και poco δουλεύω εδώ και 6 χρόνια, το 'χω συνηθίσει
    Αν έχεις παλιό λογαριασμό είναι σχεδόν instant. Συνήθως ξεκλειδώνουν αμέσως (1 φορά τον μήνα) ενώ αλλιώς περιμένω 3 - 7 ημέρες. ΔΕΚΤΟ.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #5325
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις παλιό λογαριασμό είναι σχεδόν instant. Συνήθως ξεκλειδώνουν αμέσως (1 φορά τον μήνα) ενώ αλλιώς περιμένω 3 - 7 ημέρες. ΔΕΚΤΟ.
    Παλιό λογαριασμό έχω (απ'το 2015), έχω ξεκλειδώσει καμιά 4-5 συσκευές συνολικά, αλλά δυστυχώς μου βάζει 1 μήνα αναμονή κάθε φορά...

    Γι'αυτό όποτε αλλάζω συσκευή, αναγκάζομαι να συμβιώνω με το MIUI και το bloat του, μέχρι να έρθει η ώρα του ξεκλειδώματος.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 355 από 597 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365375 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9698
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-24, 16:57
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας