Σελ. 247 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 227237242245246247248249252257267 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.691-3.705 από 9011
  1. #3691
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είχα αντίστοιχο πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου και τα ηχεία μου. Το MIUI έχει πολύ επιθετική πολιτική με αποτέλεσμα να "χάνω" τις συσκευές. Έθεσα στατικές διευθύνσεις στις 2 αυτές συσκευές και από τότε δεν έχω θέμα.
    Και εγώ έχω δηλώσει στατικές IP.
    Νομίζω ότι κάτι φταίει στα Windows.
    Υπήρξε φορά που τα έβλεπα μέσω browser αλλά από Windows Explorer μου έβγαζε μήνυμα αποτυχίας. Ξέρω κουλό, αλλά αληθινό. Εάν το ξανακάνει θα κρατήσω screenshot.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  2. #3692
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Ειχα ενα παλιο κινητο,samsung core 2,οταν το εβαζα για φορτιση εδειχνε κολλημενο,οταν ανοιγε κολλουσε στο samsung logo,δεν εμπαινε σε recovery mode παροτι πατουσα τον συνδυασμο volume up+home+power,τελικως προσπαθησα να περασω stock firmware μεσω του Odin,αλλα και εκει δεν μπορουσε να φλασαρει,δεν προχωρουσε καν και εμενε stuck σε downloading mode ,το samsung kies δεν το αναγνωριζει αφου ειναι αρκετα παλια συσκευη.Μετα απο επανελλημενες προσπαθειες με διαφορες εκδοσεις Odin,firmwares που αποτυγχανε η δεν προχωρουσε,εγινε μπρικι τελειως ,πατας το power,δειχνει για 1 sec το logo και κανει vibration/δονηση. Τουλαχιστον το παλεψα πριν το πεταξω στην ανακυκλωση,κριμα γιατι θα του περνουσα nougat 7.

  3. #3693
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.510
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βρηκα νεο "feature" στο γαματο λειτουργικο της google.
    Μπηκα στο store να δω αν θελει ενημερωση καμια εφαρμογη, και ευτυχως ηταν ολες ενημερωμενες. Βγηκα και του εκανα και force stop για να μην τρεχει χωρις λογο απο πισω και μου χαλαει ασκοπα την μπαταρια.
    Και 10 λεπτα αργοτερα πετιεται ενα "εχετε 3 εφαρμογες που δεν χρησιμοποιειτε συχνα. αν τις αφαιρεσετε θα κερδισετε 30mb χωρου" και φυσικα ξανανοιξε και ετρεχε στο background το store. Ποιο τουβλο προγραμματιστης σκεφτηκε κατι τετοιο? Για αρχη, ΟΛΕΣ οι εφαρμογες που εχω, με εξαιρεση τις σαπιλες της google, ειναι αγνωστες στον απλο χρηστη που εχει το κινητο του για fb και ig, οποτε ειναι λογικο καποιες απο αυτες να τις χρησιμοποιω μονο οταν τις χρειαζομαι, πχ το fing. Δευτερον, πως θα με σωσουν αυτα τα 30mb που θα κερδισω σε χωρο οταν εχω ακομα 6-7gb ελευθερα?

    Απο την αλλη, τα ~90ΜΒ της cache στο k9mail δεν θελουν να σβηστουν ή να μειωθουν με τιποτα, παρολο που πλεον εχω ~15 mail σε 3 λογαριασμους, χωρις εικονες κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 31-05-20 στις 07:24.
    ديميتريس

  4. #3694
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρηκα νεο "feature" στο γαματο λειτουργικο της google.
    Μπηκα στο store να δω αν θελει ενημερωση καμια εφαρμογη, και ευτυχως ηταν ολες ενημερωμενες. Βγηκα και του εκανα και force stop για να μην τρεχει χωρις λογο απο πισω και μου χαλαει ασκοπα την μπαταρια.
    Και 10 λεπτα αργοτερα πετιεται ενα "εχετε 3 εφαρμογες που δεν χρησιμοποιειτε συχνα. αν τις αφαιρεσετε θα κερδισετε 30mb χωρου" και φυσικα ξανανοιξε και ετρεχε στο background το store. Ποιο τουβλο προγραμματιστης σκεφτηκε κατι τετοιο? Για αρχη, ΟΛΕΣ οι εφαρμογες που εχω, με εξαιρεση τις σαπιλες της google, ειναι αγνωστες στον απλο χρηστη που εχει το κινητο του για fb και ig, οποτε ειναι λογικο καποιες απο αυτες να τις χρησιμοποιω μονο οταν τις χρειαζομαι, πχ το fing. Δευτερον, πως θα με σωσουν αυτα τα 30mb που θα κερδισω σε χωρο οταν εχω ακομα 6-7gb ελευθερα?

    Απο την αλλη, τα ~90ΜΒ της cache στο k9mail δεν θελουν να σβηστουν ή να μειωθουν με τιποτα, παρολο που πλεον εχω ~15 mail σε 3 λογαριασμους, χωρις εικονες κλπ.
    Ειλικρινά σου μιλάω... δεν έχω βρει ούτε μια αξιόλογη εφαρμογή για android.
    Τις θεωρώ όλες κακογραμμένες, απλά για τα σκουπίδια.
    Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα προγραμματιστών αλλά περιορισμών στο android και στο framework που χρησιμοποιούν για την ανάπτυξή τους.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #3695
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.510
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω παλι εχω βρει μια χαρα εφαρμογες για android, αλλα καμια απο αυτες δεν εχει γραφτει απο τη google.
    Για να μιλησουμε και σοβαρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 31-05-20 στις 11:29.
    ديميتريس

  6. #3696
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @jim_p To γεγονος οτι εσενα δε σου ειναι χρησιμο το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστο για τον απλο χρηστη που αποτελει το 90% των χρηστων του Android. Να συμφωνησω πως θα ηταν χρησιμο ενα on/off switch αλλα οχι οτι δεν υπαρχει χρησιμοτητα.


  7. #3697
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Βρηκα νεο "feature" στο γαματο λειτουργικο της google.
    Μπηκα στο store να δω αν θελει ενημερωση καμια εφαρμογη, και ευτυχως ηταν ολες ενημερωμενες. Βγηκα και του εκανα και force stop για να μην τρεχει χωρις λογο απο πισω και μου χαλαει ασκοπα την μπαταρια.
    Και 10 λεπτα αργοτερα πετιεται ενα "εχετε 3 εφαρμογες που δεν χρησιμοποιειτε συχνα. αν τις αφαιρεσετε θα κερδισετε 30mb χωρου" και φυσικα ξανανοιξε και ετρεχε στο background το store. Ποιο τουβλο προγραμματιστης σκεφτηκε κατι τετοιο? Για αρχη, ΟΛΕΣ οι εφαρμογες που εχω, με εξαιρεση τις σαπιλες της google, ειναι αγνωστες στον απλο χρηστη που εχει το κινητο του για fb και ig, οποτε ειναι λογικο καποιες απο αυτες να τις χρησιμοποιω μονο οταν τις χρειαζομαι, πχ το fing. Δευτερον, πως θα με σωσουν αυτα τα 30mb που θα κερδισω σε χωρο οταν εχω ακομα 6-7gb ελευθερα?

    Απο την αλλη, τα ~90ΜΒ της cache στο k9mail δεν θελουν να σβηστουν ή να μειωθουν με τιποτα, παρολο που πλεον εχω ~15 mail σε 3 λογαριασμους, χωρις εικονες κλπ.
    Μην περιμένεις να λύσεις το πρόβλημα του να μην τρέχει κάτι στο background με το force stop.

    Ο μόνος ουσιώδης τρόπος να κρατάς μία εφαρμογή μόνιμα σταματημένη στο background, είναι μέσω freeze/disable από τρίτη εφαρμογή ή αν σου δίνει την επιλογή το ίδιο το android (απλώς δεν στο επιτρέπει στα system apps συνήθως).

    Προϋποθέτει να 'σαι rooted βέβαια. Αλλιώς τα gapps θα κάνουν ότι γουστάρουν στο σύστημά σου, δυστυχώς. Ούτε να ενεργοποιήσεις το battery optimization δεν σου επιτρέπουν - αν δεν έχει αλλάξει κάτι -. Αποφασίζουν και διατάζουν.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #3698
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.510
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @asmilon
    Πες μου τι χρησιμοτητα εχει το να ξερω πως αν βγαλω 3 εφαρμογες θα κερδισω 30ΜΒ χωρου οταν εχω ηδη ελευθερα 6GB, δηλαδη το 200πλασιο του χωρου που θα κερδισω αν τις βγαλω.
    Φανταζομαι πως στις "εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουνται συχνα" δεν μετρα το bloat της google ή της οποιασδηποτε εταιριας που ερχεται προεγκατεστημενο, πχ google search, books, duo κλπ.

    @Gentoo
    Το point της γκρινιας μου ειναι αυτο που λεω απο πανω, συν η cache απο μια εφαρμογη που δεν σβηνεται με τιποτα. Τα χαλια του λειτουργικου που αναφερεις τα ξερω πλεον.
    ديميتريس

  9. #3699
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jim_p To γεγονος οτι εσενα δε σου ειναι χρησιμο το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστο για τον απλο χρηστη που αποτελει το 90% των χρηστων του Android. Να συμφωνησω πως θα ηταν χρησιμο ενα on/off switch αλλα οχι οτι δεν υπαρχει χρησιμοτητα.
    Όταν πήρα το πρώτο μου Android, αυτο με είχε εκνευρίσει το περισσότερο. Με ποια λογική τρέχει κάτι εκτός λειτουργικού χωρίς την άδεια μου. Βέβαια, το λάθος σε κάποιο βαθμό είναι ότι συνδέουμε τις εφαρμογές με κατοικίας μορφής UI, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Στα Windows πχ το Windows service engine τα κάνει το ίδιο πράγμα αν το έχεις ρυθμίσει σε auto-restart. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα είναι η έλλειψη διαφάνειας όπως λες.

    Όμως κακά τα ψέματα, η διείσδυση των smartphones στην καθημερινότητα μας δεν έγινε με βάση τον αυστηρό έλεγχο αλλά την λειτουργικότητα. Κακώς ο jip-p κράζει γενικά τους developer για τέτοια ζητήματα καθώς η υλοποίηση είναι σκόπιμη. Και δυστυχώς χωρίς αυτές τις κοτσανες, δεν θα είχαμε τέτοια δύναμη στα χέρια μας. Βέβαια δεν ξεκινάει άλλη κουβέντα και σταματώ. Απλά, άλλο αχρηστος και άλλο σκοπιμότητα.

    Στα κινητά θα έπρεπε να υπάρχουν δύο στήλες για κάθε option, active & background. Όλα τα permission και οτιδήποτε ελέγχει το state. Και άσε την εφαρμογή να πει εγώ δεν δουλεύω χωρίς services όπως λένε με τα permission.

  10. #3700
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να επαναλαβω πως το χαρακτηριστικο δεν απευθυνεται στον power user που ξερει τι εχει στο κινητο του και ξερει να το διαχειριστεί, αλλα στον απλο χρηστη που κατεβαζει casually πραγματα τα χρησιμοποιεί 1-2 φορες,μετα τα ξεχνα και μετα αναρωτιεται γιατι του βγαινει μηνυμα οτι δεν υπαρχει επαρκης χωρος στο κινητο του. Καλως ή κακως τα O/S και τα UI σχεδιαζονται με αυτους ως γνωμονα. Επισης να επαναλαβω πως η Google οφειλε να εχει ενα τροπο, ευκολο ή μη, να μπορει να το απενεργοποιησει καποιος που δε θελει το feature.


  11. #3701
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ταπετσαρία προκαλεί soft-bricking σε διάφορες συσκευές:
    https://www.androidauthority.com/ima...brick-1124505/
    Ανυπόγραφος

  12. #3702
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  13. #3703
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εντυπωσιακή είδηση και προσωπικά θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί και πως. Πολύ περίεργο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #3704
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.510
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jim_p To γεγονος οτι εσενα δε σου ειναι χρησιμο το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστο για τον απλο χρηστη που αποτελει το 90% των χρηστων του Android. Να συμφωνησω πως θα ηταν χρησιμο ενα on/off switch αλλα οχι οτι δεν υπαρχει χρησιμοτητα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην περιμένεις να λύσεις το πρόβλημα του να μην τρέχει κάτι στο background με το force stop.

    Ο μόνος ουσιώδης τρόπος να κρατάς μία εφαρμογή μόνιμα σταματημένη στο background, είναι μέσω freeze/disable από τρίτη εφαρμογή ή αν σου δίνει την επιλογή το ίδιο το android (απλώς δεν στο επιτρέπει στα system apps συνήθως).

    Προϋποθέτει να 'σαι rooted βέβαια. Αλλιώς τα gapps θα κάνουν ότι γουστάρουν στο σύστημά σου, δυστυχώς. Ούτε να ενεργοποιήσεις το battery optimization δεν σου επιτρέπουν - αν δεν έχει αλλάξει κάτι -. Αποφασίζουν και διατάζουν.
    Θυμηθηκα πριν λιγο πως αυτο που λετε στα bold υπηρχε κανονικοτατα στην 8 ως "background activity manager" και στην 9 απλα αφαιρεθηκε. Το ειχα γραψει στα παραπονα μου για την 9 βασικα
    https://www.androidpolice.com/2017/1...d-8-0-version/
    ديميتريس

  15. #3705
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμηθηκα πριν λιγο πως αυτο που λετε στα bold υπηρχε κανονικοτατα στην 8 ως "background activity manager" και στην 9 απλα αφαιρεθηκε. Το ειχα γραψει στα παραπονα μου για την 9 βασικα
    https://www.androidpolice.com/2017/1...d-8-0-version/
    Και παλι, ποτε δεν σου επετρεπε να απενεργοποιησεις το συνολο των background εφαρμογων/υπηρεσιων. Κατι clouds και κατι ασχετα/περιττα service, ετρεχαν με το στανιο, ηθελες δεν ηθελες.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 247 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 227237242245246247248249252257267 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9745
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-24, 11:24
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας