Σελ. 162 από 600 ΠρώτηΠρώτη ... 142152157160161162163164167172182 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.416-2.430 από 8990
  1. #2416
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διαβασε και εσυ λιγο τι εγραψα παραπανω για τις εφαρμογες που μενουν ανοιχτες στο παρασκηνιο και θα καταλαβεις γιατι απαιτω να κλεινουν και γιατι το greenify ειναι το μονο που κανει τη δουλεια σωστα. Δεν ειπα οτι το λειτουργικο κανει λαθος διαχειρηση των πορων που εχει, αλλα, πολυ χοντρικα, οτι με το greenify γινεται ακομα καλυτερη αυτη η διαχειρηση.

    Και αν ξερεις πες μου για αυτο που ρωτησα για το greenify να τρεχει οταν παταω παρατεταμενα το μεσαιο κουμπι του nova. (οπου greenify βαλε μια οποια αλλη εφαρμογη θες).

    - - - Updated - - -

    Μετα απο πειραματισμους, εχω καταλαβει μεχρι στιγμης οτι το παρατεταμενο πατημα στο μεσαιο κουμπι ανοιγει το google assistant και δεν αλλαζει. Λογικα καπου θα ειναι hardcoded, μιας και λειπει και η σχετικη επιλογη απο τις ρυθμισεις του nova > χειρονομιες και εισαγωγη.
    Ακομα ενα καρφι δηλαδη στο φερετρο της 9 :P

    ديميتريس

  2. #2417
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασε και εσυ λιγο τι εγραψα παραπανω για τις εφαρμογες που μενουν ανοιχτες στο παρασκηνιο και θα καταλαβεις γιατι απαιτω να κλεινουν και γιατι το greenify ειναι το μονο που κανει τη δουλεια σωστα. Δεν ειπα οτι το λειτουργικο κανει λαθος διαχειρηση των πορων που εχει, αλλα, πολυ χοντρικα, οτι με το greenify γινεται ακομα καλυτερη αυτη η διαχειρηση.

    Και αν ξερεις πες μου για αυτο που ρωτησα για το greenify να τρεχει οταν παταω παρατεταμενα το μεσαιο κουμπι του nova. (οπου greenify βαλε μια οποια αλλη εφαρμογη θες).

    - - - Updated - - -

    Μετα απο πειραματισμους, εχω καταλαβει μεχρι στιγμης οτι το παρατεταμενο πατημα στο μεσαιο κουμπι ανοιγει το google assistant και δεν αλλαζει. Λογικα καπου θα ειναι hardcoded, μιας και λειπει και η σχετικη επιλογη απο τις ρυθμισεις του nova > χειρονομιες και εισαγωγη.
    Ακομα ενα καρφι δηλαδη στο φερετρο της 9 :P

    Η βελτίωση του πυρήνα του λειτουργικού από εποχής Marshmallow έχει ως σκοπό και τη σωστή διαχείριση της ενέργειας.

    Οι εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο ενώ φαινομενικά δε χρειάζεται όπως για παράδειγμα ένας browser, είναι πάντα διαθέσιμες με τα δεδομένα τους έτοιμα για φόρτωση ενώ δε χάνεται ΠΧ ο συγχρονισμός σε πραγματικό χρόνο. Ας μη ξεχνάμε πως σκοπός του λειτουργικου είναι να μας δίνει τη πληροφορία άμεσα και ενημερωμένη.

    Οι ROM τύπου MIUI, Flyme OS, EMUI απλώς γίνονται ακόμη πιο επιθετικές αλλά ακόμη κι αυτές προβλέπουν την ενεργοποίηση των εφαρμογών στο παρασκήνιο ανά διαστήματα ακριβώς για ότι σου έγραψα στη δεύτερη παράγραφο.

    Εν ολίγοις, εφαρμογές όπως το Greenify χρειάζονται είτε σε παλαιότερες συσκευές με μικρές μπαταρίες ή/και παλαιά έκδοση Android αν και στη δεύτερη περίπτωση έχει σημασία αν μιλάμε για καθαρό ή heavily modified Android.

    Αν δεν έχεις μια τέτοια συσκευή τότε θα σου πρότεινα να το αφαιρέσεις και να κάνεις δύο κύκλους φόρτισης χωρίς τη βοήθεια του να δεις πως θα πάει.

    Εξάλλου από τη στιγμή που δε χρησιμοποιείς τόσο βαριές εφαρμογές όπως του Facebook είσαι ήδη κερδισμένος.

  3. #2418
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Και εγώ είμαι της άποψης μη χρήσης αυτών των εφαρμογών. Δυστυχώς το λέω μιας που έχω MIUI που είναι αρκετά επιθετικό. Κλείνουν εφαρμογές και οι ειδοποιήσεις έρχονται όποτε το θυμούνται.

    Χαρακτηριστικά θυμάμαι προ δεκαετίας που είχα ένα Huawei το οποίο έπαιζε με τον επεξεργαστή. Το έκανα Root και του έβαλα το SetCPU. Έβαλα τα πάντα στο MAX. Λοιπόν η μπαταρία και οι επιδόσεις στο Θεό. Ο λόγος απλός. Το λειτουργικό δεν έχανε χρόνο στο να "ξυπνήσει" τον επεξεργαστή με αποτέλεσμα να είναι πάντα διαθέσιμη η ισχύς στο 100%.

  4. #2419
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είμαι της άποψης μη χρήσης αυτών των εφαρμογών. Δυστυχώς το λέω μιας που έχω MIUI που είναι αρκετά επιθετικό. Κλείνουν εφαρμογές και οι ειδοποιήσεις έρχονται όποτε το θυμούνται.

    Χαρακτηριστικά θυμάμαι προ δεκαετίας που είχα ένα Huawei το οποίο έπαιζε με τον επεξεργαστή. Το έκανα Root και του έβαλα το SetCPU. Έβαλα τα πάντα στο MAX. Λοιπόν η μπαταρία και οι επιδόσεις στο Θεό. Ο λόγος απλός. Το λειτουργικό δεν έχανε χρόνο στο να "ξυπνήσει" τον επεξεργαστή με αποτέλεσμα να είναι πάντα διαθέσιμη η ισχύς στο 100%.
    Σε ποιες ειδοποιήσεις έχεις θέμα με το MIUI;

  5. #2420
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι με 3αρα μπαταρια και 2/16. Δεν εχω παραπονo απο το χωρο, μιας και το περισσοτερο ειναι αδειο αφου δεν εχω εφαρμογες τυπου fb, messenger, instagram κλπ που πιανουν τα κερατα τους σε χωρο και πορους. Φωτογραφιες και βιντεο απο την καμερα πανε στην 32αρα sd.
    Καμια εξηγηση για αυτο που λεω με το λειτουργικο που δεν κλεινει εφαρμογες που του εχω πει να μην τρεχουν στο background?

    Να το πω και αλλιως. Για ποιο λογο να τρεχει μια εφαρμογη στο background εφοσον δεν εχει να περιμενει κατι, πχ ενας browser, ενας file manager, ενας pdf viewer ή μια εφαρμογη σημειωσεων?
    Απο την αλλη, απαιτω να κλεινει και να μην με ενοχλει μια εφαρμογη σαν το viber οταν δεν θα την χρησιμοποιω αλλα θα τρεχει στο background για να περιμενει καποιο μηνυμα να φτασει. Και το κακο ειναι οτι τετοιες εφαρμογες τρεχουν στο background ακομα και οταν το κινητο δεν ειναι στο ιντερνετ.
    Ερώτηση.. Το κινητό είναι xiaomi? Εάν ναι Περαστικά με τέτοια χαρακτηριστικά..
    VAMOS ARIS

  6. #2421
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Σωπα μωρε και εγω miui με 2/32 εχω, με καμια 300αρια εφαρμογες μεσα (με τη βοηθεια του folder mount) widgets you name it και ειναι προς το παρον αξιοπρεπες. Ναι θα ηθελα αλλο 1gb ram αλλα μετα απο τρια+ χρονια τα εχει βγαλει τα λεφτα του.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #2422
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση.. Το κινητό είναι xiaomi? Εάν ναι Περαστικά με τέτοια χαρακτηριστικά..
    Nokia 5 ειναι, μοντελο 2017. Εγω βεβαια το πηρα Ιανουαριο του 2018 γιατι τοτε μου εδωσε επιδοτηση η cosmote.
    Αν ηταν xiaomi δεν θα γκρινιαζα για τα χαλια του android 9, μιας και δεν θα ειχα παρει καν android 9 σε κινητο ιδιας ηλικιας, πχ redmi 4x.
    ديميتريس

  8. #2423
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Και εγώ με Nokia είμαι και έχω πάρει Android 9.
    Ειλικρινά αδυνατώ να παρακολουθήσω τα προβλήματά σου.

  9. #2424
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωπα μωρε και εγω miui με 2/32 εχω, με καμια 300αρια εφαρμογες μεσα (με τη βοηθεια του folder mount) widgets you name it και ειναι προς το παρον αξιοπρεπες. Ναι θα ηθελα αλλο 1gb ram αλλα μετα απο τρια+ χρονια τα εχει βγαλει τα λεφτα του.
    ουτε καν.οσες φορες βρεθηκα με κινητο με 2 ραμ και xioami μαρτυρησα καθε λεπτο
    VAMOS ARIS

  10. #2425
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    ναι μωρε,, κι εγω xiaomi redmi note 5a (2/16 κι αλλα 16 απ την sd card) και
    καμια 100αστη κατι εφαρμογες παιζουν ολα ρολόι, κανενα παραπονο,
    ρομ ομως οχι miui, αλλα aosp

  11. #2426
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μωρε,, κι εγω xiaomi redmi note 5a (2/16 κι αλλα 16 απ την sd card) και
    καμια 100αστη κατι εφαρμογες παιζουν ολα ρολόι, κανενα παραπονο,
    ρομ ομως οχι miui, αλλα aosp
    Για miui μιλάμε. Προφανώς και για aosp αλλάζει το πράμα
    VAMOS ARIS

  12. #2427
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιες ειδοποιήσεις έχεις θέμα με το MIUI;
    Κυρίως gmail και Outlook. Αργούν να έρθουν.

  13. #2428
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυρίως gmail και Outlook. Αργούν να έρθουν.
    Εγώ σε συνδυασμό Gmail και Aquamail δεν έχω κανένα θέμα με το πρώτο, έχω με το δεύτερο.

  14. #2429
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ με Nokia είμαι και έχω πάρει Android 9.
    Ειλικρινά αδυνατώ να παρακολουθήσω τα προβλήματά σου.
    Ειναι επειδη δεν κανεις ιδια χρηση με μενα και δεν χρησιμοποιεις τις εφαρμογες που χρησιμοποιω. Και ναι, ειμαι απαιτητικος.
    ديميتريس

  15. #2430
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Κάπου κάπου το παθαίνει το gmail.
    Αργούν να μου έρθουν τα email.
    Το παρατήρησα μετά το τελευταίο fix upd σε 1+.
    Σε παλιότερα δεν είχα πρόβλημα.
    Χωρίς κάποιο Upd στο gmail, και έτσι ξαφνικά, έφτιαξε από μόνο του χωρίς restart Κλπ.
    Τι να πω;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 162 από 600 ΠρώτηΠρώτη ... 142152157160161162163164167172182 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9723
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 16:31
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας